Breadcrumbs

Wydarzenia w Gimnazjum

Podsumowanie pierwszego półrocza w Gimnazjum

W  czwartek 25 stycznia w auli szkolnej odbyło się podsumowanie działalności dydaktyczno-wychowawczej za pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018. Pani wicedyrektor Honorata Dębska zaprezentowała liczne osiągnięcia naszych uczniów a Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński wręczył dyplomy, które uczniowie otrzymali za udział w konkursach.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją podsumowującą działalność dydaktyczno-wychowawczą naszego Gimnazjum.

***PODSUMOWANIE***

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii – etap szkolny

W środę 22 listopada odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii dla uczniów gimnazjów. W konkursie wzięło udział 6 uczniów. Miło nam poinformować, że do drugiego etapu przeszły trzy osoby: Olaf Jackowski, Mateusz Broczkowski i Dominika Dąbrowska. Cała trójka to uczniowie klasy IIId. Naszym gimnazjalistom gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszej rywalizacji. 

Konkurs Humanistyczny dla szkół podstawowych

Od wielu lat Zespół Szkół im. Ks. St. Konarskiego organizuje Konkurs Humanistyczny dla uczniów szkół podstawowych. W piątek 26 stycznia odbyła się kolejna edycja konkursu, w której wzięło udział 55 uczniów z 9 szkół podstawowych Skierniewic i powiatu skierniewickiego.

           Konkurs, przeprowadzony w dwóch etapach – indywidualnym oraz zespołowym, miał interdyscyplinarny charakter, gdyż powiązane w nim zostały treści z różnych dziedzin: języka polskiego, historii, języka angielskiego, sztuki. To niewątpliwie stanowiło duże wyzwanie dla młodych humanistów, ale dało jednocześnie możliwość sprawdzenia wiedzy, logicznego myślenia czy umiejętności pracy grupowej, dlatego uczestnicy z zapałem rozwiązywali przygotowane dla nich zadania. Spotkanie stało się również okazją do poznania rówieśników i dobrej zabawy.

            Mamy nadzieję, że konkurs rozbudził zainteresowania uczniów dziedzinami humanistycznymi oraz skłonił do poznawania ich tajemnic. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 1 marca.

Wieczór baletowy w Operze Narodowej

Wyjątkowy wieczór baletowy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie przeżyły klasy II Gimnazjum. W środę 22 listopada uczniowie obejrzeli trzyczęściowe przedstawienie pt. „Chopiniana/Bolero/Chroma”. Widzowie mieli szansę zobaczyć różne style baletowe, począwszy od klasycznego baletu romantycznego do utworów F. Chopina, zaaranżowanych przez A. Głazunowa, pełnego białych, zwiewnych scen, pięknych kompozycji wieloplanowych, poprzez emanujące ciepłem, dynamiką i radością tańca bolero M. Ravela, a skończywszy na balecie współczesnym J. Talbota i J. White’a III, który zachwycił wszystkich niesamowitym dialogiem awangardowej choreografii, energetyzującej muzyki i minimalizmem scenografii. Spektakl poprzedziło spotkanie wprowadzające we foyer Opery z solistą baletu Adamem Myślińskim. Był to dla uczniów wyjątkowy wieczór pełen emocji i już z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z artystami Teatru Wielkiego.

Sukces naszego gimnazjalisty w Wojewódzkim Konkursie z Matematyki

W piątek 5 stycznia odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla Gimnazjów. Na drugim etapie Konkursu naszą szkołę reprezentowało dwóch gimnazjalistów.

Mamy zaszczyt poinformować, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Olaf Jackowski, uczeń klasy 3d.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim!

 

Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii

W czwartek 9 listopada odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii, w których wzięło udział 9 uczniów z klas II i III Gimnazjum. Etap szkolny polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych.
Miło nam poinformować, że próg 80% punktów przekroczyło i tym samym zakwalifikowało się do etapu rejonowego, dwóch uczniów: Jan Stańczyk z klasy IIIe i Antoni Zając z klasy IIIf.
Następny etap zawodów odbędzie się w styczniu 2018 r. Trzymamy kciuki!

Awans naszej gimnazjalistki w Wojewódzkim Konkursie z Chemii

W poniedziałek 15 stycznia 2018 odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z chemii dla uczniów gimnazjum. Nasze gimnazjum na tym etapie reprezentowały 3 osoby, które pomyślnie przeszły etap szkolny: Dominika Dąbrowska, Olaf Jackowski i Mateusz Broczkowski – cała trójka to uczniowie z klasy IIId.

Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego przeszła Dominika Dąbrowska z klasy IIId. Serdecznie gratulujemy i życzymy osiągnięcia tytułu laureata.

Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki

We wtorek 14 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Dwóch zdolnych matematyków z naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Są to Olaf Jackowski z klasy IIId i Antoni Zając z klasy IIIf. Gratulujemy i życzymy zapału do dalszej pracy.

Sukces naszego gimnazjalisty w Wojewódzkim Konkursie z Fizyki

We środę 10 stycznia odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki dla Gimnazjów. Na drugim etapie Konkursu naszą szkołę reprezentowało dwóch gimnazjalistów.

Mamy zaszczyt poinformować, że do finału konkursu zakwalifikował się uczeń klasy IIIf Antoni Zając. 19 lutego nasz zdolny uczeń będzie w Łodzi walczył o tytuł najlepszego fizyka województwa.

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie

W środę 8 listopada odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie, w których wzięło udział 6 uczniów z klas II i III Gimnazjum. Etap szkolny polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych.

Próg 80% punktów przekroczył i zakwalifikował się do etapu rejonowego uczeń klasy IIIf Maciej Kalisiak. Następny etap zawodów odbędzie się 25 stycznia 2018 r. Trzymamy kciuki!

Wojewódzki Konkurs z Języka Angielskiego

W środę 3 stycznia odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla Gimnazjów. Na drugim etapie Konkursu naszą szkołę reprezentowało pięcioro gimnazjalistów.

Mamy zaszczyt poinformować, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Maria Wojewoda, uczennica klasy 3d. Gratulujemy  Marysi i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego

Ważną częścią życia szkolnego w Gimnazjum są Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe, ogłaszane przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. We wtorek 7 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego.

Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego zakwalifikowało się pięcioro naszych uczniów: Maria Wojewoda i Jakub Wasilewski z klasy 3d, oraz Maria Adamczyk Rayner, Filip Gajewski i Michał Rakowski – uczniowie klasy 2e.

Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

Spotkanie profilaktyczne w Gimnazjum

W piątek 15 grudnia odbyło się spotkanie uczniów klas gimnazjalnych z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach na temat szkodliwości i skutków palenia papierosów. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego trybu życia i ochronę naszych uczniów przed sięganiem po wyroby nikotynowe. Na spotkaniu kilkakrotnie zostało podkreślane, że palenie papierosów stanowi jeden z problemów polskiego społeczeństwa. Stwierdzono, że palenie papierosów i sam dym tytoniowy wraz z zawartymi z nim substancjami szkodliwymi jest przyczyną uzależnień psychicznych i farmakologicznych. Równocześnie wśród młodzieży stopień edukacji i wiedzy na temat szkodliwości tego nałogu jest niewielki. Szkodliwość papierosów nie ulega wątpliwości. Dlatego tak ważne jest przekazywanie informacji dotyczących szkodliwości palenia tytoniu oraz wykształcenie postaw asertywnych wobec tego zjawiska. Uczniom rozdane zostały ulotki oraz materiały profilaktyczne.

Wystartował „Projekt sukces”

W naszej szkole dbamy nie tylko o dobrą edukację, ale o wszechstronny rozwój młodego człowieka. W tym celu w bieżącym roku szkolnym zainaugurowaliśmy specjalny „Projekt sukces”. Jest to program szkoleniowy, który pomaga licealistom rozwijać kompetencje ważne we współczesnym świecie i odnieść – w dobrym tego słowa znaczeniu – sukces.

W poniedziałek 23 października odbyło się pierwsze spotkanie, które poprowadził pan Adam Walas – prawnik, szkoleniowiec i aktor. W czasie pierwszych zajęć prelegent skupił się na zagadnieniu negocjacji – przedstawił ich rodzaj, techniki i zasady. Uczniowie mogli dowiedzieć się także, jaki wpływ na podejmowanie decyzji oraz ich wynik mają czas i emocje. Poznali osiem podstawowych zasad negocjacji, m.in.: nigdy nie bój się pytać o lepsze warunki; jeśli usłyszysz „nie”, spróbuj przynajmniej jeszcze raz; nigdy nie poddawaj się presji przeciwnika; jeśli przeciwnik prosi cię o ustępstwo, zawsze proś o coś w zamian.

Do programu zgłosiła się bardzo duża liczba chętnych, choć limit miejsc został ustalony na 15. Wykład niezmiernie uczniów zainteresował, zadawali dużo pytań i chętnie włączali się w zajęcia. Z niecierpliwością wyczekujemy na kolejne spotkanie w ramach „Projektu sukces”.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii

W czwartek 23 listopada odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii dla uczniów gimnazjów. Młodzież miała do rozwiązania 26 zadań z ogólnej wiedzy biologicznej oraz z dodatkowej literatury, za które mogła uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego z naszej szkoły zakwalifikowało się czworo uczniów: Julia Pazurek (klasa IIIf), Maciej Kalisiak (klasa IIIf), Piotr Kosieradzki (klasa IIIe) i Mateusz Broczkowski (klasa IIId). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Bicie rekordu świata w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

W poniedziałek 16 października uczniowie klasy IIId gimnazjum wzięli udział w organizowanej tego dnia w całej Polsce przez WOŚP akcji „Bicie rekordu świata w resuscytacji krążeniowo-oddechowej”. W naszym mieście koordynatorem akcji był Harcerski Klub Ratowniczy „Skierniewice”.

Akcja rozpoczęła się wykładem na temat tego, w jaki sposób powinniśmy poprawnie wykonywać RKO, czym jest łańcuch życia oraz jak działa automatyczny defibrylator zewnętrzny. Następnie uczestnicy obejrzeli film, który specjalnie na tą okazję przygotował Jerzy Owsiak. Kolejnym punktem były ćwiczenia pod czujnym okiem instruktorów. Sztuka poprawnego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej wcale nie była taka prosta, na jaką się wydawała, ale nasi dzielni uczniowie doskonale sobie poradzili.

Po opanowaniu niezbędnych umiejętności i treningu przeszliśmy do bicia rekordu świata. Było to niezmiernie wymagające zajęcie, ponieważ przez pół godziny na każdym z dziesięciu stanowisk bez przerwy wykonywano RKO. Co dwie minuty zmieniała się osoba udzielająca pierwszej pomocy.

Teraz pozostało cierpliwie czekać na werdykt, czy udało nam się pobić rekord. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, że nabyliśmy bardzo ważnej umiejętności, która może komuś uratować życie.

Sukcesy naszych gimnazjalistek w XIII Konkursie Piosenki w Języku Angielskim

Nasze cztery gimnazjalistki: Marta Gniadek, Patrycja Janus, Maria Adamczyk Rayner i Julia Woźniak zdobyły drugie miejsce w XIII Wojewódzkim Konkursie Piosenki w Języku Angielskim.

Konkurs odbył się 2 grudnia w Kinoteatrze „Polonez” w Skierniewicach. Dziewczęta podbiły serca jury pięknym wykonaniem piosenki Shoop, shoop song, tańcem i uroczą aparycją.

Występ od strony muzycznej wsparła pani Marianna Rzeszotarska. W przygotowaniu choreografii pomagała Nell Czarnecka, a nad całością czuwała pani Ewa Adamczyk Rayner.

Cieszymy się Waszym sukcesem i czekamy na kolejne występy!

Projekty gimnazjalne

Jednym z warunków ukończenia gimnazjum w Polsce jest wzięcie udziału przez ucznia w tzw. projekcie edukacyjnym. W Gimnazjum im. Ks. St. Konarskiego projekty realizowane są w klasie drugiej. Powstają one w pracy grupowej przez cały rok pod okiem wybranego nauczyciela, a efekty pracy, niekiedy niezwykle widowiskowe, prezentowane są w ostatnim tygodniu nauki przed uczniami i nauczycielami całej szkoły.

Na początku roku szkolnego uczniowie klas drugich gimnazjum wybierali tematy projektów edukacyjnych. Uczniowie otrzymali listę tematów, spośród których wybrali jeden do realizacji. Mieli również możliwość zgłosić własną propozycję, którą mogą realizować po zaakceptowaniu przez dyrektora szkoły.

Oto tematy, które zostały wybrane przez gimnazjalistów:

1. Historia liczby Pi.

2. Moja wymarzona szkoła.

3. Jak powstają francuskie sery?

4. Polacy na emigracji. Różne fale emigracji w XIX-XXI wieku.

5. Żeglarstwo to dzisiaj sport, pasja czy jeszcze coś innego?

6. Historia Windowsa.

7. Więzienia w Stanach Zjednoczonych.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Muzyki

We wtorek 28 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Muzyki. Wzięło w nim udział dwaj uczniowie: Olaf Jackowski z klasy 3d i Ernest Seroczyński z klasy 3f.

Miło nam poinformować, że Olaf i Ernest zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Życzymy powodzenia!

 

 

 

 

 

Pożegnanie klas III Gimnazjum

We wtorek 20 czerwca uczniowie klas III Gimnazjum symbolicznie żegnali się ze szkołą. Z wdzięczności dla wszystkich osób, które miały wkład w ich rozwój i zadomowienie w tej szkole przygotowali krótki program artystyczny, mający na celu podsumowanie całej ich edukacji gimnazjalnej. Uczniowie podziękowali dyrekcji, wychowawcom – pani Małgorzacie Kozłowskiej i panu Piotrowi Wójcikowi – nauczycielom i pracownikom szkoły. Nie zabrakło muzyki, piosenek w wykonaniu naszych uczniów, a także prezentacji multimedialnych. Były kwiaty, drobne upominki i wiele ciepłych słów, które wypowiedzieli uczniowie i ich rodzice. Na koniec głos zabrał dyrektor szkoły ks. Piotr Karpiński, który gratulował uczniom i rodzicom ukończenia gimnazjum i zdania egzaminu, a także życzył, by wszyscy dostali się do naszego prestiżowego liceum.

 

Strona 1 z 2