Breadcrumbs

WYDARZENIA

Spotkanie z ks. Manfredem Deselaersem

W środę 25 kwietnia w ramach cyklu Colloquia Classica społeczność Klasyka wysłuchała wykładu „Doświadczenia dialogu u progu Auschwitz” ks. dra Manfreda Deselaersa, który pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Niemiecki kapłan opowiedział o swojej młodości, o pierwszej wizycie w Polsce i w Auschwitz, o poszukiwaniu siebie i swojej drogi życiowej. Zanim odkrył, gdzie chce być i co robić, przebywał w Izraelu i zobaczył, że doświadczenia Holokaustu są tam nadal żywe, są krwawiącą raną. Przyjazd do Polski, nauka języka polskiego (rozumieliśmy go bez trudu) utwierdziły go w przekonaniu, że jego zadaniem jest podejmowanie wysiłków na rzecz pojednania. Pracując jako przewodnik w Oświęcimiu, spotykał się i z Niemcami, i z Żydami, i z Polakami, zobaczył, że rozmowy o traumatycznych dla tych narodów wydarzeniach są bardzo trudne, ale konieczne. Wspomniał także, że często zastanawia się, jak by sam postąpił, gdyby żył w czasie II wojny światowej, po której stronie by się opowiedział, czy umiałby cierpieć. Wie, że pojednanie jest możliwe, ale potrzeba czasu i pracy, dlatego ma świadomość, że jest na właściwym miejscu.

Jak ważny to był temat, świadczą pytania, które dotyczyły relacji ludzkich, wybaczenia, bólu, ale także współczesnych trudności w stosunkach polsko-niemieckich i polsko-żydowskich.

Dr Sanjay S. Limaye w ramach „Colloquia Classica”

W środę 17 maja po raz drugi w naszej szkole odbyło się spotkanie z cyklu „Colloquia Classica”. Tym razem odwiedził nas dr Sanjay S. Limaye, profesor Uniwersytetu Wisconsin-Madison w USA. Wygłosił on dla naszych uczniów dwa wykłady. Pierwszy dotyczył jego rodzinnego kraju – Indii. Pojawiły się tutaj różne ciekawostki związane z kulturą, geografią i życiem codziennym tego fascynującego kraju. Po krótkiej przerwie uczniowie uczestniczyli w drugiej części, która dotyczyła Układu Słonecznego i eksploracji kosmosu.

Wykłady zostały wygłoszone w języku angielskim, a pod koniec każdego z nich młodzież miała możliwość zadania naszemu gościowi pytań. Była to świetna okazja by zgłębić pasjonujące tematy, jak również praktykować język angielski.

 

Colloquia Classica po raz drugi

W środę 17 maja będziemy po raz drugi przeżywać Colloquia Classica, czyli spotkanie z wybitnym przedstawicielem nauki, kultury lub sztuki.

Tym razem naszą szkołę odwiedzi dr Sanjay S. Limaye, wybitny naukowiec i astronom z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wygłosi on dwa wykłady w języku angielskim. Jeden przybliży nam zagadnienie Układu Słonecznego, w drugim zaś jako rodowity Hindus opowie o współczesnych Indiach.

Spotkania Colloquia Classica adresowane są do uczniów naszego Gimnazjum i Liceum. Osoby chętne z zewnątrz mogą także wziąć udział po wcześniejszym zgłoszeniu w sekretariacie szkoły.