All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Tydzień Wychowania pod hasłem "W poszukiwaniu drogi"


W dniach 9-15 września Kościół w Polsce przeżywał Tydzień Wychowania pojęty jako czas modlitwy i refleksji poświęcony uczniom, nauczycielom, wychowawcom, rodzicom i wszystkim zaangażowanym w wychowanie. Tydzień Wychowania przeżywaliśmy także w naszej szkole.

Każdego dnia uczniowie klas VII-VIII SP, Gimnazjum i Liceum gromadzili się w auli szkolnej na rozważaniu Słowa Bożego, a uczniowie klas 0-VI SP w hallu szkoły podstawowej na porannych modlitwach. Słowo Boże głosili ks. dyrektor Piotr Karpiński oraz ks. prefekt Radosław Sawicki. 

Tradycją naszej szkoły jest, że na Msze św. w Tygodniu Wychowania zapraszane są okoliczne szkoły. W poniedziałek 10 września we Mszy św. w kościele NSPJ na Widoku wzięli udział uczniowie z klas 0-VI z Klasyka, a także ze Szkoły Podstawowej nr 9 i Szkoły Podstawowej nr 4. Mszę sprawował i homilię wygłosił ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który uczył dzieci zwracania uwagi na drugiego człowieka, by patrzeć w serce drugiego. Dzieci otrzymały też pracę domową, by dostrzec w klasie osobę mniej do tej pory zauważaną i porozmawiać z nią.

We wtorek 11 września na Mszy o godz. 8.00 spotkała się młodzież z Klasyka, Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Zespołu Szkół nr 3. Homilia w całości stanowiła „poważną rozmowę z młodzieżą o Kościele”. Ewangelia tego dnia opowiadała o powołaniu 12 apostołów, co było dobrym punktem wyjścia do ukazania tajemnicy Kościoła. Ksiądz dyrektor odniósł się także do skandalu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez niektórych duchownych i postawił dramatyczne pytanie: „Może w obliczu tych skandali lepiej byłoby, żeby Jezus nie zakładał Kościoła?”. Pytanie to pozwoliło kaznodziei omówić problem zgorszenia w Kościele. Zachęcał także, by wziąć odpowiedzialność za Kościół, bo dziś Jezus każdego z nas powołuje na apostoła, a nie na krytyka Kościoła.

Tydzień Wychowania zakończył się w piątek 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a podsumował go ks. dyrektor Piotr Karpiński. 
Zwrócił się do zebranych ze słowami, które pocieszyły i wsparły, zwłaszcza dorastających uczniów. Wskazał na krzyż Jezusa jako właściwą drogę ludzi – trzeba jedynie umieć na niego właściwie spojrzeć, można to uczynić nawet spojrzeniem będącym modlitwą. Jezus pomaga człowiekowi w jego pragnieniach i uzdrawia.

Tydzień Wychowania to ważne wydarzenie w życiu wiary każdego z nas.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu