pasek-lic

Breadcrumbs

Wizyta uczniów ze szkoły partnerskiej w Niemczech

W dniach 21-28 września 2019 gościliśmy w naszej szkole już po raz piąty grupę młodzieży wraz z nauczycielami z zaprzyjaźnionego Missionsgymnasium w Bad Bentheim w Niemczech.

Nasi uczniowie wspólnie ze swoimi niemieckimi kolegami realizowali projekt „Polacy i Niemcy – stereotypy i uprzedzenia czy różnice kulturowe?”. W ramach projektu uczniowie analizowali teksty z książek Steffena Möllera „Viva Polonia” i „Expedition zu den Polen” i zastanawiali się, skąd biorą się istniejące od wielu lat w obu narodach wzajemne uprzedzenia i stereotypy.

Program wymiany był bardzo bogaty. Uczniowie odwiedzili Jasną Górę w Częstochowie, gdzie w obecności przewodnika poznali historię obrazu Czarnej Madonny oraz klasztoru paulinów. Następnego dnia zwiedzili wspólnie muzeum poświęcone życiu św. Jana Pawła II w Wadowicach, zaś ostatnim punktem programu była wizyta w Auschwitz.

Swoje odczucia, wrażenia i wspomnienia uczniowie wyrazili w sposób artystyczny tworząc wystawę fotograficzną uzupełnioną relacjami z podróży. Młodzież stworzyła również mapy myśli wypisując na nich cechy charakterystyczne dla obu narodów.

Dzięki tej wizycie nasi uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności językowe, zawrzeć nowe przyjaźnie, a także pozbyć się wszelkich uprzedzeń wobec naszych sąsiadów. Zauważyli również, że pomimo pewnych różnic kulturowych są do siebie bardzo podobni, zaś trudna polsko-niemiecka historia może stanowić doskonały fundament prawdziwych więzi i przyjaźni pomiędzy polskimi i niemieckimi uczestnikami wymiany.

Wymiana szkolna dofinansowywana jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży

Facebook Widget Slider

Menu