Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Klasowy teatrzyk

 

29 i 30 listopada dzieci z klasy 1a przygotowywały kukiełki do klasowego przedstawienia.

Zajęcia pokazały uczniom, jak bardzo pracochłonne jest przygotowanie kukiełek, jak trudna jest praca aktorów, reżysera, czy scenarzysty.

Wstępem do naszego przedstawienia był cykl lekcji o teatrze. Dzieci wykonały kukiełki według własnego pomysłu, tworzyły to, co podpowiadała im wyobraźnia. W czasie zajęć uczniowie odgrywali różne scenki z bajek lub improwizowali. Tworzyli spontanicznie grupki - zespoły teatralne, bawiąc się wesoło w teatr. Na koniec cyklu zajęć, każde z dzieci opowiedziało, jaką kukiełkę stworzyło i wspólnie poszukiwaliśmy scenografii dla danej postaci.

Okazało się, że do naszej sali zawitali: pan wampir i pani wampirzyca z mrocznego zamku, królowa Elza i jej siostra Anna z lodowego zamku, król Sobieski z pałacu w Wilanowie. Odwiedziła nas również nieustraszona wojowniczka Ninja z głębi oceanu i mroczna władczyni wulkanu. Zjawił się też kosmita, który za pomocą dwóch par oczu śledził Ziemię i jej mieszkańców. Pani Jesień wraz z Panią Lato zaprosiły nas na spacer po polach. Nie zabrakło również Pani Zimy, która odbyła świąteczną naradę ze Śnieżynką i Mikołajem. Na koniec przenieśliśmy się do cyrku, gdzie odważny klaun żonglował nożami.

To były bardzo pracowite dwa dni, ale wypełnione nieograniczoną wyobraźnią dzieci, pełne humoru i wesołej zabawy.

 

Rodzinne spotkania z lekturą

 

W listopadzie, uczniów z klasy 1a odwiedziła pani Joanna Majdan, mama Adama, która przeczytała dzieciom fragment lektury „Plastuś”. Uczniowie poznali przybory szkolne, które dawno temu dzieci używały w szkołach. Porównywały wyposażenie swoich piórników, z wyposażeniem drewnianych piórników sprzed prawie stu lat. Obejrzeliśmy również fragment filmu, w którym zobaczyliśmy, jaki był wystrój dawnej klasy. Dzieciom bardzo spodobały się przygody plastelinowego ludzika. Na koniec zajęć, każde dziecko ulepiło swojego małego Plastusia.

W grudniu odwiedziła nas mama Olka, pani Aneta Bełc. Pani Aneta przeczytała dzieciom „Świąteczne opowieści”. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania o pingwinach, które zastąpiły przeziębione renifery w zaprzęgu świętego Mikołaja, poznały przygody świątecznych skarpetek oraz dowiedziały się, że nie tylko dzieci piszą listy do świętego Mikołaja. Pani Aneta wraz z Olkiem przygotowała piernikowe ludziki, które mogliśmy ozdobić według własnego pomysłu. Zdobiąc pierniczki dzieci śpiewały po angielsku piosenkę, która właśnie opowiada o tym, jak to Gingerbread Man ucieka przed Tygrysem, który chciał go zjeść.

Bardzo dziękujemy za wspaniałe i bardzo ciekawe spotkania z lekturą.

Łódź naukowo i kulturalnie

 

18 listopada uczniowie klas 5a, 5b i 6 wybrali się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie historycznej części Elektrociepłowni nr 1, w której obecnie znajduje się Centrum Nauki Techniki EC1. Uczniowie w grupach zwiedzali wystawy znajdujące się na sześciu piętrach tej starej elektrociepłowni. Mogli dowiedzieć się, jak przetwarzana jest energia, zobaczyć, jak kiedyś funkcjonowało miejsce, w którym się znajdowali. Poznali zasady funkcjonowania elektrowni wodnej, dowiedzieli się skąd się bierze prąd, jak działa dźwięk.

Kolejnym punktem wycieczki był Teatr Muzyczny. Uczniowie obejrzeli musical wystawiony przez uczniów Akademii Formy i Tańca ODORIKO pt. „Prezent Czarnoksiężnika”. Tematem bajki było przesłanie o wartości życiodajnej wody oraz ważnej w życiu człowieka miłości. Uczniom bardzo podobało się przedstawienie, w którym występowali także ich rówieśnicy.

Dzień Pluszowego Misia

 

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał ulubionego pluszowego misia. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Pluszowy miś nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas drugich z naszej Szkoły Podstawowej postanowili uczcić to święto. Każdy przyniósł do szkoły swojego ukochanego misia.W tym dniu na dzieci czekało wiele niespodzianek: prezentacje multimedialne o misiach, misiowe prace plastyczno-techniczne, małe co nieco w postaci misiowych żelek. Każdy został obdarowany pamiątkową broszką z misiem. Był to wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i wspaniałej wspólnej zabawy.

Warsztaty kulinarne w Bednarach

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstawowa/aktualnosci/arsztaty-bednary oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

23 listopada uczniowie klasy III b i IV c wybrali się do Karczmy Bednarskiej. Program wycieczki obejmował część teoretyczną – wykład na temat tradycji świątecznych i praktyczną – dzieci robiły ciasteczka, pierniki, uszka, pierogi, sałatki czy kompot z suszu. Na zakończenie pracy wszyscy zasiedli do stołu i spożyli przyrządzone przez siebie potrawy. Do domów wrócili zadowoleni i …najedzeni.

{gallery}szkola-podstawowa/aktualnosci/arsztaty-bednary{/gallery}

Szachowo-medalowa sobota

 

6.11 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Niepodległościowym turnieju szachowym organizowanym przez Szkołę Źródła w Skierniewicach. Na 28 startujących zawodników, aż 15 stanowiło uczniów Małego Klasyka.

Młodzi szachiści spisali się rewelacyjnie, plasując się w ścisłej czołówce turnieju.

W kategorii chłopców do lat 8- Filip Pełka z klasy 2b zajął 2 miejsce, a Kazimierz Kaszkur z 2a - 3 miejsce.

Kategorię dziewczynek do lat 8 zdominowały uczennice klasy 2 a, zajmując odpowiednio Antosia Madejska - 1 miejsce, Pola Klepaczko - 2 miejsce, Anna Soska - 3 miejsce.

W kategorii chłopców do lat 10 - Antoś Cherek z klasy 3a zajął 2 miejsce.

Ogromne gratulacje dla uczniów klas 1 Karola Antosiaka, Jakuba Dziąga i Aleksandry Sadowniczyk- którzy wzięli udział w swoim pierwszym turnieju szachowym.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i medale za udział w turnieju.

Serdecznie gratulujemy sukcesów!

Wycieczka klas II do Warszawy

 

W środę 3 listopada klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od wizyty w jednej z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością – Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy się o tym przekonać dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w kilku galeriach tematycznych. To miejsce to królestwo eksperymentów i raj dla ciekawych świata.

Następnie udaliśmy się do Teatru Studio Buffo na musical „Piotruś Pan”. Jest to cudowna opowieść o chłopcu, który nie chce dorosnąć, troszkę awanturniku, troszkę samotniku, który dowodząc zagubionymi chłopcami na pięknej wyspie Niebywalencji podgląda syreny, przekomarza się z gwiazdami, tańczy na Indiańskim Święcie i na każdym kroku drażni piratów. Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń.

Wyróżnienie w konkursie literacko-muzycznym

 

28 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał 17. edycji Konkursu literacko-muzycznego. W tym roku uczestnicy zapoznawali się z dorobkiem twórczym Jacka Cygana. Konkurs „Piosenki z duszą” przebiegał dwuetapowo: test dotyczący życia i twórczości kompozytora w szkołach oraz rozpoznawanie tytułów utworów w siedzibie biblioteki. W kategorii klas VII-VIII przyznano cztery wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał uczeń naszej szkoły, Aleksander Kłosiński z klasy VII a. Gratulujemy!

alek

Sukces naszej uczennicy w Przeglądzie Piosenki

 

25 października już po raz 25. Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach zorganizował Koluszkowski Przegląd Piosenki. Jury oceniało interpretację tekstu, warunki głosowe, dobór repertuaru i wyraz artystyczny uczestników. Jesteśmy ogromnie dumni z uczennicy klasy 5b Mai Beliny, która piosenką „Koci wesoły świat” wyśpiewała 1. miejsce w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W ratowaniu życia najważniejsze pierwsze minuty

 

26 października uczniowie z klasy "0" klas I b, I c oraz VI, wzięły udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie prowadzili ratownicy ZHP.

Dzieci zapoznały się z zakresem czynności, które mają na celu pomóc poszkodowanym w stanie zagrożenia życia oraz w innych sytuacjach, które wymagają udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie ćwiczyliprawidłowe wykonywanie technik przywracania podstawowych parametrów życiowych wykorzystując to tego fantomy do nauki zabiegów resuscytacyjnych. Mieli również możliwość przećwiczyć na swoich kolegach zakładanie różnego rodzaju opatrunków uciskowych.

Zajęcia te uświadomiły każdemu uczniowi, że w ratowaniu życia, najważniejszy jest czas.

Koncert Filharmonii Łódzkiej

 

W środę 20 październikaodbył się w naszej szkole koncert Filharmonii Łódzkiej pt.: „Puzon, grający suwak”, podczas którego pan Hanusz Kowalczyk wraz ze swoim gościem – panem Sławomirem Ostrowskim zaprezentowali uczniom niezwykły instrument muzyczny, jakim jest puzon. Dzieci mogły posłuchać jak brzmią różne utwory zagrane na tym dętym instrumencie blaszanym. Uczniowie dowiedzieli się również,jak zbudowany jest puzon. Pan Sławomir przedstawił dzieciom każdy istotny element – ustnik, suwak, czarę głosową, bez których instrument nie mógłby istnieć. Następnie odbyły się konkursy, w których dzieci chętnie brały udział. Ich zadaniem było odgadnięcie, co imituje dźwięk wydawany przez tłumiki założone na puzon. Dziękujemy panu Hanuszowi oraz panu Sławomirowi za to niecodziennie spotkanie, które tchnęło ducha muzyki między szkolne mury. Do zobaczenia w listopadzie na kolejnych muzycznych zajęciach.

 

filhar 21

Szkoła gotowania

 

W minionym tygodniu odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów klas pierwszych, w czasie których dzieci mogły pokazać swoje umiejętności. Nasze zajęcia były zarówno dobrą zabawą, jak i szansą na przekazanie uczniom zasad zdrowego odżywiania się oraz okazją do zapoznania dzieci z nowymi smakami i zapachami. Dzieci uczyły się także stosowania w praktyce pewnych zasad obowiązujących w czasie przygotowywania posiłków, jak mycie rąk przed posiłkiem, zachowanie bezpieczeństwa w kuchni oraz utrzymywanie czystości w miejscu pracy. W trakcie warsztatów dzieci z klasy Ia przygotowały ciekawe przekąski z jajek, natomiast klasa Ic przygotowała sałatkę owocową oraz sałatkę warzywną.

 

Wycieczka klas drugich

 

29 września klasy drugie wybrały się do tematycznego parku rozrywki –Mandoria. Otwarty w lipcu 2021 roku jest największym całorocznym parkiem rozrywki w Polsce. Znaleźliśmy tam ponad 20 atrakcji pod dachem, w tym roller-coastery, karuzele, zjeżdżalnie na 6 torów, łódki na wodzie i wiele innych. Cały park utrzymany jest w klimacie europejskiego miasta handlowego z epoki renesansu, dzięki czemu poczuliśmy się jakbyśmy przenieśli się w czasie. Mandoria z pewnością jest miejscem niezwykłym, które zagwarantowało nam wspaniałą i niezapomnianą zabawę.

 

Kolory jesieni

 

Jesień to piękna pora roku, zwłaszcza kiedy z początkiem październikawkraczamy w tak zwaną „złotą polską jesień”. Dlatego warto korzystać ze wszystkich wspaniałych darów, jakie niesie nam nowa pora roku.Piękno jesieni na pewno doceniają uczniowie klasy 1a, którzy 28 września wybrali się na wycieczkę do parku, by obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Piękna pogoda zachęcała dzieci do zabawy i zbierania kolorowych liści.W czasie wycieczki towarzyszyła nam mama naszej uczennicy – pani Lidia Sadowniczyk,która wykonała dzieciom piękne zdjęcia w plenerze.

8 października pani Lidia po raz kolejny odwiedziła naszą klasę, aby poprowadzić warsztaty z tworzenia kwiatowych kompozycji. Dzieci wykonały z wydrążonych dyń jesienne wazony, które wypełniły suszonymi kwiatkami, jarzębiną, owocami dzikiej róży, kolorowymi liśćmi. Wykonane kompozycje dzieci zabrały do domów, aby wprowadzić jesienny klimat również do swoich mieszkań.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Książki, to są najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele (Jan Rak).

W środę 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Byłato doskonała okazja, by uświadomić dzieciom, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać. Tego dnia oddział przedszkolny i klasy pierwsze szkoły podstawowej wzięły udział w spotkaniu. Gościem specjalnym był ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który przeczytał dzieciom opowiadanie z książki Justyny Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Ksiądz Dyrektor barwnie przedstawił przygody skarpetki, która pomogła choremu chłopcu. Były także pytania do dzieci na temat przeczytanego opowiadania. Uczniowie wykazali się spostrzegawczością i uważnym słuchaniem, czego wyrazem były poprawne skojarzenia i odpowiedzi na postawione pytania.

Głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami czy kolegami. Święto warto obchodzić każdego dnia.

XI Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

 

„Ja mam to, a Ty…”, BINGO, łapka nie tylko na muchy, a telefon nie tylko do dzwonienia.

Między innymi takie hasła towarzyszyły w tym roku uczniom naszej szkoły podczas obchodów XI Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Tegoroczne święto było pełne zabawy i śmiechu. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z tabliczki mnożenia rozwiązując quiz na platformie Kahoot!, grając w grę karciana „Ja mam to, a Ty…” oraz w BINGO, okrągłe domino,a także zbijając łapką na muchy poprawne wyniki działań.

Wszyscy uczniowie stwierdzili, że tabliczka mnożenia nie jest taka straszna i już nie mogą się doczekać kolejnej edycji.

Zdolni uczniowie z klasy V a

 

Czterech chłopców z klasy V a postanowiło wykonać makietę przedstawiającą Plac Broni (z lektury F. Molnara). Ciekawie opowiedzieli przebieg bitwy o to miejsce. Praca Janka, Wojtka, Julka i Mateusza prezentuje się okazale!

Na tropie składników tuszu

 

Pierwszy miesiąc nauki już za nami. Dla klas VII SP był to czas na zapoznanie się z nowym przedmiotem, jakim jest chemia. Jedna z lekcji dotyczyła metod rozdzielania mieszanin na składniki. Podczas tych zajęć uczniowie poznali metodę zwaną chromatografią. Mimo skomplikowanej nazwy proces okazał się prosty, a uczniom udało się rozdzielić tusz na składniki za pomocą octu.

Wycieczka klas III do Warszawy

 

W piątek 24 września klasy III Szkoły Podstawowej zwiedzały Warszawę. Pierwszym punktem programu były Łazienki Królewskie i słynny pomnik Fryderyka Chopina. Siedzi on pod wierzbą płaczącą, która tak naprawdę układa się w kształt dłoni wybitnego kompozytora. Kolejne odwiedzone miejsce to Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wszyscy zachwycali się parkiem, ogrodami i bogato zdobionymi wnętrzami pałacu. Niektórzy mieli okazję założyć strój sarmacki i przez chwilę poczuć się jak król. Dzień urozmaiciła uczniom lekcja przyrodnicza pełna ukrytych skarbów i tajemniczych zagadek. Wizyta na Starym Mieście okazała się nieodzownym elementem wycieczki. Poznanie historii Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta III Wazy uświadomiła wszystkim burzliwą oraz tragiczną przeszłość miasta i jej mieszkańców.

Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji. Długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów. Do zobaczenia na kolejnej wyprawie.

Początek szachowej przygody

 

Szachy w Małym Klasyku cieszą się ogromną popularnością. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczą w zajęciach, rozwiązują mnóstwo zadań i uczą się jak zrobić królowi szacha mata.

Gra w szachy przynosi dzieciom ogrom korzyści :

* Wspiera rozwój logicznego myślenia

* To trening pamięci

* Rozwija wyobraźnię oraz abstrakcyjne myślenie

* Kształtuje umiejętność przestrzennego myślenia,

* Rozwija koncentrację

* Pomaga w nauce przedmiotów ścisłych

W miesiącu wrześniu „zerówka” została wprowadzona do świata szachowej krainy. Pierwszaki natomiast kodują, liczą na wartościach figur szachowych, rozwiązują zadania z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, utrwalając przy tym zdobytą wcześniej wiedzę. Z kolei drugo i trzecioklasiści rozgrywają prawdziwe szachowe turnieje na czas!

Strona 1 z 27