Breadcrumbs

WYDARZENIA

Msza szkolna w drugą niedzielę kwietnia

W niedzielę 14 kwietnia społeczność Klasyka modliła się na Mszy świętej sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Na drugą niedzielę miesiąca przypadła Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, rozpoczynająca obchody Wielkiego Tygodnia. Tradycja święta jest związana z triumfalnym wjazdem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy na Święto Paschy. Według przekazów biblijnych lud witający Syna Bożego rzucał przed Nim gałęzie palmy, dlatego też od tamtej pory wierni przychodzą do kościoła z palemką, która symbolizuje nie tylko męczeńską śmierć, ale i odradzające się życie.

Ksiądz dyrektor rozpoczął Mszę świętą od poświęcenia przyniesionych do świątyni palm, a następnie wraz z lektorami odczytał opis Męki Jezusa Chrystusa według św. Łukasza. Następnie duchowny zachęcił wiernych do pójścia za Panem Jezusem, do uczestniczenia w Jego zmartwychwstaniu i życiu. Prosił także wiernych o modlitwę za młodych ludzi, ponieważ w Niedzielę Palmową Kościół na całym świecie obchodził 34. Światowy Dzień Młodzieży.

Na koniec Eucharystii szkolny Chór pod batutą pani Marianny Rzeszotarskiej zaśpiewał „Pasję miłości”, której słowa: „za ciebie i mnie, na krzyża ramionach, rozpięty był On, Pan i Król. Człowiekiem się stał i jak człowiek skonał. Z miłością zniósł strach i ból. Każdy grzech na krzyżu spłacił swoją krwią”, mają pomóc wiernym wyciszyć się i skupić na duchowym przygotowaniu się do wejścia w okres Wielkiego Tygodnia.

 

 

 

Msza w pierwszy piątek kwietnia

W pierwszy piątek kwietnia społeczność Klasyka modliła się podczas Mszy świętej, sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Ewangelia dnia mówiła, że Jezus udał się na Święto Namiotów, „jednakże nie jawnie, lecz skrycie”. Jezus został rozpoznany przez mieszkańców Jerozolimy, ale „nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła”. Ksiądz dyrektor wyjaśnił, że „godziną Jezusa” jest czas Jego męki i śmierci na krzyżu. Wychodząc od tego opisu w homilii omówił tajemnicę ukrywania się Boga, gdy nie czujemy Jego bliskości ani obecności w naszym życiu, ale tak naprawdę zawsze jest przy nas, bo ukazał się w swym Synu. Bóg jest potęgą, nie da się Go poznać zmysłami, jest tajemnicą, która chce się nam objawić. Pan Świata chce, byśmy mogli Go doświadczyć i poznać. Musimy jednak pamiętać, że to poznanie nigdy nie będzie zrozumiałe dla nas do końca i pełne, bo Pan odkrywa siebie poprzez cierpienie i krzyż, a te stają się wyzwaniem i próbą naszej wiary. Dlatego też wiara ma być sprawdzona, wypróbowana, bo tylko wówczas ma wartość. Następnie duchowny wytłumaczył, że sprawdzianem wiary staje się także to, co jest niezaplanowane i trudne. Każdy musi pamiętać, że w chwili próby nie zostaje sam, zawsze z nami jest Bóg, który nas kocha i chce nas wspierać oraz uratować. Podobnie dzieje się z mistykami, ich doświadczenie ma nas oczyścić i doprowadzić do świętości, a świętość to maksimum życia. Na zakończenie homilii ksiądz Piotr Karpiński wskazał, że powinniśmy żyć w przekonaniu, że nawet ukryty Bóg jest blisko, bo jest w sercach każdego z nas, że ukryty Bóg daje znaki przez Najświętszy Sakrament, że powinniśmy odpowiedzieć na Jego zaproszenie i wezwanie jak najszybciej, na przykład modlitwą podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Klasyka.

Po Mszy świętej odbyło się nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie „Matematyka moja pasja”

W grudniu nasi uczniowie wzięli udział w eliminacjach konkursu „Matematyka moja pasja”. Konkurs ten jest organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W kategorii dla gimnazjalistów współorganizatorem konkursu jest także Łódzki Kurator Oświaty.

Z satysfakcją pragniemy poinformować, że do etapu finałowego zakwalifikowali się:

  • Piotr Chudzio (klasa 8c SP)
  • Maciej Biały (klasa 3d Gim)
  • Bartosz Małek (klasa 3e Gim)
  • Michał Rakowski (klasa 3e Gim)
  • Maciej Bieryt (klasa 3b KLO)
  • Mikołaj Zakrzewski (klasa 3a KLO)

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w ostatnim etapie, który odbędzie się w lutym.

Sukces młodych matematyków

W środę 27 marca ogłoszone zostały wyniki Konkursu „Matematyka moja pasja” organizowanego przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Z przyjemnością informujemy, że do finału tego konkursu dotarło czworo naszych uczniów:

Piotr Chudzio, uczeń klasy 8c szkoły podstawowej

Michał Rakowski, uczeń klasy 3e gimnazjum

Bartosz Małek, uczeń klasy 3e gimnazjum

Maciej Bieryt, uczeń klasy 3b liceum.

Wszyscy uczniowie uzyskali wyróżnienie w tym konkursie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

I miejsce w Szkolnej Lidze Pływackiej

I etap Szkolnej Ligi Pływackiej odbył się w dniu 22 stycznia 2019 roku na pływalni miejskiej „Nawa” w Skierniewicach. Wzięli w nim udział uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Klasycznego Liceum. Łącznie wystartowało 56 uczniów.

Reprezentacja Zespołu Szkół im. ks. St. Konarskiego odniosła ogromny sukces. Zarówno uczniowie liceum, jak i szkoły podstawowej i gimnazjum zajęli I miejsce w Skierniewicach. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przeżyj Misterium Drogi Krzyżowej podczas 25-kilometrowej nocnej wędrówki wokół Skierniewic!

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka jest propozycją dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, które chcą podjąć trud i wyzwanie 25-kilometrowej trasy niezależnie od warunków pogodowych. Taka forma Drogi Krzyżowej polega również na medytowaniu rozważań, modlitwie oraz pokonywaniu własnych słabości. Jest to szansa na zbliżenie się do Boga oraz autorefleksji i na zmianę swojego życia.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:

Wydarzenie skierowane jest do:

+ Uczniów Zespołu Szkół im. Ks. Stanisława Konarskiego począwszy od klasy VII Szkoły Podstawowej (liceum, gimnazjum, klasa 7 i 8 SP)

+ Nauczycieli i pracowników szkoły

+ Rodziców uczniów naszej szkoły

+ Absolwentów i przyjaciół naszej szkoły.

Zapisy do środy 3 kwietnia 2019 roku:

+ Uczniowie – zapisy i zgody rodziców u pani Ewy Adamczyk Rayner.

+ Nauczyciele i pracownicy szkoły – lista w pokoju nauczycielskim.

+ Rodzice, absolwenci, przyjaciele naszej szkoły i inne osoby zainteresowane udziałem w EDKK 2019 – karty zgłoszeniowe do pobrania ze strony internetowej  szkoły , następnie kartę dostarczamy do sekretariatu osobiście bądź przez dziecko. Istnieje również opcja rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu - 46 832-74-78. Dodatkową opcją dla osób pełnoletnich jest możliwość rejestracji swojego udziału przez wydarzenie na Facebooku lub poprzez wiadomość prywatną ze stroną naszej szkoły.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zapisów zapraszamy do kontaktu z panią Ewą Adamczyk Rayner, Bartkiem Migałą lub poprzez Facebooka naszej szkoły w wiadomości prywatnej.

Ważne informacje:

+ Wszyscy uczestnicy są podzieleni na grupy.

+ Przejście EDKK w grupach liczących maksymalnie 10 osób (w przypadku grup dla uczniów: 8 uczniów i 2 opiekunów).

+ Grupy wychodzą w odstępach ok. 5-10-minutowych. Pierwsza grupa wyrusza o godz. 17:00. Dokładny harmonogram w późniejszym terminie.

+ Start i koniec: Zespół Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach (ul. Wyszyńskiego 12)

+ Planowany czas przejścia całej Drogi krzyżowej wynosi ok. 7 godzin.

+ Każdy z uczestników powinien zabrać: kamizelkę odblaskową lub odblask, latarkę, ciepłe ubranie, wygodne i wodoodporne buty, wodę/herbatę, wysokokaloryczną przekąskę oraz naładowany telefon komórkowy. Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

+ Każda grupa otrzymuje pakiet: krzyż, rozważania, mapę z zaznaczonymi stacjami oraz dwie kamizelki odblaskowe.

+ W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z organizatorami: panią Ewą Adamczyk Rayner lub Bartkiem Migałą. Pytania można także zadawać poprzez wiadomość na profilu Fb naszej szkoły.

KARTA ZGŁOSZENIOWA OSOBY DOROSŁEJ W EDKK

ZGODZA RODZICÓW DZIECKA NA UDZIAŁW EDKK

Sukcesy naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie MEDITEST

W listopadzie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie MEDITEST. Celem konkursu jest promowanie wśród młodzieży zdrowego trybu życia, pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu oraz zwiększenie świadomości wobec współczesnych zagrożeń zdrowia i życia ludzkiego.

Na początku stycznia otrzymaliśmy wyniki. Miło nam poinformować, że aż siedmioro naszych uczniów uzyskało wyróżnienia. Są to: Zofia Soska kl. VIII b, Małgorzata Kostrzewa kl. VIII c, Adam Placek kl. III d, Kubik Mikołaj kl. III e, Szalińska Weronika kl. III e, Król Aleksandra kl. III e i Stępniak Anna kl. III d.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

meditest 2019

Rekolekcje wielkopostne dla młodzieży

 

W dniach 27-29 marca uczniowie klas VII-VIII SP, oddziałów gimnazjalnych i licealnych Zespołu Szkół im. księdza Stanisława Konarskiego przeżywali czas rekolekcji wielkopostnych. Tegoroczne ćwiczenia poprowadził ksiądz Kamil Goc, a tematem była „Tożsamość”.

Pierwszy dzień zawierał refleksje dotyczące tożsamości człowieka oraz jak jej poszukiwać. Na podstawie wersetów z Księgi Rodzaju rekolekcjonista przybliżył uczestnikom cel stworzenia człowieka – kobiety i mężczyzny, oraz powierzoną im rolę w społeczeństwie, jak i relacjach międzyludzkich. Obejrzeliśmy również film pt. „War room – siła modlitwy”, opowiadający o zmaganiach młodego małżeństwa z brakiem komunikacji, oddalaniu się od siebie i ich relacji z Bogiem. Obraz pokazywał, że prawdziwa walka towarzyszy nam w codziennym życiu, nie ma miejsca wyłącznie na polu bitwy, może nią być pokonywanie własnych słabości i dumy.

Drugi dzień stanowił kontynuację rozważań o tożsamości. Na bazie zarówno naukowych, jak i rozrywkowych źródeł, ksiądz Kamil ukazał różnicę w sposobie bycia i myślenia kobiet i mężczyzn. Rozwinął również motyw ich roli w społeczeństwie oraz ukazał zależności między nimi. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z filmem „Odważni”, pokazującym perypetie grupy przyjaciół, która w obliczu pojawiających się wyzwań podejmuje walkę ze swoimi słabościami i pokusami. Bohaterowie składają obietnice przed sobą oraz swoimi rodzinami, by trwać w wierze i stać się najlepszą wersją ojca i człowieka, jaką potrafią.

Ksiądz rekolekcjonista wygłosił również naukę do nauczycieli i pracowników szkoły. Swoje rozważania oparł na fragmencie Ewangelii św. Jana – scena pod krzyżem Chrystusa. Jezus troszczy się o swoją Matkę i oddaje ja pod opiekę umiłowanego ucznia. W rzeczywistości to Maryja jako silna kobieta, Matka Boga jest w stanie zaopiekować się uczniem i wszystkimi ludźmi, gdyż przyjmując rolę matki Jezusa, wybiera życie, pokonuje grzech. Jezus w ten sposób zwraca uwagę na relacje międzyludzkie, pokazując, że nie jest ważne pokrewieństwo krwi, ale pokrewieństwo duchowe wszystkich dzieci Bożych, dzieci Kościoła, którymi opiekuje się Maryja, gdyż pełni wolę swojego syna jako jego najwierniejsza uczennica. Ksiądz rekolekcjonista podkreślił w ten sposób, że pełnienie woli Jezusa jest jedynym sposobem na budowanie i ocalenie relacji międzyludzkich.

Ostatni dzień rekolekcji był czasem refleksji nad sobą. Rozpoczął się konferencją, w której ksiądz rekolekcjonista omówił wpływ mediów społecznościowych na życie młodych ludzi: ich samoocenę, relację z bliskimi oraz ukazał, w jaki sposób zmieniały się nawyki młodzieży na przestrzeni lat. Następnie udaliśmy się do kolegiaty, gdzie skorzystaliśmy z sakramentu spowiedzi, aby z czystymi sercami przyjąć Chrystusa. Na zakończenie Mszy świętej podziękowaliśmy księdzu rekolekcjoniście za kierowane do nas słowo Boże. Zwieńczeniem tego dnia był film w kinie „Polonez” pt. „Miłość i miłosierdzie”, który przybliżył nam postać świętej Faustyny i Święta Miłosierdzia Bożego.

Msza szkolna w drugą niedzielę miesiąca

Społeczność Klasyka modliła się na Mszy świętej, sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia i przywołuje postać św. Jana Chrzciciela, uznawanego za autorytet duchowy. To on zapowiadał nadejście Mesjasza, który będzie prawdziwie nawracał, nie tylko obmyciem ciała, ale i obmyciem duszy, będzie chrzcił Duchem świętym. W scenie chrztu nad Jordanem Jezus zostaje przedstawiony jako oblubieniec Izraela, dziś – Kościoła, w nim trwają grzesznicy zrywający nieustannie przymierze z Bogiem. Jezus chce przy nich być, chce dać im życie, gdyż sam jest Życiem, odnawia ich duchowo. Warunkiem wewnętrznej odnowy człowieka jest relacja z Bogiem i przyjęcie Ducha świętego. Jezus wszedł do wody nad Jordanem z innymi ludźmi, mimo że nie miał grzechu. Pokazał w ten sposób solidarność z grzesznikiem, pokazał, że miejsce oblubieńca jest obok oblubienicy. Ksiądz Dyrektor zwrócił uwagę na to, że dziś trudno spotkać ludzi o sumieniu samarytańskim, etos solidarności upada, człowiek zamyka się w egoizmie, realizuje swój indywidualny interes. Jezus, przyjmując chrzest, przychodzi i do takich ludzi, obmywa duchem, uświęca i napełnia ich życie treścią. Warto pamiętać, że Jezus był i przy naszym chrzcie i czeka nas zawsze, powinniśmy inspirować się w życiu Jego nauczaniem, być solidarnym z drugim człowiekiem i wypełniać zadania powierzone nam w dniu tego pierwszego dla nas widzialnego znaku łaski Boga.

O oprawę liturgiczną zadbała klasa 8 b, o muzyczną – chór szkolny.

 

Dzień Kultury i Sztuki

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca odbył się w naszej szkole Dzień Kultury i Sztuki pod hasłem Tradycja antyczna jako źródło kultury europejskiej. Nad przebiegiem konkurencji oraz oceną zmagań klas VII-VIII SP i gimnazjalnych, czuwała komisja w składzie: p. Małgorzata Dąbrowska, p. Joanna Liwarska, p. Agnieszka Kuśmierczyk.

Wszyscy uczniowie musieli wykazać się rozległymi wiadomościami i umiejętnościami podczas wykonywania różnych zadań. Należało bowiem przygotować utwór wierszowany, inspirowany łacińską sentencją, wykonać antyczną wazę, popisać się wiedzą w dwóch konkursach – indywidualnym oraz zespołowym – dotyczących tradycji antycznej i jej wpływu na kulturę europejską. Niezwykle ciekawe były przedstawienia w konwencji teatru greckiego, komentujące współczesną rzeczywistość. Zachętą do konkursowych zmagań stała się przede wszystkim chęć sprawdzenia się (wyczuwało się ducha rywalizacji), pragnienie uczestniczenia w dobrej zabawie pierwszego dnia wiosny, ale również możliwość zdobycia znakomitych nagród przewidzianych przez dyrektora szkoły.

Ostatecznie po zaciętym „boju” w Dniu Kultury i Sztuki zwyciężyła klasa III e. II miejsce zajęła klasa III d, zaś III miejsce – 8 a. Gratulujemy!

Msza szkolna w pierwszy piątek miesiąca

Pierwszy piątek stycznia przypadł w okresie Bożego Narodzenia, dlatego podczas Mszy świętej cała społeczność Klasyka rozważała tajemnicę przyjścia Syna Bożego na świat. Była to okazja do poznania tajemnicy wcielenia, bo Pan Bóg, zsyłając swego Syna, dał nam swoją podobiznę, żywy obraz samego siebie. Jezus Chrystus narodził się, by przybliżyć Ojca do ludzi oraz zbawić ich i dać im życie wieczne.

Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński wyjaśnił, że dzisiejsza Ewangelia opisuje wędrówkę Jezusa nad brzegami Jordanu, gdzie akurat przebywał Jan Chrzciciel, który wypowiedziawszy słowa „Oto Baranek Boży”, obudził w swych uczniach ciekawość i chęć poznania Jezusa. Zrozumieli oni wówczas, że ów człowiek zostanie zabity, gdyż gotów jest oddać życie za tych, których umiłował. Świadectwo Jana sprawiło, że dwóch jego uczniów zapragnęło podążać za Jezusem. Odłączyli się od swego mistrza, by dowiedzieć się gdzie Rabbi mieszka, gdzie jest Jego dom, kim On naprawdę jest. To pragnienie zrodziło się w nich samo, Jezus nikogo do niczego nie namawiał, ani nie zachęcał. Zadał jedynie pytanie: czego szukacie? Zaprosił słowami „Chodźcie, a zobaczycie”, czyli zainspirował do wspólnej wędrówki przez życie i do poznawania oraz stopniowego odkrywania Bożej Miłości i Prawdy. Ksiądz Piotr Karpiński także zaproponował społeczności „od Konarskiego” zapatrzenie się w Przenajświętszy Sakrament będący wcielonym Panem Świata narodzonym w Betlejem, czyli do pójścia przez życie drogą wiary i prawdy. Na koniec kapłan podziękował szkolnemu chórowi oraz klasie 7a za oprawę liturgiczną Mszy świętej.

Msza święta w II niedzielę miesiąca

W niedzielę 10 marca społeczność szkolna modliła się wraz z parafianami na Mszy świętej odprawionej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Tradycyjnie w drugą niedzielę miesiąca uczniowie naszej szkoły przygotowują czytania, śpiewy i modlitwę powszechną. Tym razem w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważaliśmy tajemnicę pustyni i kuszenia Jezusa. W ramach homilii słuchaliśmy listu pasterskiego biskupa ordynariusza na Wielki Post.

Adwentowy dzień skupienia i kolędowania

Adwentowy dzień skupienia i kolędowania

Piątek, 21 grudnia stał się w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego dniem duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia, opartym na trzech punktach: nabożeństwie adwentowym, klasowych spotkaniach wigilijnych oraz wspólnym kolędowaniu.

Cała społeczność szkolna najpierw zebrała się w kościele NSPJ na wspólnej modlitwie i liturgii Słowa, której przewodniczył ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. W swej nauce zwrócił uwagę na różnicę między adwentem a czasem Bożego Narodzenia. Pierwszy okres wiąże się bowiem z przygotowaniem na przyjście Pana na końcu świata, jako sędziego, co wyzwala często w człowieku lęk. Podczas Bożego Narodzenia natomiast ten Bóg-Sędzia przychodzi na świat jako dziecko, o czym wyraźnie mówi Biblia. Ksiądz podkreślił jednak, że ludzkie wyobrażenia Boga karzącego są błędne, ponieważ będzie On raczej nagradzać, więc człowiek powinien cieszyć się na spotkanie z Panem, który „odnowi nas swoją miłością”, wyzwalającą pragnienie dobra. Dlatego następuje cud wcielenia – Bóg staje się dzieckiem, byśmy się Go nie bali, gdyż jest czystą miłością, na którą należy odpowiedzieć. Ksiądz dyrektor życzył wszystkim, by podczas Świąt poczuli miłość Pana, bo ona zawsze będzie kierować do Niego, do dobra i może nas przemienić. Po konferencji nastąpiła adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do szkoły, gdzie odbyły się klasowe spotkania wigilijne oraz konkurs kolęd zaśpiewanych przez młodzież. Każda klasa przygotowała wspaniałe i klimatyczne widowisko kolędowe, a na koniec wystąpili także nauczyciele. W konkursie kolęd I miejsce zajęła klasa IB KLO, II miejsce klasa IIB KLO, III miejsce klasa IIIE Gimnazjum. Ksiądz dyrektor przyznał także specjalne wyróżnienie dla klasy IIA KLO.

To jednoczące spotkanie pięknie wpisywało się w tradycję śpiewania polskich kolęd, co podkreślił na koniec ks. Piotr Karpiński. Zbudowało ono świąteczną atmosferę oraz łączyło się ze wszystkimi działaniami podkreślającymi wagę Bożego Narodzenia i radością oczekiwania przyjścia na świat Pana.

Posypanie głów popiołem i rozpoczęcie Wielkiego Postu

W Środę Popielcową 6 marca społeczność naszej szkoły rozpoczęła czterdziestodniowy okres pokuty i przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Mszy św. przewodniczył ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który wyjaśnił, że rozpoczynający się od posypania głów popiołem Wielki Post, to czas powrotu do Boga i czas nawrócenia. Duchowny zachęcał więc wiernych, by z ufnością wołali do Boga: „Nawróć nas do siebie, a nawrócimy się do Ciebie”.

W homilii ksiądz Piotr Karpiński podał pięć myśli na temat nawrócenia. Po pierwsze, Wielki Post to czas szczególny i wyjątkowy, bo otrzymujemy wówczas łaskę, specjalne wzmocnienie, dzięki któremu Bóg uzdalnia nas do nawrócenia. Druga myśl sugeruje, że do „zmiany kierunku” życia niezbędna jest także wewnętrzna przemiana, przemiana serca i sposobu myślenia. Po trzecie, Słowo Boże zachęca nas, byśmy nie robili niczego na pokaz, lecz rozliczali się przed Bogiem, który „widzi w ukryciu”. Z tego wypływa myśl czwarta – wyraźnie podaje kierunek nawrócenia, którym jest Bóg. Mamy się nie nawracać do naszych postanowień, ale do Boga. Ostatnia wskazówka określa cel nawrócenia. Celem jest powrót do miejsca, z którego człowiek się oddalił. Najbliższa temu jest przypowieść o synu marnotrawnym, który odszedł z domu ojca, ale do niego powrócił, bo Wielki Post to czas odkrywania prawdy o sobie, odkrywania najwyższego celu i powrotu do tego, co było pierwotnie. To czas przyznania się do błędu i chęć naprawienia go, do pracy nad sobą i zwalczania słabości oraz grzesznej natury.

Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem na znak skruchy i pokuty. Towarzyszyły nam słowa: „pamiętaj człowiecze, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

Wieczór wigilijny

W czwartek 20 grudnia społeczność Klasyka przeżywała wieczór wigilijny, który uświetnił obecnością Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba. Jasełka w wykonaniu dzieci i nastolatków obejrzeli również zaproszeni goście: rodziny uczniów, przyjaciele i absolwenci naszej szkoły. Młodzież powitała Księdza Biskupa, podziękowała za obecność oraz życzyła, aby radosna nowina wniosła w serce pasterza szczęście płynące z miłości Bog

Przedstawienie, przygotowane z rozmachem, odsłoniło nie tylko biblijną wizję narodzin Jezusa, ale również pokazywało człowieka we współczesnym świecie, zagubionego, poruszającego się w chaosie codziennych spraw, czasem będącego daleko od Boga. Przesłanie zostało zawarte nie tylko w słowie, ale i w tańcu czy śpiewie oraz różnorodnej choreografii. Nad całością Jasełek czuwała pani Małgorzata Kozłowska, a występ uświetnił chór szkolny pod kierunkiem pani Marianny Rzeszotarskiej.

Po przedstawieniu przyszedł czas na przemówienia. Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński życzył zebranym patrzenia na świat przez pryzmat dobra, bo zło jest małe i przemijające, a w życiu liczy się właśnie dobro i dotknięcie przez Bożą miłość. Z kolei Ksiądz Biskup życzył zebranym, by próbowali być ludźmi światłości i byli ambasadorami światła we współczesnym świecie. Życzył, by nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były otulone blaskiem 100-lecia niepodległości.

Na zakończenie wieczoru zebrali wysłuchali fragmentu Ewangelii, zaśpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne oraz noworoczne.

Msza święta w pierwszy piątek marca

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów wszpolne/aktualnosci/ppm-01.03.19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

1 marca społeczność Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego modliła się na Mszy świętej i nabożeństwie ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które odprawił ksiądz Piotr Karpiński. W kazaniu ksiądz dyrektor wyjaśnił, w jaki sposób pierwsze czytanie mówiące o istocie przyjaźni oraz słowa Ewangelii o małżeństwie ukazują Boga jako przyjaciela i oblubieńca. W prawdziwej przyjacielskiej relacji ludzie stopniowo powierzają sobie swoje życie, przechodzą wspólną drogę, czują więź. Księga Syracha opiewa wartość dobrego przyjaciela oraz daje wskazówki mądrościowe („zdobądź go po próbie”). Wiernego przyjaciela znajdzie człowiek ufający Bogu, a pozostawanie w relacji przyjaźni z Nim pozwala pokierować ludzkimi przyjaźniami. W relacji małżeńskiej miłość również obejmuje wszystkie wymiary człowieka – umysł, emocje, wolę, ciało, ale jest nierozerwalna i na zawsze, czego świadkiem jest dziecko. I właśnie za pomocą tych dwóch relacji, przyjaźni i małżeństwa, Bóg przedstawia się człowiekowi. Jest obrońcą w czasie ucisku, skarbem, który nie ma ceny, kocha go miłością nieodwołalną. Nie kocha za coś, ale dlatego, że jest Miłością. To człowiek czasem daje Mu „list rozwodowy”, odwracając się od źródła miłości. Człowiek będący daleko od Boga jest głęboko zraniony, ale zawsze może wrócić, przeprosić tę miłość w sakramencie pokuty. Oby nadchodzący czas Wielkiego Postu nie był tylko umartwianiem się, ale czasem powrotu do Boga i szansą na bycie lepszym dla każdego z nas.

O oprawę liturgiczną zadbała klasa V b, o muzyczną – chór szkolny

 

 

{gallery}wszpolne/aktualnosci/ppm-01.03.19{/gallery}

Zapraszamy....

zaproszenie wigilia2018

Zmarł biskup Alojzy Orszulik (1928-2019) – założyciel naszej Szkoły

W czwartek 21 lutego dotarła do nas smutna wiadomość. Odszedł do Pana po wieczną nagrodę w 91. roku życia, 62. roku kapłaństwa i 30. roku biskupstwa biskup Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, założyciel Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego w Skierniewicach.

 

 Biskup Alojzy Orszulik w 1992 r. został mianowany pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji łowickiej i od razu przystąpił do jej organizowania. Wiązało się to z powołaniem do życia różnych instytucji i dzieł. Wśród przedsięwzięć biskupa Alojzego było także powołanie do istnienia Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach w 1998 r. Dziś szkoła ta wchodzi w skład Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego i jest wśród najlepszych liceów w Polsce. Bez przesady można powiedzieć, że skierniewicki Klasyk to żywy pomnik biskupa Alojzego Orszulika. 

Biskup Alojzy dopóki mógł naszą szkołę chętnie odwiedzał. Odprawiał Msze św. na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, brał udział w spotkaniu opłatkowym, a także chętnie oglądał z naszymi uczniami i nauczycielami wartościowe filmy w kinie. Zawsze kierował słowo do młodzieży, które nacechowane było ogromnym szacunkiem i sercem. Widać było, że mu na naszej szkole zależy. Kiedy już nie mógł do nas przyjechać, zawsze się o szkołę dopytywał: ilu mamy uczniów, czy osiągamy dobre wyniki, a także cieszył się z wszystkich remontów i inwestycji. Nieraz siadał przed komputerem i przeglądał naszą stronę internetową – był pełen podziwu dla wszystkich przedsięwzięć szkolnych, cieszyło go, że szkoła się rozwija, ma dobrą opinię i odnosi sukcesy.

Wiadomość o śmierci biskupa Alojzego Orszulika, naszego założyciela, to dla społeczności Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach jedna z najbardziej zasmucających. Odczuwamy żałobę i ogromną stratę. Odszedł nie tylko nasz założyciel, ale także troskliwy opiekun i wielki autorytet. Dziś powierzamy go w modlitwach miłosiernemu Bogu, dziękując za dzieło jego życia. Wiszący w auli szkolnej portret biskupa Alojzego będzie nam go zawsze przypominał. Będzie żył we wdzięcznej pamięci uczniów i nauczycieli Klasyka.

 bp alojzy 2

Msza szkolna w drugą niedzielę grudnia

W niedzielę 9 grudnia społeczność Klasyka modliła się podczas szkolnej Mszy świętej, sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Wierni zgromadzili się w drugą niedzielę Adwentu, by odpowiedzieć na wezwanie Jana Chrzciciela i przygotować się na spotkanie z Bogiem, który przychodzi do ludzi poprzez Słowo Boże, Eucharystię i Sakramenty święte. Duchowny, odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, wskazał ważne prawdy. Pokazał, że w świecie obok ludzi polityki, charakteryzujących się siłą i cynizmem, istniała władza religijna, interesowna i chciwa, która także nie mogła przewodzić światem. W odpowiedzi na to Pan Bóg wzbudził Jana Chrzciciela. Chciał w ten sposób pokazać ludziom, jak ważny i potrzebny jest prawdziwy autorytet.

Autorytet, powinien spełniać 3 warunki: być wolny wewnętrznie i posiadać wielką siłę wewnętrzną; bezinteresownie głosić prawdę oraz wykazywać się doskonałą harmonią słowa i życia. Jan Chrzciciel, dając swym życiem świadectwo i głosząc Słowo Boże, stał się prorokiem. Cytując innego proroka, Izajasza, wzywał do nawrócenia słowami: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!”. Jan Chrzciciel nie wzywa nas do czynu, ale prosi o pracę nad sobą, o dobre i godne życie, otwarcie się na Boga i oczekiwanie na Niego. Ksiądz dyrektor zachęcał wiernych do poszukiwania autorytetu, który pomoże nam się przygotować na spotkanie z Bogiem. Takimi autorytetami mogą być rodzice, nauczyciele, wychowawcy… Wyjaśnił także, że „sami, o własnych siłach” możemy otworzyć się na Stwórcę poprzez sakramenty święte, uczestnictwo w roratach oraz rekolekcjach adwentowych, że dzięki doskonaleniu serca i duszy Bóg przyjdzie do „córek i synów umiłowanych” jako czysty Dar.

Po Mszy świętej ksiądz Piotr Karpiński udzielił Bożego błogosławieństwa. Czytania i modlitwę powszechną przygotowała klasa Ia liceum. Śpiewy wykonał Chór Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach.

Msza święta w pierwszy piątek miesiąca

1 lutego, podczas Mszy świętej pierwszopiątkowej nasza społeczność szkolna dziękowała za wiedzę i dobro, które dokonało się w I półroczu nauki oraz prosiła o Boże Błogosławieństwo na kolejne miesiące roku szkolnego 2018/2019, zwłaszcza na czas egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnych
i maturalnych.
Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński nawiązał do uroczystości szkolnych sprzed roku, związanych z 100. rocznicą objawień w Fatimie, kiedy to naszą szkołę nawiedziły relikwie dzieci fatimskich. Rozważaliśmy wówczas tajemnicę, że Pan Bóg posługuje się tym, co małe. Dokładnie o tym mówiła Ewangelia dzisiejszego dnia – za pomocą obrazu ziarna gorczycy, które jest najmniejsze, a z którego wyrasta wielkie drzewo ukazuje ona rozwój i wzrost tego, co małe. Pan Bóg posługuje się tym, co małe bo jest hojnym dawcą łaski, a jednocześnie pragnie, żeby człowiek Jemu oddawał chwałę, a nie przypisywał zasług sobie. Ksiądz dyrektor zachęcił zebranych do dziękowania Bogu za wszystkie nasze sukcesy, powodzenia, wzrost i stawanie się wielkimi, bo wówczas przyzywamy kolejne łaski.
Po Mszy odmówiliśmy przed Najświętszym Sakramentem modlitwy pierwszopiątkowe, a po błogosławieństwie udaliśmy się do szkoły.

Msza święta w pierwszy piątek miesiąca grudnia

W piątek 7 grudnia społeczność szkolna modliła się na Mszy świętej, którą odprawił ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. Adwent jest czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa, ale też pytaniem o naszą wiarę, o to, co nie pozwala nam w pełni korzystać z łaski Boga. Może nas zaślepiać zło, na które nie potrafimy odpowiadać dobrem, jak czynił to Jezus aż po krzyż. Otworzymy się na Boga tylko wtedy, gdy w sercu będziemy pragnąć dobra dla drugiego człowieka, nawet wtedy, gdy otrzymamy od niego zło – mówił w kazaniu ksiądz dyrektor. Taka dojrzała miłość nie jest możliwa bez łaski. Należy czynić dobro pod różnymi postaciami: modlitwy, uczynku, czy przeciwstawiania się złu. Oby czas adwentu uczynił z nas ludzi prawdziwie wierzących tak, by inni tę wiarę zobaczyli, ona powinna się objawiać przed drugim człowiekiem.

Po Mszy świętej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pierwszopiątkowe. O oprawę liturgiczną zadbały klasy czwarte Szkoły Podstawowej, a muzyczną – chór szkolny.

Strona 1 z 8