Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Wystawa kopii obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”

 

W Ośrodku Sportu i Rekreacji w Skierniewicach można było obejrzeć kopię obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa skierniewiczanina Ireneusza Rolewskiego. Z okazji takiej skorzystali uczniowie klas piątych i szóstej, którzy wybrali się do OSiRu, aby móc podziwiać to dzieło będące owocem sześcioletniej pracy młodego artysty ze Skierniewic. Obraz zrobił na nas ogromne wrażenie. Rozmiarami jest on bardzo zbliżony do oryginału i jest bardzo wierną kopią słynnego dzieła Matejki. Była to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć to dzieło w naszym mieście, bo już wkrótce obraz wyrusza w objazd po Europie.

Wycieczka na Jurę Krakowsko – Częstochowską

 

W piątek 18 czerwca klasy czwarte wraz klasą piątą wybrały się na wycieczkę do Ogrodzieńca. Zwiedzaliśmy zamek w Ogrodzieńcu – największą warownię Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, a także jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Poznaliśmy długą historię twierdzy oraz szereg związanych z nią legend. Obejrzeliśmy też Park Miniatur – makietę Szlaku Orlich Gniazd rozciągających się od Krakowa aż po Częstochowę. Na koniec udaliśmy się na warsztaty tworzenia pizzy połączone z konsumpcją. Każdy mógł sam przygotować według uznania swoją pizzę, która następnie lądowała w piecu, a potem na naszych talerzach. Po zwiedzaniu trzeba było przecież się posilić!

Msza w pierwszy piątek września

 

W nowym roku szkolnym wróciliśmy nie tylko na nauki stacjonarnej, ale także do Mszy szkolnych, za którymi wszyscy tęskniliśmy. W piątek 3 września o godz. 8:00 odbyła się Msza św. pierwszopiątkowa, którą sprawował ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. W kazaniu ksiądz dyrektor zastanawiał się, co Pan Jezus chce nam powiedzieć na nowy rok szkolny i po tak długiej przerwie od Mszy szkolnych. Tą pierwszą wiadomością jest fakt, że Jezus jest Oblubieńcem, tzn. jest zakochany w każdym z nas i pragnie być z nami w takiej relacji miłości, jaka ma miejsce między małżonkami. Chrystus zaprasza nas na ucztę, do stołu Słowa i stołu Eucharystycznego; zabiera z przestrzeni grzechu i prowadzi na honorowe miejsce, potwierdzając w ten sposób miłość. Doświadczenie jej w Jezusie gwarantuje wewnętrzny spokój i zadowolenie z życia. To z Nim i w Nim wszystko nabiera sensu. Przyjęcie Go jest jednak uwarunkowane nawróceniem, ono wypływa z doświadczenia miłości. W dzisiejszej Ewangelii Jezus tłumaczy, czym jest stawanie się nawróconym człowiekiem – tak jak nie przyszywa się nowej łaty do starego ubrania, tak nowy człowiek nie może nim być, nie zmieniając się całkowicie. Za Jezusem trzeba pójść radykalnie. „Idźmy za miłością Jezusa, niech nam w tym roku wszystko się jak najlepiej poukłada” – zakończył ksiądz dyrektor.

Po komunii świętej modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem chcąc osobiście doświadczyć spotkania z Panem i Jego Miłością.

O oprawę liturgiczną zadbała klasa VIII b, o muzyczną – chór szkolny

 

Wycieczka klas pierwszych Małego Klasyka do do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.

15 czerwca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.

Dzieci miały okazję zwiedzić Muzeum Lasu i Drewna. Podziwiały znajdujące się tam okazy leśnych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Widziały bogate zbiory owadów, ptaków, szyszek, drewna i wystawę nietoperzy. Uzyskały wiele interesujących informacji np. jak obliczyć wiek drzew.

Uczestniczyliśmy także w ciekawych zajęciach edukacyjnych na świeżym powietrzu. Dzięki, którym dzieci poznały roślinność leśną, zwierzęta zamieszkujące las i ich zwyczaje.

Następnym punktem naszej wycieczki było Alpinarium. Tutaj oprócz skalniaków znajdują się ciągi strumyków, kilka oczek wodnych, a także staw z wyspą, na której gnieździ się kaczka krzyżówka oraz pomieszkują liczne zaskrońce. Można obejrzeć tutaj ponad 900 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata. W większości są to byliny, ale nie tylko. Rosną tu drzewa i krzewy terenów górzystych np. świerk serbski, limby, jodły kalifornijskie. Brzegi strumieni i staw porastają liczne rośliny wodne i nadwodne. Właśnie zaczęły rozkwitać przecudne białe, żółte i różowe grzybienie. Po wyjściu z Alpinarium udaliśmy się do Arboretum, gdzie znajduje się największa kolekcja drzew, krzewów i krzewinek pochodzących ze wszystkich kontynentów naszej strefy klimatycznej. Ogród dendrologiczny może poszczycić się licznymi gatunkami klonów, np. klonu palmowego, przebarwiającego jesienią liście na kolor czerwony. Znajdują się tu również rośliny iglaste, takie jak: daglezje, żywotniki pochodzące z Ameryki Północnej jak również olbrzymie sosny. Uwagę wszystkich przyciągały barwne różaneczniki - kwitnące na żółto, różowo, biało i czerwono.

Na koniec wzięliśmy udział w ognisku. Wycieczka była bardzo udana.

Znakomite wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021

 

Początek roku szkolnego to doskonała okazja do spokojnego podsumowania ubiegłego roku. Chcemy z wami podzielić się dobrą wiadomością o znakomitych wynikach, jakie osiągnęli na egzaminie ósmoklasisty absolwenci Małego Klasyka w maju 2021 r. Wszyscy zdawali egzaminy z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Na tle miasta Skierniewice i województwa łódzkiego nasza szkoła nie ma sobie równych. Z języka polskiego średni wynik szkoły to 70%, podczas gdy w mieście 61%, a w województwie 58%. Identycznie wygląda sytuacja z matematyki: Klasyk – 77%, miasto – 53%, województwo – 48% oraz z języka angielskiego: Klasyk – 92%, miasto – 73%, województwo – 65%.

Z matematyki i języka angielskiego osiągnęliśmy stanin najwyższy, zaś z języka polskiego stanin bardzo wysoki.

Oto jak prezentują się nasze wyniki na tle innych szkół:

Przedmiot Klasyk SP 9 SP 4 SP 5 SP 2 SP 7 Źródła
język polski 70 61 67 62 53 53 73
matematyka 77 53 51 61 45 43 71
język angielski 92 76 74 79 62 61 88

Gratulujemy naszym absolwentom oraz nauczycielom tak znakomitych wyników. Trzymamy kciuki, by kolejne roczniki osiągały podobne wyniki i realizowały swoje marzenia.

Wycieczka przyrodnicza do Rogowa klas IV - V

 

16 czerwca uczniowie klas 4a, 4b oraz 5 pojechali na wycieczkę przyrodniczą do Rogowa. Już sama podróż pociągiem była dla wielu dużym przeżyciem.

Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia terenowe zorganizowane przez Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej pt. „Świat owadów”. Podczas tych zajęć uczniowie poznali owady, ich budowę i rozwój, a także charakterystykę wybranych rzędów. Samodzielnie prowadzili również odłowy owadów w terenie za pomocą czerpaków entomologicznych i ekshaustorów oraz rysowali i opisywali odłowione okazy.

Po tych niezwykle ciekawych zajęciach przyszła pora na wspólne ognisko oraz zabawy integracyjne. Uczniowie zadowoleni i zmęczeni wrócili pociągiem do swoich Rodziców.

Pierwszy dzień szkoły

 

1 września to dla większości uczniów jedna z najbardziej ekscytujących dat w kalendarzu. Dzisiaj dzieci z klas pierwszych i zerówki Małego Klasyka po raz pierwszy mogły swobodnie porozmawiać i wspólnie pobawić się z nowymi koleżankami i kolegami oraz lepiej poznały swoje panie. Nawet jeżeli pojawiły się łzy przy rozstaniu z rodzicami, to smutek szybko mijał przy wspólnej zabawie i nauce. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego ważnego dnia w życiu każdego dziecka, jakim jest rozpoczęcie nowego etapu nauki – edukacji wczesnoszkolnej.

