All for Joomla All for Webmasters

pasek-lic

Breadcrumbs

Nasi fizycy w Pracowni Ciała Stałego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

 Tradycyjnie co roku uczniowie działający aktywnie w zajęciach koła fizycznego, pod opieką p. Andrzeja Grzelaka, wyjeżdżają na zajęcia do różnego rodzaju instytucji naukowych. W tym roku, w czwartek 11 kwietnia, złożyliśmy wizytę w Instytucie Fizyki UW, w Pracowni Ciała Stałego. Prelekcje, pokazy, prezentacje oraz zajęcia z naszymi uczniami poprowadziła w sposób profesjonalny i bardzo interesujący absolwentka naszej szkoły Katarzyna Ludwiczak.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z aktualną działalnością badawczą Instytutu, podziwiania w działaniu wykorzystywanej w Instytucie aparatury oraz przeprowadzenia kilku standardowych pomiarów. Nasi szkolni fizycy zapoznali się z mechanizmami tworzenia struktur warstwowych, których budowa pozwala na eksfoliację do płatków o grubości pojedynczych warstw atomowych. Pracowali na płatkach grafenu, z którego tworzy się heterostruktury, mogące służyć np. jako źródła światła, albo tranzystory. Pozyskane przez siebie w pracowni płatki dichalkogenków badali z wykorzystaniem spektroskopii ramanowskiej.

Odwiedzającą Instytut naszą grupkę fizyków mocno zachwyciła fachowość i profesjonalizm absolwentki naszego liceum. Coroczne wizyty w instytucjach naukowych są cenną lekcją w poszukiwaniu form rozwoju własnych zainteresowań i pasji.

Facebook Widget Slider

Menu