pasek-sp

Breadcrumbs

Wymiana międzynarodowa uczniów

 

W dniach od 25 lutego do 4 marca 2023 r. uczniowieKlasycznego Liceum udali się do partnerskiej szkoły w Bad Bentheim w Niemczech, gdzie spotkali się ze swoimi rówieśnikami. Motto wymiany szkolnej „Zachować pamięć” przyświecało nam, podobnie jak podczas spotkania w październiku, również i tym razem. W centrum naszych działań i warsztatów znalazła się problematyka II wojny światowej.

Po słonecznym weekendzie spędzonym u rodzin w poniedziałek nasi uczniowiepoznalipartnerską szkołę oraz pracowali w grupach nad polsko-niemiecką historią, przygotowując się merytorycznie do planowanych wycieczek i wizyt w muzeach. We wtorek wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Bonn oraz Kolonii. W Bonn odwiedziliśmy „Haus der Geschichte” – muzeum poświęcone historii Niemiec, zaś w Kolonii zwiedziliśmy muzeum dokumentacji nazizmu ale też przepiękną gotycką katedrę, jedną z najpiękniejszych w Europie. Kolejne dni spędziliśmy pracując nad projektem i przygotowując obszerną wystawę poświęconą różnym obszarom tematycznym, takim jak rasizm, antysemityzm, propaganda, holokaust i terror. Podsumowaniem projektu było nabożeństwo, podczas którego uczniowie, nauczyciele oraz rodzice modlili w języku polskim i niemieckim.

Z bagażem wspomnień i nowych doświadczeń wyruszyliśmy w sobotę rano w drogę powrotną. Spotkania młodzieży polsko-niemieckiej są niezbędne, aby móc rozmawiać o trudnej polsko-niemieckiej historii i budować przyjazne relacje. Młodzieży towarzyszyły panie Iwona Stanowska oraz Ewa Adamczyk Rayner.

Facebook Widget Slider

Menu