All for Joomla All for Webmasters

pasek-sp

Breadcrumbs

Lekcja historii na Zamku Królewskim w Warszawie

W piątek 16 listopada uczniowie klas szóstych wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu był pobyt w FunEscape, który okazał się świetną zabawą i doskonałą odskocznią od rzeczywistości. Dzieci podzieliły się na kilkuosobowe grupy i weszły do pełnych tajemnic pokojów zagadek, wzorowanych na grach komputerowych. W ten sposób przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości, gdzie w ciągu 60 minut musiały rozwiązać szereg logicznych i zręcznościowych zagadek oraz wykazać się sprytem, by móc się wydostać z pomieszczenia. Każdy pokój to zupełnie inny świat. Szóstoklasiści trafili na Bezludną wyspę, do Polskiego Skarbca, Pokoju, którego nie ma, spotkały się z Mistrzem Zen oraz przeżyły przygodę na dnie oceanu. Każda grupa wykazała się umiejętnością komunikacji i świetną współpracą, dzięki czemu samodzielnie wydostała się z pokoju.

Następnie uczniowie udali się do Zamku Królewskiego na lekcję historii. Podczas zwiedzania siedziby królów Polski zachwycały się salą balową, komnatą rady, zwaną także komnatą zdrady oraz tronem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po krótkich wyjaśnieniach pani przewodnik, dzieci bez trudu wskazywały przedmioty pochodzące z czasów króla Poniatowskiego, które dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników zamku oraz warszawiaków przetrwały II wojnę światową. Największe wrażenie na dziewczętach zrobiły ręcznie haftowane srebrną nicią orzełki, zrabowane przez okupanta i wywiezione z kraju. Jeden z nich został odnaleziony po wojnie w Stanach Zjednoczonych. Równie zachwycająca okazała się sala, w której król Stanisław organizował obiady czwartkowe dla znamienitych Polaków. Dzieci dowiedziały się także, że spotkania wzorowane były na paryskich salonach literackich prowadzonych przez kobiety. Pani przewodnik opowiadała niezwykle interesująco i barwnie, przywołała mnóstwo ciekawostek, miedzy innymi tę, że uczestnicy warszawskich mądrych obiadów wiedzieli, że podanie przez służbę śliwek jest jednoznaczne z zakończeniem „artystycznej uczty”, gdyż król ma inne obowiązki lub potrzebuje odpocząć.

Wycieczka była bardzo udana. Dzieci uznały, że na pewno wrócą zarówno do siedziby królów, jak i do pokoju zagadek, bo lubią się uczyć poprzez zabawę i w świetnej atmosferze.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu