pasek-lic

Breadcrumbs

XII Tydzień Wychowania

 

W dniach 12-16 września przeżywaliśmy w naszej szkole XII Tydzień Wychowania pod hasłem „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. Kościół włącza się w ten sposób w trud kształtowania młodego człowieka, a w tym roku szczególnie pokazuje, że warto odkrywać drogę i sens wychowania w Chrystusie. Codziennie uczniowie spotykali się na wspólnej modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego.

W poniedziałek o godz. 8.30 odbyła się Msza święta dla uczniów klas 0-VI, w której uczestniczyli także uczniowie z zaproszonych Szkół Podstawowych nr 4 i nr 9. Ks. Kamil Goc przeprowadził z zebranymi dialog na temat domu, wychowania, potrzeby bliskości z rodzeństwem i ludźmi w ogóle. Tak jak dzieci uczą się dzielić, tak dobry Bóg też się dzieli – daje nam Jezusa. W dzieleniu nie chodzi też tylko o wymianę dóbr materialnych. To także poświęcony czas, relacja, uśmiech, przebaczenie, bycie wsparciem. Ks. Kamil zachęcił zebranych, żeby dziś poświęcili czas swojemu rodzeństwu i w ten sposób budowali jedność w rodzinie.

Z kolei we wtorek 13 września miała miejsce Msza święta dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którą celebrował ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. Oprócz Klasycznego Liceum i klas VII-VIII Szkoły Podstawowej na Mszy byli obecni przedstawiciele Zespołu Szkół nr 3. W homilii ksiądz dyrektor nawiązał do Ewangelii wg św. Łukasza, która pokazuje wspaniałe oblicze Boga objawiającego się w środku ludzkiego nieszczęścia, jakim jest śmierć bliskiej osoby. Każdy z nas zmaga się z bólem, cierpieniem, złem tak jak wdowa, która straciła jedynego syna i została sama. Jezus pochyla się nad nią, pomaga jej, gdyż głęboko poruszyło go jej cierpienie. Nie tylko mówi jej, aby nie płakała, ale okazuje miłosierdzie i dokonuje cudu wskrzeszenia, dotykając zwłok jej dziecka. Tak Bóg dotyka nas swoim miłosierdziem, gdy spotyka nas nieszczęście. Jezus okazuje nam swoja ogromną miłość, pochylając się nad naszym cierpieniem. Ksiądz dyrektor przywołał przykład Edyty Stein, którą krzyż doprowadził do wiary.

Ostatniego dnia Tygodnia Wychowania odbyło się spotkanie z gośćmi z Włoch, którzy przybliżyli nam postać bł. Carlo Acutisa. Ten beatyfikowany nastolatek zmarł na białaczkę w wieku zaledwie 15 lat, ale dokonał wielkich rzeczy. Może być inspiracją dla młodych ludzi i uczyć wielkiej miłości do Jezusa Eucharystycznego.

Facebook Widget Slider

Menu