All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Zmarł biskup Alojzy Orszulik (1928-2019) – założyciel naszej Szkoły

W czwartek 21 lutego dotarła do nas smutna wiadomość. Odszedł do Pana po wieczną nagrodę w 91. roku życia, 62. roku kapłaństwa i 30. roku biskupstwa biskup Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, założyciel Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego w Skierniewicach.

 

 Biskup Alojzy Orszulik w 1992 r. został mianowany pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji łowickiej i od razu przystąpił do jej organizowania. Wiązało się to z powołaniem do życia różnych instytucji i dzieł. Wśród przedsięwzięć biskupa Alojzego było także powołanie do istnienia Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach w 1998 r. Dziś szkoła ta wchodzi w skład Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego i jest wśród najlepszych liceów w Polsce. Bez przesady można powiedzieć, że skierniewicki Klasyk to żywy pomnik biskupa Alojzego Orszulika. 

Biskup Alojzy dopóki mógł naszą szkołę chętnie odwiedzał. Odprawiał Msze św. na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, brał udział w spotkaniu opłatkowym, a także chętnie oglądał z naszymi uczniami i nauczycielami wartościowe filmy w kinie. Zawsze kierował słowo do młodzieży, które nacechowane było ogromnym szacunkiem i sercem. Widać było, że mu na naszej szkole zależy. Kiedy już nie mógł do nas przyjechać, zawsze się o szkołę dopytywał: ilu mamy uczniów, czy osiągamy dobre wyniki, a także cieszył się z wszystkich remontów i inwestycji. Nieraz siadał przed komputerem i przeglądał naszą stronę internetową – był pełen podziwu dla wszystkich przedsięwzięć szkolnych, cieszyło go, że szkoła się rozwija, ma dobrą opinię i odnosi sukcesy.

Wiadomość o śmierci biskupa Alojzego Orszulika, naszego założyciela, to dla społeczności Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach jedna z najbardziej zasmucających. Odczuwamy żałobę i ogromną stratę. Odszedł nie tylko nasz założyciel, ale także troskliwy opiekun i wielki autorytet. Dziś powierzamy go w modlitwach miłosiernemu Bogu, dziękując za dzieło jego życia. Wiszący w auli szkolnej portret biskupa Alojzego będzie nam go zawsze przypominał. Będzie żył we wdzięcznej pamięci uczniów i nauczycieli Klasyka.

 bp alojzy 2

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu