Breadcrumbs

WYDARZENIA

Zakończenie roku szkolnego w gimnazjum i liceum

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18 rozpoczęło się w piątek 22 czerwca Mszą świętą pod przewodnictwem księdza biskupa Wojciecha Osiala. Słowami przewodnimi wygłoszonej przez niego homilii było ewangeliczne zdanie: „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi”. Te słowa powinniśmy odnieść do swojego życia i zastanowić się, w jakim miejscu jesteśmy. Ksiądz Biskup przywołał dwa obrazy: samotnego, zmęczonego człowieka, który co chwilę upada lecz powstaje i idzie naprzód oraz tancerki wirującej na parkiecie, w pięknym stroju. Paradoksalnie, ten cierpiący człowiek jest w lepszej sytuacji niż tancerka, gdyż nie stoi w miejscu, ale idzie naprzód. To człowiek decyduje, czy kroczy, czy stoi w miejscu. Ksiądz Biskup zachęcił zebranych, by zechcieli zajrzeć do swojego życia i zadali sobie pytanie, czy żyją w prawdzie, czy w iluzji. Przypomniał również o tym, że bardzo ważna jest Msza święta i codzienna modlitwa, także w czasie wakacji.

Po skończonej Eucharystii wszyscy udali się do szkoły, gdzie rozdano nagrody za szczególne osiągnięcia w nauce i świadectwa z wyróżnieniem. Ogromna rzesza uczniów gimnazjum i liceum została wyróżniona, a wręczanie nagród trwało blisko godzinę.

Następnie przedstawicielki samorządu uczniowskiego podziękowały dyrekcji i nauczycielom za cały rok szkolny. Głos zabrali również ksiądz dyrektor oraz ksiądz biskup, którzy gratulowali uczniom wspaniałych wyników w nauce, życzyli dobrych wakacji i zaprosili do powrotu do szkoły z nowymi siłami w kolejnym roku szkolnym. Po uroczystości w auli wychowawcy udali się do klas na spotkanie ze swoimi uczniami.

Dzień Międzynarodowy

W poniedziałek 18 czerwca po raz pierwszy odbył się w naszej szkole Dzień Międzynarodowy.

Pierwszym wyzwaniem dla uczniów było rozwiązanie testu wiedzy na temat świata oraz wykonanie plakatu pt. „Świat bez granic”. Następnie uczniowie przedstawili scenki o kraju, który wcześniej wylosowali. Były to kraje mniej znane, jak Albania, Macedonia czy Urugwaj. Młodzież przybliżyła kulturę i obyczaje tych państw.

Przed udaniem się na przerwę śniadaniową został pokazany film „Śniadania na świecie”, który prezentował posiłki spożywane w różnych krajach. Następnie uczniowie przystąpili do kolejnego zadania, którym były kalambury. Losowane były trzy hasła, które należało narysować w ciągu pięciu minut.

Ostatnim wyzwaniem był test wiedzy dla trzech najlepszych drużyn. Do finału przeszły klasy Ia, IIb oraz IIId. Uczniowie odgadywali m.in. nazwiska amerykańskich prezydentów, flagi państw, czy nazwy krajów.

W międzyczasie prezentowane były filmiki pokazujące zawiłości mowy polskiej, gdzie obcokrajowcy podejmowali próbę wymowy najtrudniejszych polskich słów.

Największą liczbę punktów uzyskała klasa IIId, zasłużenie zajmując pierwsze miejsce i z rąk Księdza Dyrektora Piotra Karpińskiego odebrała słodką nagrodę.

Zapraszamy na Dzień Otwarty

Po raz kolejny otwieramy drzwi, aby zaprezentować naszą ofertę edukacyjną oraz przedstawić naszą szkołę wszystkim kandydatom oraz zainteresowanych podjęciem nauki w skierniewickim Klasyku.

