All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Rekolekcje wielkopostne dla młodzieży

W dniach 26-28 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne, mające przygotować nas na obchody Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego. Rekolekcje dla młodzieży Klasycznego LO, gimnazjum i klas VII SP poprowadził o. dr Paweł Krupa OP.

I dzień – Daj się porwać szaleństwu miłości

Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczął się zajęciami z wychowawcami w klasach. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami przeszli do auli, gdzie miała miejsce pierwsza konferencja, podczas której o. Paweł wygłosił naukę w oparciu o Ewangelię z dnia o namaszczeniu nóg Jezusa przez Marię Magdalenę. Zauważył, że z pozoru „szalony” czyn mógł być powodowany tylko bezgraniczną miłością, której nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Następnie podczas zajęć w klasach uczniowie pracowali na fragmencie książki rekolekcjonisty pt. Spowiedź jak na dłoni, której tematem jest sakrament pokuty, m.in. zagadnienie żalu za grzechy. Na drugiej konferencji ojciec dominikanin poruszył powszechny we współczesnych społecznościach problem „niewidzialności”, czyli niedostrzegania człowieka przez innych. Stwierdził, że stan ten może być niewyobrażalnym cierpieniem, ale przywołując przykład Jezusa, który pozostawał „niewidzialny” od 12. roku życia do rozpoczęcia działalności ewangelizacyjnej, zauważył, że można go przezwyciężyć, przekierowując swój wzrok z samego siebie na potrzeby innych. Pierwszy dzień rekolekcji zakończył się modlitwą Anioł Pański poprowadzoną przez księdza dyrektora oraz błogosławieństwem udzielonym uczniom i nauczycielom przez ojca dominikanina.

II dzień – Rusz się, czyli kochaj

Drugi dzień rekolekcji, podobnie jak pierwszy, rozpoczął się zajęciami z wychowawcami, po których uczniowie wraz z gronem pedagogicznym udali się do auli, gdzie wysłuchali pierwszej konferencji. Tym razem o. Paweł Krupa swoje rozważania oparł na Ewangelii opowiadającej o zdradzie Judasza. Podkreślił, że uczeń Chrystusa pozostawał cały czas wolny, Jezus zaś nie ingerował w jego działania, mimo iż znał ich konsekwencje, ponieważ nie chciał naruszyć wolności Judasza, ale do ostatniej chwili próbował zawrócić go ze złej drogi. Niestety ten nie usłuchał, więc Jezus, mimo że cierpiał, powiedział: „Co masz czynić, czyń prędzej”. Chrystus, dając wolną wolę Judaszowi, musiał zgodzić się na zło, które ten zamierzał wyrządzić. Zajęcia z wychowawcami stanowiły kontynuację rozważań o spowiedzi z dnia poprzedniego. Poruszały zagadnienie postanowienia poprawy. Myśl przewodnią drugiej konferencji stanowiło stwierdzenie: „Miłość jest działaniem, miłość wyraża się w ruchu”. W tym kontekście ojciec dominikanin przywołał słowa papieża Franciszka, które ten wypowiedział w Polsce podczas ostatnich Światowych Dni Młodzieży, by wstać z kanapy i ruszyć z Chrystusem. A znaczy to nic innego, jak tylko kochać. Ostatnim punktem dnia było spotkanie z Marcinem Zielińskim oraz jego towarzyszką Kasią, która przedstawiła poruszające świadectwo działania Boga w jej życiu. Charyzmatyczny prowadzący opowiedział o swoim doświadczeniu Boga, o cudach, jakie sprawia miłość Boga i modlił się do Ducha Świętego w intencji całej szkolnej społeczności. Całość zakończyła się uwielbieniem Pana. Marcin Zieliński ogłosił także, że poprowadzi w naszej szkole „Seminarium wiary” – cykl sześciu cotygodniowych spotkań formacyjnych, do których zachęcił młodzież.

III dzień – Spowiedź i Msza święta

Dzień trzeci rekolekcji rozpoczął się w auli szkolnej modlitwą na nowy dzień i konferencją na temat spowiedzi. Ojciec rekolekcjonista zwrócił uwagę na wybór dobrego spowiednika i prosił, żeby się o niego i za niego modlić, aby był narzędziem w rękach Boga. Słowa ojca rekolekcjonisty wydały owoce, co potwierdziły kolejki spowiadających się w kościele.

Następnie ojciec rekolekcjonista wraz z księdzem dyrektorem sprawowali uroczystą Mszę św. na zakończenie rekolekcji. W czasie homilii o. Paweł Krupa zwrócił uwagę na najważniejszą, jego zdaniem, część ciała człowieka – uszy, dzięki którym potrafi usłyszeć słowa Boga, wsłuchać się w to, co Pan mówi. Po Mszy świętej młodzież podziękowała ojcu rekolekcjoniście za to, że podjął się tego „szalonego” wyzwania i przyjechał do naszej szkoły, aby głosić dla nas słowo Boże.

Te trzy dni rekolekcji to był dla nas wspaniały czas. Nie tylko spotkaliśmy mądrego, wybitnego i dobrego człowieka, jakim jest o. Paweł, ale przede wszystkim przybliżyliśmy się do Boga. Mamy nadzieję na choć trochę lepsze życie. Bogu niech będą dzięki!

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu