All for Joomla All for Webmasters

pasek-sp

Breadcrumbs

Rekolekcje wielkopostne dla klas 0-VI Szkoły Podstawowej

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla dzieci wygłosił ksiądz Paweł Muranowicz. Odbyły się one w dniach 27-29 marca. Pierwszego dnia ksiądz dyrektor powitał kaznodzieję wspominając, że obaj pochodzą z tej samej parafii, przywołał również mszę prymicyjną księdza Pawła i zaszczyt wygłoszenia kazania na tej Eucharystii. Pierwszy dzień upłynął pod hasłem „Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie”. Ksiądz Paweł przybliżył dzieciom symbolikę sakramentu chrztu. Ta ważna chwila czyni każdego chrześcijaninem. Rekolekcjonista podkreślił, że wiarę trzeba chronić i pogłębiać, a można to robić poprzez modlitwę, spowiedź, lekturę Pisma Świętego. Zachęcił również do konkretnego gestu wdzięczności za sakrament chrztu. Dzieci przygotowały serca, które umieściły w wielkim sercu przygotowanym przez księdza. Każde z dzieci otrzymało orzech włoski – symbol zażyłości i relacji z Bogiem, miały go zanieść do domu i opowiedzieć rodzicom o przeżytym dniu.

Hasłem drugiego dnia były słowa: „Przepraszam, że odwróciłem się od Ciebie”. Punktem wyjścia rozważań był krótki filmik „Cyrk motyli” – ukazujący kalekiego człowieka powoli odzyskującego wiarę w siebie. Bohater pokazał siłę w słabości, uwierzył w siebie i rozwinął skrzydła. Ksiądz Paweł podkreślił, że każdy powinien starać się widzieć dużo dobra wokół siebie, a nie tylko ograniczające zło. Grzech nie powinien przeszkadzać człowiekowi w relacji z Bogiem, dlatego dobrze by było się oczyścić z brudu. Bóg cieszy się z każdego nawróconego grzesznika. Rekolekcjonista powoli przygotowywał uczniów do sakramentu spowiedzi pokazując, czym jest grzech i jaką niewidzialną łaską przebaczenia obdarza Jezus w konfesjonale. Może On nie tylko zmazać grzechy, ale również uzdrowić wewnętrznie. Uczniowie otrzymali zadanie do wykonania – wypełnienie pocztówki i przekazanie jej komuś bliskiemu lub komuś, kogo chcieliby przeprosić.

W piątek ks. Paweł rozpoczął spotkanie z uczniami od dialogu na temat tego, na jakie sposoby Jezus może być obecny w życiu człowieka. Uświadomił dzieciom, że Jezus jest obecny nie tylko w modlitwie, ale i w sakramentach, czytaniu Słowa Bożego, w tabernakulum i drugim człowieku. Następnie obrazowo wytłumaczył warunki dobrej spowiedzi oraz na czym polega istota Mszy świętej. Najważniejszym punktem rekolekcji była Eucharystia, której przewodniczył ks. Paweł, a koncelebrowali ks. dyrektor Piotr Karpiński oraz ks. Kamil Goc, który wygłosił kazanie dla całej społeczności Klasyka.

Na zakończenie Mszy świętej przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej podziękowali księdzu Pawłowi za wygłoszenie rekolekcji.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu