All for Joomla All for Webmasters

pasek-lic

Breadcrumbs

Szkolny etap Olimpiady Filozoficznej

Pięcioro uczniów Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego wystartowało w XXXI Olimpiadzie Filozoficznej. Od września w ramach zajęć z filozofii intensywnie poznają kierunki, problemy i stanowiska filozoficzne. Każdy potrafi już rozróżnić „transcendentne” od „transcendentalnego”, realizm od idealizmu, empiryzm od racjonalizmu. Nieobce im są zwroty: „gnoti seauton”, „cogito ergo sum”, czy „esse est percipi”, a tekst filozoficzny nie skrywa już więcej tajemnic.

Pierwszy etap Olimpiady Filozoficznej to jednak przygotowanie pracy naukowej na wybrany temat. Nasi adepci filozofii przygotowali prace na następujące tematy:

Maciej Chęcielewski (klasa IIIb): „Osoba: rzeczywistość, metafora czy miraż? Filozoficzne ujęcie osoby i znaczenie tej kategorii dla nauki o człowieku oraz życia społecznego”.

Igor Chmurski (klasa IIa): „O znaczeniu filozofii jako terapii społecznej. Szanse i zagrożenia takiego jej traktowania”.

Jakub Balcerowski (klasa Ia): „Czy filozofia potrzebuje logiki? Problem zalet i ograniczeń metod logicznych w filozofii”.

Mikołaj Białkowski (klasa Ia): „Co to znaczy poznać samego siebie? Rozwiń problem korzystając z przykładów z zakresu filozofii starożytnej i średniowiecznej”.

Małgorzata Gontarek (klasa Ia): „Filozofowanie w języku polskim – wyzwanie, szansa czy przeszkoda?”.

Wszystkie wyżej wymienione prace zostały zakwalifikowane do etapu okręgowego, a ich autorzy otrzymali najwyższe noty w okręgu. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach.

olimpiada filozoficzna2018 19

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu