Breadcrumbs

KLASYCZNE LICEUM

Pożegnanie maturzystów

      W piątek 29 kwietnia kolejny rocznik maturzystów ukończył nasze liceum. O godzinie 10.00 wszyscy zebraliśmy się w kościele na uroczystej Mszy świętej, którą sprawował  ksiądz biskup Wojciech Osial i koncelebrował  ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. Mszę świętą rozpoczął ksiądz dyrektor, witając zebranych oraz księdza biskupa. Następnie tegoroczni absolwenci zwrócili się do czcigodnego gościa, dziękując za przybycie i prosząc o modlitwę i błogosławieństwo na czas egzaminów maturalnych.

     Ksiądz biskup w homilii zwrócił się do maturzystów, aby zaufali Jezusowi, bo tylko on może wszystko poukładać  i uczynić pięknym. W życiu człowieka zdarzają się chwile radosne i trudne. Dziś dziękujemy za czas nauki, przyjaciół, doświadczeń, ale w sercu też może być lęk przed tym, co nowe i nieznane. Pan Bóg chce przeprowadzić nas przez ten okres, mówi do każdego z nas. Jeśli będziemy go słuchać, stworzymy z nim bardzo głęboką i intymną relację. Zaprasza, aby przyjść do niego z każdym lękiem, obawą, niepokojem, a on wleje w serce pokój i doświadczymy jego mocy. Na sukces należy pracować, ale i otworzyć się na Pana Boga. Ksiądz biskup zachęcał do takiej otwartości na Jezusa, który wszystko poukłada, gdyż chce wchodzić w nasze życie, być blisko nas, ale musimy otworzyć mu serce.

Na koniec ksiądz biskup udzielił maturzystom uroczystego błogosławieństwa na czas matur.

       Po Mszy świętej społeczność „Klasyka” udała się do auli szkolnej, gdzie ksiądz biskup wraz z księdzem dyrektorem wręczyli  maturzystom świadectwa ukończenia liceum. Na początku Karolina Zimnicka otrzymała specjalny tytuł Arbiter Elegantiarum, przyznany przez Radę Pedagogiczną za szczególną kulturę osobistą. Następnie nagrody i gratulacje popłynęły najpierw do grona laureatów i finalistów konkursów. Później zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem oraz listy gratulacyjne dla rodziców uczniów ze średnią powyżej 4,50. Absolwenci otrzymali Pismo Święte, a także podziękowania za pracę w poczcie sztandarowym, chórze szkolnym oraz wolontariacie.

Po wręczeniu nagród nadszedł czas przemówień, które obfitowały w serdeczne słowa. Absolwenci dziękowali za dobro, życzliwość, poświęcony im czas oraz modlitwę i wsparcie. Rodzice wyrazili radość, że ich dzieci mogły rozwijać się w tak wspaniałej szkole. Ksiądz dyrektor podkreślił, że jest to ostatni rocznik ponadgimnazjalny, wyjątkowy, zaprosił również absolwentów do częstych odwiedzin szkoły w przyszłości, a później głos zabrał ksiądz biskup Wojciech Osial, który zwrócił się do maturzystów, życząc im wspaniałych wyników na maturze. Na koniec tej części ksiądz biskup jeszcze raz pobłogosławił absolwentów na czas zmagań maturalnych.

     Następnie trzecioklasiści zostali pożegnani przez kolegów i koleżanki z klas młodszych. Przedstawiciele maturzystów wzięli udział w konkursie, który pokazał, co absolwenci wiedzą o nauczycielach. Ostatnim punktem programu było przyznanie nagród - misiów „Grzelusiów” dla klasy III c oraz „Pągusiów” dla klasy III D w różnych kategoriach. Swoje misie otrzymali również wychowawcy klas maturalnych. Na koniec chór zaśpiewał po raz ostatni dla tegorocznych absolwentów. Była to wiązanka przebojów, w której przewijał się motyw pożegnania, ale i życzeń „szczęśliwej drogi”. W ten uroczysty sposób pożegnaliśmy maturzystów. Przed nimi czas wytężonej pracy umysłowej, czas matur. Kochani  Absolwenci życzymy Wam takich wyników, które pozwolą Wam zrealizować wszystkie marzenia oraz zapraszamy do naszej szkoły. Zawsze będziecie jej częścią. Odwiedzajcie nas!

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Apel z okazji Święta Narodowego uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie był tylko przedstawieniem przeszłości, ale również teraźniejszości. Uczniowie klas drugich przedstawili piękną lekcję historii za pomocą obrazu, tańca, śpiewu, melorecytacji oraz poruszającej grze na trąbce i gitarze. Nasze emocje zostały poruszone również za pomocą pomników literatury. Oprócz wzruszających wierszy o ojczyźnie, została również odczytana Preambuła do konstytucji z dnia 3 maja 1791 r. oraz „Koncertu Jankiela " będący fragmentem "Pana Tadeusza", w którym nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz umieścił informacje na temat uchwalenia konstytucji. Podsumowując występ, ksiądz dyrektor podkreślił wagę słów ojczyzna będącym synonimem słowa matka, jako tych które tworzą więzi z Polską. Zachęcał żebyśmy zapuszczali tu korzenie, ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie rospostrzeć skrzydła i pofrunąć dumnie w świat. Podkreślone zostało również piękno tego majowego święta i na koniec Ksiądz Dyrektor życzył wspaniałego wypoczynku na łonie natury, spędzenia czasu z lekturą i upajania  się pięknem naszej Ojczyzny.

Dzień Otwarty w Liceum Klasycznym

 

W piątek, 22 kwietnia, odbył się Dzień Otwarty dla kandydatów podejmujących decyzję o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Wszyscy, którzy zdecydowali się odwiedzić Klasyk, mogli zapoznać się z bogatą ofertą przygotowaną na ten dzień. Prezentacje multimedialne, doświadczenia fizyczne, chemiczne, pierwsza pomoc, zwiedzanie szkoły to atrakcje, które czekały na odwiedzających. Rodzice kandydatów mogli także porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami oraz uzyskać potrzebne informacje.

Zainteresowanie szkołą przerosło nasze oczekiwania, odwiedziło nas bardzo dużo osób, nie brakowało również chętnych spoza terenu Skierniewic. Wszystkim gorąco dziękujemy za przybycie i oczekujemy w Klasyku po wakacjach.

Akcja reakcja!

 

W czwartek 21 kwietnia grupa maturzystów-chemików wzięła udział w warsztatach chemicznych w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem zajęć było miareczkowanie alkacymetryczne, które coraz częściej pojawia się w zadaniach maturalnych. Trzecioklasiści mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się ze sprzętem i szkłem laboratoryjnym oraz samodzielnie przejść przez całą procedurę analityczną, dzięki czemu zadania z tej tematyki nie powinny stanowić dla nich problemu.

Oprócz warsztatów maturzyści zostali zaproszeni do Zakładu Związków Heteroorganicznych WCh UŁ, gdzie mogli podejrzeć, jak wygląda praca w profesjonalnym laboratorium chemii organicznej. Rozmowy z pracownikami naukowymi i doktorantami były możliwością na zetknięcie się ucznia liceum ze środowiskiem akademickim.

W czasie dnia spędzonego w murach Wydziału Chemii UŁ maturzyści ugruntowali swoją wiedzę, zdobyli nowe umiejętności i poznali tajniki pracy w laboratorium chemicznym.

Wyniki Konkursu Humanistycznego i Konkursu Przyrodniczego

 

21 kwietnia odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników Konkursu Humanistycznego przeprowadzonego w naszej szkole 1 kwietnia. W konkursie wzięło udział 30 uczniów skierniewickich szkół, którzy zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, historii i języka angielskiego.

Zwycięzcami okazali się uczniowie dwóch szkół: Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 9 w Skierniewicach.

Laureatką 1 miejsca została uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 Anna Broniewicz, która indywidualnie zwyciężyła w części z języka polskiego i języka angielskiego, a wraz koleżankami Zuzanną Klembą i Agatą Rejman zdobyła 1 miejsce w rywalizacji drużynowej.

Laureatem 2 miejsca został Jan Pągowski uczeń Szkoły Podstawowej nr 9, który okazał się najlepszym w części historycznej konkursu a razem z Mają Kopacką i Zofią Marczak zdobył 2 miejsce w konkursie drużynowym.

Laureatem trzeciego miejsca okazał się uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 Dominik Wyszogrodzki, który wraz z Antonio Herdą i Aleksandrem Maciesiakiem zdobył 4 miejsce w drużynie.

Laureatkami zostały także zdobywczyni 4 miejsca Julia Walentowska– 3 miejsce z języka polskiego i będąca na 5 miejscu Małgorzata Gędek – 3 miejsce z języka angielskiego. Obie uczennice reprezentowały Szkołę Podstawową nr 4.

Grono laureatów uzupełniają: Zofia Durzyńska SP4 – drugie miejsce w części polonistycznej, Maksymilian Karchier SP9 – drugie miejsce w części historycznej, Antonina Cichal SP9 – trzecie miejsce w części historycznej, Maja Tartanus - SP 4 – drugie miejsce w części z języka angielskiego oraz drużyny Piotr Gajek, Maksymilian Karchier i Oliwer Zieliński SP9 – 3 miejsce drużynowo, a także Małgorzata Gędek, Natalia Frąckowiak i Julia Walentowska SP4 -5 miejsce w konkursie drużynowym.

Nagrody wszystkim laureatom wręczył Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. St. Konarskiego ksiądz Piotr Karpiński, który podkreślił, że wyróżnienia dostali wybitni, wyróżniający się uczniowie, którzy staną się w przyszłości elitą naszego miasta i kraju. Następny konkurs za rok. Czekamy na nowych uczestników i laureatów.

Natomiast w czwartek 21.04 odbyło się podsumowanie XVIII Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez nasze KLO. Uczestnicy konkursu odebrali dyplomy, wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe zarówno za zmagania indywidualne jak i drużynowe.

Po ceremonii wręczenia nagród miała miejsce lekcja pokazowa pt. „Pasja nauczyciela – pasja ucznia”. W pierwszej części nasz nauczyciel geografii pan Maciej Kozłowski opowiedział o swojej pasji podróżniczej. Następnie uczennice naszej szkoły Maria Obsznajczyk i Maja Botul podzieliły się pasją związaną z hodowlą egzotycznych zwierząt. Osoby uczestniczące w wydarzeniu miały okazję przyjrzeć się z bliska m.in. gekonowi, patyczakom, liśćcowi, karaczanom madagaskarskim, ptasznikowi czy żółwiowi greckiemu.

Rekolekcje wielkopostne dla młodzieży

 

Tegoroczne rekolekcje odbywały się w dniach 11-13 kwietnia i prowadził je dla młodzieży z klas 7-8 SP oraz KLO ksiądz Mateusz Wojtczak. Przebiegały one pod hasłem „Prawda was wyzwoli…”. Każdego dnia spotykaliśmy się w auli szkolnej, aby rozpocząć słuchanie Słowa Bożego od śpiewu chóru, wezwania Ducha Świętego, wprowadzenia księdza dyrektora i wspólnej modlitwy. Następnie ksiądz rekolekcjonista czytał fragment Pisma Świętego i objaśniał nam, jak zrozumieć słowa Boga, przełożyć je na nasze życie, stanąć w prawdzie przed Panem i przemienić siebie. Każdy dzień był odkrywaniem czegoś nowego, dowiadywaniem się o sobie wielu cennych informacji, które dotyczyły pracy nad sobą, rozwoju moralnego i duchowego, kształtowania sumienia, odkrywania swojej religijności i relacji z Bogiem. Był to bardzo intensywny czas, gdyż wymagał od nas nie tylko skupienia się na Słowie Bożym, ale także uczestniczenia w warsztatach psychologicznych, dzięki którym poznawaliśmy siebie, dowiadywaliśmy się, że na naszą relację z Bogiem wpływ ma również wychowanie i cechy osobowości, nad którymi powinniśmy pracować, aby zachować łączność z Panem i ją pogłębiać. Drugiego dnia ksiądz rekolekcjonista wygłosił również konferencję dla nauczycieli, w czasie której podkreślał, jak ważna jest relacja z Bogiem w małżeństwie i rodzinie, jak wiele można dzięki niej zbudować i zarazem czuć się szczęśliwym, kochanym i spełnionym. Ostatniego dnia ks. Mateusz skupił się na tym, aby pokazać nam wagę szczerej spowiedzi, która pozwala człowiekowi oczyścić się z grzechów i na nowo połączyć duchowo z Bogiem, odczuwać radość jak Adam i Ewa w raju. Zwieńczeniem tegorocznych rekolekcji była uroczysta Msza święta, w czasie której mogliśmy przyjąć Chrystusa do swoich serc i przygotować się na wielki dzień Zmartwychwstania Jezusa.

Dołączyliśmy do akcji „Skierniewice dla Ukrainy”

                             

Kochani Przyjaciele wolontariatu szkolnego! Dzięki pieniądzom z akcji „Ale ciacho” wsparliśmy wielką akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy i zakupiliśmy potrzebne produkty żywnościowe, środki czystości oraz słodycze dla dzieci, które zostały przekazane do punktu zbiórki rzeczowego wsparcia dla Ukrainy funkcjonującego w budynku sali gimnastycznej “Budowlanki”. Przeznaczyliśmy na ten cel 1800 złotych. Jeszcze raz bardzo Wam dziękujemy za udział w akcji „Ale ciacho”, bo dzięki temu mogliśmy nabyć wiele produktów: kawa, herbata, słodycze, kasza, makarony oraz środków czystości i pomóc tym, którzy, oprócz nas – ludzi dobrego serca, nie mają nikogo. Życzymy Wam i Waszym Rodzinom radosnych, ciepłych i wspaniałych Świat Wielkanocnych.

Nasz finalista XX OlimpiadyLingwistyki Matematycznej

 

W lutym nasi uczniowie: Maciej Barańczyk(klasa IIIa), Maciej Biały (klasa IIId),Piotr Chudzio (klasa IIIb) i Maksymilian Majewski (klasa IIIb) wzięli udział w drugim etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.

Jużwiemy, że na zawody finałowe pojedzie Maciej Barańczyk.

Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w tej nietypowej olimpiadzie, a Maćkowi życzymy powodzenia.Zachęcamy wszystkich lubiących nietypowe zagadki logiczne do odwiedzenia strony tej olimpiady i spróbowania swoich sił w rozwiązaniu zadań.

maciek matma

Międzynarodowe sukcesy naszej wybitnej szachistki

 

Uczennica Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego Zuzanna Łukasik przywiozła aż dwa złote medale z Mistrzostw Europy w szachach, które odbywały się w Cordobie (Hiszpania) w dniach 28 marca – 3 kwietnia br. Zuzia została Mistrzynią Europy w szachach błyskawicznych Kobiet Niesłyszących zdobywając aż 9,5pkt z 10 możliwych. Drugie złoto wywalczyła wraz ze swoją koleżanką z kadry w Drużynowych Mistrzostwach Europy w szachach szybkich Kobiet Niesłyszących.

Wartym podkreślenia jest fakt, że młoda Skierniewiczanka została doceniona również przez Ministra Sportu i Turystyki, który w grudniu 2021 roku przyznał jej roczne stypendium sportowe, a także dodatkową nagrodę pieniężną za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym roku.

Przed Zuzią kolejne turnieje i zmagania szachowe, najbliższe Mistrzostwa Świata już w maju na malowniczej wyspie Rodos. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

Nasza mistrzyni tańca

 

Uczennica klasy II b KLO Weronika Kotowska zdobyła dwa złote medale podczas Międzynarodowego Turnieju Time for Dance 26.03.2022. Razem z zespołem Akademia Tańca 4-20 wywalczyła najwyższe trofeum Grand Prix Turnieju zdobywając spośród 136 prezentacji - choreografii najwyższe noty od sędziów. Trzeba dodać, że w Turnieju wzięło udział 3000 tancerzy i ponad 890 prezentacji co potwierdza wysoki poziom i znaczący sukces. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć!

wera taniec

XVIII KONKURS PRZYRODNICZY

 

W piątek 08.04. uczniowie klas 7. I 8. ze skierniewickich szkół podstawowych po raz kolejny wzięli udział w konkursie przyrodniczym organizowanym przez nasze KLO.

Dwuetapowe zmagania obejmowały zadania z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii.

W pierwszym etapie uczniowie uczestniczyli w pokazach i doświadczeniach naukowych, by następnie w 3-osobowych grupach rozwiązać zadania praktyczne.

Drugi etap polegał na samodzielnym rozwiązaniu przekrojowego testu z przedmiotów przyrodniczych.

Dziękujemy za wspólną zabawę, naukę i rywalizację wszystkim uczniom i opiekunom z zaangażowanych szkół:

- SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach
- SP nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie
- ZSSO SP nr 5
- SP nr 7 im. K. Makuszyńskiego w Skierniewicach
- SP nr 9 w Skierniewicach
- Niepubliczna SP Źródła w Skierniewicach

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

 

Nie straszny był nam deszcz, wiatr i zimno. W sobotę 9 kwietnia grupa maturzystów klas trzecich liceum udała się na tradycyjną pielgrzymkę diecezjalną, która odbyła się na Jasnej Górze przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Każdy z nas modlił się za siebie i za tych, którzy nie mogli tu być. Prosiliśmy o pomyślność na egzaminie maturalnym, o wskazanie nam właściwej drogi życiowej, dziękowaliśmy za dotychczasową opiekę Najświętszej Marii Panny. Było też spotkanie z księżmi biskupami Andrzejem Franciszkiem Dziubą i Wojciechem Osialem, którzy towarzyszyli nam przez całą naszą drogę w liceum i dla wielu z nas także podczas nauki w gimnazjum. Były spotkania z innymi maturzystami szkół średnich z naszej diecezji.Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale jednocześnie przekonani, że wiele tego dnia zyskaliśmy łaski i spokoju dotyczącej naszej przyszłości. Teraz czas na maturę.

Awans do finału w Olimpiadzie Filozoficznej

 

W środę 6 kwietnia br. poznaliśmy wyniki zmagań etapu okręgowego XXXIV Olimpiady Filozoficznej, w której brały udział dwie uczennice z drugich klas Klasycznego Liceum: Natalia Wieczorek i Aleksandra Wójcik.

Z radością informujemy, że Aleksandra Wójcik zakwalifikowała się do etapu centralnego. Tym samym już wywalczyła tytuł finalisty i maksymalną ilość punktów na maturze. Przed Olą zawody centralne, w czasie których będzie bronić przed komisją tez swojej pracy oraz analizować tekst filozoficzny.

Serdecznie gratulujemy i życzymy zdobycia tytułu laureata.

ola filozof

Olimpiada biologiczna

 

W październiku 2021 r. odbył się etap szkolnej Olimpiady Biologicznej. Pozytywny wynik z testu tego etapu otrzymali:

  1. Adam Placek kl. IIID
  2. Filip Bielecki kl. IIIC

Po przeprowadzeniu doświadczeń i obserwacji uczniowie napisali bardzo interesujące prace badawcze.

Adam doświadczalnie wykazał: „Wpływ naświetlenia na wzrost i rozwój Pieprzycy siewnej Lepidiumsativum i Fasoli zwykłej Phaseolusvulgaris”.

Filip natomiast „Wpływ grzybów mikoryzowych     i nawożenia azotowego na wzrost Phalaenopsisaphrodite”.

Prace badawcze naszych uczniów zapewniły im udział w etapie okręgowym tej olimpiady.

olimp biol adam filip

Olimpiada o żywieniu i żywności

Uczniowie Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego biorą corocznie udział w wielu olimpiadach i konkursach o tematyce biologicznej.

W etapie szkolnym OWoŻiŻ uczestniczyło osiem osób.
Do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie uczennice
1. Aleksandra Wójcik kl. IIA
2. Maria Kania kl. IIIA
Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie!
ol o zywieniu 22

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

W etapie szkolnym OWE wzięło udział 25 uczniów. Trzech uczniów, którzy z testu ekologicznego uzyskali 80% poprawnych odpowiedzi zakwalifikowało się do etapu okręgowego. W etapie tym naszą szkołę będą reprezentować:
1. Adam Placek kl. IIID
2. Wiktor Żuchowski kl. IIIC
3. Antoni Bednarek kl. IIIB
Trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie!
olim eko 22

Olimpiada wiedzy biologicznej

 

Uczniowie naszej szkoły Wiktor Pęsiek kl. Ib i Alicja Kopczyńska kl. IIb wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy Biologicznej organizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Esej nt. „Powszechne szczepienia – zagrożenie czy wybawienie?” zapewnił Alicji udział w następnym etapie tej olimpiady.

Wszystkim biologom życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy osiągnięć.

ala biol

Dzień Dobrych Obyczajów

 

W poniedziałek 21 marca 2022 r., aby uczcić w nietypowy sposób pierwszy dzień wiosny, w naszej szkole odbył się Dzień Dobrych Obyczajów pod hasłem: „Jak cię widzą, tak cię piszą” – dobre obyczaje w dniu codziennym. Impreza miała miejsce w auli szkolnej, gdzie zebrali się uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz 1-3 Klasycznego Liceum. O 8.05 uroczystość rozpoczął ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, życząc uczestnikom konkursów wspaniałej zabawy. W czasie zmagań uczniowie mieli za zadanie opracować Szkolny Kodeks Dobrych Manier, przygotować odpowiedzi do dwóch quizów dotyczących znajomości zasad savoir-vivre’u, przedstawić scenki, które miały pokazywać właściwe i niewłaściwe zachowania w różnych sytuacjach, np. w kościele, na lekcji, w tramwaju, oraz odpowiednie stroje dla chłopaka i dziewczyny. Uczniowie starali się jak najlepiej zaprezentować swoją klasę i wywiązać się z powierzonych im zadań, wykazać się kreatywnością i zaangażowaniem, dlatego komisja oceniająca te zmagania miała niełatwe zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Komisja Dnia Dobrych Obyczajów zdecydowała, że najlepiej zasady savoir-vivre’u zna klasa IIA KLO, II miejsce przypadło kl. IA, a III – klasie IIIA, na wyróżnienia natomiast zasłużyły klasy ósme. Wszystkie nagrodzone klasy otrzymały dyplomy oraz słodycze z rąk księdza dyrektora. Oprócz tego klasa IIA została nagrodzona pizzą, a poza tym wszyscy nagrodzeni będą mogli spędzić miło czas na bilardzie lub kręglach. Przed ogłoszeniem wyników wystąpiły uczennice klas maturalnych: Paulina Domańska i Karolina Zimnicka, które zaprezentowały repertuar polskich i zagranicznych gwiazd. Na koniec głos zabrał ksiądz dyrektor, który podziękował wszystkim i pogratulował wyróżnionym klasom.

Debata Oksfordzka

 

W pierwszy dzień wiosny, który w Klasycznym Liceum obchodzony jest jako DzieńDobrych Obyczajów, odbyła się debata trzecich klas liceum. Debata powróciła po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19. Tematem tegorocznej Debaty Oksfordzkiej byłateza: Państwo powinno być opiekuńcze a politycy moralni.

Klasy trzecie wystawiły swoje reprezentacje w składach: Zofia Boryna, Zuzanna Kosieradzka i Maciej Barańczyk – klasa IIIA oraz Piotr Chudzio, Mateusz Rzepecki i Maksymilian Majewski – klasa IIIB. Debatę poprowadził Filip Gajewski, maturzysta z klasy IIID.

Przez ponad godzinę uczniowie klasy IIIA próbowali udowodnić tezę, że państwo powinno być opiekuńcze, politycy powinni kierować się zasadami moralnymi, a najlepszą formą demokracji jest demokracja bezpośrednia. Przeciwnego zdania byli uczniowie z klasy IIIB, którzy udowadniali tezę, że najlepszą formą państwa jest państwo liberalne, politycy powinni być przede wszystkim skuteczni a demokracja bezpośrednia powoduje, że ludzie podejmują najważniejsze decyzje w państwie.

Uczestnicy świetnie przygotowali się do dyskusji, przedstawili wiele argumentów popartych danymi statystycznymi,czy też przygotowanymi cytatami, co podkreślił podsumowując debatę dyrektor szkoły ks. Piotr Karpiński. Uczniowie wykazali się nie tylko dużą wiedzą merytoryczną, ale także wysoką kulturą osobistą i talentem polemicznym– to następna konkluzja z wypowiedzi księdza dyrektora.Debatę oceniało jury, złożone z trzech nauczycieli naszej szkoły, które rozstrzygnęło, że niewielką przewagą wygrała klasa IIIB.

Następna debata już za rok.

Nasz finalista w Olimpiadzie Matematycznej

 

W dniach 11-12 lutego odbyły się zawody II stopnia LXXIII Olimpiady Matematycznej. Z ogromną radością informujemy, że uczeń klasy IIIbKLO Piotr Chudzio uzyskał tytuł finalisty, który uprawnia do przyjęcia na wiele uczelni bez postępowania kwalifikacyjnego.

To ogromne osiągnięcie Piotra. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach centralnych.

 

piotrek ch

Strona 1 z 13