Breadcrumbs

KLASYCZNE LICEUM

Studniówka 2020

W sobotę 11 stycznia uczniowie klas maturalnych Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego bawili się na tradycyjnym Balu Studniówkowym. Uroczystość rozpoczął polonez, który zachwycił zaproszonych gości. Młodzież ubrana w eleganckie kreacje sunęła po parkiecie, wykonując skomplikowane przejścia, szpalery, obroty, suwaki i inne figury tego pięknego, staropolskiego i dostojnego tańca. Po gromkich brawach nastąpił czas przemówień. Głos zabrali przedstawicieli młodzieży, rodzice, wychowawcy klas maturalnych, ksiądz dyrektor Piotr Karpiński oraz honorowy gość Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wojciech Osial. Młodzież i rodzice podziękowali za możliwość nauki i rozwoju w tak wspaniałym miejscu, jakim jest nasza szkoła. Wychowawczynie dokonały podsumowania wspólnej drogi licealnej i życzyły spełnienia marzeń. Ksiądz dyrektor podnosił uczniów na duchu zapewniając, że matura pójdzie znakomicie, gdyż po naszej szkole „są skazani na sukces”. Ksiądz biskup natomiast zachęcał do realizacji wielkich ideałów na wzór „wolnych orłów”.

W części artystycznej młodzież pokazała program nawiązujący do lat 20. XX wieku. Uczniowie przenieśli zebranych w świat na wzór „starego kina”. Mogliśmy obejrzeć czarno-białe filmy, usłyszeć przedwojenne szlagiery, jak „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, czy motyw muzyczny z filmu „Vabank”. Maturzyści pochwalili się również zdolnościami tanecznymi, gdyż pokazali dwie rewie: jedną wykonały przebrane w stroje z epoki dziewczęta, a drugą chłopcy. Na koniec młodzież zaśpiewała piosenkę Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”. Część artystyczna zachwyciła zebranych, wykonawcy otrzymali owacje na stojąco.

Po toaście i kolacji nastąpił czas wspólnych zdjęć i zabawa do białego rana.

Adwentowy dzień skupienia i szkolne kolędowani

W piątek 20 grudnia społeczność Klasyka uczestniczyła w adwentowym dniu skupienia, który służył duchowemu przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia.

O godzinie 8.00 w kościele NSPJ rozpoczęła się wspólna modlitwa i liturgia Słowa, której przewodniczył ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. W oparciu o Ewangelię o zwiastowaniu NMP kapłan wyjaśnił strukturę wiary. Wiara rodzi się ze słuchania i przyjęcia Słowa Bożego. Wraz ze Słowem pojawia się to, co wydaje się niemożliwe i nieosiągalne. Jednak dzięki Bożej pomocy i wsparciu uda się zrealizować i urzeczywistnić to, co nieprawdopodobne. Kolejnym filarem wiary jest zrozumienie. Wiara stawia pytania i poszukuje na nie odpowiedzi, dlatego ksiądz Piotr Karpiński zachęcił do dyskusji, do dialogu z Panem Bogiem, do dialogu na płaszczyźnie wiary i rozumu, bo wiara nie przekreśla rozumu. Czwartym elementem wiary jest zgoda na Boży plan i przyjęcie go wyrażone modlitwą i poznawaniem Słowa Bożego, czytaniem Pisma Świętego. Wiara zaczyna się od Słowa i do Słowa powraca. Ksiądz dyrektor życzył wszystkim, by podczas Świąt znaleźli chwilę na osobiste spotkanie z nowonarodzonym Synem Bożym, by odkryli w sobie potrzebę stawiania Stwórcy pytań i otworzyli się na to, co niemożliwe. Po konferencji nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do szkoły na klasowe spotkania wigilijne oraz konkurs kolęd, podczas którego można było usłyszeć tradycyjne kolędy i pastorałki zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach. Koncert ten okazał się prawdziwa muzyczną ucztą dla duszy i wprowadził wszystkich w iście świąteczny nastrój. Dodatkowo przyniósł zwycięstwo klasie Ic KLO, która zaśpiewała piosenkę z musicalu „Metro” pt. „Uciekali”. Drugie miejsce zajęła klasa IIb KLO za kolędę „Triumfy Króla Niebieskiego”, zaś trzecie miejsce klasa VIIa za wykonanie kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Jury w składzie: pani dyrektor Honorata Dębska, pani Marianna Rzeszotarska oraz pan Piotr Wójcik przyznało także wyróżnienie klasie IIIa KLO za kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”.

Głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. Podziękował wychowawcom klas za przygotowanie koncertu kolęd, który otworzył szeroko serca na przyjęcie Tajemnicy Bożego Narodzenia, wprowadził w świąteczną atmosferę, wzruszył, ale momentami także rozweselił i rozbawił zebranych. Na koniec grono pedagogiczne zaśpiewało swoim uczniom przygotowane wcześniej dwie kolędy oraz zaprosiło do wspólnego wykonania utworu: „Święty czas”.

Wieczór wigilijny

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie w czwartek 19 grudnia w murach Zespołu Szkół im. Ks. Stanisława Konarskiego spotkała się cała społeczność Klasyka, jego absolwenci, zaprzyjaźnione osoby oraz zaproszeni goście na uroczystym Wieczorze Wigilijnym.

Gościliśmy Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Andrzeja Franciszka Dziubę, dyrektor delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty w Skierniewicach Marię Irenę Lesiak, przewodniczącego Rady Miasta Łowicza i wieloletniego nauczyciela KLO dra Henryka Zasępę, zastępcę naczelnika Wydziału Edukacji Miasta Skierniewice Zofię Ulińską oraz zaprzyjaźnionych emerytów i rencistów ze Skierniewickiego Klubu Seniora „Ustronie”.

Spotkania te wpisały się na stałe w kalendarz szkoły. Tradycją jest, że wystawiana jest sztuka teatralna przygotowywana przez uczniów. Oprócz wielu jasełek był już „Pokutnik z Osjaku” Romana Brandstaetttera i „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły. W tym roku sięgnęliśmy po światową klasykę – komedię Williama Shakespeare’a pt. „Wiele hałasu o nic”. To jedna z najczęściej wystawianych sztuk angielskiego dramaturga.

Choć dramat ma już czterysta lat, to porusza tematy bliskie naturze ludzkiej, a przez to zawsze aktualne – miłość, która zawsze pokona największe przeszkody i słowo, które ma ogromną moc czynienia zarówno dobra, jak i zła.

Sztukę przygotowali uczniowie klas pierwszych i drugich Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Pana Jacka Marczaka, Pani Ewy Adamczyk Rayner, Pani Katarzyny Grzegorzewskiej i Pani Urszuli Mrówki. O oprawę plastyczną zadbały Panie Małgorzata Mikusek i Małgorzata Brzuszczak, zaś oprawę muzyczną przygotowała Pani Marianna Rzeszotarska.

Na szczególną uwagę zasługuje gra aktorska uczniów naszej szkoły. Zachwycili wszystkich talentem, zaangażowaniem i swobodą w odtwarzaniu granych postaci. Niewątpliwą atrakcją sztuki był taniec w wykonaniu grupy uczniów oraz interpretacja piosenki Mariah Carey pt. „Without You”. W scenie finałowej sztuki chór szkolny przepięknie zaśpiewał „Psalm dla Ciebie” Piotra Rubika.

Przedstawienie „Wiele hałasu o nic” zostało entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, a brawom nie było końca. Swoje uznanie dla gry aktorskiej młodzieży liceum wyrazili w swoich przemówieniach zaproszeni goście.

Chór szkolny pod dyrekcją Pani Marianny Rzeszotarskiej zaprezentował koncert pięknych polskich kolęd, które podkreśliły bożonarodzeniowy charakter spotkania.

Następnie harcerze przekazali na ręce Księdza Dyrektora Betlejemskie Światło Pokoju 2019 wraz z życzeniami. W tym roku towarzyszą im słowa wypowiedziane 40 lat temu, 10 czerwca 1979 r. przez św. Jana Pawła II na krakowskich Błoniach.

W dalszej części wieczoru Samorząd Uczniowski, Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński oraz zaproszeni goście złożyli życzenia bożonarodzeniowe wszystkim zebranym, a Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba poświęcił opłatki, którymi następnie przełamali się wszyscy zgromadzeni na uroczystości.

W świątecznej atmosferze przy dźwiękach kolęd spędziliśmy resztę wieczoru, dzieląc się wrażeniami po obejrzeniu sztuki i wspominając, co wydarzyło się w mijającym roku.

Mikołajki w Klasyku

 

6 grudnia to data dobrze znana – dzień św. Mikołaja. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się w czerwone stroje, często z elementami świątecznymi. Oczywiście Święty Mikołaj odwiedził naszą szkołę. W nagrodę rozdał wszystkim uczniom słodkości. Mamy nadzieję, że wszyscy nie tylko świetnie się bawili, ale także doświadczyli życzliwości i serdeczności, dzięki czemu sami staną się lepsi.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

 

W piątek 29 listopada w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Skierniewice. Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz młodzież Klasycznego Liceum wybierali swoich przedstawicieli. Głosowanie odbywało się na przerwach w godzinach 10.35-13.45. Każdy, chcąc oddać głos, musiał potwierdzić swoją tożsamość.

Reprezentantką młodzieży Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego w Młodzieżowej Radzie Miasta została Julia Głuszcz. Szkołę Podstawową zaś reprezentować będzie Roma Łukasiewicz.

Serdecznie gratulujemy!

julka mrm

Światowy Dzień filozofii w Klasyku

Dziś trzeci czwartek listopada, czyli Światowy Dzień Filozofii! Święto zapoczątkowane przez UNESCO, którego celem jest zachęcanie społeczeństwa do poznawania filozofii, krytycznego i otwartego myślenia oraz rzetelnej, racjonalnej debaty na najważniejsze tematy. Z tej okazji na wielu Uniwersytetach organizowane są konferencje, wykłady, prelekcje oraz dni otwarte.

W naszej szkole licealiści od pierwszej klasy uczęszczają na zajęcia z podstaw filozofii, prowadzone przez księdza dyrektora dr Piotra Karpińskiego, które mają przygotować do otwartej wymiany myśli w dalszej drodze akademickiej. Nieprzerwanie trwają również przygotowania do Olimpiady Filozoficznej, w której nasi uczniowie od lat osiągają sukcesy. Prowadzi je również ksiądz dr Piotr Karpiński, a w tym roku włączył się absolwent naszego liceum i gimnazjum - Przemysław Wojenka, który dwukrotnie otrzymał tytuł finalisty w Olimpiadzie Filozoficznej, a obecnie jest studentem trzeciego roku filozofii i kognitywistyki w Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego.

Seminarium z przedsiębiorczości na SGH w Warszawie

 

W środę 20 listopada nasi licealiści uczestniczyli w seminarium z przedsiębiorczości pod nazwą „Z Olimpiadą na »ty«”, które odbyło się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W tym roku hasłem przewodnim Olimpiady Przedsiębiorczości jest „Zarządzanie różnorodnością w organizacji. Kultura, pracownik, struktura”. Uczniowie wysłuchali cyklu wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych SGH, które przybliżały zagadnienia tegorocznego hasła przewodniego. Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie poczynili kolejny krok związany z przygotowaniami do Olimpiady.

Uroczystość Świętej Wiktorii

 

Dnia 11 listopada uczniowie klas 1c i 1d liceum reprezentowali naszą szkołę w Łowiczu na obchodach Święta Niepodległości oraz Uroczystości Świętej Wiktorii, dziewicy i męczennicy, patronki diecezji łowickiej. Młodzież wzięła udział w uroczystej procesji ulicami miasta, dostępując zaszczytu niesienia relikwii świętej, a następnie uczestniczyła we Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. Ten uroczysty dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

Wolontariusze zadbali o groby na skierniewickim cmentarzu

Okolica kościoła św. Stanisława w tym roku wypiękniała – uporządkowano teren przy cmentarzu, zamiast „dzikiego” parkingu jest kilkanaście nowych stanowisk na samochody. W sobotę 26 października wolontariusze z naszej szkoły pod kierunkiem pani Renaty Wolniewicz od rana pracowali przy grabieniu liści wokół grobów na tym najstarszym skierniewickim cmentarzu. Pogoda nam bardzo sprzyjała, dzięki czemu praca była dużo lżejsza niż rok temu. Do godziny 13.00 udało się sprzątnąć cały teren. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy, również w imieniu pana kościelnego.

groby

Nasi stypendyści Prezydenta Miasta Skierniewice

 

W tym roku 131 uczniów ze skierniewickich szkół otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Skierniewice za wybitne osiągnięcia w nauce. Stypendia przyznawane są za średnią ocen oraz za osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz w konkursach artystycznych.

W gronie wyróżnionych znalazła się duża grupa naszych uczniów. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 24 października w Kinoteatrze Polonez, uczniowie odebrali gratulacje z rąk zastępcy prezydenta Skierniewic Jarosława Chęcielewskiego oraz posła na Sejm RP Dariusza Klimczaka.

Stypendyści ze Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Konarskiego: Weronika Wieteska, Zofia Rochala, Wiktoria Goszkowska, Maksymilian Kłosiński, Piotr Chudzio i Krzysztof Rożek.

Stypendyści z Klasycznego Liceum: Maria Marek, Karina Dzięcioł, Martyna Stanowska, Aleksandra Supeł, Michalina Pietrzak, Magdalena Rutkowska, Maciej Tomczyk, Maciej Maciejak i Michał Kalisiak.

Wszystkim naszym stypendystom gratulujemy i życzymy wytrwałości w utrzymaniu swoich wyników w nauce na najwyższym poziomie.

Debata i wybory do samorządu

We wtorek 22 października odbyła się debata kandydatek do Samorządu Uczniowskiego Liceum. O tytuł przewodniczącej samorządu walczyły: Julia Głuszcz, Aleksandra Hryniewicz, Patrycja Tomaszewska i Zuzanna Włodarczyk. Na szóstej godzinie lekcyjnej licealiści z klas pierwszych i drugich zebrali się w auli szkolnej i przysłuchiwali prezentacji trzech kandydatek, gdyż Julia Głuszcz była nieobecna z powodu choroby. Uczennice miały za zadanie zaprezentować się, opowiedzieć o swoich pomysłach na zmiany w szkole, przedstawić plan pracy i współpracy z dyrekcją szkoły.

Następnego dnia odbyły się wybory. Najlepiej zdaniem licealistów zaprezentowała się Aleksandra Hryniewicz, która w wyborach na przewodniczącą samorządu zdobyła 66 głosów (41%). Pokonała tym samym rywalki. Wybory miały miejsce 23 października w auli szkolnej. Uczniowie głosowali na przerwach między 8.45 a 14.30. Debata zachęciła licealistów do oddania głosu na wybraną kandydatkę, gdyż w głosowaniu udział wzięło 160 osób (tj.78%). Wygrała Aleksandra Hryniewicz – 66 głosów, na drugim miejscu była Zuzanna Włodarczyk – 54 głosy, później Patrycja Tomaszewska – 21 głosów i Julia Głuszcz – 19 głosów.

Serdecznie gratulujemy i czekamy na realizację obietnic.

samaorzad

Kampania edukacyjna Straży Pożarnej

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów liceum/aktualnosci/akcja-czad oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W poniedziałek 21 października  uczniowie klas pierwszych liceum wzięli udział w dorocznej kampanii edukacyjnej Państwowej Straży Pożarnej pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność”. Pogadanki i prezentacje o zagrożeniach czadem, pożarem czy dopalaczami były ilustrowane piosenkami w wykonaniu zespołu strażackiego z PSP z Sieradza. Podczas koncertu wyświetlane były prezentacje z autentycznych akcji ratunkowych, w których strażacy brali udział. Niektóre ze scen były drastyczne, ale po to, by uświadomić młodym ludziom, jak łatwo, w kilka chwil stracić życie. Całe przedsięwzięcie zostało stworzone we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Sieradzu, więc wszelkie treści były odpowiednie do wieku naszych uczniów. Na koniec prowadzący zaapelował: „Nie zabijaj i nie daj się zabić”. Na zakończenie wśród uczestników, którzy przy wejściu ciągnęli losy, rozlosowane zostały czujniki dymu i czadu. Miło nam poinformować, że nasze dwie uczennice zostały posiadaczkami sprzętu, który może uratować im życie.

{gallery}liceum/aktualnosci/akcja-czad{/gallery}

Otrzęsiny klas pierwszych liceum

 

W dniu 14 października odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych liceum, przygotowane przez uczniów klas drugich. Rywalizacja między pierwszoklasistami rozpoczęła się już w piątek 11 października. Wtedy to uczniowie klas pierwszych byli ubrani bardzo barwnie i z fantazją w stroje z lat 70. Nie zabrakło też pysznych ciast upieczonych właśnie przez nich. Stroje i ciasta oceniało jury, składające się z przedstawicieli drugich klas liceum. Poniedziałkowa impreza miała charakter wesołej zabawy z ciekawymi konkurencjami. Konkurencje te były wzorowane na znanych teleturniejach, jak „Mam talent”, „Familiada”, „Milionerzy” i „Jaka to melodia”. Pytania dotyczyły naszych realiów szkolnych, ciekawostek dotyczących nauczycieli i uczniów. W ramach rywalizacji między klasami mogliśmy także obserwować efektowne tańce i śpiewy. Po tym wydarzeniu pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

Święto Patrona Szkoły

W poniedziałek 14 października obchodziliśmy Święto naszego patrona, ks. Stanisława Konarskiego, które tradycyjnie łączymy z Dniem Edukacji Narodowej i ślubowaniem klas pierwszych.

O 8.00 odbył się apel dla klas 0-VI SP. Uczniowie klas piątych przygotowali program, w którym śpiewali piosenki i recytowali piękne teksty. Odbył się również pokaz mody nauczycielskiej, który w humorystyczny sposób podkreślał strojem to, co wyróżnia pedagogów uczących różnych przedmiotów. Młodzi artyści przybliżyli również sylwetkę patrona szkoły. Samorząd zaś złożył dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia oraz wręczył upominki. Na zakończenie głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował uczniom za pamięć i życzenia, a także pogratulował młodym artystom.

O 9.30 zgromadziliśmy się w kościele NSPJ na uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego i księdza Radosława Sawickiego. Na początku ks. dyrektor wspomniał o tym, że dzisiejszy dzień to Święto Patrona Szkoły księdza Stanisława Konarskiego i Edukacji Narodowej, czyli nauczycieli, szkoły i uczniów. To wyjątkowy dzień dla klasy „0”, klas pierwszych szkoły podstawowej i liceum, bo złożą uroczyste ślubowanie i staną się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności.

W czasie kazania ksiądz dyrektor zwrócił uwagę, że tego dnia w diecezji łowickiej obchodzone jest święto poświęcenia katedry w Łowiczu. Każdy kościół to miejsce, w którym Chrystus chce być blisko nas, tak jak Bóg w raju był blisko Adama i Ewy. Po grzechu pierworodnym pierwsi ludzie wędrowali po pustyni, nie mieli miejsca, w którym mogli się modlić. Świątynię Bogu chciał wybudować w Jerozolimie król Dawid, zgromadził materiały, ale dokończył ją jego syn – Salomon, który słynął z mądrości i pięknej modlitwy. Salomon w świątyni modlił się i nie dowierzał, że Bóg zamieszka na ziemi wśród ludzi. Jezus to Słowo, które stało się ciałem i zamieszkało wśród nas, czyli w Kościele – wspólnocie wiernych, ale i w nas, czyli w świątyni naszego ciała. Ksiądz dyrektor zaznaczył, że my jako społeczność szkoły katolickiej w dzień Patrona Szkoły spotykamy się w kościele, jesteśmy Kościołem, to podstawa naszej tożsamości. W szkole katolickiej nauka połączona z wiarą daje niesamowite rezultaty, bo Kościół pozwala się rozwinąć wszechstronnie. 13 października 2019 roku odbyła się w Rzymie kanonizacja kardynała Newmana, który połączył teorię Darwina z nauką kościoła rzymsko-katolickiego. W kościele jest najlepsza nauka, piękno i bogactwo wiary, a my – nauczyciele i uczniowie, jesteśmy zaproszeni, aby to odkrywać. Kościół nie każe pozbyć się rozumu, bo bez niego wiara będzie ograniczona, tak jak rozum bez wiary. Oświeceniowa Komisja Edukacji Narodowej chciała, żeby ludzie byli oświeceni, chciała wprowadzić edukację świecką, która byłaby w opozycji do Kościoła, a przecież chrześcijanin to człowiek oświecony. Jezus to „logos” (rozum), bo jest pełnią prawdy i miłości, a ludzie to żywe kamienie, które wznoszą piękną duchową świątynię Bogu. Człowiek może dojrzewać w wymiarze intelektualnym (rozum) i duchowym (wiara). Dziękujmy za szkołę, w której wzrastamy i się rozwijamy, jest ona zaproszeniem od Boga i Kościoła do poznawania świata rozumu i wiary.

Po Komunii św. odbyło się ślubowanie uczniów klasy „0”, klas pierwszych szkoły podstawowej i liceum, które poprowadziła pani wicedyrektor Magdalena Wesołowska. Następnie miało miejsce uroczyste przekazanie sztandaru szkoły nowemu pocztowi. Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński podziękował za ślubowanie i przekazanie sztandaru, a także wyraził radość, że tylu uczniów tak pięknie ubranych ślubowało przed społecznością szkoły, ale i przed Bogiem. Ksiądz dyrektor podziękował wszystkim nauczycielom za trud, poświęcenie, za bycie zawsze dla swoich uczniów, służenie im pomocą. Podziękował również wszystkim pracownikom szkoły: administracji i obsługi i życzył, aby każdy dawał tej szkole siebie, bo służy Bogu i człowiekowi. Następnie wyróżnił kilku pracowników szkoły, ale zaznaczył, że wszyscy powinni czuć się wyróżnieni. Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymały: pani Maria Niwicka, pani Agnieszka Kuśmierczyk i pani Janina Woźniak. Nagrodę Organu Prowadzącego dostała pani wicedyrektor Magdalena Wesołowska.

Po Mszy świętej udaliśmy się do auli szkolnej, w której uczniowie klas pierwszych trzyletniego liceum przybliżyli wszystkim postać patrona szkoły księdza Stanisława Konarskiego, pokazali nauczycieli ich oczami, a samorząd szkolny skierował do dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników życzenia i wręczył słodkie upominki.

 

Msza święta w pierwszy piątek

W pierwszy piątek października, jak co miesiąc, społeczność Klasyka zgromadziła się na Mszy świętej w kościele na Widoku, sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Tego dnia, 4 października Kościół katolicki wspomina św. Franciszka z Asyżu.

W czasie kazania ksiądz dyrektor przywołał życiorys świętego i jego posłannictwo. Jan Bernardone urodził się w Asyżu, w bogatej rodzinie kupieckiej. Wiódł w młodości hulaszcze i beztroskie życie. Pierwszym głębokim i trudnym dla niego doświadczeniem była choroba. Po niej odkrył, że dotychczasowe życie w Asyżu: zabawy i koledzy przestało go cieszyć. A słowa Jezusa: „Bierz to, co gorzkie za słodkie”, które usłyszał, przybliżyły go do nawrócenia i do obrania nowej drogi – chce żyć w ubóstwie, blisko ludzi biednych i pokrzywdzonych. W kościółku św. Damiana słyszy głos Boga: „Franciszku, odbuduj mój kościół”, więc udaje się do Rzymu, do papieża, aby ten zatwierdził regułę ubóstwa, według której zamierza żyć i na grób św. Piotra. Oddał to, co miał swojemu ojcu i ubrał się w skromny habit w kształcie krzyża. Ksiądz dyrektor powiedział również, że Jan Paweł II zwrócił uwagę, że ubóstwo św. Franciszka dało mu nieograniczoną wolność, a kardynał Franciszek Macharski, stwierdził, że to „czysta Ewangelia”. W każdym wieku są współcześni Franciszkowie, którzy realizują Ewangelię, są blisko ubogich: Jan Paweł II, siostra Faustyna, ojciec Pio, a dziś kardynał Konrad Krajewski – jałmużnik papieski. Kardynał Konrad Krajewski to Franciszek naszych czasów, który pomaga ewangelicznie, zaspokajając podstawowe potrzeby ubogich. Na koniec homilii ksiądz dyrektor podkreślił, że św. Franciszek to człowiek, który odbudował Kościół w średniowieczu, a współcześni Franciszkowie być może też będą pełnić taką rolę, czyli odbudują współczesny Kościół.

Klasy drugie liceum na Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów liceum/aktualnosci/czestochowa-2ab-2019 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

We wtorek 24 września uczniowie klas drugich liceum reprezentowali naszą szkołę na Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Młodzież powitał ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Konferencję „O miłości” wygłosił ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Po przerwie młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać świadectwa wiary pary aktorskiej Dominiki i Michała Chorosińskich. O oprawę muzyczną zadbał zespół Fausystem. Następnie uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział we Mszy świętej, podczas której homilię wygłosił ks. biskup Marek Mendyk. Modlił się on za polską młodzież i zawierzył ją opiece Matki Bożej Częstochowskiej. Potem odbyła się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, którą prowadziła młodzież. Przy pomniku Jana Pawła II nastąpiło zakończenie spotkania młodych katolików. 

Następnego dnia uczniowie odwiedzili dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Muzeum to podzielone jest na kilka części, związanych z dzieciństwem i młodością Karola Wojtyły oraz Jego kapłaństwem, pielgrzymkami i pontyfikatem. Ta nowoczesna multimedialna wystawa pozwala odkryć lub poznać na nowo życie i nauczanie człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Po wizycie w muzeum udaliśmy się do pobliskiej cukierni na wadowickie kremówki. Następnie obydwie klasy wraz z wychowawcami pojechały do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau. Muzeum w Auschwitz jest swoistym pomnikiem i świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce. Obóz ten był miejscem eksterminacji Żydów z całej Europy, Polaków, Romów oraz ofiar innych narodowości. Zło takie nie może się powtórzyć. Trzeba pamiętać, ale też dbać o pojednanie między narodem polskim i niemieckim – tak do młodzieży apelował ksiądz Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

{gallery}liceum/aktualnosci/czestochowa-2ab-2019{/gallery}

Wycieczka integracyjna klas Ia i Ib

W dniach 25-27 września klasy Ia i Ib 4-letniego liceum wyjechały na wycieczkę integracyjną do Spały. Oprócz typowych zabaw integracyjnych uczniowie zapoznali się z elementami bushcraftu i surwiwalu. Były też elementy naszej historii – zwiedzanie bunkru w Konewce. Choć pogoda nam nie sprzyjała, wszyscy wrócili w dobrych humorach, zintegrowani, pełni pozytywnej energii i zapału do nauki.

Wizyta uczniów ze szkoły partnerskiej w Niemczech

W dniach 21-28 września 2019 gościliśmy w naszej szkole już po raz piąty grupę młodzieży wraz z nauczycielami z zaprzyjaźnionego Missionsgymnasium w Bad Bentheim w Niemczech.

Nasi uczniowie wspólnie ze swoimi niemieckimi kolegami realizowali projekt „Polacy i Niemcy – stereotypy i uprzedzenia czy różnice kulturowe?”. W ramach projektu uczniowie analizowali teksty z książek Steffena Möllera „Viva Polonia” i „Expedition zu den Polen” i zastanawiali się, skąd biorą się istniejące od wielu lat w obu narodach wzajemne uprzedzenia i stereotypy.

Program wymiany był bardzo bogaty. Uczniowie odwiedzili Jasną Górę w Częstochowie, gdzie w obecności przewodnika poznali historię obrazu Czarnej Madonny oraz klasztoru paulinów. Następnego dnia zwiedzili wspólnie muzeum poświęcone życiu św. Jana Pawła II w Wadowicach, zaś ostatnim punktem programu była wizyta w Auschwitz.

Swoje odczucia, wrażenia i wspomnienia uczniowie wyrazili w sposób artystyczny tworząc wystawę fotograficzną uzupełnioną relacjami z podróży. Młodzież stworzyła również mapy myśli wypisując na nich cechy charakterystyczne dla obu narodów.

Dzięki tej wizycie nasi uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności językowe, zawrzeć nowe przyjaźnie, a także pozbyć się wszelkich uprzedzeń wobec naszych sąsiadów. Zauważyli również, że pomimo pewnych różnic kulturowych są do siebie bardzo podobni, zaś trudna polsko-niemiecka historia może stanowić doskonały fundament prawdziwych więzi i przyjaźni pomiędzy polskimi i niemieckimi uczestnikami wymiany.

Wymiana szkolna dofinansowywana jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży

Wycieczka integracyjna klas I liceum

25 września uczniowie klas pierwszych 3-letniego liceum wraz z wychowawcami udali się na trzydniową wycieczkę do Zakościela, położonego nad rzeką Pilicą. Całemu pobytowi przyświecało hasło „Aktywna integracja”. Uczniowie po podzieleniu na grupy realizowali zestaw gier i zabaw integracyjnych, wymagających współdziałania w grupie i komunikacji. Na uczniów czekały takie atrakcje, jak nauka gry w futbol amerykański, koszykówka, mini zoo, zjazdy tyrolką. Wieczory spędzali również bardzo aktywnie przy ognisku i bawiąc się na dyskotece. Był także spacer do pobliskiego Inowłodza, gdzie młodzież zwiedziła kościół św. Idziego i zamek z XIV w. ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, który swoje mury udostępnił takim produkcjom filmowym, jak „Korona Królów” czy „Pan Wołodyjowski”. Kapryśna pogoda, cudowne krajobrazy, wspólne rozmowy i spędzanie czasu wpłynęły na nawiązanie pięknych relacji w ramach nowych klas i już na starcie zapewniło wspaniałe wspomnienia.

Tydzień wychowania

Od poniedziałku 16 września do piątku 20 września w naszej szkole przeżywaliśmy IX Tydzień Wychowania pod hasłem: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?”. O 8.00 spotykaliśmy się w auli szkolnej na nabożeństwie Słowa Bożego, w czasie którego poznaliśmy postacie różnych nauczycieli. Może nim być każdy: ksiądz, zakonnik, dowódca, szewc, nauczyciel…

W poniedziałek 16 września o godz. 8.30 odbyła się specjalna Msza święta dla uczniów klas I-VI, na którą zaprosiliśmy także SP4 i SP9. Mszy przewodniczył ksiądz dyrektor, zaś homilię wygłosił ks. Karol Chrapulski.

We wtorek 17 września spotkaliśmy się na Mszy świętej dla młodzieży z klas VII-VIII SP i szkół średnich. Na wstępie ksiądz dyrektor powitał uczniów, nauczycieli i dyrekcje okolicznych szkół. W homilii ks. dyrektor przywołał postać Franciszka Blachnickiego – polskiego księdza katolickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie i jego słowa: „Jaki obraz Chrystusa, taki obraz Kościoła”. Tydzień Wychowania to dobry czas, aby porozmawiać o Kościele, który współcześnie jest kształtowany przez media, Internet i osobiste doświadczenia ludzi. Ten obraz nie jest pozytywny, więc wielu ludzi radzi, żeby z niego odejść, bo nie ma w nim nic dobrego. Chrystus założył Kościół, jesteśmy nim my wszyscy, powinniśmy go tworzyć i kształtować. Kościół powinien być wychodzący do ludzi tak jak Jezus, który wędrował, uzdrawiał, powinien wchodzić w skomplikowaną historię świata i każdego z nas. Chrystus natrafił na pogrzeb młodzieńca, jedynego syna wdowy, która po jego śmierci została sama. Użalił się nad nią, poruszony miłosierdziem. Miłosierdzie to drugie imię Kościoła. Jezus poruszony miłosierdziem dotknął zwłok - „mar” chłopca i wziął na siebie jego grzech, śmierć, wrócił go tym samym do życia. Sytuacja młodzieńca jest analogiczna do sytuacji Chrystusa, który bierze na siebie nasz grzech, śmierć, przywracając nas do życia. Zmarły chłopiec wstał, bo Bóg nawiedził go, tak jak nawiedza swój lud, gdy ten jest trudnym położeniu. Ludzie przekazywali sobie wieść o cudzie przywrócenia chłopca do życia. Tak samo my, gdy Bóg nas uzdrowi, chcemy o nim mówić, stajemy się apostołami. Słowa Franciszka Blachnickiego: „Jaki obraz Chrystusa, taki obraz Kościoła” pokazują Kościół wychodzący do drugiego człowieka, miłosierny, odbierający śmierć, nawiedzający swój lud, pomagający ubogim i potrzebującym. Taki jest Kościół, jaki jest Chrystus. Jaki obraz Jezusa mamy w głowie, taki będziemy tworzyć Kościół. A zależy on przede wszystkim od młodych, bo oni są jego przyszłością.

Na zakończenie Mszy świętej ks. dyrektor pobłogosławił wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkół i wszystkich zebranych, podziękował za zasłuchanie i życzył dobrego roku szkolnego, a także tego, aby odnaleźli swoje miejsce w Kościele i wzięli za niego odpowiedzialność.

 

Strona 1 z 8