All for Joomla All for Webmasters

pasek-sp

Breadcrumbs

Uroczysty wieczór wigilijny, czyli „daj się kształtować Miłości”

Tradycją naszej szkoły są wieczory wigilijne, na których zbiera się nie tylko społeczność szkolna, ale także rodzice, dziadkowie i przyjaciele naszych uczniów i nauczycieli. Jak co roku uroczysty wieczór wigilijny uświetnił swoją obecnością Biskup Andrzej Franciszek Dziuba.

Tegoroczne spotkanie opłatkowe, które odbyło się w czwartek 21 grudnia, miało wyjątkowy charakter. Cała społeczność Klasyka wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzała adaptację sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”, opowiadającą o Adamie Chmielowskim – Świętym Bracie Albercie, a to za sprawą kończącego się Roku 2017, który obchodzony był w Polsce jako Rok Brata Alberta.

Sztuka Wojtyły, będąca niezwykle głęboką medytacją filozoficzną, ukazuje wewnętrzne zmagania człowieka stojącego między wyborem drogi życia jako artysty i powołaniem brata zakonnego. To przetwarzanie własnego ja, dojrzewanie do podjęcia decyzji o służbie drugiemu człowiekowi zostało pokazane z zastosowaniem różnych środków – gry aktorskiej, filmu, muzyki i sztuki. W sztuce znajdziemy spór o sztukę, trud zmagania się ze sobą i odkrywania swojego powołania, a także zmaganie się z ideologią, która chce rozwiązać kwestię ubogich na drodze buntu i rewolucji. Adam Chmielowski usłyszał jednak w spowiedzi słowa, które nadały kierunek jego życiu: „daj się kształtować Miłości”. Na końcu zaś mówi: „Wybrałem większą wolność”. Sztuka Wojtyły i postać Brata Alberta wprowadziły nas w duchowy klimat Bożego Narodzenia, kiedy to w centrum staje Bóg ukryty w drugim człowieku.

Adaptację dzieła Karola Wojtyły przygotowały panie: Anna Chęcielewska, Anna Kłosińska i Agnieszka Kuśmierczyk. W poszczególne role wcielili się następujący uczniowie:

Mikołaj Zakrzewski i Maciej Bieryt - Adam / Brat Albert

Karol Budziński - malarz Lucjan

Natalia Bielenin - Helena

Mikołaj Lewicki - malarz Stanisław

Aleksandra Winciorek - tamten (inteligencja)

Maciej Chęcielewski - jeden z braci

Julia Bugalska - Marynia, siostra Adama

Jan Napiórkowski - malarz Jerzy

Maciej Piwowarczyk - malarz Max

Kacper Słodki - nieznajomy

Tomasz Kamiński - ksiądz spowiednik

Mateusz Winciorek - jeden z braci

Jakub Kanicki - jeden z braci

Mikołaj Antosik - jeden z braci

Jan Wach - jeden z braci

Michał Heleski - głos

Wszystkim składamy gratulacje za stworzenie niepowtarzalnych kreacji aktorskich. Oprócz aktorów wzięło udział duże grono statystów. Wielkie podziękowania kierujemy pod adresem Mateusza Jarosa i Katarzyny Nowak za montaż filmów i pomoc techniczną, a także wszystkich, którzy swoją pracą i oddaniem przyczynili się do powstania tej sztuki.

Po spektaklu ksiądz dyrektor Piotr Karpiński podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wieczoru, szczególnie aktorom i statystom. Następnie ksiądz dyrektor złożył życzenia, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia dały odczuć nam bliskość człowieka i Boga oraz abyśmy, nawiązując do słów wypowiedzianych w jednej ze scen, „dawali się kształtować Miłości”.

Ksiądz Biskup Andrzej F. Dziuba w swoim słowie wyraził nadzieję, że obejrzana sztuka uwrażliwi jej odbiorców do dostrzegania w innych braci naszego Boga. Podziękował artystom za próbę pokazania wyjątkowości każdej postaci. Ksiądz Biskup przekazał szkole w darze artystyczną fotografię Jana Pawła II jako pamiątkę tego niezwykłego wieczoru. 

Następnie wysłuchaliśmy Ewangelii o Narodzeniu Jezusa, zaśpiewaliśmy kolędę, a po pobłogosławieniu opłatków przez Księdza Biskupa wszyscy obecni przez długi czas składali sobie życzenia. Serdecznościom i radości z bycia razem nie było końca.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu