pasek-lic

Breadcrumbs

Rekolekcje wielkopostne w Klasycznym Liceum

 

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla młodzieży naszej szkoły odbywały się w dniach 25-27 marca i prowadził je ksiądz Kamil Falkowski, duszpasterz młodzieży z Warszawy. Rekolekcje przebiegały pod hasłem: „Zarzuć chociaż wędkę”. Każdy dzieńrozpoczynał się od śpiewu chóru, wezwania Ducha Świętego, wspólnej modlitwa i katechezy. Myślą przewodnią tych spotkań był fragment Ewangelii wg św. Łukasza, w której Chrystus pragnie, aby Szymon mu zaufał, włożył trochę wysiłku i wypłynął ponownie na połów, mimo że wcześniej nic nie złowił. Skutkiem tego działania było złowienie mnóstwa ryb. Rekolekcjonista chciał w ten sposób pokazać, jak ważne jest zaufanie Jezusowi, ale i nasz wysiłek, aby zrealizować marzenia, a także być blisko Boga. Aby to nam uświadomić, ksiądz rekolekcjonista sięgał po różne środki: piosenki raperów, fragmenty filmów i reklam oraz doświadczenia.

Drugiego dnia odbyły się także warsztaty, które dotyczyły Kościoła i tego, jak młodzież go postrzega. W tym czasie uczniowie zapisywali pytania, na które ksiądz Falkowski odpowiadał wtrakcie spotkań. Tego dnia naukę rekolekcyjną mieli także nauczyciele, w czasie której ksiądz rekolekcjonista podkreślił, że nauczyciel to świadek Chrystusa,dlatego powinien prowadzić swoich uczniów i być dla nich przykładem.

Ostatni dzień rekolekcji poświęcony był definicji grzechu i spowiedzi świętej, dzięki której można zbudować trwałą relację z Jezusem, zanurzyć się w Nim jak gąbka w wodzie, do czego niezbędna jest modlitwa jako rozmowa z Bogiem-dobrym przyjacielem, bo człowiek dzięki temu na pewno przezwycięży swoje kryzysy. Zwieńczeniem tego dnia była Msza święta, a przed nią godzinna adoracja – osobiste spotkanie z Jezusem, w czasie której odbywała się również spowiedź. Podczas kazania ksiądz Kamil Falkowski pokazał dwie postawy grzeszników: Szymona Piotra oraz Judasza. Zrobił to po to, abyśmy sami wybrali, czy żałujemy za grzechy i chcemy się poprawić jak Szymon, czyli wypłynąć na głębię, pozwolić zaowocować temu, co sprawiła Ewangelia, czy zapominamy o wielkim miłosierdziu Boga i trwamy w naszych grzechach jak Judasz.Zwieńczeniem Mszy świętej były podziękowania uczniów. Głos zabrał także ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował obojgurekolekcjonistom, chórowi pod batutą p. Marianny Rzeszotarskiej, wszystkim za wspólną modlitwę i życzył Wesołych Świąt, dobrego odpoczynku i przeżywania pięknego czasu Zmartwychwstania Jezusa.

 

Facebook Widget Slider

Menu