All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Pierwszy piątek października

W piątek 5 października podczas pierwszopiątkowej Mszy świętej modliła się cała społeczność Klasyka wraz          z goszczącymi od soboty 29 września do 6 października nauczycielami i uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły Missionsgymnasium St. Atonius w Bad Bentheim w Niemczech. O oprawę liturgiczną nabożeństwa zadbali uczniowie klasy IIa liceum oraz zaproszeni goście. Mszę świętą sprawował ksiądz dyrektor Piotr Karpiński.
W homilii ksiądz dyrektor zaprosił zebranych do poważnej rozmowy na temat kapłanów. Była to kontynuacja „trudnej katechezy o Kościele”, jakiej wysłuchaliśmy w Tygodniu Wychowania. Kapłan rozwinął zdanie Jezusa           z Ewangelii, który do apostołów powiedział: „kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi”. Trudno przyjąć to zdanie, jeśli zaczniemy przyjmować to, co o kapłanach mówią media, czy kino.
Jaka jest więc prawda o kapłaństwie? W Kościele jest tylko jeden Kapłan – Jezus Chrystus. To On przekazał swoje kapłaństwo innym mężczyznom, którzy stają się reprezentantami Boga. Kapłani od Chrystusa otrzymali moc: odpuszczania grzechów, uświęcania człowieka, błogosławieństwa, ale przede wszystkim stania na straży Bożego prawa, będącego dla ludzi drogowskazem, wzorcem postępowania i życia. Duchowny ostrzegł zebranych, że współczesny świat chce usunąć Boże prawo, dlatego uderza w jego stróżów. Usiłuje ich skompromitować, by odebrać im moc oddziaływania na innych. Mówiąc o kapłaństwie ksiądz dyrektor poruszył problem szerzącego się dzisiaj antyklerykalizmu – nie uderza on w kapłanów, którzy wypełniają swoje powołanie, ale jest groźny dla ludzi świeckich, bo tracą oni w ten sposób zaufanie do duchownych i przestają słuchać samego Boga. Jak zachować się wobec niewiernego kapłana? Po pierwsze pomodlić się za niego, a po drugie poszukać takiego księdza, który będzie godzien zaufania.
Po Mszy świętej odmówiliśmy modlitwy pierwszopiątkowe przed Najświętszym Sakramentem, a po błogosławieństwie wróciliśmy do szkoły na lekcje.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu