Breadcrumbs

Wydarzenia w Liceum Ogólnokształcącym

Współpraca profilu biologiczno-chemicznego z uczelniami wyższymi

 

Uczniowie klas pierwszych profilu biologiczno-chemicznego uczestniczyli w warsztatach na Wydziale Chemii, Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim. Mieli okazję posmakować pracy w naukowym laboratorium chemicznym. Brali udział między innymi w:

- warsztatach z chemii kosmetycznej wykonując proste preparaty chemiczne;

- warsztatach „Świat chemii w 3D”;

- warsztatach poświęconych diagnostyce mikrobiologicznej;

- warsztatach na temat modeli doświadczalnych w badaniach onkologicznych;

- warsztatach „Molekularny LABirynt”.

Za swoją aktywność nasi uczniowie zdobyli cenne nagrody.

Uczniowie profilu biologiczno-chemicznego klas trzecich i czwartych spotkali się w tym roku szkolnym z absolwentami Klasyka. Udzielali oni naszym licealistom cennych wskazówek dotyczących jak najlepszego przygotowania się do matury. Nasi absolwenci przedstawili również swoje prezentacje dotyczące specyfiki studiowania medycyny na poszczególnych uczelniach. Byli to kolejno:

- Maria Kania (Warszawski Uniwersytet Medyczny);

- Alicja Mokrzanowska (Gdański Uniwersytet Medyczny);

- Antoni Bednarek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie);

- Piotr Słupski (Łódzki Uniwersytet Medyczny).

Uczniowie profilu biologiczno-chemicznego z klas II, III i IV uczestniczyli w Dniu Otwartym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Centrum Symulacji Medycznych. Mieli okazję porozmawiać z pracownikami naukowymi oraz członkami organizacji studenckich i kół naukowych, którzy przybliżyli im różne dziedziny medycyny. Uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach między innymi:
- „ABC stomatologii – ortodoncja na wesoło”;

- „Mega warsztaty szycia chirurgicznego”;

- „Warsztaty laparoskopii i cewnikowania”;

Nasi uczniowie za wykonanie zadań zdobyli nagrody książkowe.

Dzień międzynarodowy w liceum

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów liceum/aktualnosci/dzien-miedzynarodowy-24 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W poniedziałek 17 czerwca odbyła się kolejna edycja Dnia Międzynarodowego dla klas 7-8 SP i 1-3 KLO. Uczniowie zmierzyli się z licznymi konkurencjami, takimi jak quiz wiedzy o świecie, quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych czy rozpoznawanie języków obcych w piśmie. Następnie odbyła się prezentacja scenek. Każda klasamiała za zadanie przygotować krótkie scenki, prezentując w nich różne zwyczaje z wybranych przez siebie krajów. Mieli szczególnie zwrócić uwagę jakie „faux paux” popełniają osoby przyjeżdżające do tych krajów, nieznając panujących tam zasad. Po podliczeniu punktów organizatorzy wyłonili zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła klasa IIIA, drugie IB,a trzecie klasa IA. Ks.dyrektor Piotr Karpiński nagrodziłzwycięzców słodkimi upominkami. Dziękujemy wszystkim uczniom w zaangażowanie się w zaproponowane konkurencje.

{gallery}liceum/aktualnosci/dzien-miedzynarodowy-24{/gallery}

Matematyka Moja Pasja

 

W lutym trzech naszych uczniów wzięło udział w finale konkursu „Matematyka Moja Pasja” organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Szymon Kośka z klasy IVa został laureatem tego konkursu – czyli jest jednym z ośmiu najlepszych matematyków w województwie łódzkim.

Natomiast Krzysztof Dąbrowski z klasy IVb i Krzysztof Rożek z klasy IIIa oprócz tytułu finalisty otrzymali jeszcze wyróżnienie.

Chłopcy gratulujemy Wam i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

szymek

Wycieczka klas drugich liceum

W dniach 12-14 czerwca klasy drugie liceum wybrały się wraz z wychowawcami na wycieczkę klasową do Czech. Uczniowie zwiedzali zabytki miasta Kutna Hora, które zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO: kościół św. Barbary i Kaplicę Czaszek. Następnie grupa udała się do Pragi,gdzie podziwiała przepiękne zabytki tego miasta, m.in. Rynek Starego Miasta, średniowieczny Ratusz ze słynnym zegarem Orloj, Zamek na Hradczanach, katedrę św. Wita, bazylikę św. Jerzego, Małą Stranę, Złotą Uliczkę. Nie zabrakło spaceru po znanym Moście Karola. Uczniowie oglądali też nowoczesne rzeźby i instalacje Davida Cernego– obrotową głowę Franza Kafki, świętego Wacława siedzącego na martwym, odwróconym koniu, ogromne motyle, po czym wjechali kolejką na wzgórze Petrin, skąd podziwiali panoramę Pragi. Rejs statkiem po Wełtawie okazał się wspaniałym dopełnieniem wycieczki do tej europejskiej stolicy. Ostatniego dnia wszyscy pojechali do Czeskiego Raju – jednego z najokazalszych skalnych miast na terenie Czech. Podczas wędrówki uczestnicy grupy docierali do malowniczych punktów widokowych. Spacer wśród niesamowitych skalnych labiryntów był niezapomnianym przeżyciem.

Msza święta w drugą niedzielę miesiąca

 

W niedzielę 14 kwietnia społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy Świętej, którą sprawował ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. Była to III niedziela wielkanocna obchodzona jako Niedziela Biblijna. W homilii ksiądz dyrektor wyjaśnił, że głoszenie Ewangelii nie polega na oskarżaniu ludzi, lecz na dawaniu im nadziei. Często niewłaściwe działania wynikają z niewiedzy człowieka. Słowo Boże nie ma wzbudzać poczucia winy, tylko pokazywać w jaki sposób odpokutować i nawrócić się. Bóg nie zostawia człowieka samego w trudnej sytuacji, lecz poprzez Ewangelię pokazuje sposób na rozwiązanie danego problemu. Jezus podaje nam rękę do wyjścia z grzechu. Jednocześnie Jezus pracuje nad ludzkim umysłem. Oświecił On uczniów, aby mogli zrozumieć Pismo Święte. Wskazówką dla nas jest to, że poprzez poznanie Pisma Świętego przychodzi zrozumienie. Jezus wyjaśnia, że Stary i Nowy Testament objaśniają się nawzajem. W Nowym Testamencie Syn Boży spełnia historię zbawienia, zapowiedzianą w Starym Testamencie. Znajomość Biblii jest konieczna do poznania Jezusa, a to do osiągnięcia zbawienia. W słowach: ,,Dopóki jest głoszona Ewangelia, dopóty jest nadzieja i w Jezusie wszystko jest możliwe” ksiądz dyrektor Piotr Karpiński zachęca do przyjęcia Słowa Bożego. Należy pamiętać również o tym, że nawrócenie zaczyna się od wnętrza człowieka. Najpierw powinno się nawrócić w sercu, a czyny powinny być tego zewnętrznym odbiciem.

O oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod przewodnictwem pani Marianny Rzeszotarskiej, a czytania, psalm oraz modlitwę powszechną przygotowała klasa II A.

Wycieczka klas trzecich Klasycznego Liceum do Trójmiasta

 

W dniach 12-14 czerwca wybraliśmy się wraz z wychowawcami panią Agnieszką Bartosik i Markiem Pągowskim i towarzyszącą nam panią Małgorzatą Szyperską na nietypową wycieczkę szkolną, podczas której zwiedziliśmy atrakcje w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Podróż odbyliśmy pociągiem, a na miejscu korzystaliśmy z komunikacji miejskiej i trójmiejskiej SKM-ki. Po 4 godzinach i 20 minutach, o dziwo punktualnie, byliśmy u celu naszej podróży, a dla wielu z nas była to pierwsza tak długa podróż pociągiem w życiu.Drugim nietypowym elementem naszej eskapady było to, że plan pobytu skroiliśmy pod nasze oczekiwania i zainteresowania. Wśród najważniejszych „atrakcji” na naszej liście znalazły się:Muzeum II wojny światowej, Stare Miasto Gdańska, Sopot i Gdynia Orłowo,Stadion Polsat Plus Arena w Gdańsku,Parada Miast Hanzy (niespodziewana i wyjątkowa parada przedstawicieli ponad 100  miast z 14 krajów),kolebka Solidarności: Europejskie Centrum Solidarności, brama Stoczni i pomnik Poległych Stoczniowców.

To była wspaniała podróż!

Finaliści Olimpiady Teologii Katolickiej

 

W dniach 4-6 kwietnia br. w Radomiu odbył się etap centralny Olimpiady Teologii Katolickiej. Klasyczne Liceum reprezentowało w nim dwoje uczniów: Ola Rosińska (klasa IA) i Maciej Oziębło(klasa IA). Znaleźli się oni wśród 120 uczniów z całej Polski, którzy po zmaganiach szkolnych i diecezjalnych awansowali do etapu ogólnopolskiego. Mamy zaszczyt poinformować, że długa i intensywna praca zaowocowała uzyskaniem przez obojga naszychuczniów tytułu finalisty. Serdecznie gratulujemy!

Wycieczka Szkolna Klasy 1A i 1B Liceum

 

W dniach 12-14 czerwca klasy 1A i 1B Liceum Klasycznego wzięły udział w niezapomnianej wycieczce, pełnej przygód, radości i wspólnych chwil, które na długo pozostaną w pamięci uczniów.

Pierwszego dnia rozpoczęliśmy naszą wyprawę od ekscytującego raftingu na Dunajcu. Uczniowie mieli okazję podziwiać malownicze krajobrazy Pienin i poczuć dreszczyk emocji, płynąc rwącą rzeką. Drugiego dnia przekroczyliśmy granicę ze Słowacją, by zwiedzić Jaskinię Bielańską. Wnętrze jaskini, pełne niezwykłych formacji skalnych i podziemnych jezior, zachwyciło wszystkich uczestników. Następnie udaliśmy się do Zakopanego. Wjechaliśmy kolejką linową na Gubałówkę, a po krótkim spacerze zjechaliśmy do Szymoszkowej, towarzyszył nam w tym dniu ratownik TOPR. Pan Bartek Gąsienica-Józkowy opowiadał o swojej pracy, ale też o górach i upewnił się, że młodzież będzie w góry szła przygotowana i świadoma zagrożeń. Ostatni dzień to prawdziwa uczta dla miłośników adrenaliny – wizyta w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce. Uczniowie spędzili cały dzień na korzystaniu z rollercoasterów, karuzeli i innych atrakcji, które dostarczyły mnóstwo emocji i radości.

Oprócz zaplanowanych atrakcji, ważnym elementem wycieczki była integracja uczniów. Wieczory spędzaliśmy w ośrodku, gdzie organizowaliśmy wspólne gry, tańce i rozmowy. Uczniowie mieli również okazję skorzystać z basenu, co dodatkowo sprzyjało zacieśnianiu więzi i budowaniu relacji.

Wycieczka była nie tylko świetną okazją do zabawy i zwiedzania, ale także do lepszego poznania się i spędzenia czasu w gronie rówieśników. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i niezapomniane chwile!

Nasz finalista w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

 

W weekend 6-7 kwietnia odbył się finał 65. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w którym naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III B Michał Dudek. W etapie centralnym wystartowało 115 uczestników z całej Polski. Michał znalazł się po etapie pisemnym w gronie około 70 osób, które wywalczyły sobie tytuł finalisty Olimpiady. Jest to ogromne osiągnięcie, gdyż Olimpiada uważana jest za jedną z najtrudniejszych. Tytuł finalisty zapewnia indeks na wybrane kierunki studiów oraz wynik 100% na egzaminie maturalnym z wiedzy o społeczeństwie.

Wielkie gratulacje dla Michała!

michal dudek

Nasz licealista w projekcie naukowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

 

Uczeń klasy IIIA Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego Paweł Roszkowski jako jedyny z powiatu skierniewickiego został zakwalifikowany do projektu naukowego ,,Summer School” organizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi, pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi oraz Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Głównym kryterium kwalifikacji były osiągnięcia uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Osiągnięcia Pawła w konkursach i olimpiadach z zakresu biologii oraz jego postawa uczniowska zapewniły mu miejsce w gronie 40 najlepszych uczniów z całej Polski wybranych do tego prestiżowego projektu. Wykłady oraz warsztaty tematyczne odbyły się w dniach 10-15 czerwca 2024r. na terenie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W tym czasie uczestnicy zdobywali wiedzę praktyczną z zakresu biochemii, genetyki, medycyny oraz stomatologii. Naszemu uczniowi najbardziej podobały się warsztaty z cewnikowania, chirurgii oraz medycyny sądowej. Zdobyte doświadczenia z pewnością przydadzą się Pawłowi na wymarzonym kierunku lekarskim.

Finalistka Olimpiady Wiedzy Historycznej

 

We wtorek 26 marca odbył się finał IX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej. Z ogromną radością informujemy, że uczennica klasy IVB Liceum Zuzanna Łukasik uzyskała tytuł finalistki. Gwarantuje jej to 100% wynik na maturze z historii, a co za tym idzie, przyjęcie bez postępowania kwalifikacyjnego na wybrane uczelnie. Gratulujemy!

zuza final

Msza święta w drugą niedzielę miesiąca

 

W drugą niedzielę miesiąca 9 czerwca odbyła się Msza szkolna, sprawowana przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. W homilii ksiądz dyrektor wskazał na trzy zasady, które sformułował Jezus w Ewangelii z tej niedzieli. Po pierwsze, zła nie powinno się zwalczać złem. W przeciwnym razie zło się tylko powiększa. Można je pokonać tylko dobrem. Po drugie, jeśli jakiś dom jest wewnętrznie skłócony, to się nie ostoi. Nie należy zatempodsycać podziałów. Po trzecie, nie wolno popełniać grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, który nigdy nie będzie odpuszczony. Polega on na uznaniu dobra za zło, tego, co od Ducha Świętego za szatańskie.

O oprawę liturgiczną Mszy świętej zadbała klasa IIC, a o muzyczną chór szkolny pod przewodnictwem pani Marianny Rzeszotarskiej.

Rekolekcje wielkopostne w Klasycznym Liceum

 

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla młodzieży naszej szkoły odbywały się w dniach 25-27 marca i prowadził je ksiądz Kamil Falkowski, duszpasterz młodzieży z Warszawy. Rekolekcje przebiegały pod hasłem: „Zarzuć chociaż wędkę”. Każdy dzieńrozpoczynał się od śpiewu chóru, wezwania Ducha Świętego, wspólnej modlitwa i katechezy. Myślą przewodnią tych spotkań był fragment Ewangelii wg św. Łukasza, w której Chrystus pragnie, aby Szymon mu zaufał, włożył trochę wysiłku i wypłynął ponownie na połów, mimo że wcześniej nic nie złowił. Skutkiem tego działania było złowienie mnóstwa ryb. Rekolekcjonista chciał w ten sposób pokazać, jak ważne jest zaufanie Jezusowi, ale i nasz wysiłek, aby zrealizować marzenia, a także być blisko Boga. Aby to nam uświadomić, ksiądz rekolekcjonista sięgał po różne środki: piosenki raperów, fragmenty filmów i reklam oraz doświadczenia.

Drugiego dnia odbyły się także warsztaty, które dotyczyły Kościoła i tego, jak młodzież go postrzega. W tym czasie uczniowie zapisywali pytania, na które ksiądz Falkowski odpowiadał wtrakcie spotkań. Tego dnia naukę rekolekcyjną mieli także nauczyciele, w czasie której ksiądz rekolekcjonista podkreślił, że nauczyciel to świadek Chrystusa,dlatego powinien prowadzić swoich uczniów i być dla nich przykładem.

Ostatni dzień rekolekcji poświęcony był definicji grzechu i spowiedzi świętej, dzięki której można zbudować trwałą relację z Jezusem, zanurzyć się w Nim jak gąbka w wodzie, do czego niezbędna jest modlitwa jako rozmowa z Bogiem-dobrym przyjacielem, bo człowiek dzięki temu na pewno przezwycięży swoje kryzysy. Zwieńczeniem tego dnia była Msza święta, a przed nią godzinna adoracja – osobiste spotkanie z Jezusem, w czasie której odbywała się również spowiedź. Podczas kazania ksiądz Kamil Falkowski pokazał dwie postawy grzeszników: Szymona Piotra oraz Judasza. Zrobił to po to, abyśmy sami wybrali, czy żałujemy za grzechy i chcemy się poprawić jak Szymon, czyli wypłynąć na głębię, pozwolić zaowocować temu, co sprawiła Ewangelia, czy zapominamy o wielkim miłosierdziu Boga i trwamy w naszych grzechach jak Judasz.Zwieńczeniem Mszy świętej były podziękowania uczniów. Głos zabrał także ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował obojgurekolekcjonistom, chórowi pod batutą p. Marianny Rzeszotarskiej, wszystkim za wspólną modlitwę i życzył Wesołych Świąt, dobrego odpoczynku i przeżywania pięknego czasu Zmartwychwstania Jezusa.

 

Msza święta w II niedziela miesiąca

 

W niedzielę 12 maja odbyła się szkolna Msza święta, sprawowana przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. W kazaniu ksiądz dyrektor przywołał trzy prawdy związane z uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego: Jezus wstąpił do nieba, gdyż tego wymagała Jego chwała, niebo jest, Jezus przyjdzie na końcu dziejów. Ksiądz dyrektor zwrócił uwagę na to, że dzień Wniebowstąpienia to inauguracja misji, z którą Jezus posłał swoich uczniów. Mimo że odszedł od nich, pozostał z nimi duchowo i nakazał głosić „dobra nowinę” całemu stworzeniu, tak jak robił to św. Franciszek z Asyżu. Ksiądz dyrektor podkreślił, że dzień Wniebowstąpienia Pańskiego to czas powołania każdego człowieka, który ma głosić „dobrą nowinę” wszystkiemu stworzeniu. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez kazanie i ukazanie własnym życiem. Dlatego ksiądz dyrektor nawiązał do postulatów o nawróceniu ekologicznym św. Jana Pawła II, które pogłębił papież Franciszek. Patrzenie na naturę i to, co nas otacza jak na stworzenie, które powstało z miłości Boga, to zarazem dotykanie Jego miłości, to wdzięczność za piękny dar Boga, ale i odpowiedzialność na niego. Człowiek, tak jak św. Franciszek z Asyżu, powinien kochać całe stworzenie, bo jest jego częścią, nie skupiać się na dobrach materialnych, aby tego stworzenia nie eksploatować nadmiernie, co pozwala na doświadczenie wolności. Na koniec ksiądz dyrektor powiedział, że Jesus wstępuje do nieba, a my powinniśmy się spojrzeć na ziemię i zanieść Ewangelię całemu światu.

O oprawę liturgiczną zadbała klasa II b, o muzyczną – chór szkolny pod batutą     p. Marianny Rzeszotarskiej.

 

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

 

W sobotę 27marca grupa maturzystów klas czwartych liceum wraz z wychowawcami, ks. Kamilem Gocem oraz z Panią Ewą Domagałą, udała się na tradycyjną pielgrzymkę diecezjalną, która odbyła się na Jasnej Górze przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Każdy z nas modlił się za siebie i za swoich kolegów, aby jak najlepiej wypaść na egzaminie maturalnym. Prosiliśmy również o wskazanie nam właściwej drogi życiowej, dziękowaliśmy za dotychczasową opiekę Najświętszej Marii Panny. Maturzyści uczestniczyli w drodze krzyżowej, konferencji, mszy świętej a także w akcie zawierzenia Matce Bożej.Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale jednocześnie przekonani, że wiele tego dnia zyskaliśmy łaski i spokoju dotyczącej naszej przyszłości. Teraz czas na maturę, o której wyniki już się nie martwimy.


APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

We wtorek 30 kwietnia uczniowie klas 1A i 1B Klasycznego Liceum zaprezentowali uroczysty apel z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas apelu młodzież przybliżyła widzom okoliczności towarzyszące uchwaleniu pierwszej konstytucji w Europie oraz znaczenie tego wydarzenia dla polskiego społeczeństwa. Uczniowie wykorzystali różnorodne środki przekazu, co umożliwiło lepsze zrozumienie omawianych tematów. Młodzież przedstawiła scenki – współczesną oraz z lat minionych, recytowała wiersze o tematyce narodowej oraz wykonała utwory wokalne i instrumentalne. Barwy narodowe oraz stroje galowe i kotyliony uczniów dodatkowo podkreślały powagę uroczystości.

Na zakończenie głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podkreślił, że była to nie tylko lekcja historii, ale także lekcja nowoczesności – taka bowiem była konstytucja – nowoczesna, wolnościowa i idąca w duchu Oświecenia. Ksiądz dyrektor podziękował uczniom za zaangażowanie w przygotowanie apelu oraz za propagowanie wartości patriotycznych wśród społeczności szkolnej. Następnie życzył wszystkim udanego wypoczynku podczas długiego weekendu i zachęcił do doceniania piękna własnego kraju.

Pamiętamy o najuboższych

 

W tym roku wielkopostna akcja charytatywna, uwrażliwiająca młodych ludzi potrzeby drugiego człowieka, odbywała się i w szkole, i w markecie Carrefour. W obu miejscach zbiórka dotyczyła żywności długoterminowej. W szkole trwała dwa tygodnie i włączyli się w nią uczniowie obu szkół – podstawowej i liceum. Natomiast w sobotę 15 marca w markecie Carrefour uczniowie z naszego wolontariatu wzięli udział w zbiórce żywności dla Fundacji „Niebo otwarte”. Młodzież z ogromnym zaangażowaniem zachęcała kupujących do podzielenia się z potrzebującymi. Z zebranych artykułów będą przygotowane paczki świąteczne dla podopiecznych fundacji. Dziękujemy naszej młodzieży, która włączyła się w tę pomoc.

Pożegnanie maturzystów 2024

 

W piątek 26 kwietnia kolejny rocznik maturzystów ukończył naszą szkołę. O godzinie 11.30 miała miejsce uroczysta Mszy święta, którą sprawował  ksiądz biskup Wojciech Osial. Na początku ksiądz dyrektor Piotr Karpiński przywitał zebranych i wyraził radość, że już 23. roczników absolwentów Klasycznego Liceum osiąga dojrzałość. Ksiądz biskup w homilii zwrócił uwagę, że słowa Jezusa z Ewangelii: „Niech się nie trwoży serce wasz” szczególnie odnoszą się do maturzystów. Jezus jest tym, który pomaga, gdy przeżywamy lęki. Życie z Nim może być piękne. Ksiądz biskup zachęcał maturzystów, aby zaufali Jezusowi, szli jego drogą i otwierali się na słowo Boże. Na koniec ksiądz biskup udzielił maturzystom uroczystego błogosławieństwa na czas matur.

Po Mszy świętej odbyły się dalsze uroczystości w auli szkolnej, gdzie ksiądz biskup wraz z księdzem dyrektorem oraz wychowawcami wręczyli  maturzystom świadectwa ukończenia liceum oraz Pismo Święte. Oprócz nagród, stypendiów i wyróżnień za konkursy, olimpiady i średnie Rada Pedagogiczna przyznała także specjalny tytuł Arbiter Elegantiarum za szczególną kulturę osobistą. Otrzymały go Julia Wesołowska i Aleksandra Wójcik.

Po wręczeniu nagród nadszedł czas przemówień, które obfitowały w serdeczne słowa. Absolwenci dziękowali za dobro, życzliwość, poświęcony im czas oraz modlitwę i wsparcie. Rodzice wyrazili radość, że ich dzieci mogły rozwijać się i wzrastać w tej szkole. Ksiądz dyrektor pogratulował absolwentom ukończenia szkoły. Podkreślił, że byli wyjątkowym rocznikiem, wyróżniającym się obecnością i zaangażowaniem i życzył, aby w dalszym życiu kierowali się wartościami. Zaprosił ich także do częstych odwiedzin szkoły w przyszłości. Na koniec głos zabrał ksiądz biskup Wojciech Osial, który życzył maturzystom wiele dobra, wspaniałych wyników na maturze i spełnienia marzeń oraz zaprosił na kawę do Łowicza.

Po przerwie odbyło się pożegnanie absolwentów przez kolegów i koleżanki z klas trzecich. W programie artystycznym przenieśliśmy się w przyszłość, by obchodzić Jubileusz 40-lecia szkoły i wrócić wspomnieniami do obecnych czasów. Przedstawiciele czwartoklasistów wzięli także udział w konkursie wiedzy o szkole i nauczycielach. Ostatnim punktem programu było wręczenie podarunków – biretów absolwenta.

Kochani  Absolwenci! Życzymy Wam takich wyników na egzaminach maturalnych, które pozwolą Wam zrealizować wszystkie marzenia. Zapraszamy także do naszej szkoły, której częścią zawsze będziecie.

 

Debata oksfordzka 2024

 

Tradycją Klasycznego Liceum jest, że w pierwszym dniu wiosny, 21 marca odbywa się debata oksfordzka, w której biorą udział uczniowie klas trzecich liceum. W tym roku tematem debaty były proponowane przez minister edukacji zmiany w szkole.

Drużyny wymieniły swoje tezy i argumenty w trzech rundach. Drużyna klasy IIIBw składzie: Michał Dudek, Michał Rapacki i Dawid Cieślak, twierdziła, że zmiany są konieczne we wszystkich obszarach działania. Stanowisko przeciwne, że zmiany są niekorzystne i przeprowadzone zbyt szybko i chaotycznie, prezentowali uczniowie klasy IIIA w składzie: Paweł Roszkowski, Bartosz Kaba i Karol Strojek. Debatę prowadził uczeń klasy maturalnej Julian Krucki.

Dyskusja podzielona została na trzy obszary:

1/ tzw. „odchudzenie” podstaw programowych,

2/ wprowadzenie zakazu prac domowych,

3/ korzystanie podczas lekcji z telefonów i tabletów zamiast tradycyjnych podręczników.

Obie grupy zaprezentowały przygotowane przez siebie argumenty, a następnie odpowiadały na pytania rywali oraz prowadzącego debatę. Dyskusja była bardzo ciekawa pod względem merytorycznym, uporządkowana i zwarta pod względem czasowym. Dyskutantom udało się zainteresować tematem uczniów i nauczycieli obecnych na sali.

Debatę podsumował ks. dyrektor Piotr Karpiński, który stwierdził, że uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z publiczną prezentacją swoich stanowisk, co nie jest łatwe szczególnie dla młodych ludzi w tym wieku. Nad przebiegiem debaty czuwało jury w składzie: Agnieszka Kuśmierczyk, Emilia Pomarańska i Piotr Wójcik. Choć obie drużyny prezentowały wyrównany poziom debatę zwyciężyła klasa IIIA, o czym przesądziły szczegóły, a zwłaszcza to, że wszyscy członkowie grupy starali się zabrać głos.

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie,, Młody Medyk”

 

19 marca br. odbył się Konkurs Wiedzy Medycznej ,,Młody Medyk”, organizowany przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań naukowych i promowanie wiedzy medycznej wśród uczniów.W konkursie wzięło udział 300 uczniów z całego województwa łódzkiego. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klas IIIA KLO: Malwina Plucińska i Paweł Roszkowski. Konkurs polegał na rozwiązywaniu testu składającego się z 4 części, które sprawdzały ogólną wiedzę biologiczną oraz wiedzę akademicką uczniów. Miło nam poinformować, że wśród 10 wyłonionych laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły – Paweł Roszkowski, który zajął 3.miejsce, zdobywając cenne nagrody.

pawel r

Dzień dobrych obyczajów

 

Tegoroczny pierwszy dzień wiosny, czyli czwartek 21 marca przywitaliśmy Dniem Dobrych Obyczajów, pod hasłem:Savoir vivre w szkole, w rodzinie i na co dzień. Impreza miała miejsce w auli szkolnej, gdzie zebrali się uczniowie klas VII -VIII Szkoły Podstawowej oraz I-III Klasycznego Liceum.

O godzinie 8.05 uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami, aby opracować Szkolny Kodeks Dobrych Manier. Później nastąpiły zmagania w różnych konkursach i quizach dotyczących znajomości zasad savoir-vivre’u. Między konkursami i przed wyłonieniem zwycięzców głos zabierał p. Tomasz Sydor, który przedstawiał ciekawostki na temat mody, obyczajów, posiłków i zachowania w różnych epokach począwszy od starożytności, a skończywszy na czasach współczesnych. Uczniowie starali się jak najlepiej zaprezentować swoją klasę, wykazać się kreatywnością i zaangażowaniem, dlatego komisja oceniająca zmagania miała niełatwe zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Jury Dnia Dobrych Obyczajów w składzie: p. Marianna Rzeszotarska, p. Beata Zawadzka i ks. Kamil Goc, zdecydowała, że najlepiej zasady savoir-vivre’u zna klasa IIA KLO, 2. miejsce przypadło kl. IIB KLO, a 3. – klasie 7A SP. Wszystkie nagrodzone klasy otrzymały bony pieniężne z rąk księdza dyrektora Piotra Karpińskiego jako dofinansowanie do wspólnego wyjścia. Na koniec głos zabrał ksiądz dyrektor, który podziękował wszystkim, pogratulował wyróżnionym klasom, wyraził nadzieję, że zdobyta wiedza będzie wykorzystywana w codziennym życiu, do czego zachęcał, sięgając po anegdoty i zwyczaje z innych krajów, np. Francji.

Strona 1 z 9