All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

„Colloquia Classica” o św. Bracie Albercie

U progu Adwentu, w poniedziałek 4 grudnia w Zespole Szkół im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „COLLOQUIA CLASSICA”. Tym razem prowadziła je albertynka z Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie, siostra Teresa Pawlak, która przybliżyła nam sylwetkę Adama Chmielowskiego – Świętego Brata Alberta.

Spotkanie wpisywało się w trwający Rok Brata Alberta, związany z obchodami 100. rocznicy jego śmierci. Ten urodzony w Igołomii pod Krakowem przyszły święty z początku miał być inżynierem. W młodości stracił rodzinę, a następnie zdrowie w powstaniu styczniowym. Kształcił się w Paryżu i Monachium, gdzie odbył studia malarskie. Przez całe życie tracił po kolei wszystko, by wreszcie odnaleźć Boga i to ukrytego w najbiedniejszych.

Siostra Teresa Pawlak zachęciła dzieci i młodzież do refleksji nad własnym życiem i relacjami z innymi ludźmi, do zastanowienia się nad tym, kim chcę być - żebrakiem czy pielgrzymem? Wyjaśniła, że pielgrzym to ktoś, kto ma w życiu cel, do którego wytrwale podąża. Przestrzegała także, że nawet pielgrzymowi zdarzają się potknięcia i upadki, że może go coś złamać, ale najważniejsze jest, by się podnieść i nie poddać się. Mimo popełnionych błędów i rys na charakterze nadal powinniśmy pomagać, wspierać potrzebujących i kierować się w życiu miłością oraz szacunkiem do drugiego człowieka. Na wzór Brata Alberta „być dobrymi jak chleb”.

​Na koniec spotkania ksiądz dyrektor Piotr Karpiński podziękował siostrze Teresie za wykład i zapowiedział, że podczas szkolnej wigilii społeczność Klasyka ponownie spotka się z postacią Brata Alberta, tym razem za sprawą sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”, będącej poetycko-filozoficznym studium postaci Adama Chmielowskiego.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu