pasek-lic

Breadcrumbs

Nasi uczniowie na XXI Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich

 

19 września br. uczniowie klas drugich Klasycznego Liceum wraz z wychowawcami reprezentowali szkołę na XXI Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich, które odbyło się na Jasnej Górze w Częstochowie. Myślą przewodnią Forum były słowa „Bóg nadaje życiu sens”.

W Auli ojca Kordeckiego uczestników powitał ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Po nim konferencję wygłosił ks. prof. Wojciech Węgrzyniak, który mówił o poszukiwaniu sensu życia w kontekście zagubienia młodych ludzi, przeżywania przez nich stanów depresyjnych, związanych z poczuciem braku miłości i zrozumienia. Następnie młodzież wysłuchała świadectwa wiary Mikołaja Pawlaka i Dobromira Makowskiego. Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka – uczęszczał do katolickiego liceum w Łodzi i jest absolwentem Wydziału Prawa KUL. Przypomniał młodzieży szkół katolickich, że jest ona zobowiązana do dawania rówieśnikom przykładu moralnych zachowań, opartych na wierze. Potem z młodzieżą spotkał się Dobromir Makowski – raper, pomysłodawca projektu Rappedagogia i autor książki „Wyrwałem się z piekła”. We wzruszający sposób opowiadał o swoim ciężkim życiu, w którym jako młody człowiek niemal otarł się o śmierć. Bezdomność, alkohol, używki były jego codziennością. Nie widział sensu życia, ale ocaliła go wiara w Jezusa. Dzisiaj pomaga innym młodym ludziom.

O oprawę muzyczną spotkania zadbał zespół „Projekt Fausystem”. Po krótkiej przerwie młodzież udała się do Bazyliki Jasnogórskiej na Mszę świętą, której przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski z Archidiecezji Częstochowskiej. Przywołał on słowa Jana Pawła II, że tylko Bóg nadaje ostateczny sens naszej ludzkiej egzystencji. Prosił młodych, aby nie zmarnowali życia i zawierzył ich opiece Matki Bożej. Na koniec młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich i przy pomniku Jana Pawła II odbyło się rozesłanie jej do swoich środowisk.

Rozważania dotyczące poszukiwania sensu życia zapadną na pewno młodym ludziom w pamięć. Pobyt na Jasnej Górze był czasem spędzonym w sposób bardzo wartościowy.

Facebook Widget Slider

Menu