Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Lekcja przyrody w terenie

Uczniowie klas piątych w ramach lekcji przyrody realizują dział „Poznajemy tajemnice map”. Dotąd zdobywali wiedzę teoretyczną, aż przyszedł czas na wykorzystanie jej w praktyce. Wybrali się więc wraz z nauczycielką przyrody w teren w poszukiwaniu pagórków na osiedlu Widok. Po dotarciu do najbliższych wzniesień przypomnieli sobie podstawowe pojęcia, m.in. wysokość względną i bezwzględną, poziomicę oraz formy terenu. Następnie miała miejsce najciekawsza część lekcji – pomiar wysokości względnej wybranego pagórka za pomocą niwelatora. Okazało się, że wysokość wzniesienia oceniana przez dzieci przed pomiarem na ok. 10 metrów, ma po zmierzeniu tylko 3,5 m. Poziomice uczniowie zaznaczali co 1 metr. Dzieci oceniły także położenie stoku stromego i łagodnego pagórka dzięki określeniu kierunków za pomocą kompasów. Uczestnicy zajęć wykonywali poszczególne czynności z dużym zaangażowaniem, ponieważ lekcje w terenie należą do ulubionych.

Pszczoły w edukacji przyrodniczej

W piątek 22 września w Szkole Podstawowej w ramach edukacji przyrodniczej odbyło się spotkanie z pszczelarzem. Dzieci z klas I–III oraz oddziału przedszkolnego mogły dowiedzieć się jak zbudowana jest pszczoła, jakie są rodzaje pszczół, czym się one żywią i jaka jest ich rola w przyrodzie. Pan pszczelarz zaprezentował swój strój oraz narzędzia niezbędne w jego pracy. Uczniowie mogli podziwiać pszczoły umieszczone w ulu pokazowym oraz odnaleźć królową. Dzieci dowiedziały się również, że są różne rodzaje miodu oraz że miód ma właściwości lecznicze. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania mogli poczęstować się wafelkami oblanymi miodem oraz otrzymali upominek – nabierak do miodu.

 

W trosce o bezpieczeństwo uczniów

Nasza szkoła troskliwie dba o bezpieczeństwo swoich uczniów. Dlatego też w poniedziałek 16 października uczniowie Szkoły Podstawowej spotkali się z przedstawicielkami Miejskiej Komendy Policji w Skierniewicach. Panie policjantki przeprowadziły lekcję na temat właściwego zachowania się wobec psów i prawidłowych reakcji w przypadku ataku agresywnego zwierzęcia. Uczniowie zapoznali się z tzw. pozycją bezpieczną żółwika. Przedstawiona pozycja została starannie przećwiczona przez dzieci. W czasie rozmów przypomniano i utrwalono ogólne zasady bezpieczeństwa. Panie policjantki odpowiadały także na pytania dzieci. Uczniowie wyrazili pragnienie, by zobaczyć pokaz tresury z udziałem psa służbowego, co będzie tematem kolejnego spotkania.

Rodzinne spotkania z książką

12 września w oddziale zerowym rozpoczęliśmy cykl „Rodzinnych spotkań z książką”. W czasie takich spotkań mogą nas odwiedzić rodzice lub dziadkowie uczniów, którzy chcieliby przeczytać dzieciom bajeczkę lub opowiadanie. Naszym pierwszym gościem była pani Sarah Trębska – mama Łukasza. Pani Sarah przeczytała książeczkę w swoim ojczystym języku angielskim. Dzieci z uwagą słuchały bajki o bardzo głodnej gąsienicy, a następnie wykonały piękne prace plastyczne. Uczniom bardzo podobało się, że całe zajęcia były poprowadzone w języku angielskim. Zapraszamy kolejnych rodziców lub dziadków.

Wycieczka klas III SP do Torunia

W czwartek 12 października klasy III a i III b „Małego Klasyka” udały się pod opieką wychowawczyń na wycieczkę do Torunia. Dzieci zwiedziły Stare Miasto, gdzie podziwiały m.in. gotyckie kamienice z czerwonej cegły czy krzywą wieżę. Uczniowie zwiedzili też najstarszy gotycki kościół Torunia – katedrę pod wezwaniem Świętych Janów, po czym zaopatrzyli się w toruńskie pierniki w jednym z firmowych sklepów.

Niezwykłe przeżycia czekały na dzieci w Planetarium. Seans „Cudowna podróż” pozwolił im na krótko przenieść się w kosmos. Z kolei pobyt w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” sprawił, że wielu uczniów chciałoby w przyszłości zostać naukowcami.

Pobyt w grodzie Mikołaja Kopernika był dla wszystkich bardzo udany. Dzieci wróciły do domów pełne wrażeń oraz z nowymi wiadomościami.

Uczniowie "zerówki" poznają szkołę

W piątek 8 września uczniowie zerówki odbyli wycieczkę po naszej szkole, zapoznając się z jej pomieszczeniami i zakamarkami. Zawitali nawet do gabinetu księdza dyrektora Piotra Karpińskiego oraz pani wicedyrektor Magdaleny Wesołowskiej. Po powrocie do klasy dzieci dzieliły się wrażeniami i tym, co podobało im się najbardziej. Jednogłośnie zwyciężył gabinet księdza dyrektora, gdzie była szklana kula z cukierkami. U pani wicedyrektor również było bardzo miło. Pani dyrektor pozwoliła zrobić ze swojego fotela karuzelę oraz dotknąć pokaźnej kolekcji pucharów. Zwiedzając część licealną dzieci były zaskoczone, że uczniowie są tacy duży. Powiedziały, że wyglądają oni jak „mamy i taty”.

Szkolny Konkurs Mitologiczny

W środę 4 października w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny, w którym wzięło udział 29 uczniów z klas siódmych. Pytania w tym roku dotyczyły mitologii greckiej. Możemy powiedzieć, że dla siódmoklasistów mitologia na pewno nie jest piętą Achillesa!


A oto wyniki konkursu:
I miejsce zajęła Zofia Soska z klasy VII b.
II miejsce zajął Piotr Chudzio z klasy VII c.
III miejsce wywalczyli ex aequo: Michał Dziurdzia z klasy VII c i Weronika Zwierz  z klasy VII b.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok.

VII Tydzień Wychowania

Wyjątkowa Msza szkolna w drugą niedzielę października

Zgodnie z tradycją Zespołu Szkół im. ks. S. Konarskiego w każdą drugą niedzielę miesiąca społeczność Klasyka uczestniczy we Mszy świętej sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. W niedzielę 8 października uczniowie i nauczyciele „od Konarskiego” spotkali się na wspólnej modlitwie w Kolegiacie NSPJ na Widoku. Tego dnia przypadł też XVII Dzień Papieski, pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Ksiądz Piotr Karpiński podkreślił, że hasło to pochodzi z Listu Apostolskiego Novo Millennio Ineunte Jana Pawła II, napisanego na przełomie tysiącleci.

Na Mszy szkolnej mieliśmy także okazję świętować urodziny księdza dyrektora. Z tej okazji pani Magdalena Wesołowska, wicedyrektor szkoły, oraz przewodnicząca Samorządu Zespołu Szkół im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach wraz z delegacjami nauczycieli i uczniów złożyły księdzu Piotrowi gratulacje i życzenia, a także wręczyły kwiaty i upominki. Następnie wszyscy zebrani wraz z chórem szkolnym pod batutą pani Marianny Rzeszotarskiej śpiewając życzyli Jubilatowi „i zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa przez ręce Maryi”.

Wyraźnie zaskoczony ksiądz dyrektor zabrał na koniec głos. Podziękował za życzenia i kwiaty, ale przede wszystkim dziękował Bogu za czterdzieści lat bardzo ciekawego i twórczego życia. Radując się z okrągłego jubileuszu urodzin zachęcił wszystkich, by „iść naprzód z nadzieją”.

Gratulujemy naszym maturzystom

Nasza uczennica mistrzynią Europy w tańcu

W dniach 29-30 września w Warszawie odbywały się Mistrzostwa Europy w Tańcu Federacji WADF (World Artistic Dance Federation). Uczestniczyła w nich nasza uczennica, Ania Łazęcka z kl. V b, która na co dzień tańczy w Akademii Tańca 4-20.

Miło nam poinformować, że Ania w duecie w kategorii „Duos Jazz Juvenilles” wywalczyła brąz, a wraz z dwiema koleżankami jako trio w kategorii „Contemporary Ballet Juvenilles” zajęła 1. miejsce zdobywając Mistrzostwo Europy.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata.

 

Pokaz talentów w Szkole Podstawowej

W środę 21czerwca po raz kolejny w naszej szkole odbył się „Pokaz talentów”, zorganizowany przez samorząd szkolny. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje pasje, talenty, zainteresowania. Na szkolnej scenie podziwialiśmy świetnych wokalistów, tancerzy, znawców sztuki układania kostki Rubika, czy rysowników. Występy wzbudziły wielki entuzjazm, były niebywałą atrakcją dla samych występujących i niekiedy zaskoczeniem dla widzów. Na występujących czekały słodkości.

XVIII Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli Diecezji Łowickiej

 

W słoneczną sobotę 30 września już po raz kolejny nasi nauczyciele wzięli udział w corocznej pieszej pielgrzymce nauczycieli, katechetów               i wychowawców. W tym roku trasa wiodła z kościoła w Żelaznej do parafii Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach i przebiegała pod hasłem „Idźcie i głoście”. W Dębowej Górze do pielgrzymów dołączył pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba oraz bp Wojciech Osial. W drodze nauczyciele wysłuchali słów skierowanych do nich przez biskupów, konferencji ks. Sławomira Sobierajskiego, modlili się różańcem w intencji swoich szkół, współpracowników i uczniów. Nie zabrakło też radosnego śpiewu.

W Skierniewicach wszyscy wzięli udział w Eucharystii, które przewodniczył biskup Dziuba. W homilii bp Osial zachęcał do ufnego i ofiarnego podejmowania trudu głoszenia, wychowywania i nauczania: „Moc jest u Pana Boga – powiedział. My jesteśmy tylko narzędziami”. Parafia na Zadębiu przyjęła pątników bardzo gościnnie – krzepiącą grochówką i pachnącymi wypiekami. Po agapie dopełnieniem pielgrzymki była koronka do Miłosierdzia Bożego. Na koniec biskup Dziuba podziękował wszystkim i udzielił błogosławieństwa.

Dzień sportu w Szkole Podstawowej

We wtorek 20 czerwca w Szkole Podstawowej odbył się Szkolny Dzień Sportu. Turniej gier i zabaw ruchowych miał na celu popularyzację zdrowego trybu życia wśród najmłodszych uczniów, a także miał na celu zachęcić dzieci do sportowego dopingu i przestrzegania zasad fair-play. Uczniowie podzieleni na dwie grupy brali udział w wielu konkurencjach. Dzieci z klas 0-III wzięły udział w wyścigach rzędów i biegach przełajowych. Uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w biegach sztafetowych, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową, rozgrywkach w kręgle i bilard oraz w meczu w piłkę nożną.

Biegi przełajowe dziewcząt z klas 0-I:

 • I miejsce - Zuzanna Byczkowska (kl. I)
 • II miejsce - Ewa Kłąb (kl. I)
 • III miejsce - Blanka Piwek (kl. „0”)

Biegi przełajowe dziewcząt z klas II-III:

 • I miejsce - Hanna Rudnicka (kl. III b)
 • II miejsce - Emilia Woźniak (kl. II b)
 • III miejsce - Oliwia Rakowska (kl. III b)

Biegi przełajowe chłopców z klas 0-I:

 • I miejsce - Aleksander Gągała (kl. I)
 • II miejsce - Michał Caban (kl. I)
 • III miejsce - Julian Styczyński (kl. I)

Biegi przełajowe chłopców z klas II-III:

 • I miejsce - Karol Okraska (kl. III b)
 • II miejsce - Kacper Wójt (kl. III a)
 • III miejsce - Wojciech Soska (kl. III a)

Wyniki uczniów klas IV-VI:

 • Biegi sztafetowe:
  • I miejsce wśród dziewcząt zajęła drużyna w składzie: Zuzanna Kocus, Nel Podkoń, Patrycja Pałosz, Julia Górska, Weronika Sekta.
  • I miejsce wśród chłopców zajęła drużyna w składzie: Jakub Wójt, Mikołaj Miśkiewicz, Ksawery Rymarczyk, Michał Rapacki, Jakub Soska.
 • Skok w dal:
  • Wśród dziewcząt
   • 1 miejsce – Julia Okraska (kl. VI a) z wynikiem 4,31m
   • 2 miejsce – Maria Kania (kl. VI a) z wynikiem 4,19m
   • 3 miejsce – Anna Libera (kl. VI a) z wynikiem 3,94m

 • Wśród chłopców:
  • 1 miejsce – Jakub Sadowniczyk (kl. IV a) z wynikiem 4,16m
  • 2 miejsce – Dawid Jankiewicz(kl. VI b) z wynikiem 3,90m
  • 3 miejsce – Mikołaj Miśkiewicz (kl. V b) z wynikiem 3,70m

 • Rzut piłeczką palantową:
  • Wśród dziewcząt
   • 1 miejsce – Patrycja Pałosz (kl. VI a) z wynikiem 26m
   • 2 miejsce – Salamon Jagoda (kl. V a) z wynikiem 25m
   • 3 miejsce – Anna Libera (kl. VI a) z wynikiem 25m

 • Wśród chłopców:
  • 1 miejsce – Mikołaj Miśkiewicz (kl. V b) z wynikiem 46m
  • 2 miejsce – Mikołaj Salamon (kl. VI b) z wynikiem 40m
  • 3 miejsce – Stanisław Hiż (kl. V b) z wynikiem 34m
 • Piłka nożna :
  • I miejsce zajęła drużyna w składzie: Ania Libera, Marta Skrzypek, Julia Okraska, Kasia Chełpińska, Dawid Jankiewicz, Rafał Kantorek, Dominik Szałwiński.

Wycieczka najmłodszych uczniów Klasyka do Julinka

W czwartek 28 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły – zerówka i klasy pierwsze – udały się na wycieczkę do Parku Rozrywki w Julinku, czyli do miejsca niegdyś kojarzonego wyłącznie ze stacjonarną bazą cyrkową, słynną na całą Europę. W czasie wycieczki dzieci skorzystały z Podniebnego Cyrku, czyli parku linowego, liczącego ponad kilometr długości. Kolejną atrakcją była Kraina Dmuchańców. W parku rozrywki dzieci mogły również zagrać w mini-golfa, gdzie dostępu do dołków pilnowały cyrkowe postacie. Uczestnicy wycieczki skorzystali także z toru rajdowego oraz zwiedzili Muzeum Sztuki Cyrkowej, gdzie magik uczył dzieci prostych sztuczek iluzjonistycznych.

Klasy III SP na wycieczce w Gnieźnie i Biskupinie

W dniach 12 – 13 czerwca klasy III SP wybrały się wraz na dwudniową wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Po przybyciu do Gniezna zwiedziliśmy Archikatedrę - miejsce, w którym wielokrotnie odbywały się koronacje królów polskich. Podziwialiśmy także słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Następnie udaliśmy się do Biskupina - miejscowości nazywanej „polskimi Pompejami”. Znajduje się tam zrekonstruowana osada obronna z końca epoki brązu. Po odpoczynku i zakupie pamiątek przejechaliśmy na nocleg. Kolejnego dnia udaliśmy się do stolicy Wielkopolski - Poznania. Zobaczyliśmy m. in Stary Rynek - oprócz urokliwych kamieniczek, pomnika Bamberki, czy czterech fontann, centralną budowlą jest Ratusz z zegarem, nad którym każdego dnia w samo południe ukazują się dwa blaszane koziołki. Zwiedziliśmy również Kolegiatę Poznańską - Farę. Ten wybudowany przez jezuitów kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki baroku w Polsce. Nie zabrakło również czasu na odpoczynek i zakup słynnych rogali świętomarcińskich. Po południu przejechaliśmy do kompleksu rekreacyjnego Malta Ski, gdzie czekały na nas niesamowite atrakcje: zjazd na zjeżdżalni grawitacyjnej, zjazdy pontonem po stoku narciarskim oraz rozgrywka w mini-golfa.

Warsztaty z fizyki w Bełchatowie

W środę 27 września uczniowie z klas IV i II Szkoły Podstawowej udali się na wycieczkę do Bełchatowa. Najpierw w Muzeum Interaktywnym PGE zwiedzili wystawę, która pokazała jak się wydobywa węgiel brunatny i przetwarza go na energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, w czasie których przeprowadzili doświadczenia z zakresu fizyki o zjawiskach elektryczności.

Po lekcji fizyki grupa udała się na Górę Kamieńsk, gdzie uczniowie skorzystali z dostępnych atrakcji: przejazdu torem saneczkowym i kolejką krzesełkową. Na zakończenie posiliły się kiełbaskami z ogniska rozpalonego u podnóża Góry Kamieńsk. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że dzieci wróciły zadowolone i zrelaksowane, a także zafascynowane fizyką.

 

Wycieczka klas drugich do świata owadów

W czwartek 8 czerwca klasy II a i II b SP wybrały się na wycieczkę do Parku Edukacyjno – Rozrywkowego „MIKROKOSMOS” w Ujeździe. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wspólnie z przewodnikiem ścieżką dydaktyczną, gdzie poznawali niezwykle bogaty świat owadów. Dzieci mogły zaobserwować to, czego do tej pory nie dostrzegały i zachwycić się tym, co w rzeczywistym rozmiarze jest niewidoczne. Nie lada atrakcją było samo otoczenie – piękny ogród z tysiącami roślin.

Po zwiedzaniu cała grupa wybrała się na warsztaty plastyczne polegające na własnoręcznym tworzeniu pamiątki. Nie zabrakło również atrakcji rozrywkowych takich, jak trampolina, zjeżdżalnie, czy gigantyczne szachy ogrodowe.

Warsztaty językowe klas siódmych: Słowacja, Austria, Kotlina Kłodzka

W dniach 18 – 23 września uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami odbyli warsztaty z języka angielskiego.

Pierwszym etapem wyjazdu była stolica Słowacji – Bratysława – gdzie zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe, konkatedrę Św. Marcina, najstarsze ulice miasta: Michalską i Venturską, Rynek, Ratusz, Plac Hvezdoslava, deptak przy Dunaju oraz Wieżę Michalską.

Następnego dnia udaliśmy się do stolicy Austrii – Wiednia. Miasto sławnych kompozytorów przywitało nas deszczem. Jednak mimo niesprzyjającej aury udało nam się zobaczyć Pałac Schönbrunn – reprezentacyjną rezydencję Habsburgów z powozownią, areał Hofburga, dom malarza Hunderwassera, a także katedrę św. Szczepana.

Wieczorem zajechaliśmy do Różanki, malowniczej wioski niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie przez trzy kolejne dni aktywnie braliśmy udział w warsztatach językowych, zorganizowanych przez Szkołę Liderów EuroWeek. Obóz edukacyjny pozwolił uczniom czynnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Zajęcia w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń prowadzone były przez wolontariuszy z całego świata. Najwięcej czasu spędzili z nami Panda z Wietnamu, Viola z Ugandy oraz Vara z Indii. Ci wspaniali ludzie podzielili się z nami informacjami i ciekawostkami o swoich krajach. Pokazali stroje narodowe oraz nauczyli kilku tańców. Możliwość ciągłego mówienia w języku angielskim była dla wszystkich wspaniałą lekcją nauki, ale również możliwością przezwyciężenia blokady wewnętrznej.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Wałbrzych, Zamek Książ i Palmiarnię. Poznaliśmy historię rodziny Hochbergów, a także kilka ciekawostek z okresu II wojny światowej, kiedy to III Rzesza przejęła zamek, a organizacja Todt przystąpiła do jego przekształcania w jedną z kwater Hitlera.

 

 

Sukces naszej uczennicy w Konkursie Matematycznym

W środę 7 czerwca uczennica klasy VI a SP Antonina Gruchała odebrała w Szkole Podstawowej nr 199 im. Juliana Tuwima w Łodzi nagrodę za zajęcie III miejsca w XIV Konkursie Matematycznym „Z Pitagorasem na Ty”, organizowanym przy współpracy z Łódzkim Centrum Kształcenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Cieszymy się i życzymy Tosi dalszych sukcesów.

 

Strona 1 z 5