Wycieczka do Płocka klas pierwszych szkoły podstawowej

7 czerwca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Płocka. Pierwszym punktem w programie naszej wycieczki było obejrzenie przedstawienia pt. „Zielona kraina Oz” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Jest to opowieść o perypetiach Doroty, która mieszka w stanie Kansas z wujem, ciotką i psem Toto. Nie mają zbyt wielu przygód, życie na prerii toczy się ospale. Wszystko się zmienia, kiedy nad farmę nadciąga wielki huragan. Dorota i Toto budzą się w zaczarowanej i tajemniczej krainie. Spotykają trzech samotników – Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Bojaźliwego Lwa i rozpoczynają wspólną wędrówkę. Mają przed sobą wiele przeszkód, spotykają okrutną i złą Czarownicę, która chce pokrzyżować im szyki. Ale wspólnymi siłami byli w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu. „W zielonej krainie Oz” to bajka o uniwersalnym, ponadczasowym przesłaniu – o tym, że najważniejsze w życiu są przyjaźń, wolność i dobroć.

Następnie udaliśmy się do pięknie położonego płockiego Zoo. Na powierzchni ponad 10 hektarów zgromadzono tam około 3,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków. Płockie Zoo posiada jedną z największych wśród polskich ogrodów zoologicznych kolekcję gadów. W trakcie zwiedzania wzięliśmy udział w lekcji, podczas której poznaliśmy zwierzęta z różnych stron świata i mieliśmy możliwość ich dotykania i głaskania. Na koniec udaliśmy się do parku linowego Zoolandia, który znajduje się na terenie Zoo. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele radości.

Wycieczka do Rogowa klas szóstych

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstawowa/aktualnosco/rogow-kl6 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

16 czerwca uczniowie klas 6a i 6b wybrali się na wycieczkę do Rogowa. Była to dla nich atrakcja, nie tylko z racji zobaczenia pięknych okazów roślinnych, ale także podróży pociągiem. Podczas wizyty w Rogowie odwiedziliśmy Arboretum, w którym mieliśmy okazję zobaczyć kolekcję drzew z całej naszej strefy klimatycznej oraz rośliny iglaste z terenów Ameryki Północnej. Potem udaliśmy się do Alpinarium, na terenie którego podziwialiśmy ponad 900 gatunków i odmian roślin, których nie spotykamy na co dzień w naszych ogrodach. Wróciliśmy zadowoleni i bogaci w nowe doświadczenia.

{gallery}szkola-podstawowa/aktualnosco/rogow-kl6{/gallery}

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

 

23 marca odbył się w naszej szkole etap wojewódzki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Krzysztof Rożek, uczeń klasy 8a, otrzymał tytuł finalisty.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

krzys pol

Warsztaty fotograficzne i stylizacji

 

W zeszłym tygodniu grupa 20 uczniów z klas siódmych i ósmych wzięła udział w warsztatach fotograficznych i stylizacji w Muzeum Historycznym Skierniewic. Warsztaty były częścią międzypokoleniowego projektu „Portret i styl”, na który składają się następujące elementy: wykłady tematyczne, warsztaty fotograficzne i stylizacji, konkurs fotograficzny, wystawa prac konkursowych online, wystawa prac konkursowych oraz wernisaż z galą wręczenia nagród i koncertem. Wydarzenie trwa od czerwca do listopada 2021.

Nasi uczniowie słuchali wykładów na temat sztuki wykonywania portretów fotograficznych oraz o stylizacjach modnych w latach 1910-tych. Następnie w praktyce próbowali zastosować zdobytą wiedzę w atelier fotograficznym. Bawili się przy tym bardzo dobrze, najpierw portretując siebie nawzajem, a kolejnego dnia stylizując i fotografując modelki-„Seniority”.

Od 1 lipca przez 2 tygodnie odbędzie się wystawa prac online na stronie FB Muzeum Historycznego Skierniewic, i głosowanie na najlepszy portret. Zapraszamy do obejrzenia i głosowania.

Natomiast w formie tradycyjnej, wernisaż prowadzącej warsztaty (Anny Zagórskiej) oraz prac uczniów z galą wręczenia nagród i koncertem będzie miał miejsce w Muzeum 28.11.2021 o godz. 14.00.

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii

 

Jak co roku uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Księdza Stanisława Konarskiego brali udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych.

Mamy zaszczyt poinformować, że finalistą z chemii został Krzysztof Rożek, uczeń klasy 8a.

Serdecznie gratulujemy.

 krzys chem

Rowerowe wyprawy klasy VII a

 

Dwa z tegorocznych dni wycieczkowych klasa VIIa spędziła w gospodarstwach agroturystycznych. 16.06.2021r. byliśmy w Nieborowie, a następnego dnia w Makowie. Na miejsce przyjechaliśmy rowerami, co już było początkiem wspaniałej przygody. Głównym celem naszych wypraw było wspólne spędzanie czasu. Po długim okresie izolacji spowodowanej pandemią cieszyły nas choćby rozmowy z kolegami i koleżankami. Radością były też oczywiście przygotowane dla nas atrakcje. Na początek karmienie konia i krótka przejażdżka konna dla ochotników. Zorganizowano też dla nas przejażdżkę wozem po Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Poza tym była możliwość strzelania z łuku, zjazdu małą tyrolką, szaleństwa na dmuchańcach i trampolinach. Siły wzmocniliśmy pieczoną kiełbaską. Na koniec były lody i spacer po parku w Nieborowie.

Kolejny dzień, to ciąg dalszy wspólnych rozmów, zabaw i gier.

Niewątpliwie były to dla nas udane dni.

 

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego

 

W poniedziałek 12 kwietnia odbył się wojewódzki etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Miło nam poinformować, że tytuł finalisty otrzymała uczennica klasy 8a Elżbieta Adamczyk Rayner.

Życzymy Eli dalszych sukcesów.

elaang

Dobre wyniki naszych uczniów na zawodach algorytmicznych

Nasza Szkoła już drugi rok bierze udział w Centrum Mistrzostwa Informatycznego. W jego ramach odbywają się zawody algorytmiczne. W pierwszej edycji CMI dwa zespoły osiągnęły niezłe wyniki, ale nie zakwalifikowaliśmy się do dalszych etapów. W tym roku startowały dwa zespoły. Jeden z nich w składzie:

Szymon Kośka – Ia

Vitalii Petrychenko – Ia

Witold Mroczka- Rokicki – Ia

Krzysztof Rożek – 8a

zakwalifikował się najpierw do etapu regionalnego i zdobył tam II miejsce a następnie do finałów gdzie zdobył VI miejsce.

Gratulujemy.

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki

 

W bieżącym roku szkolonym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Stanisława Konarskiego wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z matematyki. Do etapu rejonowego, który odbył się 9 marca br. przeszło trzech uczniów: Jarosław Jankiewicz Delgado i Krzysztof Rożek z klasy 8a oraz Franciszek Śliwa z klasy 8b. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Jarek i Krzysiek.

Mamy zaszczyt poinformować, że obaj uczniowie uzyskali tytuł finalisty.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

jarek krzys matma

Laureaci Olimpuska z języka angielskiego w Małym Klasyku

19 marcauczniowie klas 0 – III Małego Klasyka wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek z języka angielskiego. Laureatami olimpiady zostali:

Klasa 0 – Adam Gajewski

Klasy I  - Aleksandra Wojda, Emilia Dwórznik, Marcel Pisarski, Pola Klepaczko, Filip Pełka

Klasy II – Julia Dziąg, Marta Piotrowiak

Klasy III – Bartłomiej Walczuk, Maksymilian Morawski

Serdecznie gratulujemy!

olimpusek sp

Projekt czytelniczy i spotkanie autorskie

 

Klasa Ia przystąpiła do realizacji III modułu Projektu czytelniczego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Temat trzeciego modułu to „Mała chmurka w krainie słońca”. Wybraliśmy lekturę „Afryka Kazika”. Dla uatrakcyjnienia omawiania lektury postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły jej autora. W poniedziałek 24 maja odbyły się trzy spotkania autorskie z Łukaszem Wierzbickim, poznańskim podróżnikiem i autorem książek, m.in. ,,Afryka Kazika”, „Dziadek i Niedźwiadek”, „Ocean to pikuś”, „Machiną przez Chiny”. Wszystkie publikacje Łukasza Wierzbickiego opisują prawdziwe historie, które usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela.

W pierwszym spotkaniu wzięły udział klasy pierwsze, w drugim klasy drugie, a w trzecim klasy trzecie Szkoły Podstawowej. Na spotkaniu pisarz w niezwykle ciekawy sposób opowiedział  o przygodach Kazimierza Nowaka, który rowerem przemierzył Afrykę, oraz historię niedźwiedzia Wojtka, przyjaciela polskich żołnierzy z Armii Andersa, który jest bohaterem książki ,,Dziadek i Niedźwiadek”. Zabrał słuchaczy w rejs kajakiem przez Atlantyk, snując opowieść o Aleksandrze Dobie, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Historie bohaterów uatrakcyjniła prezentacja multimedialna i liczne egzotyczne rekwizyty przywiezione przez naszego gościa,  a niespodziewane efekty dźwiękowe zaskoczyły zebraną publiczność. Pan Łukasz zachęcał do podróżowania, odkrywania nowych pasji, bo, jak zapewniał, „gdy ruszysz przed siebie, na pewno spotka cię coś ciekawego…”. Podróżnik tak ciekawie opowiadał o swoich   książkach, że młodzi uczestnicy słuchali go z zapartych tchem. Po zakończeniu  spotkania dzieci w długiej kolejce oczekiwały na możliwość zakupienia książek i zdobycia autografu naszego gościa.

 

Wycieczka do Farmy Iluzji i do Warszawy „Śladami Chopina”

 

16 czerwca klasy trzecie Małego Klasyka wybrały się na wycieczkę do Warszawy i Żelazowej Woli.

Pierwszy punkt stanowiła Warszawa. Odwiedziliśmy Łazienki, zobaczyliśmy kolejno pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie, Teatr na Wodzie oraz spacerowaliśmy alejkami parku. Potem udaliśmy się na Starówkę. Zobaczyliśmy Zamek Królewski,a na Placu Zamkowym podziwialiśmy kolumnę króla Zygmunta III Wazy. Ostatnim punktem w Warszawie było zobaczenie i poznanie historii dzwonu na Kanonii. Z Warszawy udaliśmy się do Żelazowej Woli. Najsłynniejszego miejsca kultu Fryderyka Chopina. Zwiedziliśmy dom urodzenia kompozytora oraz otaczający go park.

Natomiast 17 czerwca klasy trzecie SP pojechały do Trojanowa do Farmy Iluzji. Podziwialiśmy iluzje anomorficzne, gdzie proporcje obrazów zostały zniekształcone za pomocą odpowiedniego zrzutowania perspektywicznego, lub rzutowania połączonego z odbiciem w specjalnym zwierciadle. W Pokoju Amesa dzieci miały jedyną szansę na to, aby stać się większym od dorosłego. Z kolei w Przewróconym Pokoju mogliśmy poczuć się jak Spider-man i chodzić po ścianie! Świetna zabawa czekała na nas w Lasku Doświadczeń, gdzie mogliśmy skorzystać z kolekcji interaktywnych eksponatów do samodzielnego poznawania tajemnic fizyki.

Na koniec dnia bawiliśmy się na karuzelach i dmuchańcach oraz kupiliśmy pamiątki z naszej wyprawy w specjalnym Sklepiku Farmy Iluzji. W drodze powrotnej dzieci pełne emocji wymieniały się swoimi doświadczeniami i przeżyciami.

 

Lekcja z wrocławskiego ZOO

 

W piątek 14 maja klasy drugie Szkoły Podstawowej wzięły udział w lekcji zdalnej, zorganizowanej przez edukatorów z wrocławskiego ZOO. Tematem przewodnim były „Małpie figle”. Uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat różnych gatunków małp: czym się żywią, jak długo żyją, gdzie występują, dlaczego są gatunkami zagrożonymi. Dzieci dowiedziały się, że producenci oleju palmowego mają destrukcyjny wpływ na lasy deszczowe, które m.in. są naturalnym siedliskiem małp. Po tej lekcji wszyscy dowiedzieli się, że rezygnacja z zakupu batonika zawierającego olej palmowy jest małym krokiem w kierunku ochrony przyrody. Czyńmy te „małe kroki” dla przyszłych pokoleń.

 

Strona 1 z 25