Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Z wizytą u stomatologa

 

11 maja, w środę, uczniowie z klasy 1a wybrali się na wizytę do gabinetu dentystycznego do pani doktor Joanny Kawczyńskiej – mamy Zosi.

Pani doktor wyjaśniła dzieciom na czym polega praca stomatologa oraz opowiedziała, co to jest próchnica, jak jej zapobiegać i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z wizytą u dentysty, kiedy w zębie zauważymy ubytek.

Wizyta u dentysty często przysparza pacjentom wiele stresu. Boimy się zazwyczaj rzeczy nowych i nieznanych, dlatego dzieci zapoznały się z procedurą przeglądu dentystycznego, obejrzały również film edukacyjny Doktor Ząbek i Zębolandia. Następnie uczniowie, którzy posiadali zgody od rodziców, mogli skorzystać z przeglądu stomatologicznego. Na koniec spotkania dzieci otrzymały od pani doktor upominki za wzorowe zachowanie.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie nas do gabinetu oraz za bardzo ciekawe i praktyczne zajęcia z profilaktyki zdrowia jamy ustnej.

 

Życzenia Wielkanocne

zyczenie

Wyjazd do Łodzi

 

13 maja klasa „0” oraz klasy pierwsze SP uczestniczyły w wycieczce do Łodzi. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do kina na film w technologii IMAX pt. "Pandy". Przed seansem dzieci wysłuchały ciekawostek o życiu bohaterów filmu. Film przeniósł nas w góry Syczuanu, gdzie poznaliśmy codzienne życie pand. To doświadczenie kinowe, które pozwoliło nam przekroczyć granice wyobraźni. Z kina przeszliśmy do słynnej szkoły tańca "Egurrola Dance Studio”. Po spotkaniu z instruktorami dzieci brały udział w warsztatach tanecznych, które wprowadziły wszystkich uczestników w świat tańca.

Rekolekcje wielkopostne w Szkole Podstawowej

 

W Wielkim Tygodniu, od poniedziałku do środy, społeczność Klasyka uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych. W klasach 0-VI SP poprowadziła je pani Katarzyna Grzegorzewska.

W Szkole Podstawowej program dwóch pierwszych dni miał tę samą formułę. Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński rozpoczynał czas rekolekcyjny modlitwą oraz kierował do dzieci słowo wprowadzające – komentarz do Ewangelii z danego dnia. Uczniowie oglądali krótkie filmy, z których dowiedzieli się, że relacji z Bogiem uczą się wtedy, gdy przechodzą próbę i nic nie stoi na przeszkodzie temu, kto wierzy Stwórcy. Pani Katarzyna urozmaiciła katechezę pracą warsztatową na temat wiary, nadziei i miłości. Środa była dniem przygotowań do sakramentu pokuty. Pani Grzegorzewska tłumaczyła dzieciom, co to znaczy, że miłość Boga jest bezwarunkowa, piękna i pełna. Stwórca wybacza każdemu i zawsze, ale człowiek też powinien prosić Go o przebaczenie.

Najważniejszym punktem rekolekcji była Msza święta dla całej społeczności Szkoły, odprawiona przez ks. Piotra Karpińskiego, a koncelebrowana przez księdza Mateusza Wojtczaka. W kazaniu ksiądz Mateusz podkreślał, że Chrystus walczy o człowieka do samego końca, nigdy go nie odrzuca, w porę ostrzega. Zaprasza wszystkich do poszukiwania prawdy wiedząc, że każdy ma swój czas zbliżania do Niego. Rekolekcjonista przypomniał, że nasza wspólnota też jest w Wieczerniku, jako młody Kościół na różnych jego etapach. Życzył zebranym, aby wytrwali w wierze i poznali jedyną prawdę, w której odnajdą to, co najpiękniejsze.

Czas rekolekcji w Szkole Podstawowej był owocny, większość osób w nich uczestniczących przystąpiła do spowiedzi i z czystym sercem przyjęła Pana Jezusa.

Statuetka Nauczyciela Roku dla naszego pracownika

 

W niedzielę 8 maja w Kruszwicy odbyła się doroczna Gala „Hetmanów” – najważniejszych odznaczeń szachowych, przyznawanych przez Polski Związek Szachowy. W tym roku tytuł Nauczyciela Roku przypadł Joannie Majdan, która uczy dzieci tej królewskiej gry w Małym Klasyku. To wspaniałe wyróżnienie i docenienie pracy, którą Pani Asia wykonuje łącząc pasję z pracą zawodową. Wręczenie nagród miało miejsce podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w szachach, w których Pani Joanna startuje tym razem jako zawodniczka. Życzymy wielu sukcesów.

Lekcja programowania

 

5 kwietnia odwiedził nas pan Tomasz Piotrowiak, tata Mikołaja, który jest ekspertem do spraw analizy danych. Pan Tomasz opowiedział dzieciom o pracy informatyka oraz o możliwościach podjęcia ciekawych zawodów po ukończeniu studiów informatycznych. Po takich studiach, które są na pewno kierunkiem przyszłości, informatyk może podjąć pracę jako programista, projektant gier, administrator sieci komputerowych, grafik komputerowy, tester oprogramowania, czy pracownik helpdesku.Następnie pan Tomasz przeprowadził zajęcia praktyczne z programowania z wykorzystaniem klocków Lego WeDo. Zadaniem uczniów było złożenie z klocków lego grającej małpki, która po podłączeniu do komputera i napisaniu prostego programu zaczynała poruszać się, jakby grała na bębenkach. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia, które przyniosły dzieciom wiele radości i twórczej zabawy.

Msza św. w drugą niedzielę miesiąca

 

W II niedzielę maja społeczność Klasyka zgromadziła się na Mszy świętej sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. W kazaniu ksiądz dyrektor przywołał postać świętego Bernarda z Clairvaux i jego słowa skierowane do papieża, żeby pamiętał, że jest następcą „rybaka”, a nie cesarza Konstantyna, czyli człowiekiem składającym świadectwo swoim życiem i przekonującym do Boga mocą miłości. Chrystus troszczy się o nas, jest dobrym pasterzem, nie pragnie być traktowany jak król.

Czytania na Niedzielę Dobrego Pasterza pokazały trzy obrazy dobrego pasterza. Pierwszy z nich wynika ze słów Ewangelii: „Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je”. Jezus zna nas, jest z nami w osobistej i intymnej relacji, jest blisko każdego człowieka, angażuje się w jego życie. Kolejny obraz łączy się z fragmentem: „Moje owce słuchają mego głosu (…). Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne”. Jezus daje nam słowo, które prowadzi do życia wiecznego, należy je przyjąć i mu uwierzyć. Odrzucenie słowa Chrystusa wiąże się z odrzuceniem życia wiecznego. Trzeci obraz dobrego pasterza odsyła nas do Jezusa jako Baranka, który przyjmuje tych, „którzy przychodzą z wielkiego ucisku” i otrze z ich oczu łzę, zakończy cierpienie. Bóg robi wszystko, aby nam pomóc, nie chce dla nas zła, ale i my żyjmy tak, aby nikt przez nas nie płakał i nie cierpiał. Widząc łzę u kogoś, otrzyjmy ją tak jak Chrystus.

Na koniec ksiądz dyrektor zachęcał, abyśmy dziękowali Jezusowi, że walczy z cierpieniem, ociera łzę i razem nim wołali o nowych pasterzy tu na ziemi – księży, którzy prowadzą wiernych, kierując się sercem Jezusa.

Czytania liturgiczne przygotowali uczniowie z klasy VII B.

Trening Uważności

 

29 marca uczniów klasy 1a odwiedziła pani Agata Kopczewska, mama Ani. Pani Agata jest trenerem uważności i prowadzi profesjonalne zajęcia, w czasie których dzieci dowiadują się,co to jest uważność, uczą się nazywać swoje uczucia, określają, w jakich częściach ciała mogą pojawić się emocje. W czasie spotkania dzieci uczyły się różnych technik radzenia sobie z emocjami w sposób bezpieczny dla siebie i innych oraz brały udział w ćwiczeniach rozwijających wyobraźnię. Bardzo dziękujemy za spotkanie zarówno pani Agacie, jak i Żabce, która towarzyszyła dzieciom w czasie ćwiczeń.

Msza święta w pierwszy piątek miesiąca

 

We Mszy św. pierwszopiątkowej odprawionej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego uczestniczyli uczniowie ze szkoły podstawowej. Po odczytaniu Ewangelii ksiądz Dyrektor przeprowadził z dziećmi rozmowę, która miała dać odpowiedź na pytanie: gdzie można znaleźć Boga? Okazuje się, że Stwórca jest blisko, na wyciągnięcie ręki, gdyż ukrył się w drugim człowieku.Zawsze gdy człowiek odnosi się do drugiego, odnosi się jednocześnie do Boga.

Podczas Mszy świętej zebrani modlili się również za maturzystów, którzy w tym dniu zdawali swój kolejny egzamin.

Czytanie, psalm i modlitwę powszechną przygotowali uczniowie klasy IV B.

VI EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA KLASYKA

 

Od dawna wyczekiwana EDKK odbyła się w ostatni piątek 1 kwietnia 2022r. Ponad 100-osobowa grupa uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów oraz przyjaciół naszej szkoły wyruszyła do 14 stacji Drogi Krzyżowej na trasie 25km.Hasło tegorocznej EDKK to „Droga pojednania. Sztuka budowania relacji”.

W śnieżnej aurze wędrowaliśmy przez Puszczę Bolimowską do Bartnik, gdzie zostaliśmy gościnnie przyjęci przez wspólnotę „Galilea” na krótkim odpoczynku przy kanapkach, słodkim „co-nieco” i gorącej herbacie. W drodze powrotnej do Skierniewic przeżyliśmy etap ciszy, który dla wielu był najtrudniejszym w całej drodze. Po północy dotarliśmy do ostatniej stacji przy krzyżu papieskim przy kościele NSPJ. Zmęczeni, ale pełni dobrych przeżyć i przemyśleń zakończyliśmy nasz pątniczy szlak w „Klasyku”. Tam spotkały się wszystkie grupy, by przy herbacie i cieście odpocząć chwilę i podzielić się wrażeniami po przebytej drodze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Klasyka, a zwłaszcza organizatorom: p. Ewie Adamczyk Rayner i Bartkowi Migale.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w kolejnej EDKK za rok.

Sukcesy naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum"

 

Na tegoroczny XLIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli bardzo chętnie i aktywnie. Uczniowie klas IV-VI wykonali ponad 50 prac. Inspiracją do wykonania prac konkursowych była twórczość Edwarda Okunia i Joiko Kusamy. Wszystkie prace wzięły również udział w głosowaniu internautów i jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczeń klasy IVb - Riccardo Pagano zdobył w nim I miejsce.Komisja konkursowa wyłoniła najciekawsze prace z 200 zgłoszonych do konkursu. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Wyróżnienia otrzymali Karol Czajka z klasy Vb i Borys Kołodziejski z klasy VI. III nagroda z kategorii klas IV-VI trafiła do Aurelii Bombały z klasy Va. W kategorii klas VII-VIII II miejsce zajęła Maria Dąbrowska z klasy VIIb.

Większość prac zakwalifikowała się do wystawy pokonkursowej. Prace można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Skierniewice.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów w pracy twórczej.

 

Msza święta w pierwszy piątek miesiąca

 

W piątek, 1 kwietnia br. społeczność Zespołu Szkół im. ks. S. Konarskiego wzięła udział w Mszy świętej pierwszopiątkowej. W czasie kazania ksiądz dyrektor Piotr Karpiński nawiązał do Ewangelii św. Jana, przywołując żydowskie Święto Namiotów, na które poszedł również Jezus, ale niejawnie, skrycie, gdyż wiedział, że Żydzi chcą go pojmać. Ksiądz dyrektor wykorzystał ten fragment Pisma Świętego, aby pokazać, że Pan Bóg czasem ukrywa się też w naszym życiu, jest Bogiem nie do końca jawnym, czasem nie czujemy Jego obecności. Bóg jest duchem, powinniśmy go czcić w swoim sercu. Czasami mamy wrażenie, że Jezus nie słucha naszych modlitw, ale On działa w naszym sercu, robi to skrycie. Jest jak powietrze, którym oddychamy, chociaż go nie widzimy. Tego, co doskonałe, nie widać. Tak jest z miłością, pomocą, wrażliwością, wsparciem, też ich nie widać, a przenikają wszystko. Doskonałe jest to, co ukryte, dlatego powinniśmy odczuwać Boga duchem i wolą, szukać go, gdyż Pan nas do tego zaprasza. Nie chce nas ograniczać, bo dał nam wolność, ale pragnie, abyśmy my sami czuli potrzebę i szukali Go, np. w dziele stworzenia. Pan jest osobą i aby ją poznać, trzeba wzbudzić jej zaufanie, żeby odkryła przed nami serce. Tu ksiądz dyrektor przywołał przykłady tekstów, w których jest mowa o tym, co najważniejsze w życiu, ale ukryte, bo „dobrze widzi się tylko sercem”. Pan Bóg się ukrył, abyśmy w sercu mieli pragnienie miłości i jej szukali, bo Bóg jest najcenniejszy, jest miłością.

O oprawę liturgiczną zadbała klasa IVa, o muzyczną – chór szkolny pod batutą p. Marianny Rzeszotarskiej.

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Małym Klasyku

 

 

28 kwietnia uczniowie Małego Klasyka uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uczniowie klasy 4a i 6 pod opieką wychowawczyń zaprezentowali w formie montażu słowno-muzycznego krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Uroczystość przybliżyła dzieciom wydarzenia historyczne i okoliczności powstania konstytucji – pierwszej w Europie, a drugiej na świecie. Na zakończenie głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował uczniom i wychowa

Konkurs Humanistyczny

 

Po rocznej przerwie udało się nam zorganizować kolejną edycję Konkursu Humanistycznego dla klas VII i VIII szkół podstawowych ze Skierniewic, która miała miejsce w szkolnej auli 1 kwietnia 2022 roku. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 27 uczniów z trzech szkół podstawowych, którzy o godzinie 11.00 zostali powitani przez nauczycieli naszego liceum: p. Agnieszkę Kuśmierczyk, p. Marka Pągowskiego i p. Piotra Wójcika. Konkurs humanistyczny w tym roku miał zmienioną formę, gdyż rozpoczął się dwoma lekcjami. Była to historia i język angielski. Najpierw p. Tomasz Sydor przedstawił dwóch malarzy i bitwy historyczne przez nich ukazane oraz podał różne ciekawostki, później w świat zwierząt wprowadził wszystkich p. Piotr Wójcik, prezentując lekcję w języku angielskim. Uczniowie nie tylko poznawali trudne słowa, ale rozpoznawali dźwięki wydawane przez różne gatunki zwierząt i je nazywali. Następnie uczestnicy konkursu sprawdzili znajomość swojej wiedzy z języka polskiego, historii i języka angielskiego w etapie indywidualnym. Po nim nastąpiły godzinne zmagania w części zespołowej. Na koniec uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie i upominki z rąk księdza dyrektora Piotra Karpińskiego, który krótko podsumował tegoroczne zmagania oraz podziękował uczniom za udział, a nauczycielom za przygotowanie. Dziękujemy naszym gościom za wspaniałą rywalizację i odwiedziny naszej szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie dyplomów oraz nagród już po świętach, 21 kwietnia.

Klasy trzecie na wycieczce w Warszawie

Dnia 22 kwietnia uczniowie klas trzecich SP wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Teatru Capitol na musical „Friends” oraz do Centrum Nauki Kopernik. Musical zachwycił wszystkich pięknym wykonaniem utworów muzycznych, wspaniałym tańcem i grą bardzo młodych aktorów. Spektakl poruszał bardzo ważne tematy związane z relacjami pomiędzy młodymi ludźmi, z problemami, z którymi mierzą się dzieci oraz rozprawił się ze szkolnym hejtem, który przestał być już modny.

W Centrum Nauki Kopernik wszyscy mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia na interaktywnych wystawach. Uczniowie zobaczyli mnóstwo eksponatów i najnowocześniejsze technologie. To miejsce niezwykłe, które pozwoliło wszystkim poznawać świat za pomocą zabawy. Każdy z uczniów znalazł coś ciekawego dla siebie. Jest to miejsce, do którego na pewno warto wrócić.

Sukces naszego ucznia Wojewódzkim Interdyscyplinarnym Konkursie Ekologiczno-Regionalnym

 

W poniedziałek 7 marca odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Ekologiczno-Regionalnego.

Miło nam poinformować, iż uczeń klasy 8a Paweł Kłos zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego tego konkursu.

Życzymy powodzenia!

 

p klos

Wycieczka do Warszawy

 

21 kwietnia br. uczniowie klas czwartych z wychowawczyniami odwiedzili stolicę. W Teatrze Buffo obejrzeli musical pt. „Piotruś Pan” - na wysokim artystycznym poziomie. Inscenizacja w Studio Buffo została zrealizowana z pomysłem i rozmachem - widzowie mogli zobaczyć m.in. widowiskowy taniec Indian z pochodniami, obrotową wyspę czy wypływający ze ściany statek.

Drugim punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego, można było zobaczyć m.in.sale królewskie,sejmowe, Salę Tronową w czerwonym aksamicie, Salę Balową z największym w Polsce plafonem.

Czwartoklasiści wrócili zadowoleni i ubogaceni,szczególnie w wiedzę dotyczącą miejsc związanych z siedzibą najwyższych władz państwa.

Szkolny Konkurs Recytatorski

 

W poniedziałek 28 marca br., po dwuletniej przerwie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski w dwóch kategoriach wiekowych. W tym roku uczniowie prezentowali utwory o dowolnej tematyce.

Kategoria klas 0-III SP

Jury w składzie: p. Agata Walczuk, p. Sylwia Galińska i p. Karolina Kozłowska, wyłoniło następujące osoby:

I miejsce – Antonina Madejska z klasy II a

II miejsce – Natalia Maciejewska z klasy III b

III miejsce – Hanna Kucharska z klasy I b

Kategoria klas IV-VII

Jury w składzie: p. Ewa Adamczyk Rayner, p. Małgorzata Kozłowska i p. Dorota Górnik doceniło występ następujących uczennic:

I miejsce – Aleksandra Kędzierska z klasy IV b

II miejsce – Maja Belina z klasy V b

III miejsce – Zuzanna Żałoba z klasy VII b

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Wycieczka do Warszawy klas siódmych

31 marca klasy VII wyjechały na długo wyczekiwaną wycieczkę do Warszawy. Kulminacyjnym punktem była 3 godzinna zabawa w pokojach zagadek TepFactor. Była to wspaniała okazja nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności logicznego myślenia, ale przede wszystkim budowania umiejętności współpracy w grupie i relacji koleżeńskich. Na koniec udaliśmy się na zwiedzanie Zamku Królewskiego.

 

Wyjazd do Warszawy

 

W piątek 25 marca uczniowie naszej „zerówki” i klas pierwszych Małego Klasyka wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu był spektakl edukacyjny dla dzieci i młodzieży, oparty na twórczości Jana Brzechwy, w reżyserii Olafa Lubaszenki „Brzechwa 2020” w Teatrze Capitol. Klasykę polskiej literatury dziecięcej reżyser osadził w realiach współczesnej szkołyi aktualnych problemów, z jakimi borykają się codziennie uczniowie oraz ich opiekunowie. W „capitalnej” Szkole – „The Capitol School of Warsaw”, uczniowie spotykają się na pierwszej stacjonarnej lekcji po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Jest to powód do ogromnej radości zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. W trakcie nauki zdalnej wszyscy pracowali nad przygotowaniem programu artystycznego na uroczystość nadania szkole imienia Jana Brzechwy. Widzowie towarzyszą bohaterom w ferworze ostatnich przygotowań do tej uroczystości, poznając tym samym bliżej ich cechy charakteru oraz wzajemne relacje.

 

Strona 1 z 29