pasek-lic

Breadcrumbs

XI Tydzień Wychowania

 

W dniach 13-17 września w naszej szkole przeżywaliśmy XI Tydzień Wychowania pod hasłem „W blasku ojcostwa”. W ten sposób Kościół katolicki włączył się wraz ze szkołami i rodzinami w trud wychowania pokazując, jak ważny jest dla niego młody człowiek, jego rozwój i wychowywanie. Każdego dnia spotykaliśmy się rano w auli szkolnej na nabożeństwie Słowa Bożego.

W poniedziałek 13 września uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej (klasy 0-VI) modlili się na Mszy świętej, którą odprawił ks. prefekt Kamil Goc. Kazanie miało formę dialogu z dziećmi na temat pobożności, która jest związana z pragnieniem bycia blisko Boga, a które umożliwia codzienna modlitwa. Taki właśnie jest człowiek pobożny – żyje w przyjaźni z Panem Bogiem, chce z Nim rozmawiać oraz spotykać się na Eucharystii. Ksiądz Kamil wskazał na to, że jesteśmy w kościele nie tylko dlatego, że obchodzimy Tydzień Wychowania, ale dlatego, że chcemy stawać się przyjaciółmi Jezusa, a każda Msza święta stwarza nam piękną możliwość spotkania z Kimś, kto nas kocha.

Z kolei we wtorek we Mszy świętej uczestniczyła młodzież z klas VII-VIII Szkoły Podstawowej oraz Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego. Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński w czasie kazania nawiązał do Święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego, przypomniał jego genezę oraz to, jak ważne jest wyeksponowanie go dla wiernych. Krzyż Chrystusa daje siłę do walki ze złem. Jeśli człowiek chwyci się krzyża, Bóg przeprowadzi go przez zło. Ksiądz dyrektor przywołał kilka przykładów postaci, które dzięki krzyżowi odnalazły wiarę lub ją umocniły, pokonując dzięki temu trudności, które stanęły na ich drodze. Niejednokrotnie to, co je spotkało, przynosiło ogromne cierpienie, ale krzyż Chrystusa pomagał im znieść ból.

W piątek, ostatniego dnia Tygodnia Wychowania ksiądz dyrektor Piotr Karpiński przedstawił uczniom w auli syntezę chrześcijańskiego życia. Wskazał, że aby życie ludzkie miało sens potrzebna jest szczególna triada: miłość, wspólnota i misja. Tydzień Wychowania to wielka dawka Słowa Bożego, która każdego umocniła. Cennym akordem na koniec Tygodnia Wychowania była premiera filmu „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie?”.

Facebook Widget Slider

Menu