All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Posypanie głów popiołem i rozpoczęcie Wielkiego Postu

W Środę Popielcową 6 marca społeczność naszej szkoły rozpoczęła czterdziestodniowy okres pokuty i przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Mszy św. przewodniczył ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który wyjaśnił, że rozpoczynający się od posypania głów popiołem Wielki Post, to czas powrotu do Boga i czas nawrócenia. Duchowny zachęcał więc wiernych, by z ufnością wołali do Boga: „Nawróć nas do siebie, a nawrócimy się do Ciebie”.

W homilii ksiądz Piotr Karpiński podał pięć myśli na temat nawrócenia. Po pierwsze, Wielki Post to czas szczególny i wyjątkowy, bo otrzymujemy wówczas łaskę, specjalne wzmocnienie, dzięki któremu Bóg uzdalnia nas do nawrócenia. Druga myśl sugeruje, że do „zmiany kierunku” życia niezbędna jest także wewnętrzna przemiana, przemiana serca i sposobu myślenia. Po trzecie, Słowo Boże zachęca nas, byśmy nie robili niczego na pokaz, lecz rozliczali się przed Bogiem, który „widzi w ukryciu”. Z tego wypływa myśl czwarta – wyraźnie podaje kierunek nawrócenia, którym jest Bóg. Mamy się nie nawracać do naszych postanowień, ale do Boga. Ostatnia wskazówka określa cel nawrócenia. Celem jest powrót do miejsca, z którego człowiek się oddalił. Najbliższa temu jest przypowieść o synu marnotrawnym, który odszedł z domu ojca, ale do niego powrócił, bo Wielki Post to czas odkrywania prawdy o sobie, odkrywania najwyższego celu i powrotu do tego, co było pierwotnie. To czas przyznania się do błędu i chęć naprawienia go, do pracy nad sobą i zwalczania słabości oraz grzesznej natury.

Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem na znak skruchy i pokuty. Towarzyszyły nam słowa: „pamiętaj człowiecze, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu