pasek-sp

Breadcrumbs

Lekcje muzealna – praktyczna nauka

W dniach 6, 14 i 22 maja dzieci z klas pierwszych i zerówki wzięły udział w lekcjach muzealnych poprowadzonych przez kustoszy Muzeum w Łowiczu.

6 maja wzięliśmy udział w zajęciach zatytułowanych „Kolory Muzeum”, które miały na celu zaprezentowanie uczniom zbiorów zgromadzonych na wystawach historycznej i etnograficznej. W części warsztatowej dzieci wykonały pracę plastyczną „Pamiątka z muzeum” z użyciem stempli linorytniczych, nawiązujących do muzealnej kolekcji.

14 maja na zajęciach „Kogutki i kwiatki z niebieskiej chatki”, dzieci zapoznały się z papieroplastyką i zdobnictwem Księstwa Łowickiego. Dzieci zobaczyły, w jaki sposób Łowiczanie dekorowali swoje domy. Dowiedziały się kto, kiedy i z czego wykonywał ozdoby. Na podstawie zbiorów z papieroplastyki (wycinanki, pająki, bukiety) dzieci mogły poznać różnorodność i piękno ludowych ozdób. W części warsztatowej samodzielnie wykonały pracę nawiązującą do najbardziej znanego łowickiego motywu – wycinankowego kogutka. 

22 maja w trakcie zajęć „Super gospodyni! Super gospodarz!” uczniowie w praktyce poznali trudy życia codziennego dawnych gospodarzy. Dzieci miały za zadnie pozamiatać obejścia chat w skansenie, nawinąć włóczkę na wijadła, nosiły wodę w nosidłach, prały na tarce i maglowały obrusy. Miały też okazję nauczyć się ręcznego siania zboża. Uczniowie mogli wejść do dawnych łowickich chat, zobaczyć piece do wypiekania chleba, obejrzeć domowe ołtarzyki. Na koniec zajęć dzieci otrzymały medal Super Gospodyni i Super Gospodarza.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za zorganizowanie tych ciekawych zajęć z edukacji regionalnej, a zwłaszcza pani Magdalenie Bartosik oraz pani Anecie Bełc.

Facebook Widget Slider

Menu