All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

W piątek 9 listopada odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku nasza Ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po latach niewoli stało się niepodległe i wolne od zaborców. Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych, by oddać szacunek naszej Ojczyźnie. Odbyły się również dwie akademie.

Najpierw o godz. 8.00 w auli szkolnej spotkali się młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej z klas 0-VI. Klasy czwarte pod kierunkiem wychowawców przygotowały pogram artystyczny. Podczas niego z dziecięcej perspektywy, przypomniano historię pradziadów, którzy ratowali najcenniejsze wartości: kulturę, język, obyczaje, religię. Mamy nadzieję że stał on się okazją do refleksji na temat: jacy jesteśmy?, czego pragniemy?, dokąd w życiu dążymy?

Starsi uczniowie z klas VII-VIII SP, oddziałów gimnazjalnych oraz KLO mieli uroczystą akademię o godz. 12.50. Uczniowie klas ósmych pod kierownictwem wychowawców pokazali program „Pociąg do wolności”. Przy stacjach: Niewola, Powstania, I wojna światowa, Wolność uczniowie opowiadali dzieje Polski, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. „Pociąg do wolności” łączył elementy wiedzy historycznej, poezji i pieśni.

Uzupełnieniem obu programów była prezentacja multimedialna. Nie zabrakło także hymnu, który odśpiewała cała społeczność szkolna.

Podsumowaniem akademii było wystąpienie księdza dyrektora Piotra Karpińskiego, który podkreślił, że żyjemy w szczególnym czasie, w którym możemy obchodzić 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Musimy ciągle pamiętać i przypominać symbole tamtych wydarzeń, aby nie zatracić tamtych czasów, przywiązania do wolności i niepodległości. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i walczyli za naszą wolność. Równie ważne jest, aby obowiązkiem rodziny i szkoły stało się pielęgnowanie tradycji  narodowych.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu