Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Msza szkolna w pierwszy piątek grudnia

 

W piątek 1 grudnia cała społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy Świętej z racji pierwszego piątku miesiąca, którą sprawował ks. dyrektor Piotr Karpiński. Podczas homilii mogliśmy usłyszeć o przemijaniu, gdyż Msza odbywała się niemal w ostatnim dniu roku liturgicznego. Nasze życie przemija, świat przemija, ale Słowa Jezusa nie przeminą, Jego królestwo będzie wieczne. To co smutne i złe prędzej czy później od nas odejdzie, ale to co piękne, dobre i twórcze zostanie, dobro i miłość zabierzemy ze sobą. Nasze życie nie kończy się w tym świecie. Warto więc pomyśleć o tym, co jest na końcu, czyli o tym, co jest ostateczne, więc najważniejsze, a jeśli najważniejsze to pierwsze.

Na zakończenie Mszy św. ksiądz dyrektor podziękował wszystkim, którzy przystąpili do komunii świętej, jak również zapewnił, że kibicujemy tym, którzy z różnych powodów jeszcze do komunii nie przystąpili, by jak najszybciej pojednali się z Bogiem.

Oprawę Mszy świętej przygotowała klasa 6a oraz chór szkolny, który jak zawsze, ubogacił liturgię pięknym śpiewem.

Dzień Życzliwości

 

„Zawsze bądź życzliwy!”– tym hasłem rozpoczęliśmy obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który w naszej szkole odbył się 21 listopada. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej przygotował i rozwiesił w całej szkole pozytywne i motywujące sentencje. Przechodząc korytarzami szkoły można było dostrzec karteczki z napisami:„Uśmiechnij się!”, „Dobrego dnia!”, itp. Uczniowie klas IV-VIII SP mieli również możliwość wylosowania karteczek z miłym słowem bądź zadaniem. Znalezienie 5 osób o danym imieniu i powiedzenie czegoś miłego? Oczywiście, że tak! Była to świetna okazja, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjały również integracji społeczności szkolnej oraz klasowej.

Zamiana ról: uczeń = nauczyciel

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstawowa/aktualnosci/zamiana-rol oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

Jednym ze sposobów na „Andrzejki” w dniu 30 listopada była zamian ról miedzy uczniami i nauczycielami. Po wcześniejszych konsultacjach i przygotowaniach uczniowie zastępowali swoich nauczycieli w prowadzeniu zajęć. Uczniowie mieli okazję poznać metodę odwróconej lekcji, której głównym celem jest przygotowanie się do tego, co będzie. Wykorzystując możliwości technologiczne wyszukiwali potrzebne informacje, tworzyli karty pracy dla swoich kolegów i koleżanek. To właśnie oni swoim rówieśnikom przekazywali wiedzę, pod czujnym okiem nauczycieli. Kształtowali w sobie otwartość, dążenie do samodzielności i samodyscypliny. Uczniowie mogli sami doświadczyć, jak wygląda praca nauczycieli oraz jak trudno jest czasami utrzymać dyscyplinę w grupie. Dzień ten sprawił ogromną frajdę zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

 

{gallery}szkola-podstawowa/aktualnosci/zamiana-rol{/gallery}

Skierniewicka Szkolna Liga Pływacka

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Konarskiego, w czwartek 30 listopada br. wzięli udział w Skierniewickiej Szkolnej Ligi Pływackiej. Organizatorem zawodów była Pływalnia Miejska NAWA.

W pierwszym bloku zawodów rywalizowali uczniowie klas I-III. Naszą szkołę reprezentowało 31 uczniów. Oto wyniki jakie osiągali nasi uczniowie:

 • Sztafeta 6x25 metrów – I miejsce

(skład sztafety: Sadowniczyk Aleksandra, Karwat-Michalak Zuzanna, Krysiak Zofia, Antosiak Karol, Gomez-Figat Daniel, Morawski Antoni)

 • 25 metrów stylem dowolnym dziewcząt:

Sadowniczyk Aleksandra – I miejsce

Karwat-Michalak Zuzanna – I miejsce

Grymuza Marta – I miejsce

Krysiak Zofia – III miejsce

 • 25 metrów stylem dowolnym chłopców:

Antosiak Karol – I miejsce

Gomez-Figat Daniel – I miejsce

Morawski Antoni – I miejsce

 • 25 metrów stylem grzbietowym dziewcząt:

Kawczyńska Zofia – II miejsce

 • 25 metrów stylem grzbietowym chłopców:

Jackowski Maciej – I miejsce

Ponadto szkołę reprezentowali: Niklas Julia, Skrzypek Antonina, Skrzypek Maria, Łazęcka Maria, Rutkowska Izabela, Kołaczek Antonina, Kińska Barbara, Gajewska Zofia, Goszczyńska Pola, LytvynenkoVarvara, Okrasa Anna, Gajewski Adam, Poszwiński Julian, Janowicz Antoni, Gudanis Natan, Kawczyński Franciszek, Wiczyński Mikołaj, Kędzierski Jakub, Barańczyk Alan, Mastelarz Miłosz, Cybulski Michał, Ryba Wojciech).

W drugim bloku zawodów rywalizowali uczniowie klas IV-VIII. Naszą szkołę reprezentowało 29 uczniów. Oto wyniki jakie osiągali nasi uczniowie:

 • Sztafeta 10x25 metrów – I miejsce

(skład sztafety: Dwórznik Emilia, Sekta Zuzanna, Grzelecka Helena, Godlewska Zofia, Jankiewicz Delgado Natalia, Motylewski Michał, Walczuk Bartłomiej, Gomez-Figat Robert, Caban Michał, Walczuk Mikołaj)

 • 50 metrów stylem dowolnym dziewcząt:

Gładka Aleksandra – II miejsce

Sekta Zuzanna – III miejsce

Grzelecka Helena III miejsce

 • 50 metrów stylem dowolnym chłopców:

Gomez-Figat Robert – I miejsce

Motylewski Michał – I miejsce

Magdziarz Krystian – I miejsce

Walczuk Mikołaj – I miejsce

Magdziarz Damian – II miejsce

Walczuk Bartłomiej – II miejsce

Styczyński Julian – II miejsce

Morawski Maksymilian – III miejsce

 • 50 metrów stylem grzbietowym dziewcząt:

Soska Anna – I miejsce

Jankiewicz Delgado Natalia – II miejsce

Dwórznik Emilia – III miejsce

 • 50 metrów stylem grzbietowym chłopców:

Soska Aleksander – III miejsce

 • 25 stylem klasycznym dziewcząt:

Godlewska Joanna – III miejsce

 • 50 metrów stylem klasycznym chłopców:

Caban Michał – II miejsce

Ponadto szkołę reprezentowali: Klepaczko Pola, Wieteska Aniela, Godlewska Zofia, Krokocka Otylia, Byczkowska Zuzanna, Wieczorek Michalina, Kłąb Ewa, Wieteska Krzysztof,JakusekMartijn, Pełka Filip,Frączkiewicz Jan, Banaś Antoni.

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej

 

W piątek 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, przygotowany przez uczniów z klasy IVa oraz IVb. Przedstawili oni historię państwa polskiego, które 123 lata pozostawało pod zaborami. Uczniowie z dumą wykonali recytacje i śpiewy patriotyczne, a na koniec wszyscy uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Na koniec głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który wspomniał w jaki sposób ukształtowało się państwo polskie, a także z jakich cech składa się postawa „patrioty”. Podkreślił, iż dzięki wierze, językowi i pamięci państwo polskie przetrwało i odzyskało niepodległość. Ksiądz dyrektor zwrócił się do uczniów z życzeniami, aby każdy był jak najlepszym patriotą, na co składa się także edukacja.

 

Wycieczka klas szóstych do Warszawy

 

6 listopada br. uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Po seansie w kinie 3D, który przeniósł widzów w egzotyczne wody Australii Południowej, Wielkiej Rafy Koralowej, dzieci zwiedziły Muzeum Świata Iluzji. Interaktywna wystawa przedstawiała tematy z zakresu matematyki, fizyki, geometrii oraz psychologii w zabawny i praktyczny sposób. Szóstoklasiści mogli sami stać się częścią zjawisk. W południe udali się do Teatru Kamienica na spektakl pt. Ania z Zielonego Wzgórza. Główna bohaterka rozbawiła widzów do łez i pokazała, że wiara i marzenia czynią cuda. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń.

Pierwszy piątek listopada

 

W piątek 3 listopada modliliśmy się na Mszy szkolnej w pierwszy piątek miesiąca, którą sprawował ks. dyrektor Piotr Karpiński. W homilii nawiązał on do tematu świętości. Ewangeliadnia prezentowała dwa spojrzenia na człowieka: spojrzenie faryzeuszy,którzy starająsię znaleźć coś złego w czynach i nauczaniu Jezusa, by je wykorzystać przeciwko Niemu, oraz spojrzenieJezusa, który widzi potrzeby ludzi, odróżnia człowieka od jego czynów, patrzy z życzliwością i miłością na każdego. Drogą do świętości jest patrzenie na drugiego jak Jezus, wspieranie innych, pocieszanie, podnoszenie na duchu nawet gdy popełniają błędy. Prawdziwy chrześcijanin wyraża miłość do Boga poprzez miłość do człowieka.

Oprawę Mszy świętej przygotowała klasa 5b oraz chór szkolny.

Kreatywne zajęcia w klasach drugich Szkoły Podstawowej

W minionym tygodniu uczniowie klas drugich miały zajęcia związane z omówieniem lektury pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” autorstwa Justyny Bednarek. Książka przestawia losy różnych skarpetek, które wyruszają w świat i robią wielkie kariery lub po prostu czynią dobro. Każdy z uczniów przyniósł swoją ulubioną skarpetę i wykonał własną maskotkę. Dzieci nadały swoim bohaterom imiona i tworzyły wspaniałe nowe historie. Zajęcia dostarczyły naszym uczniom dużo zabawy i radości.

Wycieczka do Płocka

24 października klasy pierwszeSzkoły Podstawowej oraz klasa „0” wyjechały na wycieczkę do Płocka. Pierwszym punktem w programie był spektakl pt. „Kredki” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Tytułowe kredki zabrały nas w niezwykłą podróż. Pojechaliśmy do Afryki, przemierzyliśmy Atlantyk, zajrzeliśmy do Japonii, by na koniec polecieć w kosmos. Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Zabaw „Happy Park”. Miejsce to okazało się idealne do aktywnego spędzenia radosnych i niezapomnianych chwil w bajkowej scenerii.

Klasy drugie i trzecie SP zgłębiają tajniki galaktyk

W październiku uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej, pod opieką Pań wychowawczyń i Małgorzaty Kwaśniak, wzięli udział w zajęciach w kompleksie edukacyjnym EC1 w Łodzi, w którego skład wchodzą: Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki.

Podczas wizyty dzieci zapoznały się z tajnikami naszej galaktyki. Dzięki nowatorskim efektom multimedialnym w kinie sferycznym i planetarium uczestnicy mogli przeżyć wirtualną podróż w przestrzeń kosmiczną. Warto zaznaczyć,  że Planetarium w EC1 Łódź jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Po obejrzeniu seansu wszyscy udali się na Ulicę Żywiołów. To trzy piętra pełne eksperymentów i aktywności ruchowych, związanych z żywiołami: wodą, ogniem, ziemią i powietrzem. Dzieci cieszyły się z możliwości wspólnego odkrywania świata oraz współpracy z rówieśnikami.

Wizyta w EC1 udowodniła wszystkim, że nauka to nie tylko teoria, ale także świetna zabawa.

Psia lekcja w Małym Klasyku

W poniedziałek 16 października Mały Klasyk przywitał szczególnego gościa – psa rasy border collie, który wabi się Omar oraz jego opiekunkę, panią Agatę. Podczas spotkania uczniowie poznali zasady bezpiecznego kontaktu z psem, uczyli się, jak przełamywać lęk, głaskać i jak się zachować przy czworonogu. Wszyscy poznali historię pochodzenia psa domowego, a także różne rodzaje jego pomocy we współczesnym świecie. Obecność tych zwierząt w życiu ludzi zwiększa empatię, co sprzyja tworzeniu się głębokich więzi. Omar wykorzystywany jest do dogoterapii. Obserwując tego psa nie mamy wątpliwości, że jest świetnym „specjalistą” w tej dziedzinie.

Śladami pierwszych Piastów

 

16 października uczniowie klasy 7a i 7b wybrali się na wycieczkę do Gniezna – pierwszej stolicy Polski, miasta św. Wojciecha i koronacji pierwszych pięciu królów naszego kraju. Położone na siedmiu wzgórzach miasto, zachwyciłowspaniałymi zabytkami, pięknym rynkiem i licznymi legendami.Młodzież razem z przewodnikiem zwiedziła Katedrę Gnieźnieńską ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. Drzwi są dziełem sztuki romańskiej z XII wieku i przedstawiają m.in. żywot św. Wojciecha. Zobaczyłapomnik Bolesława Chrobrego, spacerowała także uliczkami gnieźnieńskiego rynku. Po obiedzie udała się do Biskupina, gdzie zobaczyła jak wyglądało życie ludzi, którzy przed tysiącami lat zasiedlili te ziemie.

 

Dzień Edukacji Narodowej i Święto Patrona w Szkole Podstawowej

Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela, upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej dnia 14 października 1773 roku. W tym roku przypada 250. rocznica tego wydarzenia, więcbyła to szczególna okazja, aby uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej spotkali się na uroczystej akademii. Akademię przygotowali uczniowie klas trzecich, którzy nie tylko podkreślili znaczenie powstania KEN, ale również przybliżyli słuchaczom postać patrona naszej szkoły – księdza Stanisława Konarskiego.Oprócz scenek z życia szkoły mogliśmy obejrzeć także prezentację, która przedstawiała realizację ideałów ks. Stanisława Konarskiego w naszej szkole.

Na koniec spotkania przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia Dyrekcji i nauczycielom w imieniu całej społeczności uczniów Szkoły Podstawowej. Następnie wysłuchaliśmy podziękowań  i życzeń z ust księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Ten szczególny dzień upłynął nam w bardzo miłej i życzliwej atmosferze.

Roztańczona lekcja muzyki

W dniu 9 października, po przerwie wakacyjnej z koncertem muzycznym zawitał do Małego Klasyka pan Hanusz Kowalczyk. Tematem koncertu był taniec Hustle. Poznaliśmy historię jego powstania oraz charakterystykę.

Ten rodzaj tańca daje tancerzom dużą dowolność i swobodę, gdyż pasuje do każdego gatunku muzycznego. Mile widziane jest wprowadzanie innowacyjnych ruchów tanecznych zapożyczonych  z innych tańców, np. salsy, hip-hopu, a nawet tańca towarzyskiego, gdyż jedynym limitem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia tancerza.

Znakomici tancerze – pani Martyna i pan Kuba dali popis swoim umiejętnościom tanecznym, a także udzielili błyskawicznej lekcji tańca z konkursami, w których uczestniczyło wiele chętnych osób. Liczyła się tu pomysłowość i spontaniczność, a tego nie brakowało naszym uczniom.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Msza szkolna w pierwszy piątek października

 

6 października uczestniczyliśmy we Mszy świętej z racji pierwszego piątku miesiąca, którą sprawował ks. dyrektor Piotr Karpiński. W kazaniu ksiądz mówił o dwóch wizjach Kościoła. Pierwsza – tryumfalistyczna, w której Kościół, posiadając wiele dóbr duchowych, udziela je wiernym, ale według własnych kryteriów, po spełnieniu przez nich określonych warunków. Druga, wypływająca z Ewangelii wizja miłosierdzia, polegająca na pokornym uniżeniu się przed drugim człowiekiem, tak jak Jezus w Wieczerniku, kiedy swym uczniom obmył nogi. W nawiązaniu do słów Ewangelii, „kto wami gardzi, Mną gardzi”, ksiądz poruszył problem duchowej choroby zwanej pogardą. Przejawia się ona w dwojaki sposób: brak miłości do drugiego człowieka oraz wywyższanie siebie do poziomu Boga. Co może być lekarstwem na tę chorobę? Jak sobie z nią poradzić? Pierwszym lekarstwem jest uznanie własnej wartości, odkrywanie i rozwijanie tego, co w nas dobre, szlachetne. Wtedy nie ma potrzeby dowartościowywania siebie kosztem innego człowieka. Drugim remedium jest empatia, zrozumienie drugiej osoby, traktowanie jej z życzliwością i szacunkiem.