Dzień otwarty to również okazja do rozmowy z naszymi uczniami i nauczycielami, którzy opowiedzą Ci więcej o naszej szkole oraz przygotowali liczne eksperymenty, pokazy i mini konkursy.

Najmłodszym kandytatom zapewnimy mnóstwo atrakcji : zabawy, konkursy z nagrodami oraz prace ręczne!

 

Już dziś zarezerwuj sobie termin i odwiedź Klasyk!

 

***13 kwietnia (piątek) godz. 16.00-19.00***

Sukcesy naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX

XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego FOX pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się 27 lutego 2018 r.

Miło nam poinformować, iż aż dziewięcioro uczniów naszej szkoły uzyskało wynik bardzo dobry lub dobry.

Przedstawicielka Szkoły Podstawowej Ela Adamczyk Rayner (kl.Va) uzyskała wynik dobry.

Wśród uczniów gimnazjum wysokie wyniki uzyskali: Bartosz Małek (kl. IIe) - wynik bardzo dobry, zaś wynik dobry uzyskali: Michał Rakowski (kl. IIe), Jakub Wasilewski (kl. IIId), Małgorzata Jastrzębska (kl. IIIe), Maria Adamczyk Rayner (kl. IIe) oraz Maria Wojewoda (kl. IIId).

W Klasycznym Liceum na podium stanęli : Barbara Błaszczak (kl. IIIb) z wynikiem bardzo dobrym oraz Piotr Kucharski (kl. Ia) z wynikiem dobrym.

Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy, a w szczególności Bartkowi Małkowi i Basi Błaszczak, którzy oprócz dyplomu otrzymują nagrodę rzeczową.

fox 2018

Msza szkolna w Niedzielę Miłosierdzia

W niedzielę 8 kwietnia społeczność Klasyka modliła się podczas Mszy świętej sprawowanej przez księdza Piotra Karpińskiego, dyrektora Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach. Na początku Eucharystii kapłan przypomniał wiernym, że w pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi ustanowione przez Jana Pawła II Święto Miłosierdzia Bożego. Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami siostry Faustyny Kowalskiej i pozostaje w ścisłym związku z sakramentem pokuty i pojednania. Wyjaśnił także, że dzisiejsza niedziela przewyższa wszystkie odpusty, a kto ufa Miłosierdziu Bożemu dostąpi szczególnych łask: „wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dzienniczek).
W liście pasterskim Konferencji Episkopatu Polski pt. „Duch Święty przynagla nas” biskupi podkreślili szczególną rolę Ducha Świętego, który jest darem Chrystusa Zmartwychwstałego i uzdalnia nas do głoszenia Ewangelii oraz prowadzi do pełni życia poprzez przebaczanie grzechów. Przebaczenie jest konkretną formą, poprzez którą niesiemy Miłosierdzie Boże. Duch Święty podpowiada nam takie czyny, jakich sami nie bylibyśmy w stanie w sobie odkryć i zachęca każdego do wielbienia Boga za Jego zbawcze działanie wokół nas.
Na koniec nabożeństwa ksiądz dyrektor podziękował klasie VII A oraz szkolnemu chórowi za oprawę liturgiczną Mszy świętej, udzielił Bożego błogosławieństwa oraz prosił, by Maryja Matka Miłosierdzia wyjednała nam wszystkim obfitość łaski u swego Syna.

Msza szkolna w drugą niedzielę czerwca

Jak zawsze w drugą niedzielę miesiąca ksiądz dyrektor Piotr Karpiński sprawował Mszę Świętą z udziałem naszego chóru szkolnego i liturgią słowa przygotowaną przez gimnazjalistów z klasy IIe.

W homilii ksiądz dyrektor skupił się na różnych sposobach docierania przez Boga do człowieka. Naszym wielkim przywilejem jest to, że możemy pozostawać w osobistej i bezpośredniej relacji z Bogiem. Kapłan komentując fragment z Księgi Rodzaju zwrócił uwagę, że Pan Bóg człowieka szuka, zagaduje. A następnie obmyśla plan ratunku dla człowieka.

Msza szkolna była dla nas jak zawsze wielkim przeżyciem. Sprawowana była na sposób bardzo charyzmatyczny: głoszenie Słowa, śpiewy uwielbieniowe, dzięki czemu mogliśmy doświadczyć obecności Ducha Świętego.

Msza szkolna w pierwszy piątek miesiąca

W pierwszy piątek kwietnia cała społeczność Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach modliła się na Mszy św., która wypadła w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. dyrektor Piotr Karpiński, który usiłował znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd wiadomo, że Jezus zmartwychwstał. Ksiądz dyrektor przywołał świadczące o tym fakty: pusty grób oraz spotkania zmartwychwstałego Jezusa z uczniami. Apostołowie, przekonani o swej klęsce i życiowej porażce, wrócili do łowienia ryb. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że nie można uciec od swego powołania. Gdy przyszedł do nich Jezus, z trudem Go rozpoznali, ale ostatecznie zrozumieli, że nie wolno się poddawać, rezygnować z tego, do czego zostało się przeznaczonym. Poszli więc za Jezusem zmartwychwstałym, by w Bogu odnaleźć sens życia. Ksiądz dyrektor wyjaśnił, że każdy z nas może spotkać Zmartwychwstałego w swoim życiu. On zawsze jest przy nas i wspiera nas, dokonując rzeczy niemożliwych. Wiara w Zmartwychwstałego Syna Bożego daje nam spełnienie i moc dążenia do nieskończoności.

Po Mszy św. modliliśmy się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O oprawę liturgiczną Mszy zadbała klasa IA liceum i chór szkolny.

III Pieszy Rajd Klasyka

W piątek 25 maja o godzinie 17.00 wyruszyliśmy spod szkoły, obierając kierunek Budy Grabskie – Gospodarstwo Agroturystyczne „Nad Rawką”. Przebyliśmy 8,5 km, podziwiając przyrodę w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Po dotarciu na miejsce mogliśmy wysłuchać krótkiej pogadanki o faunie i florze tegoż parku poprowadzonej przez właścicielkę ośrodka – panią Sabinę. Następnie dla chętnych grupa 44 DSH „Delta” przygotowała grę terenową, która polegała na rozwiązaniu kryminalnej zagadki i wykonaniu przy tym kilku zadań, przy których wszyscy świetnie się bawili. Pozostali spędzali miło czas, piekąc kiełbaski i rozmawiając. Dla wszystkich była to wspaniała okazja do integracji i aktywnego wspólnego spędzania czasu. W Rajdzie uczestniczyło ok. 40 uczniów z klas VII, gimnazjum i liceum oraz 4 nauczycieli. Nad całością przedsięwzięcia czuwał jak zawsze niezawodny Bartek Migała. DZIĘKUJEMY!

Rekolekcje wielkopostne dla młodzieży

W dniach 26-28 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne, mające przygotować nas na obchody Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego. Rekolekcje dla młodzieży Klasycznego LO, gimnazjum i klas VII SP poprowadził o. dr Paweł Krupa OP.

I dzień – Daj się porwać szaleństwu miłości

Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczął się zajęciami z wychowawcami w klasach. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami przeszli do auli, gdzie miała miejsce pierwsza konferencja, podczas której o. Paweł wygłosił naukę w oparciu o Ewangelię z dnia o namaszczeniu nóg Jezusa przez Marię Magdalenę. Zauważył, że z pozoru „szalony” czyn mógł być powodowany tylko bezgraniczną miłością, której nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Następnie podczas zajęć w klasach uczniowie pracowali na fragmencie książki rekolekcjonisty pt. Spowiedź jak na dłoni, której tematem jest sakrament pokuty, m.in. zagadnienie żalu za grzechy. Na drugiej konferencji ojciec dominikanin poruszył powszechny we współczesnych społecznościach problem „niewidzialności”, czyli niedostrzegania człowieka przez innych. Stwierdził, że stan ten może być niewyobrażalnym cierpieniem, ale przywołując przykład Jezusa, który pozostawał „niewidzialny” od 12. roku życia do rozpoczęcia działalności ewangelizacyjnej, zauważył, że można go przezwyciężyć, przekierowując swój wzrok z samego siebie na potrzeby innych. Pierwszy dzień rekolekcji zakończył się modlitwą Anioł Pański poprowadzoną przez księdza dyrektora oraz błogosławieństwem udzielonym uczniom i nauczycielom przez ojca dominikanina.

II dzień – Rusz się, czyli kochaj

Drugi dzień rekolekcji, podobnie jak pierwszy, rozpoczął się zajęciami z wychowawcami, po których uczniowie wraz z gronem pedagogicznym udali się do auli, gdzie wysłuchali pierwszej konferencji. Tym razem o. Paweł Krupa swoje rozważania oparł na Ewangelii opowiadającej o zdradzie Judasza. Podkreślił, że uczeń Chrystusa pozostawał cały czas wolny, Jezus zaś nie ingerował w jego działania, mimo iż znał ich konsekwencje, ponieważ nie chciał naruszyć wolności Judasza, ale do ostatniej chwili próbował zawrócić go ze złej drogi. Niestety ten nie usłuchał, więc Jezus, mimo że cierpiał, powiedział: „Co masz czynić, czyń prędzej”. Chrystus, dając wolną wolę Judaszowi, musiał zgodzić się na zło, które ten zamierzał wyrządzić. Zajęcia z wychowawcami stanowiły kontynuację rozważań o spowiedzi z dnia poprzedniego. Poruszały zagadnienie postanowienia poprawy. Myśl przewodnią drugiej konferencji stanowiło stwierdzenie: „Miłość jest działaniem, miłość wyraża się w ruchu”. W tym kontekście ojciec dominikanin przywołał słowa papieża Franciszka, które ten wypowiedział w Polsce podczas ostatnich Światowych Dni Młodzieży, by wstać z kanapy i ruszyć z Chrystusem. A znaczy to nic innego, jak tylko kochać. Ostatnim punktem dnia było spotkanie z Marcinem Zielińskim oraz jego towarzyszką Kasią, która przedstawiła poruszające świadectwo działania Boga w jej życiu. Charyzmatyczny prowadzący opowiedział o swoim doświadczeniu Boga, o cudach, jakie sprawia miłość Boga i modlił się do Ducha Świętego w intencji całej szkolnej społeczności. Całość zakończyła się uwielbieniem Pana. Marcin Zieliński ogłosił także, że poprowadzi w naszej szkole „Seminarium wiary” – cykl sześciu cotygodniowych spotkań formacyjnych, do których zachęcił młodzież.

III dzień – Spowiedź i Msza święta

Dzień trzeci rekolekcji rozpoczął się w auli szkolnej modlitwą na nowy dzień i konferencją na temat spowiedzi. Ojciec rekolekcjonista zwrócił uwagę na wybór dobrego spowiednika i prosił, żeby się o niego i za niego modlić, aby był narzędziem w rękach Boga. Słowa ojca rekolekcjonisty wydały owoce, co potwierdziły kolejki spowiadających się w kościele.

Następnie ojciec rekolekcjonista wraz z księdzem dyrektorem sprawowali uroczystą Mszę św. na zakończenie rekolekcji. W czasie homilii o. Paweł Krupa zwrócił uwagę na najważniejszą, jego zdaniem, część ciała człowieka – uszy, dzięki którym potrafi usłyszeć słowa Boga, wsłuchać się w to, co Pan mówi. Po Mszy świętej młodzież podziękowała ojcu rekolekcjoniście za to, że podjął się tego „szalonego” wyzwania i przyjechał do naszej szkoły, aby głosić dla nas słowo Boże.

Te trzy dni rekolekcji to był dla nas wspaniały czas. Nie tylko spotkaliśmy mądrego, wybitnego i dobrego człowieka, jakim jest o. Paweł, ale przede wszystkim przybliżyliśmy się do Boga. Mamy nadzieję na choć trochę lepsze życie. Bogu niech będą dzięki!

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – Msza szkolna

W niedzielę 13 maja społeczność Klasyka modliła się na Mszy świętej sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Na wstępie kapłan przypomniał, że dziś obchodzone jest święto Wniebowstąpienia Pańskiego. W czasie kazania ksiądz dyrektor zauważył, że dla apostołów było to trudne doświadczenie. Po Zmartwychwstaniu Pańskim nastał dla nich czas radości, bo Pan był z nimi, ale po 40 dniach nastąpiło wniebowstąpienie. Jezus przesłał być obecny cieleśnie wśród nich, została im wiara, że nadal jest, ale w ich sercach. Doświadczyli także rozstania, smutku z powodu nieobecności kogoś bardzo drogiego, mimo że Chrystus obiecał być z nimi. Musieli też zmierzyć się z teraźniejszością – odejście Jezusa i przyszłością – zapowiedziany powrót Pana i oczekiwanie na to wydarzenie.

Dzisiejsze święto to pytanie o naszą wiarę, która otwiera chrześcijan na „niewidzialność” Jezusa. Ksiądz dyrektor odwołał się również do słów Chrystusa, który mówił, że jeśli ktoś w niego uwierzy, będą mu towarzyszyć różne znaki, począwszy od wyrzucania złych duchów (wyrzekamy się szatana w czasie chrztu świętego i zła: obmowy, nieuczciwości, zdrady…), przez mówienie nowymi językami (językiem miłości), picie trucizny, która nie będzie szkodzić (mody, złe wzorce zachowania…), skończywszy na uzdrawianiu chorych (wiara jako uzdrowienie). Ksiądz dyrektor zadał pytanie o to, czy te znaki towarzyszą nam w życiu, bo można chodzić do kościoła i nigdy nie spotkać Pana. Wiara przenika życie człowieka, pozwala panować nad złem, mówić językiem miłości, być otwartym na świat. Każdy z nas powinien pomnożyć swoją wiarę, mieć niebo w sobie i głosić je światu.

Na koniec nabożeństwa ksiądz dyrektor podziękował licealistom z Klasyka oraz szkolnemu chórowi za oprawę liturgiczną Mszy świętej i udzielił Bożego błogosławieństwa.

I Niepodległościowy Bieg Pływacki

W piątek 23 marca uczniowie skierniewickich szkół wzięli udział w pierwszym Niepodległościowym Biegu Pływackim, zorganizowanym przez Pływalnię Miejską Nawa w Skierniewicach. W biegu symbolicznie przepłynęło stu uczestników. Każdy uczestnik miał do pokonania 100 metrów, za co otrzymywał pamiątkowy medal.

Nasi uczniowie z gimnazjum i liceum oraz szkoły podstawowej brali udział w tym wydarzeniu. Startowali pod czujnym okiem swoich nauczycielek wychowania fizycznego: Małgorzaty Żelisławskiej i Katarzyny Dymkowskiej.

Wszystkim gratulujemy wspaniałego występu!

Laureatki Konkursu „Milion od Honorata”

W środę 25 kwietnia w Płocku odbył się finał Konkursu „Milion od Honorata”, poświęconego życiu i działalności patriotycznej i apostolskiej bł. Honorata Koźmińskiego na terenie zaboru rosyjskiego. Organizatorem konkursu było Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej.
Jako zwyciężczynie pierwszego etapu naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: w kategorii szkół podstawowych – Zofia Soska (klasa VII b), w kategorii gimnazjum – Patrycja Janus (klasa II d).
Zawody finałowe składały się z dwóch części. Pierwsza część polegała na rozwiązaniu testu w formie platformy multimedialnej gry „Milion od Honorata”. Test składał się z 15 pytań o coraz większym stopniu trudności. Udzielenie błędnej odpowiedzi skutkowało zakończeniem gry i tym samym pierwszej części konkursu. Ostatnią zawodniczką, która pozostała przy komputerze była nasza uczennica Zofia Soska, która jako jedyna zdobyła maksymalną liczbę punktów. Patrycja odpadła wcześniej, ale i tak uzyskała najlepszy wynik w swojej kategorii.
Druga część pisemna polegała na udzieleniu odpowiedzi na pytania związane z życiorysem o. Honorata i historią Polski. W tej części Zosia również uzyskała maksymalną liczbę punktów i tym samym zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Patrycja wywalczyła II miejsce wśród gimnazjalistów.
Wyjazd do Płocka to nie tylko zmagania konkursowe, ale również poznanie miasta i szkoły, do której uczęszczał błogosławiony Honorat. Na jednym ze zdjęć dziewczyny stoją w auli pamiętającej czasy średniowiecza przy oryginale dwujęzycznego świadectwa ukończenia Gimnazjum przez ojca Honorata. Gratulujemy naszym uczennicom zwycięstwa i doceniamy wysiłek włożony w poznanie błogosławionego Honorata Koźmińskiego – zakonnika, polskiego patrioty i patrona naszej diecezji.

II Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka

Przez śnieżne zaspy, w zamieci i w mrozie wyruszyła w piątek 16 marca organizowana przez naszą szkołę Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wzięło w niej udział ponad 100 pątników – uczniów, nauczycieli, absolwentów, rodziców oraz przyjaciół i sympatyków szkoły. Ekstremalna pogoda nie odstraszyła wędrowców.

Dwudziestopięciokilometrowy przemarsz do kolejnych stacji II EDKK wokół Skierniewic poprowadziła dyrekcja Zespołu Szkół – ks. dr Piotr Karpiński i p. dyr. Magdalena Wesołowska. Przed wyjściem ksiądz dyrektor podziękował Bogu za pogodę jako szansę doskonalszego przeżywania ekstremalnej drogi krzyżowej i pobłogosławił wszystkich uczestników. Niewątpliwie taka forma modlitwy była dla wszystkich bardzo wymagająca. Był to czas zmagania się z trudną aurą i ze zmęczeniem. Ale była to też szansa do okazania sobie nawzajem przyjaźni i serdeczności, podania pomocnej dłoni przy upadkach, które zdarzały się na śliskiej nawierzchni i podtrzymania na duchu w chwilach zwątpienia.

Nieocenionym wsparciem okazała się gościnność państwa Ewy i Konrada Zakrzewskich, którzy otworzyli szeroko drzwi swojego domu dla zmarzniętych i utrudzonych drogą pielgrzymów. Ciepły barszczyk i herbata, zapalony kominek, ale przede wszystkim serce i ofiarność gospodarzy dodały nam sił do dalszej wędrówki. Wielką pomocą w drodze były też otwarte specjalnie dla nas w nocy kościoły skierniewickich parafii. Po ostatniej stacji w parafii NSPJ na Widoku każdą grupę pielgrzymów pobłogosławił ks. Mariusz Makowski. Niemalże wszyscy przeszli całą trasę. Na koniec na wszystkich powracających z drogi krzyżowej czekała w szkole ciepła herbata i ciasta, upieczone przez uczniów klasy 2d. Podczas spotkania ksiądz dyrektor Piotr Karpiński z każdą grupą „na gorąco” wymieniał uwagi o przebytej drodze. Wszyscy cieszyli się z dotarcia do celu i byli zgodni, że było warto podjąć to wyzwanie.

Nasza EDKK to świetna organizacja i wysiłek wielu osób. Nad całością wędrówki i organizacją wydarzenia czuwali p. Ewa Adamczyk Rayner i Bartłomiej Migała – im należą się ogromne podziękowania oraz gratulacje. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i tym, którzy wsparli to wspaniałe dzieło. Do zobaczenia za rok na III EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ KLASYKA.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Tegoroczny apel upamiętniający 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przygotowali uczniowie klas pierwszych Klasycznego LO. Przedstawili oni montaż słowno-muzyczny, w którym ukazali tło historyczne wydarzeń i podkreślili znaczenie tej uroczystości dla współczesnego człowieka. Wiersze i pieśni patriotyczne zwróciły uwagę na to, że znajomość historii jest bardzo ważna, bo z niej ludzie czerpią mądrość i uczą się być prawdziwymi Polakami. Na zakończenie głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował uczniom i wychowawcom, podkreślił wagę tego święta i zachęcił wszystkich do czynnego poznawania historii okolic Skierniewic w czasie wolnych dni majowych.

O Ekstremalnej Drodze Krzyżowej Klasyka na antenie Radia RSC

Na trzy dni przed II Ekstremalną Drogą Krzyżową Klasyka, która wyruszy już w najbliższy piątek 16 marca, gościliśmy na antenie Radia RSC.

Zachęcamy do wysłuchania audycji, w czasie której trochę opowiedzieliśmy o EDKK, ale nie tylko.

http://radiorsc.pl/2018/03/ekd-klasyka-rusza-juz-piatek-rozmowa/

Spotkanie z ks. Manfredem Deselaersem

W środę 25 kwietnia w ramach cyklu Colloquia Classica społeczność Klasyka wysłuchała wykładu „Doświadczenia dialogu u progu Auschwitz” ks. dra Manfreda Deselaersa, który pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Niemiecki kapłan opowiedział o swojej młodości, o pierwszej wizycie w Polsce i w Auschwitz, o poszukiwaniu siebie i swojej drogi życiowej. Zanim odkrył, gdzie chce być i co robić, przebywał w Izraelu i zobaczył, że doświadczenia Holokaustu są tam nadal żywe, są krwawiącą raną. Przyjazd do Polski, nauka języka polskiego (rozumieliśmy go bez trudu) utwierdziły go w przekonaniu, że jego zadaniem jest podejmowanie wysiłków na rzecz pojednania. Pracując jako przewodnik w Oświęcimiu, spotykał się i z Niemcami, i z Żydami, i z Polakami, zobaczył, że rozmowy o traumatycznych dla tych narodów wydarzeniach są bardzo trudne, ale konieczne. Wspomniał także, że często zastanawia się, jak by sam postąpił, gdyby żył w czasie II wojny światowej, po której stronie by się opowiedział, czy umiałby cierpieć. Wie, że pojednanie jest możliwe, ale potrzeba czasu i pracy, dlatego ma świadomość, że jest na właściwym miejscu.

Jak ważny to był temat, świadczą pytania, które dotyczyły relacji ludzkich, wybaczenia, bólu, ale także współczesnych trudności w stosunkach polsko-niemieckich i polsko-żydowskich.

Szkolna Msza święta w II niedzielę miesiąca

W niedzielę 11 marca o godz. 10.30 społeczność Klasyka modliła się na szkolnej Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. Chór szkolny tradycyjnie zapewnił oprawę muzyczną, zaś czytania i modlitwę powszechną przygotowali licealiści z klasy II B.

Ponieważ tego dnia rozpoczęły się rekolekcje parafialne, w ramach homilii wysłuchaliśmy nauki rekolekcyjnej o. Remigiusza Trockiego, franciszkanina z Niepokalanowa, która poświęcona była Maryi i Cudownemu Medalikowi z Paryża. W ten sposób otrzymaliśmy przedsmak naszych szkolnych rekolekcji, które tradycyjnie odbędą się w Wielkim Tygodniu.

Dziękujemy za odwiedziny naszej szkoły

W piątek 13 kwietnia nasze Szkoły otworzyły swoje drzwi. Na zwiedzających czekało wiele atrakcji, począwszy od religijnych kolorowanek Dobra Myśl na dziś, krzyżówek, rebusów, quizów, prezentacji tematycznych, zagadek logicznych, skończywszy na wystawie militariów, pokazach doświadczeń fizycznych i chemicznych. Wielu uczniów prezentowało efekty pracy na kołach zainteresowań, przykładowo w sali fizycznej kandydaci mogli obejrzeć silnik parowy, silnik homeopolarny, silnik Sterlinga, rakiety balistyczne, tubę Rubensa. Członkowie wolontariatu przedstawiali swoje dokonania, a nie było ich mało. W sali biologicznej można było przeszkolić się w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i zmierzyć ciśnienie. Na sali gimnastycznej, bilardowej i na kręgielni nie brakowało amatorów sportu. W auli wystąpił chór szkolny.

W Szkole Podstawowej największe zainteresowanie wzbudzały zajęcia plastyczne. Dzieci mogły wykonać na pamiątkę pracę plastyczną, rozwiązać rebus, ułożyć z literek swoje imię, przeprowadzić doświadczenie. Nasi uczniowie oprowadzali przybyłych gości, a ci wychodzili ze szkoły zadowoleni i przekonani, że dołączą do naszej społeczności we wrześniu.
Takich tłumów w ramach Dnia Otwartego nasza Szkoła jeszcze nie widziała. Wszystkim przybyłym dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy.

Laury w Międzyszkolnym Konkursie „Jan Paweł II – nasz Patron”

We wtorek 6 marca odbył się IX Międzyszkolny Konkurs wiedzy religijnej „Jan Paweł II – nasz Patron”, którego organizatorem jest Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Skierniewicach. Uczniowie naszej szkoły, tak jak w poprzednich latach, zajęli wysokie miejsca.

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej Szymon Rechnio (klasa VIa) zajął II miejsce, a Łukasz Chmurski (klasa IVa) zdobył wyróżnienie.

W kategorii klas starszych I miejsce zajął Mateusz Broczkowski (klasa IIId), a Maciej Kalisiak (klasa IIIf) i Michał Sulikowski (klasa IIId) zajęli ex aequo III miejsce.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Gratulujemy sukcesów.

Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

W środę 11 kwietnia w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego nagrodzono laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla gimnazjalistów i szkół podstawowych. W uroczystości wzięli udział także uczniowie naszej szkoły. W tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych tytuł laureata zdobyło pięciu uczniów, którym dyplomy i nagrody wręczył Łódzki Kurator Oświaty.

Laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Historii dla Gimnazjum został Antoni Zając uczeń klasy IIIf.

Laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Wiedzy o Społeczeństwie dla Gimnazjum został Maciej Kalisiak z klasy IIIf.

Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Sztuce – Sekcja Muzyki dla Gimnazjum został Olaf Jackowski uczeń klasy IIId.

Laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki dla Szkół Podstawowych został Piotr Chudzio z klasy VIIc.

Laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Historii dla Szkół Podstawowych został Marcin Chmurski z klasy VIIa.

Laureatom z naszego gimnazjum i szkoły podstawowej serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Msza św. w pierwszy piątek marca

W piątek 2 marca społeczność Klasyka modliła się na szkolnej Mszy świętej. Odprawił ją ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który wygłosił kazanie. Zestawił w nim czytania z dnia, zwracając uwagę na motyw odrzucenia, nieprzyjęcia drugiego człowieka, przekreśleniu go. Mądrość ewangeliczna pomaga jednak wznosić się nam ponad nienawiść, zawiść i osiągać dobro dzięki modlitwie i postawie, której  uczymy się od Mistrza.

O oprawę liturgiczną zadbała klasa V B, a o muzyczną szkolny chór.

Strona 1 z 7