Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Lekcja metodą eksperymentu
Powietrze jest mieszaniną gazów, których nie można ani zobaczyć, ani rozpoznać po zapachu czy smaku. Zawarty w powietrzu tlen jest niezbędny człowiekowi do życia. Klasa 3b omawiając temat dotyczący powietrza wykonała pewien eksperyment. Do doświadczenia potrzebny był słoik, świeczka i zapałki. Zapaloną świeczkę, dzieci ostrożnie przykryły słoikiem. Świeczka paliła się tak długo, dopóki w powietrzu zawartym w słoiku był tlen. Gdy tlenu zabrakło – świeczka zgasła. Odcinanie dopływu tlenu, aby ugasić ogień, wykorzystują np. strażacy. Dlatego zawsze zależy pamiętać, że gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia, nie należy otwierać okien. Metoda eksperymentu pozwoliła zapamiętać tę zasadę już na zawsze.

Sukces naszych uczniów w Konkursie LOP
Szkolne Koła Ligi Ochrony Przyrody z Zespołu Szkół im. ks. St. Konarskiego wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie „Dobre przykłady lub pomysły współpracy z Lasami Państwowymi”, którego organizatorem był Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie. Celem konkursu była promocja współpracy LOP z Lasami Państwowymi oraz zrównoważonej gospodarki leśnej.
Zarówno koło LOP w Szkole Podstawowej, jak i koło LOP Klasycznego Liceum od wielu lat realizuje różne formy współpracy z Lasami Państwowymi, m.in. poprzez spotkania z leśnikami, udział w konkursach i olimpiadach oraz akcjach, przedsięwzięciach i warsztatach przyrodniczych. Z ogromną radością informujemy, że nasz Zespół Szkół znalazł się w gronie 10 laureatów tego konkursu. Cieszymy się z docenienia naszej działalności dydaktyczno-wychowawczej, przybliżającej uczniom problematykę ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju i wrażliwości na piękno otaczającego świata.

Rekrutacja do Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego na rok szkolny 2021/2022
Po szczegóły zapraszamy do zakładki 'Rekrutacja" .

Sukces naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie z Chemii
W czwartek 3 grudnia odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii, organizowanego przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Przystąpiło do niego dwoje uczniów z klasy 8a oraz czworo uczniów z klasy 8b. Arkusz składał się z 16 zadań, za które można było uzyskać 100 punktów. Zestaw obejmował zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte.
Miło nam poinformować, że Krzysztof Rożek, uczeń klasy 8a oraz Franciszek Śliwa, uczeń klasy 8b zakwalifikowali się do etapu rejonowego, który zaplanowany jest na 1 marca 2021 roku. Gratujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.

Wspólnota Kościoła zainaugurowała Wielki Post
W Środę Popielcową 17 lutego rozpoczął się w Kościele okres Wielkiego Postu. Tego dnia wierni udają się do kościołów, aby posypać głowę popiołem, który symbolizuje akt pokuty i przypomina o śmiertelności każdego człowieka. Celem Wielkiego Postu jest dobre przygotowanie do Świąt Paschalnych.
Choć w tym roku nie odbyła się tradycyjna Msza szkolna, to jednak warto poszukać odpowiedzi na pytanie, czym jest Wielki Post dla mnie. Dziesięć myśli o Wielkim Poście, swoisty dekalog, pomoże lepiej czas ten zaplanować i przeżyć.
Wielki Post to:
1) czas nawrócenia,
2) czas wiary,
3) czas kuszenia i próby,
4) czas postu,
5) czas pojednania z ludźmi,
6) czas popiołu,
7) czas wyznawania grzechów,
8) czas słuchania Słowa,
9) czas modlitwy,
10) czas Jezusa Chrystusa.

Awans naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki
11 grudnia 2020 roku odbył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki. W tym roku wzięło w nim udział dwunastu uczniów klas siódmych i ósmych naszej Szkoły Podstawowej.
Mamy zaszczyt poinformować, że do etapu rejonowego zakwalifikowało się trzech uczniów: Krzysztof Rożek (kl. VIII a), Jarosław Jankiewicz Delgado (kl. VIII a) oraz Franciszek Śliwa (kl. VIII b).
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

Awans naszego ucznia w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej
17-go grudnia odbył się pierwszy etap Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Wzięło w nim udział siedmiu uczniów naszego liceum. Z przyjemnością informujemy, że Maciek Biały z klasy IId zakwalifikował się do drugiego etapu. Maćkowi gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.
Wszystkich, którzy lubią rozwiązywać zagadki logiczne i maja podstawową wiedzę językoznawczą zapraszamy na stronę Olimpiady Lingwistyki Matematycznej i zapoznania się z zadaniami. Może to być ciekawe zajęcie na długie, zimowe wieczory.

Awans naszych uczniów do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego
Nowy rok rozpoczynamy dobrymi wiadomościami. Troje naszych ósmoklasistów: Elżbieta Adamczyk Rayner, Robert Krakowiak i Krzysztof Rożek zakwalifikowało się do rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Etap szkolny z sukcesem pokonali 14 grudnia, a wyniki zostały właśnie oficjalnie potwierdzone.
Serdecznie gratulujemy i życzymy awansu do finału.

Mikołajkowy Turniej Szachowy
W dniu 7 grudnia 2020 roku w naszej szkole zorganizowany został II Mikołajkowy Turniej Szachowy. Z powodu pandemii tegoroczna edycja odbyła się online i wzięło w niej udział 32 uczniów z klas 0-3 szkoły podstawowej. Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju z kompletem 9 punktów został uczeń zerówki Adam Gajewski. Złoty medal wśród dziewcząt wywalczyła uczennica klasy 1a Tosia Madejska, która wygrała 8 partii.
Wśród dziewcząt miejsce II wywalczyła uczennica klasy 2b Lena Gola (5,5 punktu), a miejsce III uczennica klasy 2a Marta Piotrowiak (również 5,5 punktu).
Wśród chłopców miejsce II wywalczył Jan Frontczak z klasy 2a (6 punktów), a miejsce III uczeń klasy 3b Michał Gnat (5 punktów).
W dniach 14-17 grudnia ze względu na wcześniejsze problemy techniczne, została zorganizowana dogrywka turnieju, w której uczeń klasy 2a Franciszek Petrykowski wywalczył wśród chłopców 2 miejsce ex aequo.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Awans naszego ucznia w Przedmiotowym Konkursie Wojewódzkim z Historii
W dniu 7 grudnia odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii. Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego zakwalifikował się uczeń klasy VII a Paweł Kłos. Teraz przed Pawłem wytężona praca, bo etap rejonowy odbędzie się 3 marca. Mamy nadzieję, że on również zakończy się sukcesem. Powodzenia!

Projekt czytelniczy „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”
Klasa Ia Szkoły Podstawowej przystąpiła do realizacji II modułu projektu czytelniczego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Temat drugiego modułu to „Mała chmurka w krainie śniegu”. Wybraliśmy lekturę „Zaczarowana zagroda”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wypełniały lekturniki i wykonywały różne prace plastyczno-techniczne związane z tematem. Wykonaliśmy bałwanki ze szklanych butelek, którym dzieci zrobiły piękne czapeczki z włóczki. Kolejna praca to pingwinki z buteleczki i filcu, które postawiliśmy na makiecie przedstawiającej Antarktydę. Praca z tą lekturą przyniosła dzieciom wiele radości.

Pracujemy metodą projektu tworząc komiks
W listopadzie i grudniu tego roku uczniowie klasy 4b zrealizowali projekt edukacyjny w oparciu o komiks Janusza Christy z serii „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” pt. „Latać każdy może”. Głównym założeniem projektu było przybliżenie uczniom serii „Kajko i Kokosz”, poznanie historii komiksu oraz promocja czytelnictwa. Po spotkaniach z bohaterami – Kajkiem i Kokoszem oraz po zapoznaniu się z zasadami tworzenia tego gatunku literackiego uczniowie podjęli się zadania wcielenia się w rolę ilustratora komiksu. Czwartoklasiści podzielili się zadaniami, wybrali ich zdaniem najciekawsze przygody Kajka i Kokosza, i narysowali je. Na koniec przedstawili swoje prace uzasadniając swój wybór. Praca nad ilustracjami doskonaliła podstawowe kompetencje ucznia szkoły podstawowej takie jak kreatywność, komunikatywność i prezentację efektów swojej pracy.

Konkurs "Mój najpiękniejszy różaniec"
W październiku odbył się tradycyjnie już, w naszej szkole, konkurs pod hasłem: „Mój najpiękniejszy różaniec”. Zainteresowanie konkursem było ogromne. Uczniowie w trzech kategoriach wiekowych ( 0 – I; II – III; IV – VII) oddali na konkurs bardzo ciekawe prace świadczące o dużej pomysłowości i nieograniczonej wyobraźni. Najpiękniejsze różańce zostały nagrodzone, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy.
Wyniki konkursu:
KATEGORIA klas 0 – I
Miejsce pierwsze: Natasza Wacławek klasa Ib
Miejsce drugie: Kazimierz Kaszkur klasa Ia
Miejsce trzecie: Julian Poszwiński klasa 0
Wyróżnienia: Antonina Madejska klasa Ia; Zofia Gajewska klasa 0; Bartosz Marszałek klasa Ib.
KATEGORIA klas II – III
Miejsce pierwsze: Natalia Maciejewska klasa IIb
Miejsce drugie: Krystian Magdziarz klasa IIIb
Miejsce trzecie: Zofia Dwórznik klasa IIIb
Wyróżnienia: Riccardo Pagano klasa IIIb; Helena Grzelecka klasa IIIa.
KATEGORIA klas IV – VII
Miejsce pierwsze: Anna Broniarek klasa Vb
Miejsce drugie: Katarzyna Duda klasa IVa
Miejsce trzecie: Aleksandra Rosińska klasa VIb
Wyróżnienie: Agata Pisarska klasa IVa
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a nagrodzonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje.

Mistrzostwa w szachach online
W weekend 12-13 grudnia szachiści Zespołu Szkół im. ks. St. Konarskiego wzięli udział w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach online. Dzieci rozgrywały swoje partie na czas – tempem 10 minut na zawodnika, korzystając przy tym ze specjalnej platformy szachowej www.chess.com. Łącznie do turniejów zgłosiło się 1800 zawodników z całej Polski, co pokazuje, że szachy cieszą się ogromną popularnością.
Po raz kolejny nasi uczniowie znaleźli się w ścisłej czołówce i wzorowo zaprezentowali szkołę. Antosia Madejska z klasy 1a zajęła 4. miejsce w grupie dziewcząt do lat 7, a Adam Gajewski z zerówki 6. miejsce w kategorii chłopców do lat 6.
Z kolei 12 -13 grudnia w Bydgoszczy w Ogólnopolskim Turnieju Blitza Kobiet i Mistrzostwach Polski Kobiet w szachach szybkich, wystartowała nasza nauczycielka Joanna Majdan Gajewska, zajmując kolejno 3. i 5. miejsce. W zawodach startowała ścisła czołówka kraju.
Serdecznie gratulujemy!

Konkurs "Bombka"
W grudniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia został przeprowadzony w naszej szkole konkurs pod hasłem: „Bombka”. Uczniowie w trzech kategoriach wiekowych (0 – I; II – III; IV – VII) wzięli liczny udział w konkursie. Piękne bombki wykonane były z zastosowanie różnorodnych technik plastycznych. Najciekawsze prace zostały nagrodzone, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy.
Wyniki konkursu:
KATEGORIA klas 0 – I
Miejsce pierwsze: Julian Poszwiński klasa 0
Miejsce drugie: Pola Klepaczko klasa Ia
Miejsce trzecie: Dominik Bombała klasa Ia
Wyróżnienia: Hanna Migdał klasa Ib; Zofia Kawczyńska klasa 0; Zofia Gajewska klasa 0.
KATEGORIA klas II – III
Miejsce pierwsze: Jagoda Szychowska klasa IIIc
Miejsce drugie: Maria Pałatyńska klasa IIIc
Miejsce trzecie: Barbara Kłosowska klasa IIb
Wyróżnienia: Franciszek Petrykowski klasa IIa; Wiktoria Kondratowicz klasa IIb; Patryk Łajko klasa IIb.
KATEGORIA klas IV – VII
Miejsce pierwsze: Jakub Wojda klasa IVa
Miejsce drugie: Wiktor Baka IVb
Miejsce trzecie: Zuzanna Żałoba VIb i Michał Rydzoń IVb
Wyróżnienia: Aleksandra Rosińska klasa VIb; Eliza Stęborowska klasa VIIb; Borys Kołodziejski klasa Va
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a nagrodzonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje.

Awans naszej uczennicy w Olimpiadzie Przedsiębiorczości
Zakończył się etap szkolny tegorocznej już XVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości, w której wystartowało czworo licealistów. W tym roku hasłem przewodnim olimpiady jest „Biznes w uwarunkowaniach zrównoważonego rozwoju”. Etap szkolny polegał na napisaniu testu składającego się z 50 pytań o zróżnicowanym poziomie trudności.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy II D Weronika Jaros zajęła 8. miejsce i zakwalifikowała się do etapu okręgowego olimpiady. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Symultana szachowa
Uczniowie klasy 2b naszego Małego Klasyka bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach koła szachowego. Na ostatniej lekcji mieli okazję zmierzyć się ze swoją Panią od szachów, która rozegrała z nimi symultanę szachową. Symultana (seans gry jednoczesnej) jest to taki mecz, w którym jedna osoba gra z wieloma przeciwnikami w tym samym czasie. Każdy rozgrywa partię na swojej szachownicy. Dzieci po raz pierwszy uczestniczyły w takiej formie i bardzo im się ona spodobała. Partie były bardzo zacięte, a najdłuższa trwała do ostatniej minuty lekcji. Z pewnością to jeszcze powtórzymy!

Lekcja o węglu
W minionym tygodniu dzieci z klas trzecich uczyły się o bogactwach naturalnych Ziemi. Uczniowie poznali między innymi właściwości węgla oraz jego szerokie zastosowanie w przemyśle i gospodarce. Wykonując doświadczenie z węglem leczniczym na własne oczy przekonały się, że węgiel ma właściwości oczyszczające i filtracyjne. W pierwszym etapie doświadczenia dzieci dodały kilka kropli atramentu do czystej wody, następnie wrzuciły do mieszaniny kilka tabletek węgla. Po kilku godzinach uczniowie zaobserwowali, że węgiel „wyłapał” cząsteczki atramentu z wody i osadził się wraz z nim na dnie szklanki z wodą.
Węgiel nie bez powodu nazywany jest czarnym złotem: leczy, oczyszcza, filtruje, wykorzystywany jest w branży kosmetycznej, ogrzewa nasze domy, służy do produkcji paliw i nawozów. Może gdyby piraci posiadali wcześniej taką wiedzę, zamiast na Karaiby przybyliby na Górny Śląsk w poszukiwaniu „złota”?

Ruszyła rekrutacja do klasy '0' i I Szkoły Podstawowej
Po szczegóły zapraszamy do zakładki Rekrutacja do Szkoły Podstawowej >>>> kliknij tutaj
.jpg)
Wycinanka dla Seniora
W tym roku szkolnym uczniowie klas II a, II b i III a, przyłączyli się do akcji „Wycinanka na święta dla seniora”. Uczniowie przygotowali, samodzielnie lub ze swoimi rodzinami, kartki świąteczne dla seniorów z Domów Pomocy Społecznej w Borówku, Skierniewicach i Łowiczu. Inspiracją do zrobienia kartek świątecznych były „Wzorniki wycinanek łowickich”, które otrzymaliśmy od Muzeum w Łowiczu. Dzieci pamiętając o osobach samotnych, które mogą w święta Bożego Narodzenia czuć się samotnie, przygotowały kartki z imiennymi życzeniami. Nasi uczniowie podeszli do zadania bardzo odpowiedzialnie. Kartki są przepiękne, jak z łowickiej cepelii, a całości dopełniły szczere, dziecięce życzenia.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 24