pasek-sp

Breadcrumbs

Rekolekcje wielkopostne 2023

 

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy odbywały się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Gościliśmy dwóch wspaniałych rekolekcjonistów. Nauki dla dzieci z klas 0-VI wygłosił pan Jacek Weigl z Warszawy, ze wspólnoty Chefsiba, zaangażowany także w szkolnictwo katolickie. Natomiast rekolekcje dla klas VII-VIII SP i I-III KLO poprowadził ks. DamianWyżkiewicz CM, wieloletni katecheta szkół warszawskich, duszpasterz z kościoła Świętego Krzyża, wyróżniony tytułem „Nauczyciela Roku”.

W Szkole Podstawowej każdy dzień rozpoczynał się modlitwą i śpiewem. Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński czytał fragment Ewangelii i kierował do dzieci słowo wprowadzające. Uczniowie oglądali krótkie filmy, z których dowiedzieli się, że z każdego grzechu można wyjść i odnowić relacje z Bogiem, a w czasie każdej Mszy świętej dokonuje się cud przeistoczenia. Pan Jacek Weigl przekonywał dzieci, że Jezus żyje, kocha je bezwarunkowo, wybacza każdemu i zawsze. Jest On królem, którego trzeba uwielbiać, ale także bliskim przyjacielem.

Rekolekcje dla młodzieży przebiegały pod hasłem „Nawrócenie czyli przemiana umysłu”. W czasie konferencji ks.Damian pokazywał,jak przemieniać swój umysł, by być bliżej Boga, a przede wszystkim się nawrócić, jak być świadkami Chrystusa oraz zrozumieć siebie i innych. Podkreślał, co daje prawdziwa i szczera spowiedź, która pozwala się przemienić i zbudować na nowo z gruzów, niejednokrotnie poranionej osobowości, nowy świat, nowego siebie. Ksiądz Damian zachęcał do sakramentu spowiedzi, podkreślając, że jest to źródło miłosierdzia Bożego, które jest niezbędne, aby się nawrócić i budować relację z Chrystusem. W ciągu pierwszych dwóch dni odbywały się również warsztaty psychologiczne, w czasie których uczniowie rozważali kwestię spowiedzi, wiary i niewiary, a także relacji rodzinnych. Mogli się wypowiedzieć, a także zaprezentować niektóre problemy w formie krótkich scenek.

W drugim dniu rekolekcjonista wygłosił również naukę do nauczycieli, w czasie której poruszył trudny problem dotyczący bycia nauczycielem w szkole katolickiej i umiejętności odróżnienia swojego światopoglądu od nauki Kościoła. Ksiądz Damian podkreślał, że elementy religii mogą się pojawić na każdym przedmiocie, a nauczyciele powinni być świadkami wiary i dbać o jasny przekaz dotyczący Boga.

Rekolekcje zakończyliśmy w środę uroczystą Mszą świętą, którą poprzedziła godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Ks. Damian w kazaniu podkreślił, że kończący się czas rekolekcji jest po to, żeby dać Bogu działać w nas. Zachęcił zebranych, aby po przyjęciu Komunii świętej powiedzieli Jezusowi, co mają głęboko w sercu, co ich cieszy, ale i boli. Zaufanie Jezusowi jest początkiem wspaniałej drogi.

Po Mszy świętej uczniowie podziękowali prowadzącym, panu Jackowi Weiglowi oraz księdzu Damianowi. Ksiądz dyrektor krótko podsumował minione trzy dni jako czas pięknych rozmów, spotkań, doświadczeń, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie rekolekcji oraz życzył radosnych Świąt, ale przede wszystkim radosnego spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym.

Cieszymy się, że w naszej szkole mamy tę niepowtarzalną możliwość, by w Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne wejść po tak wspaniałym przygotowaniu przez rekolekcje wielkopostne.

Facebook Widget Slider

Menu