All for Joomla All for Webmasters

pasek-lic

Breadcrumbs

Debata Oksfordzka 2018

Tradycyjnie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca odbyła się szkolna debata klas II liceum. W tym roku tematem debaty był zakaz handlu w niedziele. Teza debaty brzmiała: „Zakaz handlu w niedzielę to krok w stronę nowoczesnego społeczeństwa”. Tezy broniła drużyna z klasy II A w składzie: Karol Budziński, Michał Heleski oraz Filip Rutkowski. Przeciwnikami tego twierdzenia była drużyna z klasy II B w składzie: Maciej Chęcielewski, Julia Bugalska i Aleksandra Winciorek.

W rolę marszałka debaty wcielił się uczeń klasy maturalnej Kacper Słodki. Na początku przywitał dyrekcję, nauczycieli i uczniów, jak również przedstawił jury i członków debatujących drużyn. Marszałek przypomniał także podstawowe zasady debaty, jak przestrzeganie czasu, trzymanie się tematu, ale także etyczność argumentów i poszanowanie przeciwnika.

Debata przebiegała w trzech rundach. Pierwsza część dotyczyła społecznego wymiaru zakazu handlu w niedzielę. Dyskutanci poruszali wpływ zakazu na życie rodzinne, formy spędzania wolnego czasu w niedzielę. Zastanawiali się, czy jest to zmiana sprawiedliwa, która zniweluje nierówności społeczne.

Druga część debaty dotyczyła wpływu zakazu handlu w niedzielę na gospodarkę państwa. Obie strony poruszyły kwestię bezrobocia i ewentualnego wpływu zakazu na wzrost gospodarczy.

W trzeciej rundzie uczestnicy debaty rozważali etyczny i religijny wymiar zakazu handlu w niedzielę. Jaki będzie wpływ ustawy na życie religijne polskiego społeczeństwa? Czy jest to zmiana dobra? A może przesadnie ingeruje ona w wolność człowieka?

Po trzech rundach pytań każda z drużyn podsumowała swoje stanowisko w formie minutowego exposé.

Debata była niezwykle emocjonalna, wciągająca i ciekawa. Świetnie poradził sobie prowadzący, umiejętnie dyscyplinując i prowokując obie strony sporu. Obie drużyny ciekawie przedyskutowały problem, przygotowały masę rzeczowych argumentów, popartych wieloma badaniami i danymi statystycznymi. Uczestnicy okazali się także mistrzami perswazji i ciętej riposty. Dyskusja spotkała się z życzliwym przyjęciem społeczności szkolnej, która przez ponad godzinę z zainteresowaniem wysłuchiwała argumentów obydwu stron.

W oczekiwaniu na werdykt jury ksiądz dyrektor Piotr Karpiński pogratulował uczestnikom świetnej dyskusji. Odnosząc się do niektórych argumentów podnoszonych w debacie przypomniał naukę Kościoła na temat świętowania niedzieli, m.in. zasadę Mszy niedzielnej antycypowanej, która jest odprawiana w sobotę wieczorem. Ksiądz dyrektor przyznał się także, że dwa razy w życiu robił zakupy w niedzielę i za każdym razem kończyło się to „tragicznie”, stąd więcej w niedzielę na zakupy się nie udaje.

Na koniec debatę rozstrzygnęło jury, w skład którego weszły panie polonistki: Halina Koprowicz, Agnieszka Kuśmierczyk i Joanna Liwarska oraz uczniowie klas trzecich liceum: Natalia Mazurkiewicz i Jan Nowakowski. Werdykt jury, który przedstawiła pani Halina Koprowicz, to remis, który swoimi oklaskami potwierdzili zgromadzeni w auli szkoły uczniowie gimnazjum i liceum.

Na kolejną Debatę Oksfordzką w Klasyku przyjdzie nam poczekać znowu rok.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu