Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Wielkanoc w Meksyku

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, uczniowie klas młodszych dużo rozmawiają o tradycjach i zwyczajach tych świąt. We wtorek 16 kwietnia uczniów klasy Ic odwiedziła pani Deborah, mama naszej koleżanki Natalki, oraz jej starszy brat Jarek, aby przybliżyć tradycje Świąt Wielkanocnych w Meksyku. Dowiedzieliśmy się, że Wielkanoc w Meksyku trwa aż dwa tygodnie i jest to czas wolny od szkoły i pracy. Pierwszy tydzień świąt, zwany Semana Santa, rozpoczynający się w Niedzielę Palmową, to okres modlitwy i zadumy. Niedziela Palmowa jest dosłownie palmowa. Przed kościołami można kupić liście palmy, które następnie święci się w trakcie Mszy Świętej. Palmę zanosi się potem do domu i stawia za drzwiami, aby chroniła dom i jego mieszkańców. Później zostają spalone, by popiół z nich wykorzystać w Środę Popielcową za rok. W Wielki Czwartek, podobnie jak u nas, w katedrach odbywają się specjalne uroczystości, w czasie których biskupi święcą oleje, a w niektórych kościołach można zobaczyć spektakle przedstawiające wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania dzwony meksykańskich kościołów milczą oraz zasłonięte są wszystkie figury świętych. Najważniejsze jednak dzieje się w Wielki Piątek, kiedy to na ulicach miast odbywają się inscenizacje drogi krzyżowej i męki Jezusa. W tym dniu ma miejsce również największa procesja, zwana Procesión del Silencio (Procesja Ciszy). Uczestniczą w niej mieszkańcy miasta ubrani w kolorowe szaty i z charakterystycznymi spiczastymi czapkami. Poszczególne parafie wystawiają swoje reprezentacje, które różnią się kolorami szat. Każda z parafii niesie też swoją platformę z przedstawieniem poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej. Uczestnicy procesji idą milcząc. Procesja nie przechodzi jednak w całkowitej ciszy, a w rytm wybijany przez bębny niesione przez część z pokutników. Wielka Sobota jest dniem polewania wodą, tak jak u nas w wielkanocny poniedziałek. Meksykanie nie mają zwyczaju święcenia pokarmów. Świąteczna sobota zazwyczaj kończy się obrzędem palenia kukły Judasza i oczekiwaniem na zmartwychwstanie Chrystusa. Niedziela to z kolei wielka fiesta, kiedy to Meksykanie całymi rodzinami wychodzą świętować na ulice miast, tańczą, śpiewają i spożywają tradycyjne potrawy. Odbywają się wtedy pokazy sztucznych ogni.

Od poniedziałku wielkanocnego rozpoczyna się Semana Pascua – Tydzień Paschalny i czas radości ze Zmartwychwstania Chrystusa.

Warsztaty na temat zdrowego żywienia

W piątek 15 marca gościliśmy w naszej szkole panie Justynę Mol i Karolinę Maciejewską ze Skierniewickiego Centrum Dietetyki. W spotkaniu brały udział klasy IV-VIII. Panie przedstawiły piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej oraz omówiły do kogo jest ona kierowana i jak ją czytać. Następnie podały wiele informacji i ciekawostek dotyczących ilości cukru i różnych tzw. dodatków w wielu produktach spożywczych. Prelegentki podały również pomysły na zrobienie w domu zdrowych przekąsek, które można zabrać do szkoły oraz jak konstruować własny jadłospis uwzględniając pięć posiłków dziennie i zachowując różnorodność składników pokarmowych. Na koniec dzieci rozwiązywały quiz i krzyżówkę oraz zadawały pytania. Spotkanie wywołało duże zainteresowanie uczniów i z pewnością utrwaliło ich wiedzę nt. zdrowego odżywiania.

warsztaty zywieniowe

Gra terenowa uczniów „zerówki” z rodzicami

We wtorek 16 kwietnia wychowawczyni klasy „0” oraz rodzice zorganizowali grę terenową. Uczestnictwo w grach terenowych wymaga ustalenia i respektowania zasad, współdziałania uczestników oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji postawionych celów. Dzieci z klasy „0” podzielone zostały na trzy drużyny. Każda drużyna otrzymała mapę i postępowała według przygotowanych zagadek i poleceń. Na mecie czekała na dzieci niespodzianka. Taka forma zabawy dała wiele satysfakcji i radości dzieciom. Dzięki niej dzieci uczą się działania w grupie, integrują się ze sobą, uczą się skutecznej komunikacji, rozwijają spostrzegawczość, a przede wszystkim dobrze się bawią na świeżym powietrzu.

Drugie miejsce naszych uczniów w Konkursie Historycznym

We wtorek 12 marca odbył się XIII Miejski Konkurs Historyczny „Polska i Europa w epoce Renesansu”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 w Skierniewicach. Drużyny złożone z uczniów szkół podstawowych z całego miasta zmagały się z zadaniami dotyczącymi epoki Odrodzenia. Młodzież musiała wykazać się znajomością wiedzy z takich dziedzin, jak malarstwo, historia, historia sztuki, religia, literatura.

Z przyjemnością informujemy, że drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Konarskiego, w skład której wchodzili: Malwina Plucińska, Marcin Chmurski i Maksymilian Kłosiński. Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Finał Skierniewickiej Szkolnej Ligii Pływackiej

4 kwietnia odbył się finał Skierniewickiej Szkolnej Ligii Pływackiej o Puchar Prezesa Pływalni Miejskiej „Nawa”. Od rana dzielnie walczyli uczniowie klas I-III, tuż po nich swoje zmagania rozpoczęli uczniowie klas IV-VIII. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę w konkurencjach indywidualnych oraz zespołowych. Uczniowie klas młodszych rywalizowali na odcinku 25 metrów, natomiast starsi na dystansie 5metrów. Również i tym razem zdobyli wiele medali.

Na podium stanęli:

Wśród uczniów z klas I-III:

Aleksandra Kędzierska (I b) – III miejsce w kategorii 25 m stylem dowolnym dziewcząt z rocznika 2011

Wśród uczniów z klas IV-VIII:

 • w kategorii 50 m stylem dowolnym:

Malwina Plucińska (VI b) – II miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2006

Zofia Soska (VIII b) – III miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2005

Julia Górska (VIII b) – I miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2004

Maria Kania (VIII a)– II miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2004

Maksymilian Kłosiński (VI b)– I miejsce wśród chłopców z rocznika 2006

Marcin Winciorek (VI a) – III miejsce wśród chłopców z rocznika 2006

Andrzej Zrobek (VII b)– II miejsce wśród chłopców z rocznika 2005

Julian Krucki (VII b) – III miejsce wśród chłopców z rocznika 2005

 • w kategorii 50 m stylem grzbietowym

Emilia Staniszewska (V a)– III miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2008

Alicja Moskwa(V b) – III miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2007

Weronika Sekta (VII a)– III miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2006       

Natalia Górska (VIII b) – I miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2005       

Zofia Soska (VIII b)– III miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2005

Julia Okraska (VIII a) - I miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2004

Anna Libera (VIII a) - III miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2004

Jarosław Jankiewicz – Delgado (VI a) - I miejsce wśród chłopców z rocznika 2006

Stanisław Hiż (VII b) - II miejsce wśród chłopców z rocznika 2006

Jakub Soska(VI a) - III miejsce w wśród chłopców z rocznika 2006

Julian Krucki (VII b) - II miejsce wśród chłopców z rocznika 2005

Maciej Foks (VII b) - III miejsce wśród chłopców z rocznika 2005

Piotr Chudzio (VIII c) - I miejsce w wśród chłopców z rocznika 2004

Dawid Jankiewicz (VIII b) - II miejsce wśród chłopców z rocznika 2004

 • w kategorii 50 m stylem klasycznym

Julia Żurawicz (VI b) - III miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2006

Roma Łukasiewicz(VII b) - I miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2005

Julia Górska (VIII b) - I miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2004

Julia Okarska (VIII a) - III miejsce dziewcząt z rocznika 2004

Karol Okraska (V b) - II miejsce wśród chłopców z rocznika 2008

Aleksander Szałwiński (V a) - III miejsce wśród chłopców z rocznika 2007

Jakub Sadowniczyk (VI a) - II miejsce wśród chłopców z rocznika 2006

Kacper Bizub (VI a) - III miejsce wśród chłopców z rocznika 2006

Dominik Szałwiński(VIII b) - I miejsce wśród chłopców z rocznika 2004

 • w kategorii 50 m stylem motylkowym

Natalia Górska (VIII b) – II miejsce dziewcząt z rocznika 2005

Maria Kania (VIII a) – I miejsce dziewcząt z rocznika 2004

Anna Libera(VIII a) – III miejsce dziewcząt z rocznika 2004

Andrzej Zrobek (VII b) – II miejsce wśród chłopców z rocznika 2005

Piotr Chudzio (VIII c) – II miejsce wśród chłopców z rocznika 2004

Dominik Szałwiński (VIII b) - III miejsce wśród chłopców z rocznika 2004

Statuetkę dla szkoły za zajęcie II miejsca w sztafetach 6x25 m dziewcząt i chłopców z rocznika 2008,2007.2006 zdobyli:


 1. Hanna Rudnicka
 2. Natalia Werker
 3. Alicja Moskwa
 4. Zuzanna Nowak
 5. Laura Jaskólska
 6. Malwina Plucińska

 1. Jarosław Jankiewicz- Delgado
 2. Aleksander Szałwiński
 3. Maciej Pokora
 4. Kacper Wójt,
 5. Karol Okraska
 6. Jakub Sadowniczyk


W klasyfikacji generalnej po dwóch edycjach nasza szkoła zajęła II miejsce zdobywając 1414 punktów. Szkoła otrzymała pamiątkowy puchar oraz nagrody w postaci sprzętu sportowego .

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy następnych sukcesów w przyszłym roku szkolnym 2019/2020.

 

 

Wolontariat Klasyka w Domu Dziecka w Strobowie

W niedzielę 10 marca grupa wolontariatu Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego po raz pierwszy odwiedziła Dom Dziecka w Strobowie. Celem wizyty było przekazanie podopiecznym placówki artykułów gospodarstwa domowego. Zakup w/w artykułów AGD pozyskano ze sprzedaży ciastek podczas ostatniej akcji „Ale ciacha”. Po przekazaniu prezentów wolontariuszki spędziły czas z gospodarzami placówki zawierając nowe znajomości. Podarowane przedmioty sprawiły wiele radości.

III Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka

W piątek 5 kwietnia ponad 120 uczestników (uczniów i ich rodzin, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły na czele z dyrekcją szkoły – ks. dyr. Piotrem Karpińskim i p. dyr. Magdaleną Wesołowską) wzięło udział w III EDKK. W tym roku szliśmy pod hasłem „Kościół XXI wieku”. Pierwsza grupa wyruszyła w 25-cio kilometrową nocną wędrówkę o godzinie 17.00. W tym roku przemierzyliśmy ciekawą, przygotowaną przez Bartka Migałę, trasę przez Budy Grabskie, Bartniki, Radziwiłłów i Rawkę. Nie brakło leśnych krajobrazów, zachodu słońca i widoku gwieździstego nieba. Dodatkowy dreszczyk emocji towarzyszył nam przy przejściu przez mroczny las. Piękno budzącej się do życia przyrody sprzyjało refleksji i modlitwie. XIV stację przeżywaliśmy w kościele NSPJ, gdzie czekał na nas i błogosławił nam ks. Radosław Sawicki. Wszystkim udało się przebyć całą trasę, choć niektórzy z trudem pokonywali ostatnie kilometry. Pomimo zmęczenia, każdy zapewniał, że warto było podjąć ten wysiłek i że była to nie tylko wyjątkowa forma spotkania z Bogiem, ale też z drugim człowiekiem poprzez odczuwanie życzliwości i wsparcia. Wielką radością było dla nas gościnne przyjęcie na plebanii w Radziwiłłowie Mazowieckim przez ks. Proboszcza Mieczysława Młynarczyka i współbraci z zakonu Zmartwychwstańców oraz Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” z p. Ewą Domagałą. Bardzo dziękujemy za okazane nam serce i pomoc, a zwłaszcza za przepyszne wypieki. Dziękujemy też wszystkim wolontariuszom ze szkoły, którzy zadbali o to, byśmy mieli posiłek po zakończeniu drogi krzyżowej oraz wszystkim tym, którzy w innej formie przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Do zobaczenia na IV Ekstremalnej Drodze Krzyżowej Klasyka!

Sukcesy naszych uczniów w X Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Religijnej pt. „Jan Paweł II – Nasz Patron”

We wtorek 5 marca w Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Skierniewicach odbył się X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Religijnej pt. „Jan Paweł II – Nasz Patron”. Nasza Szkoła wystawiła do konkursu 9-osobową reprezentację. Pytania konkursowe okazały się bardzo wymagające. Aby podołać poszczególnym zadaniom trzeba było wykazać się dużą wiedzą. Nasi uczniowie jednak nie zawiedli!

3. miejsce w swojej kategorii wiekowej zajęła uczennica klasy Ib Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Konarskiego Alicja Rechnio. Z kolei Maks Kłosiński z klasy VI b zajął miejsce 1. Również 1. miejsce zajęła Zosia Soska z klasy VIIIb. Patrycja Janus z klasy IIId Gimnazjum zajęła zaś miejsce 3.

Serdecznie gratulujemy całej reprezentacji naszej Szkoły i cieszymy się, że postać św. Jana Pawła II jest inspiracją dla uczniów Klasyka.

konkurs jp2 2019

Rodzinne spotkania z lekturą

6 lutego odwiedziła nas mama Toli, pani Aneta Bełc, która przyszła do naszej klasy w związku z kolejną lekturą, pt. „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke. Pani Aneta przybyła jako pomocniczka detektywa Pozytywki i w swojej czarnej, skórzanej teczce przyniosła dla nas nowe zagadki do rozwiązania. Posługując się tajną mapą naszej szkoły, wyruszyliśmy na podchody, ponieważ detektyw Pozytywka ukrył dla nas zagadki w różnych częściach naszej szkoły. Aby przejść do kolejnej zagadki musieliśmy rozwiązywać łamigłówki matematyczne i polonistyczne. Po szkole poruszaliśmy się z tajną bronią, czyli kaktusem, gdyż nigdy nie wiadomo, czy za rogiem nie przyczaił się na nas detektyw Martwiak, aby popsuć nam zabawę. Na szczęście zagadki wcale nie były takie trudne, ale gorzej było je odnaleźć. Jedna z zagadek była nawet ukryta w ciemnej szatni i musieliśmy użyć latarek, aby ją odszukać.

25 marca mieliśmy kolejnego gościa, mamę Wiktorii, panią Mariolę Gorajewską, która przeczytała nam kilka rozdziałów „Pięciopsiaczków” Wandy Chotomskiej. Wszyscy zamieniliśmy się w pieski i w myśl zasady, że pieski nie szczekają jak słuchają, w skupieniu wysłuchaliśmy opowiadania. Na koniec ulepiliśmy nasze własne pieski z modeliny, tak na szczęście, ponieważ każdy z piesków trzymał w łapkach grosik. Pieski poszły do wysuszenia w piekarniku, do domu naszej pani wychowawczyni. Niestety pani spaliła nasze pieski na czarnoJ. Zamiast pilnować suszenia zajęła się sprawdzaniem naszych dyktand i tym sposobem każdy z nas zabrał do domu czarnego pieska Klaksona, który był jednym z bohaterów „Pięciopsiaczków”.

Na koniec omawiania lektury, 2 kwietnia, przyszła do nas pani Kasia, z suczką Kelly. Kelly jest psem pracującym z dziećmi, natomiast pani Kasia jest również wolontariuszką w schronisku. Pani Kasia opowiedziała nam o psach, które tam mieszkają, opowiedziała o codziennych obowiązkach związanych z opieką nad psem oraz o tym, że psy to nie zabawki i nie powinno kupować się ich na prezenty. Opowiedziała również o tym, jak należy zachowywać się w kontaktach z psami, o tym gdzie psy lubią być drapane i co należy zrobić, aby nasi podopieczni czuli się przez nas kochani.

Świetlicowy Konkurs Plastyczny „Z bałwankiem w podróży”

W poniedziałek 4 marca nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Z bałwankiem w podróży” przy udziale szkolnej biblioteki. Konkurs adresowany był do dzieci klas 0-III Szkoły Podstawowej. Spośród 40 prac nagrodzono 7 najciekawszych. Przy ocenie pod uwagę brano pomysłowość w przedstawieniu tematu, estetykę oraz technikę wykonania.

Oto nagrodzeni:

I miejsce – Nadia Góraj, klasa IIa

II miejsce – Marta Piotrowiak, klasa 0

III miejsce – Otylia Krokocka, klasa Ic

Wyróżnienia: Wiktoria Gorajewska (klasa Ia), Aleksandra Kędzierska (klasa Ib), Oktawia Klepczarek (klasa Ic), Julia Siewiera (klasa IIa).

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie Recytatorskim

W piątek 29 marca uczniowie klas 0-III naszej SP uczestniczyli w XIX Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Poeci Dzieciom”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Skierniewicach. Tematem tegorocznej edycji były „Łamańce językowe”.

Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Gabriela Kowalczyk (kl. 0) z wierszem „Czarna krowa w kropki bordo”, Aleksandra Kędzierska (kl. Ib) z wierszem „Szczepan Szczygieł”, Wiktor Baka (kl. IIb) z utworem „Straszydło” i Aleksander Gągała (kl. III) z utworem „Najdziwniejsza cecha Czecha”.

Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się trójka naszych uczniów. Aleksandra Kędzierska zajęła III miejsce w kategorii wiekowej klas I. Wiktor Baka zajął I miejsce w kategorii wiekowej klas II. Aleksander Gągała zajął III miejsce w kategorii wiekowej klas III.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe.

Serdecznie gratulujemy!

Sukces naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego

28 lutego w Piotrkowie Trybunalskim odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych.

Nasi uczniowie – Piotr Chudzio i Rafał Kantorek uzyskali tytuł finalisty.

Gratulujemy!

chudzio kantorek

Wolontariusze Klasyka wspierają akcję Caritas „Tak! Pomagam”

Wolontariat Klasyka po raz kolejny wsparł akcję Caritasu „Tak! Pomagam!”. W dniach 29 i 30 marca nasi uczniowie zapraszali klientów robiących zakupy w Biedronce do podzielenia się artykułami spożywczymi z osobami, których świąteczne stoły wyglądają dużo skromniej niż nasze. Chętnych do pomocy potrzebującym okazało się wielu – od małych dziewczynek wkładających batoniki, przez rodziny, które potrafiły zapełnić pół wózka, po starsze osoby, które kupiły produkty potrzebne do zrobienia obiadu. Makarony, ryż, cukier, herbata, konserwy, olej, majonez, słodycze i mnóstwo innych artykułów trafi przed Świętami Wielkiej Nocy do tych, którzy będą mogli spokojniej zatroszczyć się o strawę dla ducha. Wszystkim dobroczyńcom z serca dziękujemy.

caritas marzec2019

Szkolny Konkurs Recytatorski

We wtorek 26 lutego odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas 0-VI, w dwóch kategoriach wiekowych. W tym roku uczniowie prezentowali wiersze o tematyce patriotycznej, w związku z niedawnym stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nagrody i wyróżnienia wręczył ks. dyrektor Piotr Karpiński.

Wyniki konkursu:

W kategorii 0-III jury w składzie: p. Ewelina Ołtarzewska, p. Iwona Kalisiak, p. Małgorzata Mikusek, wyłoniło następujące osoby:

1 miejsce – Aleksandra Kędzierska, klasa 1b

2 miejsce – Wiktor Baka, klasa 2b

3 miejsce – Oktawia Klepczarek, klasa 1c

Wyróżnienia :

Maja Miśkiewicz, klasa 1a

Gabriela Domanowska, klasa 2a

Otylia Krokocka, klasa 1c

W kategorii klas IV-VI jury w składzie: p. Małgorzata Łada, pani Agnieszka Bartosik, p. Dorota Górnik, doceniło występ następujących uczniów:

1 miejsce – Eliza Stęborowska, klasa 5b

2 miejsce – Olga Gontarek, klasa 5b

3 miejsce – Maksymilian Kłosiński, klasa 6b

Wyróżnienia :

Elżbieta Adamczyk-Rayner, klasa 6a

Wiktoria Goszkowska, klasa 6b

Lidia Tomczyk, klasa 5b

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Rekolekcje wielkopostne dla klas 0-VI Szkoły Podstawowej

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla dzieci wygłosił ksiądz Paweł Muranowicz. Odbyły się one w dniach 27-29 marca. Pierwszego dnia ksiądz dyrektor powitał kaznodzieję wspominając, że obaj pochodzą z tej samej parafii, przywołał również mszę prymicyjną księdza Pawła i zaszczyt wygłoszenia kazania na tej Eucharystii. Pierwszy dzień upłynął pod hasłem „Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie”. Ksiądz Paweł przybliżył dzieciom symbolikę sakramentu chrztu. Ta ważna chwila czyni każdego chrześcijaninem. Rekolekcjonista podkreślił, że wiarę trzeba chronić i pogłębiać, a można to robić poprzez modlitwę, spowiedź, lekturę Pisma Świętego. Zachęcił również do konkretnego gestu wdzięczności za sakrament chrztu. Dzieci przygotowały serca, które umieściły w wielkim sercu przygotowanym przez księdza. Każde z dzieci otrzymało orzech włoski – symbol zażyłości i relacji z Bogiem, miały go zanieść do domu i opowiedzieć rodzicom o przeżytym dniu.

Hasłem drugiego dnia były słowa: „Przepraszam, że odwróciłem się od Ciebie”. Punktem wyjścia rozważań był krótki filmik „Cyrk motyli” – ukazujący kalekiego człowieka powoli odzyskującego wiarę w siebie. Bohater pokazał siłę w słabości, uwierzył w siebie i rozwinął skrzydła. Ksiądz Paweł podkreślił, że każdy powinien starać się widzieć dużo dobra wokół siebie, a nie tylko ograniczające zło. Grzech nie powinien przeszkadzać człowiekowi w relacji z Bogiem, dlatego dobrze by było się oczyścić z brudu. Bóg cieszy się z każdego nawróconego grzesznika. Rekolekcjonista powoli przygotowywał uczniów do sakramentu spowiedzi pokazując, czym jest grzech i jaką niewidzialną łaską przebaczenia obdarza Jezus w konfesjonale. Może On nie tylko zmazać grzechy, ale również uzdrowić wewnętrznie. Uczniowie otrzymali zadanie do wykonania – wypełnienie pocztówki i przekazanie jej komuś bliskiemu lub komuś, kogo chcieliby przeprosić.

W piątek ks. Paweł rozpoczął spotkanie z uczniami od dialogu na temat tego, na jakie sposoby Jezus może być obecny w życiu człowieka. Uświadomił dzieciom, że Jezus jest obecny nie tylko w modlitwie, ale i w sakramentach, czytaniu Słowa Bożego, w tabernakulum i drugim człowieku. Następnie obrazowo wytłumaczył warunki dobrej spowiedzi oraz na czym polega istota Mszy świętej. Najważniejszym punktem rekolekcji była Eucharystia, której przewodniczył ks. Paweł, a koncelebrowali ks. dyrektor Piotr Karpiński oraz ks. Kamil Goc, który wygłosił kazanie dla całej społeczności Klasyka.

Na zakończenie Mszy świętej przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej podziękowali księdzu Pawłowi za wygłoszenie rekolekcji.

Podsumowanie Konkursu Humanistycznego i Przyrodniczego

W środę 27 lutego w auli szkolnej miało miejsce wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród w Konkursie Humanistycznym i Przyrodniczym dla uczniów szkół podstawowych ze Skierniewic i okolic. Uroczystość rozpoczął chór szkolny krótkim występem. Po nim nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu Humanistycznego.

Wyniki części zespołowej:

V miejsce - Ada Gruchała, Nina Urbanek, Agata Majewska – Szkoła Podstawowa nr 4

IV miejsce - Martyna Bursztynowicz, Gabriela Szwed, Julia Walentowska - Szkoła Podstawowa nr 4

III miejsce - Kamil Plaskota, Sebastian Jagura, Anna Broniewicz - Szkoła Podstawowa nr 4

II miejsce - Michał Krzyżanowski, Sebastian Kurpiński, Maja Dworak - Szkoła Podstawowa nr 9

I miejsce - Julia Lelonkiewicz, Adam Kubica, Filip Nowicki - Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”

Wyniki konkursu indywidualnego:

V miejsce - Sebastian Kurpiński - Szkoła Podstawowa nr 9

IV miejsce - Marcin Świerczyński - Szkoła Podstawowa nr 2

III miejsce - Filip Nowicki - Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”

II miejsce - Anna Broniewicz - Szkoła Podstawowa nr 4

I miejsce - Agata Majewska - Szkoła Podstawowa nr 4

Na koniec tej części głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który pogratulował nagrodzonym bogactwa wiedzy humanistycznej i podkreślił, że jest ona ważna, gdyż wzbogaca człowieka duchowo i życzył im dalszych sukcesów. Podziękował również dyrektorom szkół oraz nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Po krótkiej przerwie nastąpiło wręczenie nagród w Konkursie Przyrodniczym. Młodzi naukowcy otrzymali je z rąk księdza dyrektora Piotra Karpińskiego.

 1. Tytuł zwycięzcy w kategorii klas VI za najlepszy całkowity wynik – Nowacka Anna - Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”
 2. Tytuł zwycięzcy w kategorii kas V za najlepszy całkowity wynik –Pawlik ZofiaSzkoła Podstawowa w Wysokienicach
 3. Nagroda rzeczowa za najlepszy wynik testu w kategorii klas VI – Nowicki Filip – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”
 4. Nagroda rzeczowa za najlepszy wynik testu w kategorii klas V –Broniewicz Anna – Szkoła Podstawowa nr 4
 5. Nagroda rzeczowa za najlepszy wynik testu w kategorii klas V – Reszka Barbara - Szkoła Podstawowa nr 5

LAUREACI

 1. Nowicki Filip – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”
 2. Poremba Wiktor – Szkoła Podstawowa nr 2
 3. Świerczyński Marcin – Szkoła Podstawowa nr 2
 4. Kubica Adam – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”
 5. Lelonkiewicz Julia – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”
 6. Głuszek Barbara – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”
 7. Dolecki Michał – Szkoła Podstawowa nr 2
 8. Chudzio Natalia – Szkoła Podstawowa nr 4
 9. Dąbrowski Kacper – Szkoła Podstawowa nr 4
 10. Broniewicz Anna – Szkoła Podstawowa nr 4
 11. Majewska Agata – Szkoła Podstawowa nr 4
 12. Pakuła Patrycja – Szkoła Podstawowa nr 5
 13. Rosa Amelia – Szkoła Podstawowa w Wysokienicach

Wyróżnienie za dobry całkowity wynik w konkursie

 1. Winiarska Wiktoria – Szkoła Podstawowa w Wysokienicach
 2. Ciesielski Gabriel – Szkoła Podstawowa nr 2
 3. Psyk Maja – Szkoła Podstawowa w Głuchowie
 4. Biedrzycki Mikołaj – Szkoła Podstawowa nr 5
 5. Jeż Izabela - Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”
 6. Gołębiowski Adam – Szkoła Podstawowa w Głuchowie
 7. Garbicz Oliwia – Szkoła Podstawowa nr 5
 8. Marat Nikola – Szkoła Podstawowa nr 2
 9. Białkowska Lena – Szkoła Podstawowa w Godzianowie
 10. Pawłowska Luiza – Szkoła Podstawowa nr 5
 11. Paduch Maria – Szkoła Podstawowa nr 4
 12. Plaskota Kamil – Szkoła Podstawowa nr 4
 13. Gładysz Adrian – Szkoła Podstawowa nr 4
 14. Klemba Zuzanna – Szkoła Podstawowa nr 4
 15. Klepaczka Kacper – Szkoła Podstawowa w Lniśnie
 16. Caban Jakub – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”
 17. Klimek Amelia – Szkoła Podstawowa Głuchów
 18. Wasilewski Jacek – Szkoła Podstawowa nr 5
 19. Urbanek Nina – Szkoła Podstawowa nr 4
 20. Gruchała Ada – Szkoła Podstawowa nr 4
 21. Zakrzewska Oliwia – Szkoła Podstawowa nr 9
 22. Marchel Zuzanna – Szkoła Podstawowa nr 9
 23. Ziombski Adam – Szkoła Podstawowa nr 5
 24. Kowalczyk Filip – Szkoła Podstawowa w Złotej
 25. Psyk Włodzimierz – Szkoła Podstawowa nr 5
 26. Kozłowska Aleksandra – Szkoła Podstawowa nr 4
 27. Malka Dominik – Szkoła Podstawowa w Lniśnie
 28. Rak Maria – Szkoła Podstawowa nr 5
 29. Stanisławska Amelia – Szkoła Podstawowa nr 5
 30. Szymczak Julia – Szkoła Podstawowa nr 4
 31. Stańczy Bartłomiej – Szkoła Podstawowa w Lniśnie
 32. Podkański Filip – Szkoła Podstawowa nr 2
 33. Klimczyk Małgorzata – Szkoła Podstawowa w Godzianowie
 34. Szwed Gabriela – Szkoła Podstawowa nr 4
 35. Mozga Jakub – Szkoła Podstawowa w Godzianowie
 36. Jarosiński Bartłomiej – Szkoła Podstawowa w Godzianowie
 37. Kozłowska Zuzanna – Szkoła Podstawowa w Lniśnie

Wyróżnienia w dziedzinach praktycznych:

 1. Świerczyński Marcin, Dolecki Michał, Ciesielski Gabriel – Szkoła Podstawowa nr 2– biologia, fizyka , geografia
 2. Pawlik Zofia, Winiarska Wiktoria, Rosa Amelia – Szkoła Podstawowa w Wysokienicach – biologia, chemia, geografia
 3. Botul Nadia, Bujaśkiewicz   Maria, Kowalczyk Filip – Szkoła Podstawowa w Złotej – biologia i geografia
 4. Marat Nikola, Łuczywek Aleksandra, Poremba Wiktor – Szkoła Podstawowa nr 2– biologia i fizyka
 5. Nowicki Filip, Kubica Adam, Caban Jakub – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”- biologia i geografia
 6. Lelonkiewicz Julia, Jeż Izabela, Nowacka Anna, Głuszek Barbara – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Źródła”– chemia i geografia
 7. Psyk Włodzimierz, Ziombski Adam, Wasilewski Jacek – Szkoła Podstawowa nr 5– biologia i fizyka

 1. Kamińska Wiktoria,   Kacprzyk Katarzyna, Dudek Patryk – Szkoła Podstawowa w Białyninie – biologia
 2. Kalfas Weronika, Kłąb Michał, Szeląg Jakub – Szkoła Podstawowa w Janisławicach – biologia
 3. Sałkowska Natalia, Lach Izabela, Trębska Natalia – Szkoła Podstawowa w Michowicach – geografia
 4. Wacławek Wiktoria, Sakowska Róża – Szkoła Podstawowa nr 9 – chemia
 5. Zarębski Antoni, Kijo Jakub – Szkoła Podstawowa w Godzianowie – chemia
 6. Michalski Mateusz, Grochola Szymon, Jakubik Jakub – Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze – chemia
 7. Garbicz Oliwia, Biedrzycki Mikołaj, Rak Maria – Szkoła Podstawowa nr 5– biologia
 8. Świech Piotr, Mastalerz Wiktoria, Kumosiński Karol – Szkoła Podstawowa nr 7 – biologia
 9. Zarębska Alicja, Szwed Gabriela, Paduch Maria – Szkoła Podstawowa nr 4– biologia
 10. Dubel Natalia, Zielińska Justyna, Wiraszko Patrycja – Szkoła Podstawowa nr 4– fizyka
 11. Broniewicz Anna, Gładysz Adrian, Klemba Zuzanna – Szkoła Podstawowa nr 4– biologia
 12. Chudzio Natalia, Szymczak Julia, Dąbrowski Kacper – Szkoła Podstawowa nr 4– geografia
 13. Urbanek Nina, Majewska Agata, Gruchała Ada – Szkoła Podstawowa nr 4– biologia
 14. Stańczy Bartłomiej, Malka Dominik, Klepaczka Kacper – Szkoła Podstawowa w Lniśnie - biologia

Po ogłoszeniu wyników głos ponownie zabrał ks. dyr. Piotr Karpiński, który pogratulował nagrodzonym wiedzy z czterech dziedzin przyrodniczych: fizyki, biologii, chemii i geografii oraz życzył im dalszych sukcesów i zachęcał do ponownego udziału w konkursach organizowanych przez Zespół Szkół im. ks. St. Konarskiego.

Jak co roku na koniec zebrani mogli oglądać efektowne pokazy z fizyki, które wzbudziły zainteresowanie, podziw i zachwyt.

Serdecznie wszystkim gratulujemy sukcesów i mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach konkursów lista laureatów będzie równie długa.

Pasowanie na czytelnika

We wtorek 19 marca uczniowie klas pierwszych, drugich i oddziału przedszkolnego udały się na wyspę Książkolandię, krainę wiedzy. Tam gości oczekiwali Kapitan, Majtek, Neptun, Panny Wodne oraz dzieci z klasy trzeciej. Na wyspie poszukiwano skarbu, którym okazały się piękne i ciekawe książki. Bo przecież największym skarbem jest Wiedza: „Kto czyta – jest bogaty, bo dużo wie i umie”. Neptun – władca mórz i oceanów wyjaśnił, że Książkolandia to w języku ludzi Biblioteka. Panny Wodne zadawały uczniom zagadki sprawdzające znajomość baśni, a Kapitan z Majtkiem zapoznali z regulaminem biblioteki. Uczniowie złożyli Neptunowi przyrzeczenie dotyczące poszanowania książek. Obiecali także, że od tej chwili będą wzorowymi czytelnikami. Przedstawieniu towarzyszyły przepiękne piosenki w wykonaniu aktorów. Na zakończenie głos zabrała Pani Wicedyrektor Magdalena Wesołowska, która powiedziała, że Książkolandia czeka na wszystkich tych, którzy pragną odkrywać nieznany świat. Podziękowała także uczniom klasy trzeciej i nauczycielom za przygotowanie tej uroczystości.

Lekcja o filmie animowanym

W piątek 8 lutego uczniowie zerówki i klas pierwszych SP wybrali się do Kina Polonez na film animowany pt. „Superagentka”. Jest to opowieść o dziewczynce o imieniu Agathe-Christine lub po prostu – jak wolą nazywać ją najbliżsi – AC, która przeprowadza się z rodziną do nowego miasta. Jej mama ma nadzieję, że będzie to okazja to tego, by dziewczynka zawarła nowe przyjaźnie i przestała być samotniczką. AC nie ma jednak czasu na zabawę, ponieważ marzy o tym, by prowadzić własną agencję detektywistyczną. Nowe otoczenie to dla niej szansa na rozwikłanie pierwszej wielkiej sprawy. Wkrótce AC wpada na trop złodziejaszka, podkradającego karmę dla psa z osiedlowego sklepu. To początek przygody, która wywróci jej życie do góry nogami.

Animacja została zaprezentowana w ramach cyklu „Filmowe sekrety”, który ma pozwolić dzieciom uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: Jak powstaje film animowany? Czy animacja zawsze wygląda tak samo? W jaki sposób film przenosi widza w przeszłość lub w przyszłość? Czy w filmie potrzebne są słowa? Z jakimi wyzwaniami mierzą się aktorzy?

Pokaz filmu został poprzedzony pogadanką nt. „Co to jest animacja?”. Dzieci usłyszały o technikach filmu animowanego. Poznały proste sposoby animowania rysunku. Zobaczyły, jak zrobić własną animację lalkową i swój film animowany. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie. Zadawały mnóstwo pytań, ale i wykazały się ogromną wiedzą na poruszony temat.

Dzień Dobrych Obyczajów

W czwartek 21 marca w Małym Klasyku obchodziliśmy Dzień Dobrych Obyczajów. Dzieci z klas 0-III przygotowały wiersze, piosenki i scenki dramowe na temat kulturalnego zachowania. Uczniowie zerówki przygotowali wiersze o „magicznych słowach”. Dzieci z klas pierwszych przypomniały, że chcąc być osobą kulturalną, musimy umieć słuchać innych oraz kulturalnie wyrażać swoje opinie, jeśli nie zgadzamy się ze zdaniem innych osób. Wiersz o wiośnie przypomniał dzieciom, że wiosna to piękna pora roku, ale o piękno przyrody musimy dbać wszyscy: nie śmiecić, nie hałasować w lesie, umieć przeprosić za swoje niewłaściwe zachowanie. Uczniowie z klasy drugiej przygotowali dwie scenki, w których pokazali nam, że bawiąc się, musimy przestrzegać ustalonych zasad, a zachowując się kulturalnie i uprzejmie, będziemy dobrze postrzegani przez innych ludzi. Trzecioklasiści z kolei poprzez swoje piosenki, przekazali innym dzieciom, że osoba kulturalna, powinna być również osobą oczytaną i lubiącą się uczyć.

Uczniowie klas IV-VI poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co to jest dobre wychowanie? Wspólnie doszli do wniosku, że kindersztuba, savoir vivre, czy bon ton to nic innego jak grzeczność, dobre maniery, kulturalne zachowanie w kontaktach międzyludzkich. Po krótkim wprowadzeniu dzieci obejrzały film poświęcony właściwemu zachowaniu się w restauracji, na podstawie którego miały sporządzić krzyżówkę dla równoległej klasy. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat etykiety w kinie, teatrze i w operze. Stały się one inspiracją do stworzenia plakatów i komiksów, pokazujących poprawne postępowanie oraz listy niepożądanych zachowań w wyżej wymienionych miejscach. Na koniec dzieci omówiły hasła ze swoich krzyżówek, zaprezentowały wykonane przez siebie plakaty i wspólnie doszły do wniosku, że dobre maniery to sposób zachowania, który świadczy o szacunku i wrażliwości na potrzeby innych i nawet w szybko zmieniającym się świecie moda na dobre wychowanie jest niezmienna.

Pierwszy dzień wiosny przebiegł nam w bardzo kulturalnej atmosferze.

Bal karnawałowy

W czwartek 7 lutego w Szkole Podstawowej odbyła się tak długo oczekiwana przez wszystkich uczniów zabawa karnawałowa. Już od samego rana uczniowie zerówki i klas I-III uczestniczyli w balu, zaś uczniowie klas IV-VI po zakończeniu swoich lekcji w dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski.

W tym dniu „Zielony korytarz” zamienił się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, kowbojów, strażaków, piratów i innych barwnych postaci z bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców młodsi uczniowie mogli pobawić się ze szkolnymi kolegami i koleżankami. Rozrywkę podczas balu zapewnił dzieciom dj Adi, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek w klasach przygotowany przez rodziców. Atmosfera podczas balu była fantastyczna, dzieci odśpiewywały wszystkie muzyczne hity.  

Starsi uczniowie natomiast rozpoczęli swoją zabawę od wspólnego „konkursu z krzesełkami”. Zwycięzcą został Michał Grochal z klasy V b, który w nagrodę otrzymał słodki upominek. Następnie uczniowie wspólnie odtańczyli „belgijkę”, która rozbawiła towarzystwo na dobre. Kolejne konkursy cieszyły się coraz większym zainteresowaniem: taniec na gazecie, w którym zwyciężyła para Maja Caban i Zuzia Kocus z klasy VI b oraz Limbo, gdzie zwyciężczynią została Ania Łazęcka z klasy VI b.

Na pewno tegoroczne zabawy będą niezapomniane, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych.

Strona 1 z 15