Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

W piątek 8 grudnia cała społeczność Klasyka uczestniczyła we Mszy świętej sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo rozpoczęło się od przywołania przez kapłana wydarzeń z 8 grudnia 1854 roku, kiedy to papież Pius IX ogłosił Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, definiujący szczególny stan świętości Marii z Nazaretu.

W homilii ksiądz dyrektor komentując Ewangelię zwrócił uwagę na nowe imię, jakim archanioł Gabriel zwraca się do Dziewicy z Nazaretu: „Pełna łaski”, z greckiego kecharitomene, czyli całkowicie łaską Bożą wypełniona i przez łaskę przemieniona. Czym jest łaska? – pytał kaznodzieja. To działanie Boga w naszym świecie i życiu. Łaska uczynkowa to pomoc, by czynić dobro. Łaska uświęcająca to stan, w którym Bóg może czynić nas świętymi. Maryja jest „pełna łaski”, bo wolna od grzechu pierworodnego.

Ksiądz Dyrektor zachęcał do naśladowania Maryi w tym aspekcie. Wyjaśnił, że my także, podczas sakramentu chrztu świętego, otrzymaliśmy obmycie z grzechu pierworodnego, że wody chrztu to źródło łaski, które jest w nas.

Na koniec Mszy ksiądz dyrektor zachęcił wiernych do modlitwy w Godzinie łaski, która obchodzona jest w uroczystość Niepokalanego Poczęcia między godziną 12.00 a 13.00. W tym czasie łaska spływa na świat i umożliwia zjednoczenie się ze Stwórcą.

Konkurs Mini-Playback Show

W poniedziałek 27 listopada w Szkole Podstawowej odbył się Konkurs piosenki Mini-Playback Show. Rywalizacja uczniów przebiegała w czterech kategoriach wiekowych: soliści z klas 0-I, soliści z klas II-III, soliści z klas IV-VII oraz zespoły. Wszyscy wykonawcy starali się pokazać od jak najlepszej strony prezentując charakteryzację wybranych przez siebie artystów oraz ruch sceniczny. Jury po „burzliwej” naradzie postanowiło przyznać następujące miejsca:

Soliści 0-I

I miejsce:    Weronika Michalczyk

II miejsce:   Wojtek Łazęcki

III miejsce:  Wiktoria Gorajewska

Soliści II-III

I miejsce:    Martyna Łukasiewicz

II miejsce:   Julia Jacak

III miejsce:  Michalina Śliwa

Soliści IV-VII

I miejsce:    Wiktoria Goszkowska

II miejsce:   Łucja Stefanowska

III miejsce:  Olga Gontarek

Zespoły

I miejsce:    Ania Łazęcka, Maja Caban

II miejsce:   Olga Trukawka, Aniela Kowalska

III miejsce:  Weronika Zwierz, Marta Skrzypek, Maria Kania.

Do Konkursu międzyszkolnego przechodzą soliści z I i II miejscem, natomiast z kategorii Zespoły trzy pierwsze miejsca.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy słodkie upominki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Wyjazd mikołajkowy klas VI

We wtorek 5 grudnia klasy VI świetnie się bawiły na swoim wyjeździe mikołajkowym do Warszawy. Świat afrykańskiej przyrody przybliżył uczniom dydaktyczny film „Dzika Afryka”, którego projekcja odbyła się w Multikinie w Galerii Mokotów. Następnie wszystkie dzieci uczestniczyły w zajęciach w parku trampolin, gdzie przygotowane przez instruktorów konkurencje gimnastyczne powodowały „zdrowe wypieki” na twarzach wszystkich uczniów, zadowolonych z wysiłku.

Szkolenie dla klas 0-III „Bezpieczna droga”

We wtorek 28 listopada naszą szkołę odwiedzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, którzy poprowadzili spotkanie zatytułowane „Bezpieczna droga z radami Sponge Boba”.

Spotkanie dla klas 0-III polegało przede wszystkim na interakcji z młodymi odbiorcami, angażowaniu dzieci i zachęcaniu ich do samodzielnego myślenia. Najmłodszym dzieciom policjanci prezentowali dodatkowo specjalnie materiały audiowizualne, które służyły wspólnej zabawie, polegającej na dokonaniu prawidłowego wyboru podczas uczestnictwa w ruchu drogowym oraz nauki zachowania zasad bezpieczeństwa. Głównym bohaterem materiałów była znana dzieciom postać Sponge Boba, który wprowadzał ich w świat zasad ruchu drogowego. Ponadto policjanci przypomnieli uczniom, jak wyglądają wybrane znaki drogowe i jak bezpiecznie poruszać się po drodze.

Całe spotkanie miało humorystyczny charakter, dzięki czemu uczniowie łatwiej przyswoili sobie treści przekazywane przez policjantów.

„Mikołajki” w Szkole Podstawowej

Dziadzio Mikołaj lasem wędruje, w okna zagląda i nasłuchuje.

Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci?

O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.

Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…

6 grudnia jest dniem, w którym wspominamy Świętego Mikołaja. Być może mało kto wie, że był to wielki święty Kościoła starożytnego, który słynął z niesłychanej dobroci do ludzi. Także w naszej szkole podtrzymujemy „mikołajkową” tradycję. Klasy I, II i III również postanowiły uczcić ten dzień. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Każdy z uczniów nie mógł się doczekać, co otrzyma w prezencie. Ponadto dzień ten był wyjątkowy z uwagi na fakt, że  pośród hałasu na korytarzu można było usłyszeć świąteczne piosenki, tworzące klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej

 

Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,

żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.

Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,

żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.

Wszyscy kochają misie! 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia i dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej szkole. W tym dniu uczniowie klas pierwszych przynieśli do szkoły swoje ulubione przytulanki i zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Misiaki panoszyły się i na przerwach, i na lekcjach. Pełno ich było także w Bibliotece szkolnej. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: prezentację multimedialną o historii święta, zagadki, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczno-techniczne, a nawet słodki poczęstunek. Uczniowie chętnie pozowali do zdjęć ze swoimi pluszakami i własnoręcznie wykonanymi „torebkami-misiakami”. Pierwszaki zawędrowały z „misiowymi torebkami” nawet do gabinetu księdza dyrektora Piotra Karpińskiego oraz do pani wicedyrektor Magdaleny Wesołowskiej.

Mimo coraz nowocześniejszych zabawek moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Warsztaty kulinarne klas VII w Karczmie Bednarskiej

W środę 6 grudnia uczniowie klas siódmych udali się na świąteczne warsztaty kulinarne do Karczmy Bednarskiej. W bożonarodzeniowym nastroju, pod okiem zawodowych kucharek przygotowywali świąteczne potrawy, m.in. pierogi, pierniczki, śledzie, sałatkę jarzynową, kutię oraz kompot z suszu. Przypomnieli sobie tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz symbolikę opłatka i dwunastu potraw. Upieczone pierniczki własnoręcznie uczniowie ozdobili. Po kulinarnych wyzwaniach uczniowie usiedli przy suto zastawionym stole, na którym górowały własnoręcznie wykonane potrawy.

Kolejnym punktem program była lekcja muzealna dotycząca rodziny Radziwiłłów w Pałacu w Nieborowie.

Mikołajkowy dzień zakończyły słodkie upominki.

Najmłodsi uczniowie Klasyka na antenie Radia RSC

W środę 22 listopada uczniowie klas 0-I wystąpili na antenie Radia RSC. Dzieci odpowiadały na pytania związane z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz zachowaniem się wobec nieznanych im zwierząt. Nie jest to pierwsze spotkanie z panią redaktor Dagmarą Obrębską. 31 października pani Dagmara przeprowadziła z dziećmi wywiad na temat bezpiecznego poruszania się po mieście. Nasze spotkania to nie tylko utrwalenie wiedzy na temat bezpieczeństwa, ale również zaprezentowanie słuchaczom Radia RSC tego, czego dzieci nauczyły się na różnych szkoleniach z policją, czy ratownikami medycznymi. Takie szkolenia podnoszą świadomość dzieci i zwiększają poziom ich bezpieczeństwa.

 

Świetlicowe „Mikołajki”

6 grudnia dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej odwiedził Święty Mikołaj. Wychowankowie świetlicy przygotowali coś specjalnie dla niego: była piosenka o Mikołaju, świąteczna krzyżówka i wiele zabawy. Zacny Gość wspaniałymi prezentami wzbogacił zasoby świetlicy w różne ciekawe gry (piłkarzyki, Twister, Monopoly). Każde dziecko dostało również słodki upominek. Radości z otrzymanych prezentów było co niemiara.

Sukcesy naszych uczniów w Szkolnej Lidze Pływackiej

W środę 22 listopada odbyła się na Pływalni Miejskiej „NAWA” zimowa edycja skierniewickiej Szkolnej Ligi Pływackiej Szkól Podstawowych. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zawodach doskonaląc swoje umiejętności i rywalizując z rówieśnikami z innych szkół.

W bloku porannym startowali uczniowie klas I-III. Liczna reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Konarskiego godnie reprezentowała naszą placówkę startując we wszystkich konkurencjach. Warto zaznaczyć, że mieliśmy wsparcie rodziców, którzy z zaangażowaniem wspierali swoje pociechy. Duże słowa uznania dla samych uczestników. Niektórzy z nich startowali w zawodach o takiej randze po raz pierwszy, a mimo to nie było widać startowej tremy czy choćby jednej łzy na rumianych polikach tych Małych Pływaków. Brawo Dzieciaki! Wasza przygoda sportowa dopiero się zaczyna i nigdy nie wiadomo jak się potoczy. My nauczyciele Naszej Szkoły jesteśmy z Was dumni i życzymy wielu sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu.

Pora przedstawić naszych bohaterów: Bombała Aurelia, Kłąb Ewa, Duda Katarzyna, Kocemba Nadia, Jackowska Malwina, Pisarska Agata, Styczyński Julian, Łazęcki Wojtek, Czajka Karol, Gładki Mateusz, Rudnicki Michał, Rydzoń Michał, Caban Michał, Banaś Antek, Byczkowski Jan, Cerkanowicz Lena, Gągała Aleksander, Walczuk Mikołaj, Łukasiewicz Cyprian, Nowak Zuzia, Poszwiński Jan, Pokora Maciej, Woźniak Emilia, Zrobek Karolina, Staniszewska Emilia, Melon-Mika Hania, Okraska Karol.

W bloku popołudniowym rywalizację rozpoczęli uczniowie klas IV-VI. Obok Zespołu Szkół Integracyjnych byliśmy najliczniejszą ekipą, mimo braku klas szóstych, które w tym dniu uczestniczyły w wycieczce klasowej. Świetnie zaprezentowali się Roma Łukasiewicz i Andrzej Zrobek, którzy w swoich konkurencjach wywalczyli odpowiednio pierwsze i trzecie miejsca. W klasach piątych pierwsze miejsce na 50 m stylem dowolnym zajął Jakub Sadowniczyk, a trzecie Maksymilian Kłosiński; drugie miejsce na 50 m stylem grzbietowym zajęła Malwina Płucińska; drugie miejsce na 25 m stylem klasycznym zajęła Lena Marcinkowska, a trzecie Maja Caban; wśród chłopców drugie miejsce na tym samym dystansie zajął Kacper Bizub. Klasy czwarte też nie dały o sobie zapomnieć. I tak, na 50 m stylem grzbietowym drugie miejsce zdobyła Alicja Moskwa, a trzecie Maria Łukasiewicz; na 25 m stylem klasycznym drugie miejsce uzyskała Hania Rudnicka; wśród chłopców Aleksander Szałwiński. 

Warsztaty ceramiczne uczniów klas I Szkoły Podstawowej

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Klasy pierwsze postanowiły tym razem zrobić kilka świątecznych ozdób samodzielnie. We wtorek 5 grudnia wybrały się do Centrum Kultury i Sztuki  na warsztaty ceramiczne, które prowadziła pani Jolanta Ciołkiewicz-Baka. W czasie warsztatów dzieci wykonywały z gliny świąteczne aniołki, choinki, pierniczki i gwiazdki. Podziwiały również znajdujące się w pracowni wytwory z gliny. Uczniowie przekonali się, że praca z gliną rozwija  wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a przede wszystkim jest wspaniałą zabawą! Prace dzieci muszą zostać jeszcze wypalone i pomalowane. Z niecierpliwością oczekujemy na efekt końcowy. Mamy nadzieję, że prace będą  piękne!

Po warsztatach ceramicznych udaliśmy się do Biblioteki na ciekawe zajęcia na temat tradycji bożonarodzeniowych. Dzieci obejrzały prezentację przygotowaną przez panią bibliotekarkę. Z zainteresowaniem wysłuchały również,  na czym polega praca bibliotekarza i obejrzały zbiory biblioteczne.

Koncert „Mała Filharmonia”

We wtorek 21 listopada uczniowie klas 0-III wysłuchali koncertu pod tytułem „Mała Filharmonia”, przygotowanego przez najmłodszych uczniów Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Skierniewicach. W czasie koncertu, który odbył się w kinoteatrze Polonez, dzieci mogły wysłuchać utworów pochodzących z filmu Disneya „Piękna i Bestia”, opery Bizeta „Carmen”, czy polskich melodii ludowych. Koncert poprowadził dyrektor Szkoły Muzycznej Sławomir Trochonowicz. Spotkanie było zarówno wspaniałym koncertem, jak i ciekawą lekcją muzyki. Pan Sławomir Trochonowicz przed każdym występem przedstawiał słuchaczom instrument, a muzyk prezentował, jak wydobywa się z niego dźwięki. Była to dla nas niezapomniana lekcja muzyki.

Mikołajki w „zerówce”

Już we wtorek 5 grudnia uczniowie klasy „0” rozpoczęli mikołajkowe zabawy. Tego dnia udaliśmy się na zajęcia integracyjne do Przedszkola nr 4 w Skierniewicach. Wraz z grupą „Bratków” wspólnie bawiliśmy się i śpiewaliśmy. Był też konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy. „Bratki” przygotowały dla nas poczęstunek. To był dzień pełen wrażeń, gdyż niektórzy z naszych uczniów spotkali w przedszkolu swoich kolegów, a nawet sąsiadów, z którymi mogli miło spędzić czas. Dziękujemy serdecznie Dyrekcji Przedszkola nr 4 pani Krystynie Dziąg i Beacie Cieślak oraz wychowawczyni grupy „Bratków” pani Wiesławie Kwiatkowskiej za wspaniałe spotkanie. Wiosną „Bratki” odwiedzą naszą szkołę. Może ktoś z naszych nowych znajomych już wkrótce zostanie uczniem „Klasyka”?

W środę 6 grudnia już od rana na nowo czekały na nas kolejne emocje. Dzieci dostały mikołajkowe prezenty. Urządziliśmy też sobie klasowe przyjęcie, a po południu nauczycielki świetlicy zaprosiły nas na spotkanie z prawdziwym Mikołajem!

 

Wojewódzki Konkurs z Języka Niemieckiego dla Szkół Podstawowych

Zmagania konkursowe w naszej szkole rozgrzane do czerwoności. Uprzejmie informujemy, ze nasze dwie uczennice – Maria Duda oraz Klara Milczarkiewicz – zakwalifikowały się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego dla Szkół Podstawowych.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

 

 

Pogadanka o św. Bracie Albercie w „zerówce”

W poniedziałek 4 grudnia odwiedziła zerówkowiczów siostra Teresa Pawlak, albertynka z Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie. Dzieci pochwaliły się swoją wiedzą o świętym oraz wykonały portret świętego Brata Alberta. Siostra Teresa wyjaśniła dzieciom, dlaczego właśnie taki strój noszą siostry albertynki oraz nauczyła nas piosenek o dobrym Bogu, który jest w każdym z nas. „Powinniśmy być dobrymi jak chleb, powinniśmy być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Rewia „Disney on Ice” w Atlas Arenie

W środę 22 listopada uczniowie klas VI znalazły się w bajecznym świecie Walta Disneya. A to za sprawą rewii „Disney on Ice” w łódzkiej Atlas Arenie. W blasku świateł i przy niezwykłej muzyce na lodzie tańczyły postaci ze znanych filmów W. Disneya: Kaczor Donald, Myszka Miki, Anna i Elza z Krainy Lodu oraz wiele innych. Magiczne przedstawienie wywołało aplauz publiczności. Przyjemnością było obserwowanie zadowolonych twarzy uczniów, którzy z nieukrywanym zainteresowaniem oglądali widowisko pochodzące z kultury filmowej angielskiego obszaru językowego.

„Podróże w przeszłość” w klasach III Szkoły Podstawowej

Realizacja kręgu tematycznego „Podróże w przeszłość” klas III Szkoły Podstawowej obfitowała w wiele ciekawych treści, zajęć technicznych i wycieczek. Podczas lekcji uczniowie poznawali historię średniowiecznych władców Polski, odbyli wirtualną wycieczkę do prastarego grodu w Biskupinie, a także poznali budowę zamków obronnych. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystywali na zajęciach praktycznych, budując w grupach średniowieczne zamki. Zwieńczeniem realizacji bloku tematycznego była wycieczka do Pałacu Prymasowskiego, gdzie uczniowie mieli okazję porównać budowę i wyposażenie wnętrz średniowiecznego zamku i XVIII-wiecznego Pałacu.

Staramy się łączyć poznawanie z działaniem dzieci, bo tylko to prowadzi do trwałego przyswojenia sobie wiedzy i rozwoju ucznia.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Małym Klasyku

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych święto powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormiców w celu uwrażliwienia ludzi na wzajemną życzliwość oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji.

Samorząd Szkolny Małego Klasyka wraz z uczniami klasy VII b postanowił również uczcić ten dzień. Dzięki krótkiej inscenizacji uczniowie przypomnieli swoim kolegom, że tylko chwila wystarczy, by zrozumieć, że życzliwość kosztuje mniej i daje więcej, niż się nam wydaje. Życzliwe słowa i pozdrowienia są dla każdego człowieka jak życzenia składane w różnych okolicznościach. Należy ich używać jak najczęściej, bo są bardzo cenne i pomocne w życiu.

Życzliwość na dobre zadomowiła się również w klasie „0”. Dzieciom nie trzeba przypominać, aby były dla siebie miłe i to nie tylko w Dniu Życzliwości. Aby przenieść naszą szkolną akcję do domów, dzieci po powrocie ze szkoły miały wręczyć swoim rodzicom żółte goździki. Na listkach kwiatów zawarte były ich postanowienia, w czym pomogą swoim rodzicom i co zrobią tego dnia, aby okazać im swoją miłość i życzliwość.

Zatem bądźmy życzliwi każdego dnia, a nie tylko od święta.

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

Miło nam poinformować, że czterech uczniów z klas siódmych: Marcin Chmurski, Krzysztof Kałucki, Dominik Szałwiński i Jan Nowosielski przekroczyli 80% próg i zakwalifikowali się do etapu rejonowego XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs „Szkoła moich marzeń”

Klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej wzięły udział w Konkursie „Szkoła moich marzeń”. Jego organizatorami są firma Mirbud i tygodnik „Głos Skierniewic i Okolicy”. Konkurs ma na celu pobudzanie wyobraźni i kreatywności najmłodszych uczniów szkół podstawowych oraz zachęcenie ich do pracy w zespole. Projekty dzieci można podziwiać na wystawie w Kinoteatrze Polonez. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 17 grudnia podczas jarmarku świątecznego.

Zachęcamy wszystkich do głosowania na projekt naszych uczniów!

Strona 1 z 6