Na zakończenie ksiądz dyrektor podziękował wszystkim, którzy przystąpili do komunii świętej.Dziękował także klasie Va, która przygotowała oprawę mszy świętej oraz chórowi szkolnemu, który jak zawsze, ubogacił liturgię pięknym śpiewem.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Społeczność naszej szkoły uwielbia książki, dlatego też postanowiliśmy przyłączyć się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który corocznie wypada 29 września. To święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży- Janina Porazińska. Na spotkanie do szkolnej biblioteki zostały zaproszone klasy pierwsze, drugie oraz klasa 0. Dzieci z uwagą wysłuchały książeczki o przesympatycznym żółwiku Franklinie czytanej przez Panią Wicedyrektor- Magdalenę Wesołowską.

 

 

RAJD JESIENI ŚCIEŻKAMI PUSZCZY BOLIMOWSKIEJ

 

29 września uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczynią wyruszyli na trasę Rajdu Jesieni wiodącą ścieżkami Puszczy Bolimowskiej.Całe wydarzenie miało głównie na celu szerzenie świadomości ekologicznej, kształtowanie wrażeń estetycznych i propagowanie wśród dzieci przyzwyczajeń do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Podczas przemarszu dzieci odpowiadały na pytania dotyczące lasu, przygotowane na dwóch stacjach zadaniowych. Po powrocie uczestnicy otrzymali wodę i słodki poczęstunek. Dalsza część rajdu miała miejsce na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Skierniewicach, gdzie odbywały się różne konkursy. Uczniowie brali udział w quizie wiedzy z ekologii i ochronie środowiska, zadaniu „mistrz pamięci”, układali puzzle, wykonali model jeża z dostępnych naturalnych materiałów oraz w rowerowym konkursie sprawnościowym. Nie zabrakło również zabaw rekreacyjno-sportowych.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani. Współpracowali i wspierali się wzajemnie. I dzięki pięknej, słonecznej pogodzie był to bardzo dobrze spędzony czas.

 

Pastuszkowe Ranczo

Wycieczka klasy „0” oraz klas pierwszych do Pastuszkowego Ranczo

21 września klasa „0” oraz klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Pastuszkowego Ranczo położonego w Sierakowicach Prawych. Na miejscu przywitali nas Państwo Sierajewscy. Pierwszym punktem naszej wycieczki było oglądanie woliery z ptakami drapieżnymi. Następnie odwiedziliśmy różne zwierzęta gospodarskie: konie, kury, króliki, owce, kozy, osiołki, alpaki, krowę i świnkę. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy rozmaitych ciekawostek na ich temat. Dowiedzieliśmy się o tym jakie produkty powstają z mleka, co można zrobić z wełny alpaki i czym ona się różni od owczej wełny. Mogliśmy samodzielnie nakarmić wszystkie zwierzątka przygotowanymi przez właścicieli plasterkami marchewki. Każde dziecko miało okazję przejechać się na koniku. Następnie samodzielnie zrobiliśmy masło. W czasie warsztatów plastyczno-technicznych wykonaliśmy „łapacze snów”. Był również czas na zabawę. Mogliśmy strzelać z łuku, bawić się na placu zabaw, grać w piłkę. Nie zabrakło również zabaw zespołowych, takich jak: przenoszenie jajka, skoki w workach. Każda klasa namalowała farbami piękny jesienny obraz. Na koniec zjedliśmy pyszne pieczone kiełbaski oraz chlebek posmarowany samodzielnie przygotowanym masełkiem. Wycieczka była bardzo udana.

Sukces naszej uczennicy w Konkursie plastycznym „Barwy przyjaźni”

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstawowa/aktualnosci/nagroda-w-konkursie-plastycznym oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

Miło nam poinformować, że uczennica klasy VI b Aleksandra Kędzierska zdobyła 1. miejsce w Konkursie plastycznym „Barwy przyjaźni. Skierniewice – Châtelaillon-Plage”, organizowany przez Skierniewicki Klub Francuski. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się drugiego dnia Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw na scenie przy CKiS.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

{gallery}szkola-podstawowa/aktualnosci/nagroda-w-konkursie-plastycznym{/gallery}

Strona 1 z 14