W Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w dniu 8 listopada 2024 roku odbył się okolicznościowy apel. Po uroczystym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, mieliśmy radość i zaszczyt obejrzeć, przygotowany przez młodzież z klas II we współpracy z maturzystami, spektakl pt. Ludzie Honoru, który nawiązywał do znanego filmu o tym samym tytule oraz sztuki Aarona Sorkina. Adaptacji scenariusza do polskich realiów oraz reżyserii podjęli się ks. Kamil Goc, Pani Kamila Kośka oraz Pan Radosław Korycki. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod batutą Pani Marianny Rzeszotarskiej.
W przedstawieniu opowiedziana została historia dwóch żołnierzy oskarżonych o zbrodnię, której nie popełnili. Nie chcieli przyznać się do winy, gdyż tym samym przyznaliby, że nie mają honoru. Jak się później okazało w ławie oskarżonych zasiadły niewłaściwe osoby.
Spektakl pokazał nam, że tak naprawdę każdy z nas ma wpływ na kształtowanie swojego dobrego imienia w otaczającej rzeczywistości. Potrzebujemy na nowo uwierzyć, że mamy wpływ na to jak wyglądają realia, w których przyszło nam żyć. Nie możemy powiedzieć, że moje działanie, moje decyzje, moje sprawy nic nie znaczą. Czy uznajemy to czy nie, ale życie każdego z nas jest częścią pewnej całości. To od nas zależy przyszłość Polski. Dlaczego? Bo każdy z nas, znajduje w życiu (…) jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”(…), w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.
Można zapytać: gdzie tworzymy tę rzeczywistość? To właśnie codzienne wybory, codzienna praca, moje zwykłe i proste obowiązki, codzienne relacje z innymi ludźmi, to pomoc wyświadczona drugiemu człowiekowi, to każde przeciwstawienie się złu, obrona dobrych wartości, takich jak honor i prawda, przyczyniają się do tworzenia lepszego świata. Tu wszędzie tworzymy i kształtujemy naszą rzeczywistość. Przez te z pozoru małe sprawy, budujemy wielką wolną Polskę.
Na zakończenie Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński skierował do zgromadzonych swoje słowo, zaznaczając, że człowiek honorowy, to ten, który zawsze staje w obronie słabszego oraz podziękował młodzieży i nauczycielom za bardzo poruszające widowisko.