W dniach 9-10 października 2020 roku nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół im. ks. St. Konarskiego w Skierniewicach wzięli udział w dorocznych Dniach Skupienia. Rekolekcje rozpoczęły się wspólną kolacją, podczas której ksiądz dyrektor Piotr Karpiński nawiązał do zbliżającego się Dnia Nauczyciela i wręczył nauczycielom nagrody. Nagrodę organu prowadzącego, czyli biskupa łowickiego Andrzeja Franciszka Dziuby, otrzymała Pani Małgorzata Szyperska. Nagrody dyrektora szkoły otrzymali: Pani Iwona Kalisiak, Pan Marek Leśniewicz oraz Pan Zdzisław Felczyński. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły ksiądz dyrektor przekazał wyrazy uznania i życzenia.
W wieczornej konferencji rekolekcjonista ks. prof. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa przybliżył motto dni skupienia: „W szkole Tyrannosa” (Dz 19, 9) oraz wyjaśnił trzy aksjomaty dotyczące Pana Boga: kim Bóg jest, co to znaczy, że Bóg jest dobry i wszechmogący. Ksiądz rekolekcjonista na przykładach i doświadczeniach z własnego życia udowadniał istnienie Boga. Zachęcał także, do uznania Boga za swego Pana, który nas wybrał i widzi w nas taką wartość, jakiej nikt inny nie dostrzega. Bóg jest także doskonałym nauczycielem, bo uczy nas prawdy etapami, dostosowując ją do naszej gotowości zrozumienia. Duchowny uświadomił także, że Bóg daje każdemu z nas nadzieję na życie wieczne oraz wolność. Po konferencji wprowadzającej modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.
Po nabożeństwie odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego ksiądz dyrektor przyjął życzenia urodzinowe od pracowników szkoły oraz poczęstował zebranych tortem niespodzianką. W czasie wieczoru „nowi” nauczyciele zostali przyjęci w poczet grona pedagogicznego – w tym celu musieli jednak wziąć udział w różnych konkursach, wykazując się wieloma talentami: aktorskimi, sportowymi oraz umiejętnościami logicznego myślenia. Radości było co nie miara.
Kolejny dzień rozpoczął się jutrznią czyli modlitwą Kościoła na początek dnia. Ksiądz rekolekcjonista w krótkiej homilii podkreślił, że aby być blisko Boga, trzeba wypełniać jego przykazania, zaufać mu, mówić o nim dobrze i chwalić Pana Boga.
Po śniadaniu wysłuchaliśmy kolejnej konferencji, tym razem na temat człowieka. Ksiądz rekolekcjonista nawiązując do Pisma Świętego omówił dziesięć prawd o człowieku, m.in. że inny człowiek jest potrzebny, jest wartością, ale także jest kimś innym, startuje z innego poziomu, ma inne talenty i siły. Ewangelia nie każe w człowieku widzieć zła, co raczej nędzę. Dużo miejsca ks. Wojciech poświęcił tematowi wolności. Liczne przykłady nie tylko ożywiały przekaz, ale też czyniły go bardzo przekonującym.
Po kawie i pysznej szarlotce, którą przygotowały dla nas siostry, udaliśmy się na radę szkoleniową. Nauczyciele zostali przeszkoleni w zakresie prewencji wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Jest to trudny i bolesny temat, ale tylko jego znajomość pozwala chronić dzieci. Ksiądz dyrektor zaprezentował także projekt dokumentu o zasadach prewencji w naszej szkole, kodeks zachowań i procedurę postępowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia wykorzystania nieletniego.
Po obiedzie i krótkiej sjeście spotkaliśmy się na Koronce do Miłosierdzia Bożego, po której nastąpiła kolejna konferencja. W tej części ksiądz Wojciech poruszył wiele kwestii dotyczących Kościoła i Boga we współczesnym świecie, jak tożsamość Kościoła, wiara współczesnego człowieka, klerykalizm, problem władzy, pieniędzy, czy homoseksualizmu. Podjęcie współczesnych wyzwań z perspektywy Pisma Świętego i wiary stanowiło dla nas wielką pomoc, jak poruszać się w dzisiejszym świecie.
Kulminacją dni skupienia była wspólna Eucharystia, której przewodniczył ks. Wojciech, a koncelebrowali ks. dyrektor Piotr Karpiński i ks. prefekt Radosław Sawicki. Rekolekcjonista w kazaniu podkreślił, że Biblia to, co dobre umieszcza w przyszłości, dlatego tak ważne jest, by wykazać się jakimś działaniem. Duża rzesza nauczycieli czynnie zaangażowała się w rozmaite posługi w czasie Mszy św. Śpiewy pod kierunkiem Pani Marianny Rzeszotarskiej i Pana Marka Kozłowskiego podnosiły na duchu – jednym strumieniem płynęła pieśń uwielbienia dla Pana. Na zakończenie Mszy świętej ksiądz dyrektor podziękował księdzu Wojciechowi za głoszone słowo, za przyjęcie zaproszenia i za możliwość spotkania się w takim gronie. Życzył księdzu rekolekcjoniście szczęśliwego powrotu do Krakowa i zaprosił ponownie. Podziękował także nam wszystkim za przybycie i uczestnictwo w Dniu Skupienia.
Na kolacji trwało dalsze dziękczynienie. Nikt się nawet nie spieszył, chcąc przedłużyć ten czas choćby o kilka minut. Dni skupienia należy uznać za udane ta w wymiarze ludzkim, jak i religijnym. Są one wielkim darem dla wspólnoty pracowników Klasyka. Już teraz czekamy na kolejne za rok. Może tylko w trochę bezpieczniejszym świecie.