Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Opowieści o tradycjach wielkanocnych

W piątek 23 marca po raz kolejny odwiedzili naszą szkołę seniorzy, aby tym razem opowiedzieć dzieciom o tradycjach wielkanocnych. Uczniowie klas 0-III wysłuchali bajki o jajkach, które zamieniły się w pisanki, aby ukryć się przed kotem. Następnie nauczyliśmy się piosenki ludowej „Pobłogosław Panie z wysokiego nieba”. Na koniec seniorzy, jak zwykle, poczęstowali uczniów słodyczami.

Zbliżające się Święta Wielkanocne to również okazja do złożenia sobie życzeń oraz podziękowań za dotychczasową współpracę i zaangażowanie seniorów w przygotowywanie spotkań dla naszych uczniów.

Świat multimedialnej zabawy

 We wtorek 17 kwietnia uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w zajęciach „Świat multimedialnej zabawy”, zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach. Podczas spotkania uczniowie odkrywali, w jaki sposób świat multimediów można wykorzystywać na co dzień w zabawie i w zdobywaniu wiedzy. Praktyczne działanie dało dzieciom wiele radości i satysfakcji ze zdobytych umiejętności.

Nasz laureat w Wojewódzkim Konkursie z Matematyki

W czwartek 15 lutego w Łodzi odbył się trzeci etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla szkół podstawowych. Mamy zaszczyt poinformować, że Piotr Chudzio, uczeń klasy VIIc, uzyskał tytuł laureata. Gratulujemy!

chudzio dziudzio

Lekcja o chłopcu z Wadowic w Bibliotece Pedagogicznej

W poniedziałek 16 kwietnia uczniowie klasy V b, a w środę 18 kwietnia uczniowie klasy Va, uczestniczyli w zajęciach „Jak chłopiec z Wadowic został świętym – droga Karola Wojtyły do świętości”, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach.

W trakcie spotkania dzieci obejrzały interesującą prezentację multimedialną, wysłuchały ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II pt. ,,Barka” oraz obejrzały teledysk piosenki Magdy Anioł „Lolek”. Następnie uczniowie w grupach mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o drodze Karola Wojtyły do świętości rozwiązując test multimedialny. Grali również w różnego rodzaju gry multimedialne na tablicy interaktywnej. Na zakończenie obejrzeli krótki film pt. „Święty Jan Paweł II – życie Świętego Papieża”.

Pierwsze miejsce w Konkursie historycznym „Złote średniowiecze”

We wtorek 20 marca w Szkole Podstawowej nr 4 w Skierniewicach odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Złote średniowiecze”. Trzyosobowe drużyny, złożone z uczniów skierniewickich szkół podstawowych, rywalizowały między sobą o zwycięstwo. Rozwiązując zadania musieli wykazać się wiedzą dotyczącą średniowiecza. Liczyła się nie tylko znajomość dat i władców, ale także znajomość odczytywania mapy, wiedza dotycząca architektury i sztuki.

Miło nam oznajmić, że pierwsze miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły: Marcin Chmurski, Jan Nowosielski i Szymon Rechnio. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Klasy VI na stadionie i w teatrze

W czwartek 12 kwietnia uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami wzieli udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta na Stadionie Narodowym. Uczniowie poznali największy stadion w Polsce, obejrzeli szatnię kadry narodowej, loże VIP-ów, loże komentatorów oraz inne miejsca, do których zwykle na ma wstępu. 

Następnie udali się do Teatru Buffo na spektakl „Piotruś Pan”. Przedstawienie dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń. Gra aktorów, śpiew oraz muzyka zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Spotkanie z autorką książki „Wyspy koralowe”

We wtorek 20 marca w Bibliotece Publicznej przy ul. Szarych Szeregów w Skierniewicach odbyło się spotkanie z Jagoda Michalak, autorką książki dla dzieci „Wyspy koralowe”. Uczniowie z klas II-III zostały zaproszone na to spotkanie przez panią Małgorzatę Biros, babcię ucznia klasy II Antka Banasia. Autorka opowiadała uczniom o swojej pasji, jaką jest gromadzenie książek. Przyniosła na spotkanie wybrane okazy ze swojej kolekcji: pierwszą otrzymaną książkę, najstarszy 115-letni wolumin oraz ogromną księgę, która waży około 10 kilogramów. Zachęcała dzieci do realizacji marzeń. Marzeniem pani Jagody było napisanie książki. Na koniec spotkania każdy uczeń mógł poprosić o autograf i dedykację w zakupionej książce.

Sukcesy naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym

W  środę 11 kwietnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Źródła” odbył się Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny „Wiem, czym oddycham”. Składał się on z dwóch części i do sesji finałowej mogło zakwalifikować się tylko sześciu uczniów. Z naszej szkoły w finale udział wzięły cztery uczennice. 

Miło nam poinformować, że tytuł laureata uzyskały Antonina Gruchała z klasy VIIa i Zofia Soska z klasy VIIb. Finalistkami zostały: Patrycja Pałosz i Maria Duda z klasy VIIa. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dzień Dobrych Obyczajów w Szkole Podstawowej

W środę 21 marca uczniowie Małego Klasyka świętowali pierwszy dzień wiosny. Nie był to jednak „dzień wagarowicza”, lecz Dzień Dobrych Obyczajów.

W klasach IV-VII uroczystość rozpoczęła się od konkursu „Klasa z Klasą”. Pierwszy etap turnieju wymagał przedstawienia przygotowanych przez dzieci scenek tematycznych. Poszczególne klasy miały za zadanie zaprezentować kulturalne zachowanie w określonych miejscach
i sytuacjach życiowych, które wcześniej zostały wylosowane:

  • Klasa IV a – zachowanie się w teatrze,
  • Klasa IV b – zawieranie znajomości,
  • Klasa V a – przyjmowanie gości,
  • Klasa V b – zachowanie przy stole,
  • Klasa VI a – rozmowa przez telefon,
  • Klasa VI b – zachowanie w autobusie,
  • Klasa VII a – postępowanie w mieście,
  • Klasa VII b – strój dopasowany do sytuacji,
  • Klasa VII c – zachowanie w restauracji.

Kolejnym etapem rozgrywek było przygotowanie plakatu nawiązującego do pokazanej wcześniej scenki, a trzecim był quiz sprawdzający wiedzę z zakresu savoir-vivre’u. Reprezentacja każdej z klas miała za zadanie udzielić poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie związane z dobrymi obyczajami, kulturą bycia albo elementami stroju.

Wszystkie rundy konkursu bacznie obserwowało jury w składzie: pani dyrektor Magdalena Wesołowska, pani Beata Murgrabia, pani Małgorzata Łada oraz pani Aleksandra Cybulska. Tytuł „Klasy z Klasą” i dyplom uznania za znajomość etykiety otrzymały klasa IV a oraz klasa VII a. Zwycięzcom gratulujemy a całej społeczności Klasyka życzymy życzliwości i grzeczności na co dzień, nie tylko w Dniu dobrych Obyczajów.

Także uczniowie klas 0-III przygotowali krótkie scenki, piosenki i wierszyki, które przypominały dzieciom, jak bardzo ważne jest grzeczne odnoszenie się do siebie nawzajem. Dobre wychowanie to nie tylko szereg wyuczonych gestów, ale przede wszystkim życzliwe odnoszenie się do ludzi, przestrzeganie tego, aby nikt w naszej obecności, a zwłaszcza z naszego powodu, nie doznał przykrości.

Rodzinne spotkania z książką

„Rodzinne spotkania z książką” to cykl spotkań z członkami rodzin uczniów zerówki, którzy w czasie naszych zajęć czytelniczych czytają dzieciom wybraną przez siebie bajkę. Następnie dzieci wykonują prace plastyczno-techniczne, związane z wysłuchanym opowiadaniem.

25 stycznia odwiedziła nas pani Patrycja Morawska, mama Maksa, która przeczytała dzieciom bajkę pt. „Pinokio”. Przy tej okazji dzieci powtórzyły sobie, jakie obowiązki powinien spełniać dobry uczeń. Jak wszyscy wiemy Pinokio za swoje lenistwo został ukarany oślimi uszami i takie też uszy przymierzyły dzieci. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ośle uszy nie pasują dzieciom. Na koniec zajęć uczniowie wykonali ruchomą figurkę Pinokia.

22 marca bajkę o Kubusiu Puchatku przeczytała mama Wiktorii, pani Mariola Gorajewska. Kubuś Puchatek wraz z nastaniem wiosny przygotowywał swój ogródek, aby posadzić w nim warzywa. Pani Mariola wystąpiła w roli Kubusia Puchatka, który wraz z dziećmi założył klasowy ogródek. Od spotkania z Kubusiem w naszej sali rośnie rzeżucha, szczypiorek i fasolka szparagowa.

12 kwietnia odwiedził nas pan Tolek Pisarski, dziadek Wiktorii. Pan Tolek przeczytał nam piękną polską baśń pt. „Kwiat paproci”. Bohater baśni, Jacuś, odnalazł czarodziejski kwiat, który uczynił go bogatym, ale bogactwem nie mógł się z nikim podzielić, gdyż znowu stałby się biedakiem. Jacuś żył w luksusie, gdy w tym samym czasie jego bliscy umierali z głodu i nędzy. Gdy bohater baśni o tym się dowiedział, zapragnął również umrzeć i także to jego ostatnie pragnienie spełnił czarodziejski kwiat. Po wysłuchanej baśni, dzieci zrobiły swoje własne kwiaty paproci, które mają nas ostrzegać, że nikt nie może być szczęśliwym, jeśli nie może podzielić się swoim szczęściem z innymi.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe rodzinne spotkania z książką i zapraszamy do nas kolejnych gości.

Świetlicowy Konkurs Plastyczny „Wielkanocna pisanka”

W środę 21 marca w świetlicy szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego „Wielkanocna pisanka”. Jury miało trudne zadanie, gdyż wszystkie pisanki były pomysłowe i estetyczne. Ostatecznie wyłoniono następujących zwycięzców:

kategoria 0-II

I miejsce Natalia Michalak

II miejsce Wiktoria Gorajewska

III miejsce Jan Frączkiewicz

Wyróżnienia: Alicja Chadamik, Alicja Sokołowska, Aurelia Bombała

kategoria III-IV

I miejsce Emilia Woźniak

II miejsce Zuzanna Antos

III miejsce Marianna Kulig

Wyróżnienia: Aleksandra Rosińska, Julia Jacak

Wszystkie pisanki wystawione będą na aukcji, z której dochody przeznaczone zostaną na wyposażenie świetlicy.

Uczniowie klas V na spektaklu w Teatrze Rampa

W czwartek 12 kwietnia uczniowie klas piątych obejrzeli przedstawienie „Babcia mówi pa pa” w warszawskim Teatrze Rampa. Spektakl Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej w oryginalny i zabawny sposób pomagał dzieciom odkrywać ważne prawdy i oswoić się z tematem przemijania. Jest to historia o tym, jak poradzić sobie z odejściem osoby, która zawsze przy nas była, bez której nie wyobrażamy sobie życia. Główny bohater Krzyś pragnie odnaleźć babcię, która pewnego dnia po prostu zniknęła. Ani rodzice, ani zabawki nie są w stanie powiedzieć mu, co tak naprawdę się wydarzyło. Chłopiec wyrusza więc w niezwykłą podróż, podczas której spotyka wiele barwnych postaci: odrzucone zbuntowane zabawki, dzieci, które nie chcą dorosnąć i zapomniane mityczne stworzenia. Krzysiowi podczas tej podróży towarzyszy Komandos – jego ulubiona zabawka, prezent od Babci oraz wierny Anioł Stróż, który pomaga mu w podejmowaniu ważnych decyzji.

Spektakl w niebanalny sposób przybliżył piątoklasistom ważne zmiany jako warunek dalszego rozwoju i pomógł zaakceptować odchodzenie bliskich. Kolorowa i intrygująca inscenizacja, wzbogacona pięknymi kostiumami, muzyką oraz nowoczesną technologią zapewniła dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia.

Wizyta uczniów w „Przestrzeni Seniora”

 W poniedziałek 19 marca uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą i panią pedagog wyruszyli do Domu Dziennego Pobytu dla ludzi starszych w Żyrardowie. Tuż po przybyciu przywitała nas pani dyrektor Monika Mroczkowska. Podczas wizyty dzieci wraz z pensjonariuszami wykonywały różne ciekawe czynności. Najpierw były to zajęcia plastyczne, w czasie których robiono wiosenne kwiaty z bibuły. Później uczniowie i seniorzy zostali podzieleni na dwie grupy: jedni uczestniczyli w zabawach ruchowo-tanecznych przy muzyce poważnej, a inni w zajęciach rehabilitacyjnych. Był również czas na wspólne śpiewnie i poczęstunek. Na koniec nastąpiła wzajemna wymiana prezentów: dzieci wręczyły wykonane przez siebie jaja wielkanocne, natomiast od seniorów dostały własnoręcznie uszyte koguty. Uczniowie podczas rozmów uczyli się empatii i szacunku dla ludzi starszych. Był to dobry czas, spędzony w miłej, „rodzinnej” atmosferze. Z pewnością jeszcze długo będziemy wspominać tę wizytę.

Wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim

We wtorek 10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Skierniewicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „W szkolnym świecie szkolne sprawy – czas nauki i zabawy”. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Wiktor Baka z klasy Ib, Anna Broniarek z klasy II, Emilia Woźniak z klasy IIIa. Wiktor Baka otrzymał wyróżnienie w kategorii klas pierwszych. Gratulujemy sukcesu.


Warsztaty wielkanocne w Nieborowie

W poniedziałek 19 marca uczniowie z klasy drugiej i zerówki pojechali na warsztaty wielkanocne do Pałacu w Nieborowie. Dzieci wykonały wielkanocne palemki i zajączki oraz pisanki z wydmuszek z gęsich jaj.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Ludowego rodziny Brzozowskich w Sromowie. W czterech pawilonach zgromadzono tu ponad 600 drewnianych figur, z czego około 400 to figury ruchome. Razem z przewodnikiem zobaczyliśmy m.in. scenę narodzin Pana Jezusa, jadące wozami łowickie wesele, sceny z życia na wsi i tańczące wesele. Widzieliśmy także figury naturalnej wielkości, które były ubrane w oryginalne łowickie stroje. Obejrzeliśmy również stare meble oraz zabytkowe zaprzęgi konne. To była bardzo ciekawa lekcja o naszym regionie i jego historii.

 

Dzień Marchewki w Małym Klasyku

W czwartek 5 kwietnia obchodziliśmy Dzień Marchewki jako Szkolny Dzień Zdrowej Żywności. W tym dniu dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo i na zielono. W Dniu Marchewki promowaliśmy modę na zdrowe odżywianie, opowiadaliśmy o zaletach jedzenia warzyw i owoców. Jednak to marchewka była bohaterem dnia. Dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o marchewce, m.in. jak bardzo jest zdrowa, że zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, że korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz na wzrok. Jak się okazuje z marchewki można zrobić też dżem, sok i upiec marchewkowe ciasto. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście o marchewce, chrupaniem surowych marchewek, próbowaniem marchewkowego soku, a także degustacją marchewkowego ciasta.

Uczniowie starszych klas wykonali plakaty przedstawiające piramidę zdrowia, zasady zdrowego stylu życia a także historię i walory zdrowotne marchewki. Ponadto odbył się kiermasz zdrowej żywności – dzieci przygotowały zdrowe surówki, sałatki oraz zdrowe ciasta i ciasteczka, głównie marchewkowe i owsiane. Ważnym punktem tego dnia była również prelekcja i warsztaty dla klas IV-VII, prowadzone przez panią dr inż. Agnieszkę Wiosetek-Reske z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach. Pani Agnieszka wraz z dwiema studentkami, panią Katarzyną Sobol i panią Wiolettą Kozłowską, przypomniała zasady zdrowego żywienia, omówiła obowiązującą obecnie piramidę zdrowia, ale też mówiła o szkodliwości spożywania m.in. napojów energetyzujących, kawy czy słodyczy. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie tworzyły piramidy zdrowia oraz wykonywały „sztuczny” napój z wody, cukru i barwnika.

Na koniec odbyły się marchewkowe sesje zdjęciowe z marchewkami w roli głównej oraz konkurs na największą i najmniejszą marchewkę.

Seniorzy dla najmłodszych

W piątek 16 marca seniorzy z klubuUstronie” po raz kolejny odwiedzili naszą szkołę, tym razem w roli aktorów. Przygotowali dla naszych najmłodszych uczniów z klas 0-II nową wersję „Czerwonego Kapturka”. Czerwony Kapturek miał siostrę, z którą często rozmawiał przez telefon. Na wyprawę przez las dziewczynka poszła ze swoim psem, a wilk wcale nie zjadł Czerwonego Kapturka ani Babci, bo obie ukryły się za szafą.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy bohaterów bajki. Po przedstawieniu dzieci bawiły się z bajkowymi postaciami, a następnie seniorzy nauczyli ich piosenki ze swojego dzieciństwa. Na koniec aktorzy poczęstowali małych widzów lizakami.

Dziękujemy za wspaniałe przedstawienie. Wizyty seniorów dają nam zawsze mnóstwo radości i ogromną dawkę pozytywnej energii.

Rekolekcje wielkopostne w Szkole Podstawowej

W poniedziałek 26 marca w Szkole Podstawowej im. Ks. Stanisława Konarskiego rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne, które potrwały do środy 28 marca. Rekolekcje poprowadził ks. Karol Chrapulski.

Pierwszego dnia po „zawiązaniu wspólnoty”, modlitwie i wysłuchaniu Ewangelii, ksiądz rekolekcjonista wyjaśnił, że przez najbliższe dni uczniowie będą uczestniczyć w „niezwykłych lekcjach”, lekcjach o Panu Bogu i o tym, czym jest świętość i prawdziwe szczęście. Następnie przybliżył sylwetkę i trudną „drogę do świętości” św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Wytłumaczył także, że św. Stanisław Kostka współczesnej młodzieży może zaimponować swoim świętym nieposłuszeństwem wobec ojca, który zaplanował życie i karierę syna. Stanisław wyzwolił się od takiego uszczęśliwiania na siłę, chciał być sobą. Właściwie uciekł z domu. Ale nie był to ślepy bunt. Wiedział, czego chce, miał jasną wizję swojego miejsca na ziemi. Ideał umiał przełożyć na konkretną drogę, którą szedł, nie zrażając się trudnościami. Był sobą, wybrał Boga. To jest szczęście i świętość. Ksiądz rekolekcjonista zapewnił, że Pan Bóg dba także o nasze szczęście i sumienie – dał nam „duchowego GPS-a”, czyli sumienie, które wskazuje drogę do Stwórcy poprzez modlitwę, przyjaźń z Bogiem, czytanie Ewangelii, przestrzeganie Dekalogu i przyjmowanie sakramentów świętych. Na zakończenie pierwszego dnia rekolekcji cała społeczność Małego Klasyka wspólnie zaśpiewała na chwałę Pana oraz zmówiła modlitwę o dar mądrości.

Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się od wspólnego śpiewu i modlitwy. Po obejrzeniu filmu „Listy do Pana Boga” dzieci uczestniczyły w katechezach, podczas których duchowny mówił o świętości. Najpierw zapytał, czym jest świętość i czy znają kogoś świętego. Uczniowie opowiedzieli wówczas o „zwykłych”, uczciwych, sprawiedliwych ludziach, którzy „mają otwarte oczy i serca na potrzeby innych”. Święci to ci, którzy pełnią Bożą wolę oraz „przywracają blask śladom Jezusa”, naśladując Syna Bożego. Ksiądz Karol zachęcił do pracy nad sobą, przyznając, że świętym może być każdy z nas, wystarczy postępować zgodnie z przykazaniami Bożymi, modlić się, być blisko Pana Jezusa, kochać innych. Następnie ksiądz Karol wyjaśnił, że świętość zdobywa się na ziemi, a pełnia świętości jest w niebie.

Trzeciego dnia rekolekcji uczniowie uczestniczyli w katechezie na temat spowiedzi. Nauce towarzyszył rachunek sumienia, który miał przygotować do sakramentu „oczyszczenia serc”. Duchowny wyjaśnił, że rozrachunek z samym sobą można przeprowadzić na kilka sposobów, ale zawsze warto modlić się do Maryi o wstawiennictwo za nami i skuteczną spowiedź u Syna Bożego. Ponadto ksiądz przyniósł konfesjonał na dowód tego, że dzięki sakramentowi pojednania Bóg może być blisko każdego z nas. Ksiądz powtórzył za siostrą Faustyną Kowalską, że „w konfesjonale jest sam Chrystus”, który czeka na nas i chce nas do siebie przyjąć.

Następnie cała społeczność Klasyka udała się do Kościoła NSPJ na Mszę świętą, której przewodniczył ojciec Paweł Krupa. Dominikanin poprosił wychowanków „od Konarskiego”, by na zawsze pozostali uczniami, bo bycie uczniem to słuchanie, uzupełnianie wiedzy i rozwijanie mądrości. Prawdziwy mędrzec całe życie chce się uczyć, chce słuchać, a chrześcijanin zasłuchany w Słowo Boże, jest uczniem najlepszego Nauczyciela. Bóg każdego z nas nauczył słuchać i ofiarował dar języka, byśmy pocieszali i wspierali innych. Słuchanie Chrystusa sprawi, że zawsze będziemy umieli dodawać otuchy i pokrzepić serce kogoś strapionego, że będziemy otwarci na innych, otwarci na życie, do którego powołał nas Bóg – Źródło Życia.

Na koniec Eucharystii uczniowie podziękowali księdzu Karolowi Chrapulskiemu oraz ojcu Pawłowi Krupie za przeprowadzenie rekolekcji wielkopostnych, za umocnienie naszej wiary i odnowę moralną, za przygotowanie całej społeczności Klasyka do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Nasza laureatka w Konkursie Recytatorskim „Kocham Cię Polsko”

W piątek 16 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Skierniewicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Poeci Dzieciom”. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Kocham cię Polsko”. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Wiktor Baka z klasy I b, Michasia Wieczorek z klasy II, Martyna Łukasiewicz z klasy III b. Martynka zajęła II miejsce w kategorii klas trzecich.

Gratulujemy sukcesu.

Strona 1 z 10