All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Rekolekcje wielkopostne dla młodzieży

 

W dniach 27-29 marca uczniowie klas VII-VIII SP, oddziałów gimnazjalnych i licealnych Zespołu Szkół im. księdza Stanisława Konarskiego przeżywali czas rekolekcji wielkopostnych. Tegoroczne ćwiczenia poprowadził ksiądz Kamil Goc, a tematem była „Tożsamość”.

Pierwszy dzień zawierał refleksje dotyczące tożsamości człowieka oraz jak jej poszukiwać. Na podstawie wersetów z Księgi Rodzaju rekolekcjonista przybliżył uczestnikom cel stworzenia człowieka – kobiety i mężczyzny, oraz powierzoną im rolę w społeczeństwie, jak i relacjach międzyludzkich. Obejrzeliśmy również film pt. „War room – siła modlitwy”, opowiadający o zmaganiach młodego małżeństwa z brakiem komunikacji, oddalaniu się od siebie i ich relacji z Bogiem. Obraz pokazywał, że prawdziwa walka towarzyszy nam w codziennym życiu, nie ma miejsca wyłącznie na polu bitwy, może nią być pokonywanie własnych słabości i dumy.

Drugi dzień stanowił kontynuację rozważań o tożsamości. Na bazie zarówno naukowych, jak i rozrywkowych źródeł, ksiądz Kamil ukazał różnicę w sposobie bycia i myślenia kobiet i mężczyzn. Rozwinął również motyw ich roli w społeczeństwie oraz ukazał zależności między nimi. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z filmem „Odważni”, pokazującym perypetie grupy przyjaciół, która w obliczu pojawiających się wyzwań podejmuje walkę ze swoimi słabościami i pokusami. Bohaterowie składają obietnice przed sobą oraz swoimi rodzinami, by trwać w wierze i stać się najlepszą wersją ojca i człowieka, jaką potrafią.

Ksiądz rekolekcjonista wygłosił również naukę do nauczycieli i pracowników szkoły. Swoje rozważania oparł na fragmencie Ewangelii św. Jana – scena pod krzyżem Chrystusa. Jezus troszczy się o swoją Matkę i oddaje ja pod opiekę umiłowanego ucznia. W rzeczywistości to Maryja jako silna kobieta, Matka Boga jest w stanie zaopiekować się uczniem i wszystkimi ludźmi, gdyż przyjmując rolę matki Jezusa, wybiera życie, pokonuje grzech. Jezus w ten sposób zwraca uwagę na relacje międzyludzkie, pokazując, że nie jest ważne pokrewieństwo krwi, ale pokrewieństwo duchowe wszystkich dzieci Bożych, dzieci Kościoła, którymi opiekuje się Maryja, gdyż pełni wolę swojego syna jako jego najwierniejsza uczennica. Ksiądz rekolekcjonista podkreślił w ten sposób, że pełnienie woli Jezusa jest jedynym sposobem na budowanie i ocalenie relacji międzyludzkich.

Ostatni dzień rekolekcji był czasem refleksji nad sobą. Rozpoczął się konferencją, w której ksiądz rekolekcjonista omówił wpływ mediów społecznościowych na życie młodych ludzi: ich samoocenę, relację z bliskimi oraz ukazał, w jaki sposób zmieniały się nawyki młodzieży na przestrzeni lat. Następnie udaliśmy się do kolegiaty, gdzie skorzystaliśmy z sakramentu spowiedzi, aby z czystymi sercami przyjąć Chrystusa. Na zakończenie Mszy świętej podziękowaliśmy księdzu rekolekcjoniście za kierowane do nas słowo Boże. Zwieńczeniem tego dnia był film w kinie „Polonez” pt. „Miłość i miłosierdzie”, który przybliżył nam postać świętej Faustyny i Święta Miłosierdzia Bożego.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu