All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Święto Patrona w Klasyku już po raz dwudziesty

Święto Patrona w Klasyku już po raz dwudziesty

Tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły oraz Edukacji Narodowej miały wyjątkową formę i przebieg. Rozpoczęły się one w piątek 12 października rano od akademii dla młodszych uczniów z klas 0-VI Szkoły Podstawowej. Uczniowie z klas piątych w żartobliwej formie przedstawili pomoce dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów pomagające w codziennej pracy. I tak pojawiły się różowe okulary, dzięki którym twarz pedagoga wydaje się zawsze uśmiechnięta, młotki do wbijania wiedzy, strój super maskujący dla spóźnialskich, stopczas dla tych, którzy nie potrafią napisać szybko klasówki, spowalniacz biegania do zastosowania w czasie przerw, długopis ą ę poprawiający błędy ortograficzne w czasie pisania czy rapozestaw. Filmik „Jak przekazać bliskim nieradosną nowinę” uczył, w jaki sposób przygotować rodziców do przyjęcia informacji o złej ocenie ze sprawdzianu. Zebrani wysłuchali również historii polskiego szkolnictwa oraz życiorysu księdza Stanisława Konarskiego w rytmie rap. Na zakończenie piątoklasiści zaśpiewali piosenkę Dziękujemy Wam i złożyli życzenia księdzu dyrektorowi Piotrowi Karpińskiemu, pani wicedyrektor Magdalenie Wesołowskiej oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.

O godzinie 9.30 cała społeczność Klasyka modliła się na Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba. Ksiądz dyrektor w słowie wstępnym poprosił księdza biskupa o modlitwę dziękczynną za 20 lat istnienia szkoły z prośbą o błogosławieństwo na kolejne lata. W homilii ksiądz biskup odniósł się do słów psalmu: „Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu”. Wśród wielu znaków wierności Pana Boga jest także nasza szkoła, która zrodziła się z wiary. Dwadzieścia lat jej istnienia i ogromne sukcesy w ostatnich latach są dowodem na to, że to dzieło jest dobre, a miano „Złota Szkoła” stawia coraz większe wymagania. Wielkość i piękno tej szkoły zabłyśnie wtedy, gdy wszyscy będą harmonijnie współpracować. Ksiądz Biskup wyraził nadzieję, że na 25-lecie Szkoły powstanie monografia, która utrwali miniony czas.

Po komunii św. miało miejsce uroczyste ślubowanie nowych uczniów: zerówki, trzech klas pierwszych SP oraz dwóch klas pierwszych KLO. Hymn Gaudeamus igitur podkreślił radość z immatrykulacji nowych uczniów. Następnie nowy poczet sztandarowy otrzymał sztandar z rąk ustępującego pocztu.

Po Mszy świętej Ksiądz Biskup wręczył nagrody organu prowadzącego, których laureatami zostali pani Ewa Domagała i pan Andrzej Grzelak. Natomiast ksiądz dyrektor wręczył nagrody dyrektora szkoły, które otrzymali: Małgorzata Łada, Ewa Adamczyk Rayner, Piotr Wójcik, Aleksandra Cybulska, Tomasz Sydor oraz Anna Mańkowska i Wiesław Staniek.

Po powrocie z Mszy św. kolejnym punktem programu była akademia w auli szkolnej, przygotowana przez uczniów klas III gimnazjum. Na początku uczniowie przedstawili prezentację o życiu i dokonaniach księdza Stanisława Konarskiego. Następnie w humorystyczny sposób przedstawili pięć typów nauczycieli, podkreślając, że wszelkie podobieństwo do osób prawdziwych było przypadkowe. W trzeciej części apelu organizatorzy uhonorowali księdza biskupa Andrzeja F. Dziubę, księdza dyrektora Piotra Karpińskiego i panie wicedyrektor: Honoratę Dębską i Magdalenę Wesołowską oraz wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły certyfikatami z nadanymi im tytułami nawiązującymi do ich indywidualnych cech. Nawiązując do tytułu Złotej Szkoły, każdy wyróżniony miał w tytule określnie „Złoty”. Następnie Samorząd uczniowski złożył życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczył kwiaty i drobne upominki. Na koniec głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował za przygotowanie uroczystości. Bardzo mocno wybrzmiały słowa skierowane bezpośrednio do uczniów, w których ksiądz dyrektor podkreślił, że to oni są naszą radością, a naszą satysfakcją ich uśmiechy, sukcesy, rozwój i fakt, że po skończeniu szkoły zawsze chcą do niej wracać.

Uroczystość zwieńczyło słowo od księdza biskupa Andrzeja F. Dziuby, który ze wzruszeniem opowiadał, iż ma bardzo długi kontakt z tradycją księdza Stanisława Konarskiego. Najpierw mieszkając przy ul. Miodowej, przy której znajdowała się część Collegium Nobilium. Następnie przebywając od 2004 r. w Łowiczu jako sąsiadów miał Pijarów i ich szkołę, w której Konarski pracował i gdzie powstało wiele jego dzieł. I wreszcie nasz Klasyk, któremu patronuje ks. Konarski. Ksiądz biskup podziękował za przypomnienie postaci ks. Konarskiego – jego pasję pedagogiczną, jego odwagę bycia mądrym wbrew wielu ówczesnym teoriom pedagogicznym. Podkreślił, że geniusz naszej szkoły polega na tym, że potrafi być klasyczna, humanistyczna, a jednocześnie humorystyczna. I za ten geniusz podziękował księdzu dyrektorowi, paniom wicedyrektor, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu