Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Wycieczka klas pierwszych Małego Klasyka do do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.

15 czerwca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.

Dzieci miały okazję zwiedzić Muzeum Lasu i Drewna. Podziwiały znajdujące się tam okazy leśnych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Widziały bogate zbiory owadów, ptaków, szyszek, drewna i wystawę nietoperzy. Uzyskały wiele interesujących informacji np. jak obliczyć wiek drzew.

Uczestniczyliśmy także w ciekawych zajęciach edukacyjnych na świeżym powietrzu. Dzięki, którym dzieci poznały roślinność leśną, zwierzęta zamieszkujące las i ich zwyczaje.

Następnym punktem naszej wycieczki było Alpinarium. Tutaj oprócz skalniaków znajdują się ciągi strumyków, kilka oczek wodnych, a także staw z wyspą, na której gnieździ się kaczka krzyżówka oraz pomieszkują liczne zaskrońce. Można obejrzeć tutaj ponad 900 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata. W większości są to byliny, ale nie tylko. Rosną tu drzewa i krzewy terenów górzystych np. świerk serbski, limby, jodły kalifornijskie. Brzegi strumieni i staw porastają liczne rośliny wodne i nadwodne. Właśnie zaczęły rozkwitać przecudne białe, żółte i różowe grzybienie. Po wyjściu z Alpinarium udaliśmy się do Arboretum, gdzie znajduje się największa kolekcja drzew, krzewów i krzewinek pochodzących ze wszystkich kontynentów naszej strefy klimatycznej. Ogród dendrologiczny może poszczycić się licznymi gatunkami klonów, np. klonu palmowego, przebarwiającego jesienią liście na kolor czerwony. Znajdują się tu również rośliny iglaste, takie jak: daglezje, żywotniki pochodzące z Ameryki Północnej jak również olbrzymie sosny. Uwagę wszystkich przyciągały barwne różaneczniki - kwitnące na żółto, różowo, biało i czerwono.

Na koniec wzięliśmy udział w ognisku. Wycieczka była bardzo udana.

Żyj zdrowo i aktywnie

 

Po powrocie z nauki zdalnej uczniowie klas trzecich przez jeden dzień w tygodniu uczestniczą w zajęciach, które mają przede wszystkim na celu zachęcenie dzieci do zdrowego i aktywnego trybu życia. W takim dniu uczniowie przynoszą do szkoły tylko zdrowe przekąski, spędzają czas na świeżym powietrzu, grają w gry planszowe, mają czas by pobawić się ze sobą, swobodnie porozmawiać, uczestniczą w ciekawych zajęciach bez wykorzystania obowiązkowych podręczników.

Punktem wyjścia w takim dniu jest obejrzenie krótkiego filmu edukacyjnego z serii filmów „Z pamiętnika Chrumasa”, przygotowanych w związku z rządowym programem dla szkół „Owoce, warzywa i mleko w szkole”. Filmy pokazują dzieciom, jak smaczne i ważne mogą być owoce, warzywa i produkty mleczne w ich codziennym jadłospisie. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, a w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Uczą się, jak uprawia się owoce i warzywa i jak postępować, aby nie marnować żywności.

 

Wycieczka przyrodnicza do Rogowa klas IV - V

 

16 czerwca uczniowie klas 4a, 4b oraz 5 pojechali na wycieczkę przyrodniczą do Rogowa. Już sama podróż pociągiem była dla wielu dużym przeżyciem.

Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia terenowe zorganizowane przez Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej pt. „Świat owadów”. Podczas tych zajęć uczniowie poznali owady, ich budowę i rozwój, a także charakterystykę wybranych rzędów. Samodzielnie prowadzili również odłowy owadów w terenie za pomocą czerpaków entomologicznych i ekshaustorów oraz rysowali i opisywali odłowione okazy.

Po tych niezwykle ciekawych zajęciach przyszła pora na wspólne ognisko oraz zabawy integracyjne. Uczniowie zadowoleni i zmęczeni wrócili pociągiem do swoich Rodziców.

Akcja „Sprzątanie świata”

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstwowa/aktualnosci/sprzatanie-swiata oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

Z okazji obchodów tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie Małego Klasyka wzięli udział w akcji sprzątania świata.

Celem podjętych działań było promowanie niezaśmiecania środowiska oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na naszą planetę.

Nasi uczniowie sadzili drzewa, krzewy oraz kwiaty; sprzątali lasy; zakładali zieleńce. 

Serdecznie dziękujemy za każde podjęte działanie, gdyż jest to niewątpliwie wyraz troski o nasze środowisko.

 

 

{gallery}szkola-podstwowa/aktualnosci/sprzatanie-swiata{/gallery}

Wycieczka do Płocka klas pierwszych szkoły podstawowej

7 czerwca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Płocka. Pierwszym punktem w programie naszej wycieczki było obejrzenie przedstawienia pt. „Zielona kraina Oz” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Jest to opowieść o perypetiach Doroty, która mieszka w stanie Kansas z wujem, ciotką i psem Toto. Nie mają zbyt wielu przygód, życie na prerii toczy się ospale. Wszystko się zmienia, kiedy nad farmę nadciąga wielki huragan. Dorota i Toto budzą się w zaczarowanej i tajemniczej krainie. Spotykają trzech samotników – Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Bojaźliwego Lwa i rozpoczynają wspólną wędrówkę. Mają przed sobą wiele przeszkód, spotykają okrutną i złą Czarownicę, która chce pokrzyżować im szyki. Ale wspólnymi siłami byli w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu. „W zielonej krainie Oz” to bajka o uniwersalnym, ponadczasowym przesłaniu – o tym, że najważniejsze w życiu są przyjaźń, wolność i dobroć.

Następnie udaliśmy się do pięknie położonego płockiego Zoo. Na powierzchni ponad 10 hektarów zgromadzono tam około 3,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków. Płockie Zoo posiada jedną z największych wśród polskich ogrodów zoologicznych kolekcję gadów. W trakcie zwiedzania wzięliśmy udział w lekcji, podczas której poznaliśmy zwierzęta z różnych stron świata i mieliśmy możliwość ich dotykania i głaskania. Na koniec udaliśmy się do parku linowego Zoolandia, który znajduje się na terenie Zoo. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele radości.

Nasi laureaci olimpiady Olimpus z języka angielskiego i hiszpańskiego

 

10 i 11 lutego 2021r. odbyły się online ogólnopolskie olimpiady języka angielskiego i hiszpańskiego „OLIMPUS”. W testach zawarte były pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił. Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów.

Laureatem olimpiady języka hiszpańskiego został Jarosław Jankiewicz Delgado- uczeń uzyskał maksymalną ilość punktów.

Laureatami olimpiady języka angielskiego zostali:

Maciej Barańczyk 2A LO,

Szymon Rechnio 1A LO, Zuzanna Łukasik kl. 1B LO,

Elżbieta Adamczyk Rayner 8A SP, Krzysztof Rożek 8A SP,

Agata Diks 6A SP, Izabela Okrasa 6A SP, Dominika Łajko 6A SP, Tymon Pełka 6A SP,

Róża Frontczak 5 SP.

Uczestnikom olimpiad serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i wszystkich uczniów zapraszamy na kolejne edycje.

 

 

 

olipus ang hiszp

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

 

23 marca odbył się w naszej szkole etap wojewódzki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Krzysztof Rożek, uczeń klasy 8a, otrzymał tytuł finalisty.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

krzys pol

Pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów

 

W piątek 30 kwietnia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku odbyła się uroczysta Msza święta kończąca rok szkolny uczniów klas III liceum, którą sprawował ksiądz biskup Wojciech Osial i koncelebrowali: ksiądz dyrektor Piotr Karpiński i ksiądz prefekt Radosław Sawicki. Msza św. została połączona z uroczystością zakończenia roku szkolnego i odbyła się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych.

Ksiądz biskup w homilii zwrócił się do uczniów podkreślając, że kończy się czas szkoły, pewnie myślą już o maturze, studiach, planują dalszą przyszłość – coś się kończy, coś zaczyna, może pojawia się lęk przed przyszłością, która jest niepewna. Ksiądz biskup dał maturzystom radę, jaką jest słowo Jezusa: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem”. Wybierz Jezusa, bo jest drogą, którą trzeba odkryć i dzięki temu nie bać się przyszłości: matury, studiów, życia. Z Bogiem zawsze się dociera do celu, żyje zgodnie z zasadami, a z każdego upadku wychodzi się silniejszym. Jezus to również prawda, którą należy odkryć, daje życie wieczne w niebie. Ksiądz biskup radził młodzieży, aby szukała nieustannie Jezusa, nawet jeśli miałoby to trwać całe życie. Jezus jest życiem, tylko On nadaje mu sens. Oderwanie się od Jezusa skutkuje utratą życia duchowego, dlatego trzeba odkrywać Go na nowo. Jeśli odkryjemy, że Jezus jest „drogą i prawdą, i życiem”, spojrzymy spokojnie na trudności.

Po komunii świętej maturzyści odebrali świadectwa, listy gratulacyjne i Pismo Święte z rąk księdza biskupa. Wygłoszono także okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali przedstawiciele klas III, ich rodzice, przedstawiciele klas II oraz wychowawcy. Po nich kilka słów wygłosił ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który pogratulował ukończenia szkoły średniej – naszego liceum. Podkreślił, że tegoroczni absolwenci osiągnęli wspaniałe wyniki, są bardzo zdolną młodzieżą. Podziękował rodzicom, że wybrali naszą szkołę, obdarzając nas zaufaniem. A na koniec złożył życzenia, aby młodzież wygrała życie, a może to zrobić dzięki najpiękniejszej książce, jaką jest Biblia. Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup podziękował za piękne słowa, obiecał modlitwę za maturzystów i udzielił wszystkim błogosławieństwa.

 

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii

 

Jak co roku uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Księdza Stanisława Konarskiego brali udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych.

Mamy zaszczyt poinformować, że finalistą z chemii został Krzysztof Rożek, uczeń klasy 8a.

Serdecznie gratulujemy.

 krzys chem

Dzień Książki i Praw Autorskich

 

W piątek 23 kwietnia obchodziliśmy Dzień Książki i Praw Autorskich. Był to dobry czas, aby porozmawiać z uczniami na temat form spędzania wolnego czasu i zachęcić ich do czytania książek.

Zajęcia rozpoczęły się od spotkania online z psychologiem szkolnym panią Ewą Karwat. Pani psycholog przedstawiła korzyści i zagrożenia, jakie wiążą się z graniem w gry komputerowe. Dzieci dowiedziały się, m.in. że należy wybierać gry stosowne do ich wieku i że na opakowaniach gier są oznaczenia, które pomagają stwierdzić, czy zawarte w nich treści są dla nich odpowiednie. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz wymieniali poglądy na temat korzyści i zagrożeń płynących ze spędzania wolnego czasu przed komputerem.

Tego dnia poświęciliśmy również wiele uwagi książkom. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne, z których dowiedzieli się między innymi: jak powstaje książka, jaką musi pokonać drogę, aby w końcu znaleźć się w rękach czytelnika. Rozwinęła się również dyskusja na temat korzyści płynących z czytania. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach oraz dzieliły się ciekawostkami o nich.

W nawiązaniu do Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie klas trzecich wykonali słowniki ilustrowane w języku angielskim „Easter”. Dzieci z klasy IIIb i IIIc zrobiły zakładki do książek, a klasa IIIa wykonała projekty okładek do wierszy Juliana Tuwima.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego

 

W poniedziałek 12 kwietnia odbył się wojewódzki etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Miło nam poinformować, że tytuł finalisty otrzymała uczennica klasy 8a Elżbieta Adamczyk Rayner.

Życzymy Eli dalszych sukcesów.

elaang

Laureat w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Historii

 

W dniu 30 marca odbył się etap wojewódzki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii, zaś ostateczne wyniki zostały ogłoszone kilka dni temu. Mamy zaszczyt poinformować, że tytuł laureata uzyskał Paweł Kłos, uczeń klasy VII a. Jest to ogromny sukces Pawła, gdyż konkurs wykraczał poza treści podstawy programowej szkoły podstawowej, a Paweł jest dopiero w klasie siódmej. Tytuł laureata jest efektem jego wytężonej pracy, ale też pasji i zamiłowania do historii. Serdecznie gratulujemy!

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki

 

W bieżącym roku szkolonym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Stanisława Konarskiego wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z matematyki. Do etapu rejonowego, który odbył się 9 marca br. przeszło trzech uczniów: Jarosław Jankiewicz Delgado i Krzysztof Rożek z klasy 8a oraz Franciszek Śliwa z klasy 8b. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Jarek i Krzysiek.

Mamy zaszczyt poinformować, że obaj uczniowie uzyskali tytuł finalisty.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

jarek krzys matma

Dzień Ziemi

 

22 kwietnia to najpopularniejsze święto ekologiczne – Dzień Ziemi! To doskonała okazja, aby porozmawiać z dziećmi o przyrodzie, o ekologii, o tym, w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę. Przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu i kształtujemy w nich postawę ekologiczną. To też bardzo fajna inspiracja na pracę plastyczną dla dzieci. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wykonali kule ziemskie oraz plakat.

 

Natomiast dzieci z klas trzecich obejrzały wiele ciekawych prezentacji związanych z zagrożeniami, na które narażamy Ziemię poprzez swoje niewłaściwe zachowanie. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest tlen i w jaki sposób giną jego źródła, co to są gazy cieplarniane i dlaczego topnieją lodowce. Wysłuchały wykładu „Dlaczego plastik szkodzi Ziemi?”.

Przenieśliśmy się też na „nową wyspę” – Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci, które składa się głównie z plastiku. Plastik, którego używamy codziennie i w ogromnych ilościach, jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Minęło zaledwie ponad 100 lat, a ilość plastiku, jaki pływa w oceanach i rzekach już zagraża faunie i florze.

Na koniec zajęć dzieci wykonały następujące projekty.

Pierwszy projekt składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie dzieci miały namalować oceany przed wynalezieniem plastiku, a następnie miały tak „zmienić” ich wygląd, aby przedstawić to, co może nas czekać w 2050r., jeżeli nie podejdziemy poważnie do tematu segregacji i recyklingu plastiku.

Drugi projekt dotyczył wykonania wynalazku z przedmiotów z recyklingu.

Wszyscy na szczęście możemy pomóc Ziemi i zostać jej przyjacielem, chociażby poprzez wzięcie udziału w świetlicowym konkursie „Sprzątamy Skierniewice i okolice”.

Zdjęcia i relacja z tej akcji już wkrótce.

 

Projekt czytelniczy i spotkanie autorskie

 

Klasa Ia przystąpiła do realizacji III modułu Projektu czytelniczego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Temat trzeciego modułu to „Mała chmurka w krainie słońca”. Wybraliśmy lekturę „Afryka Kazika”. Dla uatrakcyjnienia omawiania lektury postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły jej autora. W poniedziałek 24 maja odbyły się trzy spotkania autorskie z Łukaszem Wierzbickim, poznańskim podróżnikiem i autorem książek, m.in. ,,Afryka Kazika”, „Dziadek i Niedźwiadek”, „Ocean to pikuś”, „Machiną przez Chiny”. Wszystkie publikacje Łukasza Wierzbickiego opisują prawdziwe historie, które usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela.

W pierwszym spotkaniu wzięły udział klasy pierwsze, w drugim klasy drugie, a w trzecim klasy trzecie Szkoły Podstawowej. Na spotkaniu pisarz w niezwykle ciekawy sposób opowiedział  o przygodach Kazimierza Nowaka, który rowerem przemierzył Afrykę, oraz historię niedźwiedzia Wojtka, przyjaciela polskich żołnierzy z Armii Andersa, który jest bohaterem książki ,,Dziadek i Niedźwiadek”. Zabrał słuchaczy w rejs kajakiem przez Atlantyk, snując opowieść o Aleksandrze Dobie, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Historie bohaterów uatrakcyjniła prezentacja multimedialna i liczne egzotyczne rekwizyty przywiezione przez naszego gościa,  a niespodziewane efekty dźwiękowe zaskoczyły zebraną publiczność. Pan Łukasz zachęcał do podróżowania, odkrywania nowych pasji, bo, jak zapewniał, „gdy ruszysz przed siebie, na pewno spotka cię coś ciekawego…”. Podróżnik tak ciekawie opowiadał o swoich   książkach, że młodzi uczestnicy słuchali go z zapartych tchem. Po zakończeniu  spotkania dzieci w długiej kolejce oczekiwały na możliwość zakupienia książek i zdobycia autografu naszego gościa.

 

Lekcja muzealna w klasach trzecich Małego Klasyka

Muzea, jak wszystkie instytucje kultury, zostały zamknięte z powodu pandemii. Starają się one jednak zapewnić swoim odwiedzającym jak najlepszą ofertę online. Z takiej właśnie oferty skorzystali uczniowie klas trzecich Małego Klasyka i uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Historycznym Skierniewic. Swoją podróż po historii i legendach naszego miasta rozpoczęli od obejrzenia animacji powstałej na jubileusz 560 - lecia Skierniewic, która przedstawia najważniejsze wydarzenia i postacie z dziejów miasta. Następnie wysłuchali różnych wersji legendy dotyczącej nazwy Skierniewic. Nasi uczniowie mogli również opowiedzieć znane im podania mówiące o powstaniu nazwy naszego miasta. Dowiedzieli się również, co o pochodzeniu nazwy Skierniewic mówią badacze i językoznawcy.

Kolejnym etapem podróży po historii miasta było wysłuchanie dziejów imponującego Kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła ufundowanego w 1781 roku przez prymasa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego. Uczniowie usłyszeli, że z lotu ptaka z układu form architektonicznych budynku można odczytać litery "A" i "O" - inicjały fundatora. W kościele zachowały tablice nagrobne z XVII i XVIII w. oraz portret Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także marmurowe mauzoleum z sercem prymasa Ostrowskiego .

Koniec naszej wędrówki nastąpił na dworcu kolejowym, który jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów na trasie dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej wzniesionym w 1874 r. Dowiedzieliśmy się, że pierwszy budynek dworca w Skierniewicach tzw. dworzec carski powstał już w 1846 r. na skraju pałacowego parku i był przeznaczony wyłącznie dla obsługi cara i jego gości.

Zorganizowane spotkania były dla uczniów ciekawą przygodą umożliwiającą zagłębienie się w tajniki historii naszego miasta. Mamy nadzieję, że już wkrótce muzea zostaną otwarte i będziemy mogli na żywo podziwiać pamiątki i eksponaty związane ze Skierniewicami.

 

Lekcja z wrocławskiego ZOO

 

W piątek 14 maja klasy drugie Szkoły Podstawowej wzięły udział w lekcji zdalnej, zorganizowanej przez edukatorów z wrocławskiego ZOO. Tematem przewodnim były „Małpie figle”. Uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat różnych gatunków małp: czym się żywią, jak długo żyją, gdzie występują, dlaczego są gatunkami zagrożonymi. Dzieci dowiedziały się, że producenci oleju palmowego mają destrukcyjny wpływ na lasy deszczowe, które m.in. są naturalnym siedliskiem małp. Po tej lekcji wszyscy dowiedzieli się, że rezygnacja z zakupu batonika zawierającego olej palmowy jest małym krokiem w kierunku ochrony przyrody. Czyńmy te „małe kroki” dla przyszłych pokoleń.

 

Sukcesy szachowe naszej mistrzyni

 

W dniach 28 kwietnia – 8 maja w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Polski Kobiet. Są to najważniejsze zawody szachowe rozgrywane raz w roku i udział w nich bierze 10 najlepszych kobiet, legitymujących się najwyższym rankingiem w kraju. Uczestniczyła w nich nasza Pani od szachów, arcymistrzyni Joanna Majdan i dzieląc miejsce 2-4, ostatecznie skończyła zawody poza podium. Pomimo wszystko świadczy to o przynależności do ścisłej czołówki Polski. Gratulujemy.

j majdan

Życzenia wielkanocne

wielkanoc 21

Strona 1 z 25