pasek-sp

Breadcrumbs

Lekcja muzealna w klasach trzecich Małego Klasyka

Muzea, jak wszystkie instytucje kultury, zostały zamknięte z powodu pandemii. Starają się one jednak zapewnić swoim odwiedzającym jak najlepszą ofertę online. Z takiej właśnie oferty skorzystali uczniowie klas trzecich Małego Klasyka i uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Historycznym Skierniewic. Swoją podróż po historii i legendach naszego miasta rozpoczęli od obejrzenia animacji powstałej na jubileusz 560 - lecia Skierniewic, która przedstawia najważniejsze wydarzenia i postacie z dziejów miasta. Następnie wysłuchali różnych wersji legendy dotyczącej nazwy Skierniewic. Nasi uczniowie mogli również opowiedzieć znane im podania mówiące o powstaniu nazwy naszego miasta. Dowiedzieli się również, co o pochodzeniu nazwy Skierniewic mówią badacze i językoznawcy.

Kolejnym etapem podróży po historii miasta było wysłuchanie dziejów imponującego Kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła ufundowanego w 1781 roku przez prymasa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego. Uczniowie usłyszeli, że z lotu ptaka z układu form architektonicznych budynku można odczytać litery "A" i "O" - inicjały fundatora. W kościele zachowały tablice nagrobne z XVII i XVIII w. oraz portret Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także marmurowe mauzoleum z sercem prymasa Ostrowskiego .

Koniec naszej wędrówki nastąpił na dworcu kolejowym, który jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów na trasie dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej wzniesionym w 1874 r. Dowiedzieliśmy się, że pierwszy budynek dworca w Skierniewicach tzw. dworzec carski powstał już w 1846 r. na skraju pałacowego parku i był przeznaczony wyłącznie dla obsługi cara i jego gości.

Zorganizowane spotkania były dla uczniów ciekawą przygodą umożliwiającą zagłębienie się w tajniki historii naszego miasta. Mamy nadzieję, że już wkrótce muzea zostaną otwarte i będziemy mogli na żywo podziwiać pamiątki i eksponaty związane ze Skierniewicami.

 

Facebook Widget Slider

Menu