Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Klasy V na wycieczce w Kazimierzu Dolnym

W środę 13 czerwca uczniowie klasy 5a i 5b pojechali na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie tego malowniczego miasta, ukochanego przez malarzy oraz filmowców, zaczęli od wejścia na najwyżej położone miejsce, czyli od Góry Trzech Krzyży, skąd rozpościera się cudowny widok na Wyżynę Lubelską i przepływającą przez nią Wisłę. Poznawszy historię i symbolikę krzyży udali się na bulwary wiślane, na statek, by popłynąć nim po wodach „królowej polskich rzek” i zobaczyć piękny zamek w Janowcu oraz ruiny zamku i baszty w Kazimierzu. Rejs uatrakcyjniło „podglądanie” filmowców i aktorów nagrywających kolejne odcinki serialu telewizyjnego oraz karmienie mew, które ośmielone hojnością uczniów coraz bliżej przylatywały po smakołyki – ciastka i paluszki. Następnie piątoklasiści poszli na spacer po Kazimierzu. Idąc szlakiem festiwalu filmowego „Dwa brzegi” dotarli do Rynku, będącego sercem miasta. Na miejscu obejrzeli gotycki kościół farny z XIV wieku, bogato zdobioną licznymi płaskorzeźbami renesansową kamienicę z 1615 roku należąca niegdyś do braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów oraz charakterystyczną studnię w centrum miasta. Po skosztowaniu lokalnego specjału, kogutka z ciasta, dzieci udały się do zachwycającego wąwozu lessowego – Korzeniowy Dół, który przypomina baśniową scenerię i pozwala „przenieść się” w świat powieści Sapkowskiego czy Tolkiena. Ostatnim punktem wycieczki były zabytkowe spichlerze, które dzisiaj są hotelami często odwiedzanymi przez licznych turystów, chętnie odwiedzających miasto na Lubelszczyźnie.

Sukcesy matematyczne uczniów Małego Klasyka

W tym roku szkolnym wielu uczniów Małego Klasyka wzięło udział w konkursach matematycznych. Mamy zaszczyt poinformować o licznych osiągnięciach:

  • Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny”: wyróżnienie otrzymali: Adam Stańczyk z klasy 7 b i Piotr Chudzio z klasy 7 c
  • Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”: wynik bardzo dobry uzyskał Krzysztof Dąbrowski z klasy 6 b, wyróżnienie otrzymali: Róża Frontczak z klasy 2, Dominika Łajko z klasy 3 a, Maria Dąbrowska z klasy 3 b, Michał Grochal z klasy 4 b, Maksymilian Kłosiński z klasy 5 b, Weronika Wieteska z klasy 6 b, Szymon Kośka z klasy 6 a, Piotr Chudzio z klasy 7 c oraz Dominik Szałwiński z klasy 7 b
  • XV Konkursu Matematycznego "Z Pitagorasem na Ty”: III miejsce otrzymał Krzysztof Dąbrowski z klasy 6 b, finalistami zostali: Marcel Sokołowski z klasy 6 b i Szymon Kośka  z klasy 6 a
  • XV Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego „Wybieramy najlepszych matematyków naszego miasta”: II miejsce wśród klas VI otrzymał Krzysztof Dąbrowski z klasy 6 b, II miejsce wśród klas VII otrzymał Marcin Chmurski z klasy 7 a.

Gratulujemy naszym matematykom!

Sukcesy matematyczne uczniów Małego Klasyka

W tym roku szkolnym wielu uczniów Małego Klasyka wzięło udział w konkursach matematycznych. Mamy zaszczyt poinformować o licznych osiągnięciach:

ü Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny”: wyróżnienie otrzymali: Adam Stańczyk z klasy 7 b i Piotr Chudzio z klasy 7 c

ü Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”: wynik bardzo dobry uzyskał Krzysztof Dąbrowski z klasy 6 b, wyróżnienie otrzymali: Róża Frontczak z klasy 2, Dominika Łajko z klasy 3 a, Maria Dąbrowska z klasy 3 b, Michał Grochal z klasy 4 b, Maksymilian Kłosiński z klasy 5 b, Weronika Wieteska z klasy 6 b, Szymon Kośka z klasy 6 a, Piotr Chudzio z klasy 7 c oraz Dominik Szałwiński z klasy 7 b

ü XV Konkursu Matematycznego "Z Pitagorasem na Ty”: III miejsce otrzymał Krzysztof Dąbrowski z klasy 6 b, finalistami zostali: Marcel Sokołowski z klasy 6 b i Szymon Kośka  z klasy 6 a

ü XV Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego: II miejsce wśród klas VI otrzymał Krzysztof Dąbrowski z klasy 6 b, II miejsce wśród klas VII otrzymał Marcin Chmurski z klasy 7 a.

Gratulujemy naszym matematykom!

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Uczniowie klasy Ib z wizytą w gabinecie stomatologicznym

W środę 13 czerwca uczniowie klasy Ib odwiedzili Prywatny Gabinet Stomatologiczny pani lek. stom. Elwiry Potaczek, która jest mamą naszego ucznia Tomka. Podczas wizyty dzieci mogły obejrzeć pomieszczenia i poznać nazwy niektórych urządzeń potrzebnych do pracy dentysty. Pani stomatolog opowiedziała jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Na specjalnym modelu pokazała jak zbudowana jest szczęka, wyjaśniła ile mamy zębów mlecznych i stałych. Uczyła prawidłowego mycia zębów, pokazała jak należy trzymać szczoteczkę i jakie ruchy wykonywać, aby wszystkie zęby lśniły czystością. Wyjaśniła także co robić, aby zęby jak najdłużej pozostały zdrowe.

Wszyscy z uwagą słuchali cennych rad, a potem zadawali pytania. Ostatnim etapem spotkania był profilaktyczny  przegląd stanu uzębienia dzieci. Na koniec spotkania pani stomatolog podarowała wszystkim dzieciom szczoteczki i pasty do zębów. To było bardzo pouczające spotkanie. Dzieci podziękowały za cenne wskazówki oraz sympatyczną atmosferę. Od dziś z pewnością każdy z uśmiechem na twarzy usiądzie na fotelu w gabinecie dentystycznym.

Klasy pierwsze SP w Instytucie Ogrodnictwa

W piątek 8 czerwca klasy I wybrały się na wycieczkę do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Uczniowie mieli możliwość zwiedzania laboratorium Zakładu Mikrobiologii oraz Pracowni Niekonwencjonalnych Metod Hodowli Roślin. Dzieci dowiedziały się czym są mikroorganizmy i poznały tajniki DNA roślin. Miały również możliwość oglądania różnych mikroorganizmów pod mikroskopem. Na koniec uczniowie wzięli udział w degustacji dawnych odmian czereśni.

Profilaktyka w Szkole Podstawowej

W środę 6 czerwca odbyło się spotkanie profilaktyczne uczniów klas młodszych oraz starszych Szkoły Podstawowej z pielęgniarką szkolną. Tematem spotkania były niebezpieczne owady, pajęczaki (np. kleszcze) i insekty zagrażające człowiekowi. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, w jaki sposób należy ubierać się na wycieczkę do lasu, łąkę oraz nad zbiorniki wodne tak, aby minimalizować zagrożenie ukąszenia przez insekty. Zapoznali się ze sposobami usuwania „nieproszonych gości” z ciała i ubrań. Poznali również metody postępowania po ukąszeniu, czy ugryzieniu przez owady tak, aby ograniczyć ich skutki, tj. ból, swędzenie i pieczenie. Podkreślono również, że owady mogą powodować różne choroby zakaźne.

Dzień Dziecka w „zerówce”

We wtorek 5 czerwca uczniowie zerówki obchodzili swoje święto, czyli Dzień Dziecka. Tego dnia wybraliśmy się do sali zabaw „Szuflada” – klubu, gdzie dzieci mogły ułożyć wybrany przez siebie zestaw klocków Lego. Po wspaniałej zabawie wróciliśmy do szkoły, gdzie czekały na nas kolejne atrakcje. Odwiedziła nas pani Danusia, babcia Helenki. Helenka zaprosiła do nas również swojego kuzyna Antosia, który bardzo chciał zobaczyć naszą szkołę. Pani Danusia przeczytała dzieciom bajkę o „Kotku, który merdał ogonkiem”. Głównym bohaterem był oczywiście kot Psot, który podstępem dostał się do szkoły dla psów. Tutaj musiał nauczyć się wszystkich psich sztuczek, m.in. merdać ogonkiem. Po wysłuchaniu bajki, dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki, w których główną postacią był Kot. Następnie dzieci wykonały farbami portrety kota Psota.

Dziękujemy serdecznie Pani Danusi i Antkowi za wizytę i wspólnie spędzony czas.

Biwak w Osadzie Firleje

W środę 30 maja uczniowie klasy Va i Vb pojechali na biwak do Sielskiej Osady Firleje, położonej na skraju Lasów Książenickich, 30 km od Warszawy. Zabawa z okazji Dnia Dziecka rozpoczęła się od „olimpiady integracyjnej”, podczas której dzieci rywalizowały ze sobą o puchar Firlejówki. Pierwsza konkurencja – „narty współpracy” rozbawiła wszystkich i obudziła „ducha walki”, dlatego każda następna rozgrywka wywoływała wielkie emocje 

i uśmiechy na twarzach dzieci. Najzabawniejsza okazała się „gąsienica po skrzynkach” i „pusty dzban, pełny dzban”, a najtrudniejsza wspólna skakanka i wyścigi na hulajnogach.

Po olimpiadzie dzieci udały się na obiad, po którym uczestniczyły w wybranych przez siebie zajęciach. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, podczas których wykonywały bransoletki, kolczyki i broszki. Niektórzy w tym czasie woleli pograć w piłkę nożną, siatkową albo w piłkarzyki czy badmintona, jeszcze inni, korzystając ze świeżego powietrza i miłego towarzystwa koleżanek i kolegów, zażywali kąpieli słonecznych.

Wszyscy odpoczęli, zrelaksowali się i nabrali sił oraz energii do nauki i pracy, by bieżący rok szkolny zakończyć z jak najlepszymi wynikami.

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie Języka Angielskiego „I love English”

 

W środę 30 maja w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka angielskiego „I love English” dla klas IV SP. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Paweł Kłos (IVb), Lidia Tomczyk i Marta Wenus (IVa). Test składał się z 50 pytań, oprócz poprawnych odpowiedzi brany był również pod uwagę szybki czas ukończenia testu.

Miło nam poinformować, że na podium stanęło aż dwoje naszych reprezentantów. Lidka Tomczyk zajęła II miejsce, a Paweł Kłos III miejsce.

Serdecznie gratulacje dla naszych uczniów.

Spektakl „Kopciuszek” w prezencie dla mam

W poniedziałek 28 maja w Małym Klasyku z okazji Dnia Mamy i Taty odbyło się przedstawienie pt. „Kopciuszek”. Widowisko przygotowali uczniowie klas III pod kierunkiem wychowawców i pań ze świetlicy. 

Do klasycznej bajki o osieroconej dziewczynce i złej macosze z córkami, wkradli się bohaterowie ze współczesnych filmów science-fiction: „Gwiezdne wojny”, „Batman”, „Spiderman”. Mimo różnorodności w czasie, przesłanie prezentowanych treści na scenie było jedno: przyjaźń i miłość to uczucia, które pokonają wszelkie zło.

Na widowni zgromadzili się licznie rodzice naszych uczniów, gdyż spektakl był prezentem dla nich z okazji ich święta. Dzieci wyśpiewały „Kocham Cię, Mamo”, a ksiądz dyrektor gratulując spektaklu złożył życzenia mamom. Pogratulował także uczniom klas III jeszcze jednego sukcesu – przystąpienia do pierwszej Komunii świętej.

Rodzinne spotkania z książką

We wtorek 8 maja zamknęliśmy cykl naszych „Rodzinnych spotkań z książką”. W tym roku szkolnym mieliśmy aż trzynaście takich spotkań, w czasie których nasi najmłodsi uczniowie wspólnie bawili się ze swoimi mamami, babciami i dziadkami, którzy zechcieli nas odwiedzić.

Naszym ostatnim, trzynastym gościem była pani Edyta Winciorek. Mama Jagody przeczytała dzieciom bajkę pt. „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy. Wybór bajki był oczywisty, gdyż 24 maja uczniowie zerówki mieli pojechać do Teatru Dramatycznego w Płocku na przedstawienie o Pchle Szachrajce. W czasie spotkania z naszym gościem dzieci poznały postać Pchły, dowiedziały się na czym polegał jej trudny charakter i dlaczego została schwytana przez policję.

Na koniec zajęć pani Edyta przygotowała dla nas niespodziankę. Jeden z psikusów Pchły, opisany w bajce, polegał na tym, że wyjadła ona w cukierni krem ze wszystkich rurek i wyszła ze sklepu w ogóle nic za nie nie płacąc. Po wysłuchaniu utworu, dzieci przygotowały sobie również takie wspaniałe rurki z bitą śmietaną. Oczywiście nie zapłaciliśmy za nie ani grosza. Dziękujemy naszemu gościowi za to „smaczne” spotkanie!

Warsztaty kreatywno-edukacyjne

We wtorek 22 maja dzieci z klas 0-III wzięły udział w warsztatach kreatywno-edukacyjnych, przeprowadzonych przez instruktorów z firmy ModraSova.

Warsztaty mydlarskie były zorganizowane dla uczniów klas III, w czasie których dzieci mogły własnoręcznie wykonać pachnące mydło, idealne do kąpieli. Dzieci samodzielnie wybierały kształty mydełek, dekorowały je ozdobami i nadawały mydełkom niepowtarzalny zapach i kolor.

Dzieci z klas 0, I i II uczestniczyły natomiast w warsztatach z robienia lizaków. Obserwowały w jaki sposób tworzy się masę karmelową oraz same formowały lizaki w kształcie świderków i ślimaczków. Następnie pakowały lizaczki w ozdobne folie. Lizaki prezentowały się naprawdę wspaniale!

Wycieczka do Płocka

W czwartek 24 maja klasy „0”, Ia, Ib oraz II wybrały  się na wycieczkę do Płocka.

Atrakcje zaczęły się od premiery przepięknego przedstawienia pt. „Pchła Szachrajka” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Dzieci z zaciekawieniem śledziły przygody Pchły Szachrajki, jednej z najpopularniejszych postaci stworzonych przez Jana Brzechwę. Sprytna i psotna pchełka zawitała do cyrku i miała tam wiele zabawnych przygód.

Następnie pojechaliśmy  do pięknie położonego płockiego ZOO.  Na powierzchni ponad 10 ha zgromadzono około 3,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków. Płockie ZOO posiada jedną z największych wśród polskich ogrodów zoologicznych kolekcję gadów. W specjalnie wydzielonej części Mini-Zoo dzieci mogły zobaczyć zwierzęta gospodarskie.

Warsztaty „Kwiaty dla Mamy”

W poniedziałek 21 maja uczniowie klasy Vb udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach, gdzie wzięli udział w warsztatach „Kwiaty dla Mamy”, które poprowadziła pani Hanna Skrzydło. Na początku prowadząca opowiedziała o kulturze ludowej, przybliżyła dzieciom cechy regiony łowickiego oraz historię dawnej wsi. Kolejnym punktem spotkania był pokaz technik wykonywania kwiatów z bibuły. Następnie dzieci pod czujnym okiem pani Hanny tworzyli własnoręcznie bukiety dla swoich mam z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Po ciężkiej pracy uczniowie zasłużyli na nagrodę w postaci wyjścia na lody.

Pieszy Rajd Dnia Ziemi

W piątek 18 maja uczniowie klasy VIa wraz z wychowawcą wzięli udział w Pieszym Rajdzie Dnia Ziemi Ścieżkami Puszczy Bolimowskiej. Podczas przemarszu oznaczonymi trasami odbywał się konkurs przyrodniczo-sprawnościowy. Dzieci rozwiązywały również zadania w konkursie wiedzy o walorach przyrodniczych Bolimowskiego Parku Krajobrazowego pod hasłem „Świat roślin i zwierząt wodnych BPK” oraz brały udział w konkursach: graficznym z zastosowaniem techniki komputerowej i plastyczno-przyrodniczym. Dużym wyzwaniem okazał się rowerowy konkurs sprawnościowy i inne konkurencje sportowe. Jednak uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili. Był to dzień pełen aktywności i pozytywnych wrażeń nie tylko ze względu na bezpośredni kontakt z przyrodą, ale również ze względu na możliwość wspólnego spędzania czasu i zwiększania integracji dzieci.

Uczniowie klas I poznawali pracę strażaków

16 maja uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami udali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach, aby poznać pracę strażaków. Przybyłych uczniów powitał Prezes Druh Krzysztof Keller, który przybliżył historię skierniewickiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dalszą część spotkania poprowadził Zastępca Naczelnika Straży Druh Mateusz Wójcik, który opowiedział dzieciom kilka ciekawostek związanych ze swoim zawodem. Poinformował uczniów, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną. Strażacy Michał Kurzawa i Rafał Czajka zaprezentowali różne stroje i mundury, w których pracują. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je oglądać i podziwiać z bliska ich wyposażenie. Strażacy zorganizowali również szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadził Arkadiusz Nobis – dowódca sekcji. Objaśnili jak korzystać z numerów alarmowych 998 i 112.

Pierwszaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego utrwaliły posiadaną już wiedzę i nabyły nową. Za miłe spotkanie uczniowie podziękowali strażakom wręczając słodkie upominki. Życzyły także zwyczajowo strażakom tyle samo powrotów ile wyjazdów.

Dzień Polskiej Niezapominajki w Szkole Podstawowej

15 maja to Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto to promuje walory polskiej przyrody, jej różnorodność i konieczność ochrony oraz pamięć o kulturze i polskiej tradycji. Dzień ten niesie również przesłanie „nie zapomnij o mnie” i zachęca do pamiętania o bliskich, o miejscach, o pięknych chwilach, które przeżyliśmy.

W ten uroczysty dzień w naszej szkole gościliśmy panią Kingę Nowak z Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, która wygłosiła prelekcję pt: „Piękno i różnorodność biologiczna Bolimowskiego Parku Krajobrazowego”.

Został również rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą gazetkę „niezapominajkową”, w którym pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy IVa, natomiast drugie miejsce – uczniowie z klasy Va i Vb. Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni.

Ważnym wydarzeniem było także pisanie karteczek „niezapominajek” do kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły. Te miłe słowa i gesty z pewnością na długo pozostaną wszystkim w pamięci.

Spotkanie profilaktyczne dla klas V-VI Szkoły Podstawowej

W środę 16 maja odbyło się spotkanie uczniów klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach. Tematem przewodnim spotkania były zagrożenia współczesnego świata takie, jak narkotyki, dopalacze i inne środki psychoaktywne. Zaprezentowane zostały konsekwencje prawne, zdrowotne oraz społeczne zażywania narkotyków i dopalaczy. Spotkanie miało na celu nie tylko podnieść świadomość prawną związaną z narkomanią, ale także poszerzyć wiedzę uczniów na temat niebezpiecznych konsekwencji zażywania tych substancji. Ukazując negatywne reakcje organizmu młodego człowieka na zażyty wcześniej środek odurzający policjanci chcieli ustrzec uczniów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

Policjanci podkreślili, że aby zapobiegać oraz minimalizować liczbę osób sięgających po narkotyki i dopalacze, należy zachęcać dzieci i młodzież do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Nasze sukcesy w Konkursie „Biblia i jej sekrety”

 

Za nami kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Skierniewicach. W tym roku tematem zmagań konkursowych była Księga Dziejów Apostolskich. Naszą szkołę reprezentowały: Monika Świderek , Antonina Gruchała – kl. VIIa, Julia Górska, Weronika Zwierz – kl. VIIb oraz Natalia Tomaszewska – kl. VIIc.

Jest nam miło poinformować, że podobnie jak w latach ubiegłych, w gronie nagrodzonych znalazły się nasze uczennice. Niekwestionowanym zwycięzcą była Weronika Zwierz, która uzyskała maksymalną liczbę punktów. Julia Górska zajęła III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszego zapału do zgłębiania kolejnej księgi Nowego Testamentu w przyszłym roku.

Wycieczka zerówki na konie do Besiekierza Rudnego

W środę 16 maja dzieci z zerówki pojechały na wycieczkę do Klubu Jeździeckiego SALIO w Besiekierzu Rudnym. Pojechaliśmy tam na zaproszenie państwa Wyszkowskich, rodziców naszej uczennicy Laury. Na miejsce dojechaliśmy nowoczesnym busem, który wybraliśmy sobie już w styczniu, w czasie naszej wycieczki do MZK w Skierniewicach. Kiedy dotarliśmy na miejsce Laura pokazała nam swoje konie sportowe oraz konie rekreacyjne. Dzieci mogły pojeździć na kucykach, które wcześniej należało wyszczotkować i przygotować do jazdy. Biegaliśmy też po hali, gdzie na co dzień przygotowuje się konie do zawodów. Widzieliśmy także specjalną „karuzelę” dla koni. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy o zwyczajach koni i jak należy się zachowywać w ich obecności. Dzieci mogły też samodzielnie nakarmić konie marchewkami.

Dzieci skorzystały z placu zabaw oraz z pokoju rekreacyjnego. Piekliśmy kiełbaski, a na deser były przepyszne lody. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy Laurze i państwu Wyszkowskim za zaproszenie!

Wizyta uczniów SP w Instytucie Ogrodnictwa

W czwartek 10 maja uczniowie klasy 0 i II wybrali się na wycieczkę do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Jest to już kolejna instytucja w naszym mieście, którą zwiedzamy w ramach projektu edukacyjnego „Skierniewice – stąd jestem”. Najpierw dzieci zwiedziły laboratorium przy ulicy Pomologicznej, gdzie dowiedziały się, że mikroorganizmy możemy podzielić na pożyteczne i chorobotwórcze. Mikroorganizmy pożyteczne dla roślin można zamknąć w specjalnych żelowych osłonkach, a następnie dostarczać je roślinom. Żelowe kuleczki przeznaczone do tego celu dzieci wykonały samodzielnie. Następnie zobaczyliśmy ogromne chłodnie, gdzie w temperaturze -80 °C przetrzymuje się pożyteczne mikroorganizmy. Natomiast szkodliwe mikroorganizmy są przyczyną wielu chorób, a nieumyte ręce to wprost ich wymarzone siedlisko. Aby się o tym przekonać uczniowie odcisnęli w specjalnym żelu swoje palce, aby po 3-4 dniach zobaczyć, co mieli na swoich dłoniach. Mikroorganizmy zasiedlają nie tylko ręce, ale i całe nasze ciało. W tym celu pan prowadzący zajęcia odcisnął swój nos, a pani ucho. Za kilka dni zobaczymy, czy tylko brudne ręce to doskonałe otoczenie dla chorobotwórczych organizmów, a może warto porządnie szorować całe ciało? Dzieci mogły też obejrzeć pod mikroskopem mszyce, popularne szkodniki roślin.

 

Następnie przeszliśmy do siedziby Dyrekcji Instytutu Ogrodnictwa przy ul. Konstytucji 3 Maja. Tutaj czekała na nas pani przewodnik, która opowiedziała nam historię powstania tego budynku oraz legendy z nim związane.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą wycieczkę i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia także na stronie Instytutu Ogrodnictwa.

Strona 1 z 11