Breadcrumbs

Wydarzenia w Liceum Ogólnokształcącym

Akcja wolontariatu „Ale ciacho”

W poniedziałek 21 czerwca w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna, w czasie której zbieraliśmy pieniądze na ratowanie serduszka Franka Zembrzuckiego. Chłopczyk musi przejść operację ratującą jego życie w klinice w Munster. Bardzo dziękujemy za odzew i zaangażowanie wszystkich, którzy postanowili pomóc maleńkiemu Franusiowi. Dzięki Waszej ofiarności zebraliśmy 1110 zł. To wspaniały dar serca dla serca. Dziękujemy.

Czworo finalistów w 33. Olimpiadzie Filozoficznej

 

Aż czworo uczniów Klasycznego Liceum zakwalifikowało się do etapu centralnego Olimpiady Filozoficznej – wyniki ogłoszono w czwartek 1 kwietnia br.

W tym roku etap okręgowy Olimpiady miał przebieg dwustopniowy. Najpierw uczniowie pisali esej filozoficzny, a następnie najlepsi z nich przechodzili jeszcze egzamin ustny. Komitet Okręgowy rekomendował do finału pięcioro naszych uczniów, zaś Komitet Główny, po weryfikacji wszystkich materiałów, zakwalifikował ostatecznie czworo licealistów, którzy już teraz mają tytuł finalisty. Tytuł ten daje 100% na maturze z przedmiotu filozofia, a także brany jest pod uwagę przy rekrutacji na studia.

Mamy zaszczyt pogratulować tytułu finalisty następującym uczniom: Jakub Balcerowski (klasa IIIA), Marcin Chmurski (klasa IIA), Piotr Chudzio (klasa IIB) i Inga Popławska (klasa IIC).

Serdecznie gratulujemy i życzymy uzyskania tytułu laureata!

 

 

 

olipiada filo 21

Wycieczka klas drugich liceum

W dniach 16 – 18 czerwca klasy IIa i IIb były na wycieczce w Ośrodku Wypoczynkowym Kulka na Mazurach nad jeziorem Łęsk. Uczniowie pod okiem instruktorów brali udział w wielu zajęciach. Była ścianka wspinaczkowa, park linowy, rowery wodne. Uczyli się jeździć na segweyu i quadach, brali udział w warsztatach łuczniczych. Pogoda nam dopisała, ale najważniejsze, że był wreszcie czas  na wspólną zabawę i bycie razem.

Przedstawiciele maturzystów „Klasyka” z modlitwą na Jasnej Górze

 

W sobotę 27 marca 2021 r. przedstawiciele naszej szkoły pielgrzymowali do tronu Matki Bożej Jasnogórskiej, aby zawierzyć Jej egzaminy maturalne i decyzje dorosłego życia. Klasyczne Liceum reprezentowali: Zuzanna Orłowska, Kacper Tomczyk i Antoni Zając wraz z księdzem katechetą Radosławem Sawickim.

Tegoroczna pielgrzymka maturzystów była inna, niż zwykle. Ze względu na przedłużającą się pandemię koronawirusa i obowiązujące nas obostrzenia, po raz kolejny tradycyjna Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę nie mogła się odbyć w dotychczasowej formie. Nasza delegacja pielgrzymowała niejako w imieniu wszystkich maturzystów naszej szkoły i całej diecezji. To wielkie wyróżnienie móc być tak blisko Matki Bożej w duchowej stolicy Polski i modlić się za siebie i za pozostałych maturzystów.

O godz. 13.30 uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przez J.E. ks. bpa Andrzeja Franciszka Dziubę, biskupa łowickiego. Ks. bp mówił w homilii o wiedzy, którą można zdobywać i posiąść, a także o mądrości, na którą trzeba pracować przez całe życie. Biskup nawiązał również do listu, w którym zapraszał młodzież maturalną całej diecezji do modlitwy i zawierzenia egzaminu dojrzałości. „Przygotowania do matury, same egzaminy, wybór studiów oraz dalszej drogi życiowej kosztują wiele wysiłku i trudu. Ponadto niepewność związana z pandemią też mocno obciąża pamięć i serce. W tym wszystkim nie jesteście pozostawieni sami sobie. Nie rezygnujcie z Jezusa w Waszym codziennym życiu, osobistej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Zadbajcie o spowiedź sakramentalną, stan łaski uświęcającej oraz pełne uczestnictwo we Mszy świętej. Ponadto zachęcam Was także do wdzięczności wobec Boga i ludzi po maturze. Może uda się wówczas w indywidualnym pielgrzymowaniu na Jasną Górę osobiście powiedzieć Maryi słowo dziękuję.”

Po uroczystej Mszy Św., indywidualnej modlitwie i rozmowie z ks. bpem udaliśmy się do Skierniewic, wsparci opieką Matki Bożej.

Spływ kajakowy Pilicą klas drugich liceum

 

W czwartek 17 czerwca klasy drugie liceum wzięły udział w spływie kajakowym rzeką Pilicą. Na 14 kilometrowym odcinku rzeki Pilicy pomiędzy miejscowością Mysiakowiec i Domaniewice młodzież miała okazję poznać jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce płynących po terenie nizinnym. Piaszczyste dno rzeki, wolny nurt i wspaniałe widoki dookoła zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenie. Przez prawie cztery godziny woda, słońce, łąki i las. Po dopłynięciu do mety czekały nas inne atrakcje, z których szczególne emocje wzbudził paintball. Wielu z nas obiecało sobie, że w wakacje wrócimy do tego pięknego miejsca położonego tak niedaleko od Skierniewic.

Eksperymenty z fizyki

 

Adepci fizyki z profilu rozszerzonego KLO, realizując ambitny program fizyki, mimo trudnej sytuacji pandemicznej nie spoczywają na laurach,. Fizyka jako nauka doświadczalna wymaga eksperymentowania i to często z wykorzystaniem złożonej aparatury czy skomplikowanych przyrządów pomiarowych. Ale przy odrobinie pomysłowości do fascynujących eksperymentów wystarczy kawałek nitki i zwykły trampek czy znaleziona w garażu saperka. W ramach realizacji podstawy programowej eksperymentatorzy profilu rozszerzonego fizyki klas II wyznaczali przyspieszenie ziemskie metodą wahadła matematycznego. Aby eksperymenty niosły również nutkę emocji nasi młodzi fizycy pokusili się o rywalizację. Rywalizowały ze sobą dwie grupy profilowe: grupa klas II nowego liceum i klas II starego liceum.

Oczywiście do konkursowych wyników użyli bardziej precyzyjnych wahadeł niż trampek na sznurku, a uzyskane przez nich wyniki mogą imponować. Przyspieszenie grawitacyjne na szerokości geograficznej Skierniewic zgodnie z profesjonalnymi badaniami wynosi: 9,8123[m/s2]. Średni wynik uczniów grupy IIR nowego LO: 9,82[m/s2] z niepewnością wyniku 0,21[m/s2]. Średni wynik uczniów grupy IIR starego LO: 9,83[m/s2] z niepewnością wyniku 0,32[m/s2].

Brawo!

 

Wycieczki klas pierwszych liceum

 

W dniach 16 – 18 czerwca klasy pierwsze liceum udały się na wycieczki integracyjne. Pierwszego dnia spotkaliśmy się w Zaścianku Babie Lato, gdzie w końcu po długiej rozłące uczniowie i wychowawcy mogli się lepiej poznać. Młodzież korzystała z takich atrakcji jak pływanie na łódce, bujanie się na huśtawce nad wodą, gry w piłkę nożną siatkówkę czy badmintona. Drugiego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do EnergyLandi. Powitała nas piękna pogoda więc oprócz licznych przejażdżek, w tym na największym  rollercoasterze Hyperionie, młodzież chętnie korzystała ze strefy wodnej. Długa podróż autokarem jeszcze bardziej zintegrowała uczniów, były śpiewy, rozmowy i gry. Trzeciego dnia spotkaliśmy się w parku na pikniku, gdzie czytaliśmy książki, graliśmy w planszówki i spacerowaliśmy ciesząc się własnym towarzystwem. Ten czas spędzony razem jest szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych, ponieważ to pierwszy raz gdy mogliśmy się lepiej poznać. Mamy nadzieję, że nasze więzi i  poczucie przynależność do klasy i szkoły zostały wzmocnione.

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka 2021

Rok temu byliśmy zmuszeni odwołać jedną z piękniejszych tradycji naszej szkoły, jaką stała się Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka. Tegoroczna EDKK będzie inna niż te, na których spotykaliśmy się w latach ubiegłych, ponieważ całe wydarzenie dostosujemy do obowiązujących obostrzeń, a także zachowamy wszelkie środki ostrożności. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo dla każdego kto będzie chciał, po raz czwarty, przeżyć razem z nami Misterium Drogi Krzyżowej podczas 25-kilometrowej nocnej wędrówki!
Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka wyruszy 26 marca br. i jest propozycją dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, które chcą podjąć trud i wyzwanie 25-kilometrowej trasy niezależnie od warunków pogodowych. Taka forma Drogi Krzyżowej polega również na medytowaniu rozważań, modlitwie oraz pokonywaniu własnych słabości. Jest to szansa na zbliżenie się do Boga oraz autorefleksji i na zmianę swojego życia. Mottem tegorocznej EDK jest hasło „Rewolucja pięknych ludzi” i w tym kluczu zostały ułożone rozważania, które będą nas zachęcały do zmiany swojego życia na coś nowego, lepszego.
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:
Wydarzenie skierowane jest do:
+ Uczniów Zespołu Szkół im. Ks. Stanisława Konarskiego począwszy od klasy VII Szkoły
Podstawowej (liceum, klasa 7 SP)
+Uczniowie klas młodszych mogą wziąć udział tylko pod opieką rodzica/opiekuna prawnego
+ Nauczycieli i pracowników szkoły
+ Rodziców uczniów naszej szkoły
+ Absolwentów naszej szkoły.

Zapisy od 15 do 24 marca 2021 roku:
+ Uczniowie – zapisy i zgody rodziców należy podpisane i zeskanowane przesłać na adres mailowy szkoły lub dostarczyć osobiście do sekretariatu szkoły
+ Nauczyciele i pracownicy szkoły –zgłoszenie przez wiadomość w Librus do p. Ewy Adamczyk Rayner
+ Rodzice –zgłoszenia w sekretariacie szkoły
+ Absolwenci – zgłoszenia w sekretariacie szkoły

Ważne informacje:
+ Wszyscy uczestnicy są podzieleni na grupy.
+ Przejście EDKK w grupach liczących maksymalnie 10 osób (w przypadku grup dla uczniów: 8
uczniów i 2 opiekunów odległość 1.5m między uczestnikami, obowiązkowe maseczki zakrywające usta i nos).
+ Grupy wychodzą w odstępach ok. 10-minutowych. Pierwsza grupa wyrusza o godz. 17:00. Dokładny
harmonogram w późniejszym terminie.
+ Start: dziedziniec Klasyka. Koniec: kościół NSPJ na Widoku.
+ Planowany czas całej Drogi krzyżowej wynosi ok. 7 godzin.
+ Każdy z uczestników powinien zabrać: maseczkę zakrywającą usta i nos, kamizelkę odblaskową lub odblask, latarkę, ciepłe ubranie, wygodne i wodoodporne buty, wodę/herbatę, wysokokaloryczną przekąskę oraz naładowany telefon komórkowy. Należy pamiętać, że zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.
+ Każda grupa otrzymuje pakiet: krzyż, rozważania, mapę z zaznaczonymi stacjami oraz dwie kamizelki odblaskowe.
+ W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z organizatorami: panią Ewą Adamczyk Rayner lub Bartkiem Migałą. Pytania można także zadawać poprzez wiadomość na profilu Fb naszej szkoły.

Zapraszamy!
 
 
 
 
ekstremalna droga krzyżowa klasyka 2021

Finaliści XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

W dniach 5-6 czerwca odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, który wszystkim dostarczył miłych i  niepowtarzalnych emocji.

Z ogromną radością informujemy, że nasi uczniowie- Julia Pazurek i Jan Osicki, reprezentanci województwa łódzkiego zostali finalistami tej olimpiady.

Nasi Olimpijczycy otrzymają nie tylko ciekawe nagrody rzeczowe, ale także mają zagwarantowany wstęp na wiele prestiżowych uczelni bez postępowania kwalifikacyjnego.

Serdecznie gratulujemy!

julka jasiek biol

Etap okręgowy XXXIII Olimpiady Filozoficznej

 

Siedmioro licealistów z naszej szkoły wzięło udział w etapie okręgowym Olimpiady Filozoficznej. Etap ten składał się z dwóch części. W sobotę 13 lutego uczniowie pisali esej filozoficzny, zaś 27 lutego odpowiadali na pytania na egzaminie ustnym.

Miło nam poinformować, że do etapu centralnego zostało zgłoszonych aż pięcioro naszych uczniów: Kuba Balcerowski (III A), Piotr Chudzio (II B), Inga Popławska (II C), Marcin Chmurski (II A) oraz Aleksandra Wójcik (I A). Wymienione osoby czekają teraz na weryfikację przez Komitet Główny Olimpiady Filozoficznej i ostateczną kwalifikację do zawodów centralnych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pasja, otwartość, możliwości i wiele innych, czyli Klasyk Skierniewice

Zobacz, co o naszej szkole mówią Absolwenci:
Lidia Lińska
Joanna Maria Kania-Niklas
Maciek Kania
Martyna Słojewska
oraz nasza uczennica Marysia Kania
Rekrutacja trwa, zapraszamy - Klasyk czeka na Ciebie! ????
 
Music: Conditional - "Counting Dollars" (Instrumental Version); Epidemic Sound Personal License
Intro/outro/transitions: Mixkit free license
Mental, transport and movie set help: Piotr Zabrzewski
Rights/claims: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Gratulacje Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dla Klasycznego Liceum

Trwają gale i eventy podsumowujące tegoroczną edycję Rankingu Perspektyw 2021. Z tej okazji list gratulacyjny dla Klasycznego Liceum wystosował Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski. Magnificencja podkreślił wysokie miejsce, jakie zajęła nasza szkoła w Rankingu Szkół Olimpijskich. Dziękujemy.

gratulacje dyplom

 

 

Sukcesy biologiczne

W drugim semestrze roku szkolnego uczniowie profilu biologicznego KLO mimo pandemii wzięli udział
w wielu przedsięwzięciach osiągając znaczące sukcesy.

W ogólnopolskim webinarium organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody

nt. „Rośliny inwazyjne w lasach”. uczestniczyli uczniowie profilu biologicznego klasy II C i II D.

Anna Stępniak, uczennica klasy II C, zajęła III miejsce w konkursie wiedzowym i otrzymała ciekawe nagrody rzeczowe.

W drugim semestrze odbyły się trzy kolejne etapy Olimpiady Wiedzy Biologicznej.

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie:

Adam Placek, uczeń klasy II D, został laureatem

Julia Pazurek, uczennica klasy III B finalistką tej olimpiady.

W drugim semestrze odbył się etap szkolny i okręgowy Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Miło nam poinformować, że:

Jan Osicki zajął I miejsce podczas finału okręgowego XXXVI OWE
i jednocześnie został reprezentantem na finał centralny XXXVI OWE.

Julia Pazurek zajęła II miejsce podczas finału okręgowego XXXVI OWE i jednocześnie została reprezentantem na finał centralny XXXVI OWE.

Gratulujemy wszystkim naszym uczniom. Janowi i Julii życzymy powodzenia na etapie centralnym!

biol

Medal Uniwersytetu Łódzkiego dla naszego nauczyciela

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz nauczyciel chemii Andrzej Krempiński został odznaczony Medalem Universitas Lodziensis Alumno Laude Dignissimo za wybitną działalność na rzecz i dla dobra Uniwersytetu Łódzkiego. To nie tylko forma nagrody, ale i zauważenia tych, którzy wyjątkowo dobrze realizowali się na uczelni. Pan Andrzej został doceniony za wieloletnią pracę i działalność na rzecz integracji społeczności akademickiej.

To nie jedyne zresztą wyróżnienie. Podczas Gali Absolwenta, która odbyła się 23 stycznia 2021 r. na Wydziale Chemii UŁ, Pan Andrzej został również odznaczony Medalem za „Chlubne Studia”, za znaczące osiągnięcia naukowe i aktywność naukową.

Gratulujemy obu nagród i jest nam bardzo miło, że Pan Andrzej Krempiński zasilił grono naszych nauczycieli.

Noc uwielbienia przed Zesłaniem Ducha Świętego

 

Niecodziennym wydarzeniem w naszej szkole była noc z soboty na niedzielę (22-23 maja), czyli Wigilia Zesłania Ducha Świętego. Najpierw odbyła się Terenowa Droga Światła, która tym razem w plenerze zamykała cykl tego typu nabożeństw, jakie miały miejsce w auli szkolnej przez okres wielkanocny. Po dotarciu uczestników Terenowej Drogi Światła do szkoły przyszedł czas na poczęstunek i krótki odpoczynek, po czym rozpoczęło się czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Wśród zgromadzonych w szkolnej auli uczestników obecni byli nauczyciele, uczniowie i przyjaciele szkoły, a także członkowie Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana” i Zespołu ewangelizacyjnego BOŻA SpRawka. Wszystko zaczęło się od wspólnie zaśpiewanej pieśni uwielbienia i wołania do Ducha Świętego. Następnie pan Maciej Kozłowski, nasz nauczyciel geografii, podzielił się świadectwem działania Ducha Świętego w jego życiu. Po wysłuchaniu świadectwa rozpoczęło się uwielbienie i gorliwa modlitwa o nowe napełnienie Duchem Świętym. Za poprowadzenie modlitwy i posługę muzyczną odpowiedzialni byli członkowie Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana” oraz Zespołu „BOŻA SpRawka”. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia celebrowana przez ks. dyrektora Piotra Karpińskiego. Po Mszy świętej część uczestników czuwania kontynuowała modlitwę uwielbienia do rana. Ufamy, że na wszystkich spoczął Duch Święty. Radością jest dla nas także to, że tej nocy aula szkolna stała się wieczernikiem, w którym zgromadzili się różni ludzie, by oczekiwać mocy z wysoka.

 

Gratulacje Politechniki Łódzkiej dla Klasycznego Liceum

tarcza 21

W piątek 12 lutego 2021 r. odbyła się gala rozstrzygnięcia Rankingu Liceów i Techników 2021 województwa łódzkiego. Gospodarzem wydarzenia była Politechnika Łódzka. W uroczystości zaprezentowano 10 najlepszych liceów i 10 najlepszych techników w województwie łódzkim.

Jest dla nas zaszczytem, że Klasyczne Liceum Ogólnokształcące znalazło się w tym znakomitym gronie. Władze Politechniki Łódzkiej przekazały nam z tej okazji stosowny dyplom gratulacyjny.

 

dyplom

I Terenowa Droga Światła

 

W sobotni wieczór 22 maja odbyła się I Terenowa Droga Światła, zorganizowana przez naszą szkołę. Idea wydarzenia narodziła się już rok temu, ale ze względu na pandemię nie mogła się odbyć. W tym roku udało się nam wyruszyć w drogę. W nabożeństwie wzięło udział około 40 osób: nauczycieli, uczniów, absolwentów i przyjaciół szkoły. Na czas wędrówki pogoda nam dopisała i po deszczu pojawiło się słońce. Uroku wędrówce dodała też przyroda rozkwitająca pełnią wiosennych kwiatów i ciesząca oko soczystą zielenią liści.

Wspólne wędrowanie do 14 stacji Drogi Światła miało podwójny wymiar. Z jednej strony było to spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym i rozważanie tajemnic związanych z Jego zmartwychwstaniem, z drugiej zaś była to okazja spotkania z drugim człowiekiem oraz na nowo odczucia bliskości innych i wspólnoty.

Rozważania I KTDŚ oparte były na Hymnie o Miłości z 13 rozdziału Pierwszego Listu do Koryntian św. Pawła i omawiały różne aspekty miłości, koncentrując się na Miłości największej – Chrystusowej. Wędrowaliśmy podzieleni na grupy nadal z zachowaniem dystansu, ale już wreszcie razem. Widoczna była radość wszystkich z tego spotkania, a jednocześnie uważne wsłuchanie w przygotowane rozmyślania. Po długich miesiącach pracy zdalnej Droga Światła umocniła nas i odnowiła, napełniła nową motywacją do działania i radością życia. Dla wielu ciągiem dalszym Drogi Światła było czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego.

 

Klasyczne Liceum Ogólnokształcące ponownie „Złotą Szkołą”

 

27 stycznia Miesięcznik „Perspektywy” opublikował kolejny ranking najlepszych liceów w Polsce. Kapituła wzięła w nim pod uwagę 2186 liceów ogólnokształcących, które oceniła według trzech kryteriów: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów rozszerzonych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Najlepsze szkoły otrzymują tzw. złotą tarczę.

Klasyczne Liceum Ogólnokształcące niezmiennie od 2016 roku może poszczycić się złotą tarczą. W tym roku zostaliśmy sklasyfikowani na 135. miejscu w Polsce i na 10. miejscu w województwie łódzkim. Choć notowaliśmy w historii wyższe miejsca, to i z tegorocznego wyniku jesteśmy dumni, gdyż udało się go wypracować w trudnych czasach nauki zdalnej, a ponadto potwierdza on przynależność Klasycznego Liceum do najlepszych szkół w Polsce. O prawdziwej rewelacji można mówić w ramach rankingu olimpijskiego – jako szkoła olimpijska uplasowaliśmy się na 40. miejscu w Polsce.

Tegoroczny Ranking potwierdził dwa ważne atuty naszej szkoły: wysokie wyniki na maturze z przedmiotów rozszerzonych, a te głównie determinują dostanie się na wymarzone studia, oraz zdolność szkoły do przygotowywania olimpijczyków.

Gratulujemy uczniom i nauczycielom tego zaszczytnego miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Ranking liceów w Polsce 2021 – wybrane szkoły

Miejsce Szkoła Miasto
126 Pijarskie LO Łowicz
135 Klasyczne Liceum Ogólnokształcące Skierniewice
138 PLO Sióstr Niepokalanek Szymanów
147 Katolickie LO Rawa Mazowiecka
255 LO im. B. Prusa Skierniewice
258 LO im. F. Chopina Sochaczew
314 LO im. J. Chełmońskiego Łowicz
377 LO im. S. Żeromskiego Żyrardów
469 LO im. M. Skłodowskiej-Curie Rawa Mazowiecka
725 Publiczne Katolickie LO im. Jana Pawła II Głowno
863 LO im. W. Szymborskiej Skierniewice

Terenowa Droga Światła

tdś

 

 

 

                 

<<<Regulamin KTDŚ>>>

                         <<<Procedury bezpieczeństwa w  trakcie KTDŚ w okresie pandemii COVID-19>>> 

<<<Zgłoszenie osoby dorosłej >>>

Życzenia na Boże Narodzenie

bn 20

Strona 1 z 10