pasek-lic

Breadcrumbs

Nasi licealiściw Instytucie Fizyki

 

Jak co roku grupa uczniów profilu rozszerzonego fizyki Klasycznego Liceum odwiedziła jeden z instytutów naukowych. Tym razem wybór padł na Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Gościliśmy u absolwentki naszego liceum, a dziś pracownika naukowego Pracowni Fizyki Ciała Stałego UW.

Nasi fizycy zapoznali się najpierw z tematyką badań prowadzonych w Instytucie, a następnie wzięli udział w kilku eksperymentach. Głównym wątkiem badań naszych eksperymentatorów była epitaksjalna hodowla heksagonalnego azotku boru na dużych powierzchniach. Metodami eksfoliacji uzyskiwali ze struktur węglowych (min grafenu) nanowarstwy, które poddawali badaniu wiązką laserową, wykorzystując najnowocześniejsze współcześnie aparatury badawcze.

Oczywiście nie obyło się bez pytań i garści ciekawostek. Niemałe zainteresowanie wywołał fakt, że naukowcy pracują w instytucie na światowej klasy aparaturze skaningowej,której koszty zainstalowania w instytucie sięgają kwot przekraczających miliony złotych.

Takie wyjazdy pozwalają uczniom na bezpośredni kontakt z prawdziwą fizyką i często rodzą fascynacje tą dziedziną nauki. Rozmowy z naukowcami i oglądanie ich warsztatu pracy rozpala pasje i rodzi pomysły na dalsze ścieżki edukacji.

 

Facebook Widget Slider

Menu