Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Wykład w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach

We wtorek 20 lutego uczniowie klas VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w wykładzie pt. „Świat przyrody w mikroskopie”. Wykład ten był zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Botaniczne w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, a prowadziła go dr hab. Barbara Dyki.

Młodzież zapoznała się z historią mikroskopu oraz różnymi rodzajami i typami urządzenia, mającego ogromny wpływ na rozwój nauk przyrodniczych. Podczas prezentacji były przedstawione również bardzo ciekawe zdjęcia organów roślinnych i części ciała zwierząt, oglądanych przez różne mikroskopy, np. stereoskopowy, skaningowy, czy elektronowy.

Wiele zdjęć wywołało wśród dzieci zachwyt, inne zaciekawiły przedstawionymi szczegółami budowy organizmów, a jeszcze inne zadziwiły ilością elementów na tak niewielkim skrawku preparatu. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w tej niecodziennej lekcji przyrody.

Nasz uczeń w finale Konkursu „Skierniewiccy Herosi”

Konkurs „Skierniewiccy Herosi”, skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych, zorganizował Urząd Miasta Skierniewice z okazji 561. urodzin miasta. Zadaniem uczestników było wykreowanie bohatera na wzór znanych postaci komiksowych lub filmowych, stworzenie jego historii, wykazanie związku ze Skierniewicami oraz zaprojektowanie stroju i wykonanie go własnoręcznie lub przy pomocy rodzica.

Maksymilian Kłosiński, uczeń klasy V B, stworzył Apple Rena. Superbohater umie zmieniać myśli innych ludzi, bez trzymania przenosić przedmioty, może cofać się w czasie, dzięki czemu historia miasta nie jest mu obca. Mieszka w zbudowanej przez siebie bazie na orbicie księżyca. Posiada również swój kąt w Skierniewicach, w podziemnym tunelu łączącym kościół św. Jakuba z parkiem. W zależności od tego, gdzie się znajduje, uaktywnia się jego odpowiednia strona mocy, bardziej „starwarsowa” na orbicie księżyca i bardziej skierniewicka w Skierniewicach. Ze względu na to, że ma zdolność przenoszenia się w czasie, słucha na żywo I. Paderewskiego (ulubiona muzyka – The Imperial March), czyta bajki I. Krasickiego, wiersze T. Sułkowskiego, a przede wszystkim kosztuje jabłek zakupionych od Szczepana Pieniążka.

Maksymilian otrzymał z rąk prezydenta Krzysztofa Jażdżyka nagrodę PlayStation 4 za „wyjątkowo spójną i logicznie stworzoną postać”.

Cieszymy się i gratulujemy!

 

Świetlicowy Konkurs Plastyczny „Zima, ach to ty”

Świetlica w naszej szkole to nie poczekalnia na rodziców, ale masa ciekawych zajęć: plastycznych, muzycznych, rozwijających zainteresowania, to gry i zabawy oraz pomoc w odrabianiu lekcji.

W piątek 16 lutego odbyło się rozstrzygnięcie Świetlicowego Konkursu Plastycznego „Zima, ach to ty”. Spośród 50 prac w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-II i klasy III-IV przyznano 4 wyróżnienia i 6 nagród:

Kategoria I – uczniowie z klas 0-II

I miejsce: Malwina Jackowska, klasa Ia

II miejsce: Ewa Kłąb, klasa II

III miejsce: Jan Byczkowski, klasa Ib

Wyróżnienia: Celina Jabłońska z klasy Ib, Katarzyna Duda z klasy Ia, Tola Caban z zerówki.


Kategoria II – uczniowie z klas III-IV

I miejsce: Michalina Bury, klasa IIIa

II miejsce: Marianna Kulig, klasa IIIa

III miejsce: Pola Kalisiak, klasa IIIb

Wyróżnienia: Marta Wenus z klasy IVa, Dominika Łajko z klasy IIIa


Nagrody, dyplomy i wyróżnienia wręczył ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, gratulując młodym artystom sukcesów.

 

Edukacja regionalna z Zespołem „Ustronie”

We wtorek 13 lutego uczniowie klas 0-III wzięli udział w zajęciach z edukacji regionalnej, prowadzonych przez seniorów z Klubu Seniora „Ustronie”.

„Ustronie”  to zespół folklorystyczny działający na terenie miasta Skierniewice. Ambicją zespołu jest przekazywanie społeczeństwu folkloru ziemi skierniewickiej, a inspiracją repertuaru pieśni i tańca są okoliczne gminy i wsie. Stroje ludowe pochodzą z regionu łowickiego. Zespół ma bogaty dorobek artystyczny. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu. Występuje na imprezach folklorystycznych i przeglądach artystycznych. 

W czasie spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda strój łowicki, jak nazywają się części ubrań wchodzących w skład stroju. Panie pokazały tradycyjne wycinanki łowickie oraz kwiaty z bibuły, którymi dawniej ozdabiano domy. Następnie członkowie zespołu nauczyli dzieci kilku tańców ludowych oraz recytowali wierszyki gwarą pochodzącą z naszego regionu.

Jak zwykle takie spotkania przynoszą wiele radości i naszym gościom, i dzieciom. Tegoroczne ostatki zakończyliśmy tak jak niegdyś, wesoło, tanecznie i przy akompaniamencie akordeonu.

Dziękujemy serdecznie kierowniczce zespołu, pani Eli Rusieckiej, członkom zespołu „Ustronie” oraz redaktorom Radia RSC, którzy towarzyszyli nam w dzisiejszym spotkaniu.

Zabawa karnawałowa

Karnawał to czas radości i dobrej zabawy, dlatego we wtorek 13 lutego  2018 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Uczniowie przygotowali odświętne stroje karnawałowe, mieniące się cekinami, brokatem oraz innymi świecidełkami. Inni wystroili się w pióra, tiulowe spódnice. Nie brakowało również „piżamowych zwierzaków”, gdyż każdy tego wieczoru chciał się wyróżnić i poczuć wyjątkowo. Imprezę prowadził, jak zawsze, DJ Migdał, czyli Bartek Migała, który tym razem wcielił się również w rolę wodzireja i nauczyciela tańca – u boku pani Cybulskiej uczył wychowanków Małego Klasyka „belgijki”. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów maraton tańca, śmiechu i radości dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji. Rozbudził także apetyty, gdyż uczniowie już czekają na kolejne tego typu atrakcje.

Sukces naszego ucznia w Wojewódzkim Konkursie z Matematyki

W środę 17 stycznia odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla Szkół Podstawowych. Mamy zaszczyt poinformować, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Piotr Chudzio, uczeń klasy VII C.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim.

Sukcesy naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie z Historii

11 stycznia odbył się rejonowy etap Kuratoryjnego Konkursu Wojewódzkiego z Historii. Miło nam poinformować,że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się dwóch uczniów szkoły podstawowej: Marcin Chmurski i Dominik Szałwiński.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w finale konkursu.

Podsumowanie pierwszego półrocza w Szkole Podstawowej

W  środę 24 stycznia w auli szkolnej odbyło się podsumowanie działalności dydaktyczno-wychowawczej za pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018. Pani wicedyrektor Magdalena Wesołowska zaprezentowała liczne osiągnięcia naszych uczniów a Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński wręczył dyplomy, które uczniowie otrzymali za udział w konkursach.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją podsumowującą działalność dydaktyczno-wychowawczą naszej Szkoły Podstawowej.

***PODSUMOWANIE***

Przedstawienie „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” w Kinoteatrze Polonez

W środę 24 stycznia najmłodsi uczniowie z klas 0-II udały się do kina Polonez na przedstawienie, pt. „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka”. Była to nowa wersja znanej dzieciom bajki o Smoku Wawelskim, przedstawiona przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Historia zaczyna się w momencie, gdy mieszkańcy Krakowa dowiadują się o porwaniu profesora Baltazara Gąbki, wybitnego badacza latających żab, przez zbirów z Krainy Deszczowców. Wielki przyjaciel profesora, książę Krak, namawia Wawelskiego Smoka, aby wraz z kucharzem Bartolinim wyruszył na ratunek profesorowi Gąbce. W ślad za nimi podąża tajemniczy szpieg z Krainy Deszczowców, który przez całą podróż próbuje spowolnić pościg. Nasi bohaterowie przeżywają wiele przygód, ale przyjaźń i dobro pozwalają im pokonać wszystkie przeszkody.

Klasa szachowo-matematyczna w Szkole Podstawowej

Szanowni Państwo,

Od dwudziestu lat nasza szkoła przygotowuje z sukcesem uczniów do matury i studiów wyższych w kraju i za granicą. Nasze doświadczenie pozwala nam spojrzeć nieco szerzej na potrzeby uczniów, a także na wymagania, jakie pod adresem młodego człowieka stawia dziś rynek pracy.

Współczesny świat to w coraz większym stopniu świat cyfrowy, technologiczny, wykorzystujący dane ilościowe. Coraz więcej naszych absolwentów wybiera ścisłe kierunki studiów, w których kluczową rolę odgrywa matematyka. Niestety, matematyki na najwyższym poziomie nie da się nauczyć w ciągu kilku lat liceum. Myślenie matematyczne i strategiczne kształtuje się od najmłodszych lat, a braki z zakresu szkoły podstawowej są często nie do nadrobienia.

Biorąc to pod uwagę proponujemy od roku 2018/2019 kształcenie w Szkole Podstawowej w specjalnej klasie szachowo-matematycznej. Program takiej edukacji będzie obejmował:

- w klasach I-III zajęcia szachowe w wymiarze 3 godzin tygodniowo

- w klasach IV-VIII zwiększoną ilość godzin i  poszerzony program nauczania matematyki

- w klasach IV-VIII naukę programowania komputerowego

- w klasach IV-VIII kontynuacja zajęć szachowych dla chętnych w ramach koła szachowego – przygotowanie do zawodów.

Zapraszamy do skorzystania z tej unikatowej oferty. Zapisy do klasy pierwszej o profilu szachowo-matematycznym w sekretariacie Szkoły Podstawowej.

Bal karnawałowy

W poniedziałek 22 stycznia w Małym Klasyku dla uczniów klas 0-III odbył się coroczny bal karnawałowy. Tańce i konkursy dla dzieci poprowadzili animatorzy – starsi koledzy i koleżanki z liceum.  Dzieci miały na sobie przeróżne kolorowe stroje kreujące postaci z bajek, filmu czy minionych epok.

Kreatywnie na języku polskim

Na lekcji języka polskiego można się jednocześnie uczyć, bawić i rozwijać. Uczniowie klasy Vb wcielili się w rolę przedstawicieli  biur podróży. Tworzą projekt, którego zadaniem jest wymyślić nazwę biura podroży, zaplanować wycieczkę oraz – w formie reklamy – zachęcić do wyjazdu.

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej

W piątek 19 stycznia najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprosili swoje Babcie i Dziadków na przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”, które zostało wystawione w okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie z klas 0-II zaprezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne i muzyczne. Dzieci odegrały swoje role bardzo profesjonalnie i udowodniły, że w naszej szkole można także rozwijać się artystycznie. Barwne stroje oraz piękna scenografia wprowadziły widzów w świat opowieści o Czerwonym Kapturku. W czasie przedstawienia bohaterom bajki towarzyszył chór, do którego na koniec uroczystości dołączyli wszyscy aktorzy, aby wyśpiewać wspólnie najlepsze życzenia naszym miłym gościom.

Wystąpienie dzieci wywołało głębokie wzruszenie Babć i Dziadków. Do wszystkich tych życzeń i serdeczności dołączył ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który gratulował dzieciom talentów oraz podkreślił ogromną rolę babć i dziadków w życiu każdego dziecka.

Po części artystycznej przyszedł czas na rozdanie przygotowanych przez dzieci prezentów. Ten dzień zostanie i dzieciom, i gościom na długo w pamięci. Jeszcze długo po zakończeniu przedstawienia wzruszeni Dziadkowie dziękowali nauczycielom za profesjonalne przygotowanie dzieci do występu.

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie Języka Niemieckiego Deutschfreund

Uczniowie naszej Szkoły Podstawowej wzięli licznie udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Deutschfreund, który odbył się w listopadzie, teraz poznaliśmy jego wyniki.
Miło nam poinformować, że Krzysztof Rożek z klasy Va uzyskał tytuł laureata i zajął 1. miejsce w woj. łódzkim.
Wyniki pozostałych uczniów:
- Woktoria Goszkowska – klasa Vb – dobry wynik, 8. miejsce w woj. łódzkim;
- Rafał Kantorek – klasa VIIb – dobry wynik, 11. miejsce w woj. łódzkim;
- Marcel Sokołowski – klasa VIb – dobry wynik, 16. miejsce w woj. łódzkim.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego!

Warsztaty z drukarką 3D

W poniedziałek 15 stycznia uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach kreatywno-edukacyjnych z drukarką 3D, przeprowadzonych w naszej szkole przez Centrum Edukacji ModraSova. Zajęcia miały pobudzić fantazję i zmysły, a także rozwinąć zdolności manualne i kreatywne myślenie uczestników. Okazały się niesamowitą przygodą i twórczą podróżą po krainie wyobraźni przestrzennej. Instruktor Maciej Kopczyński wyjaśnił dzieciom zasady działania Doodlera, ręcznej drukarki 3D, a następnie mali kreatorzy z zapałem wzięli się do pracy. Każdy otrzymał urządzenia i akcesoria niezbędne do „przeniesienia się w trzeci wymiar”, by nadać swojej wyobraźni realne kształty. Dzieci przygotowały ramki do zdjęć, breloczki, kotki i pieski, helikoptery, ozdoby do włosów, okulary. Wielu uczniów postanowiło przekazać własnoręcznie wykonane przedmioty jako prezent dla Babci i Dziadka z okazji zbliżającego się ich święta, inni zamierzają udekorować nimi swoje pokoje, by przypominały o wspaniałej zabawie i gigantycznej wyobraźni drzemiącej w każdym z nas.

Spektakl dla dzieci „Kopciuszek” w Teatrze Dramatycznym w Płocku

W piątek 12 stycznia uczniowie klas I-II naszej Szkoły Podstawowej wyjechali na wycieczkę do Płocka, do Teatru Dramatycznego na przedstawienie „ Kopciuszek”. Jest to historia księcia, który całe dnie spędzał grając na swoim smartfonie. Król nie wiedział, co zrobić. Dwoił się i troił, żeby go czymś zainteresować. Wymyślił więc, że poszuka mu żony. Wydał bal, na który zaprosił wszystkie panny z całego królestwa. Zapomniał tylko o jednej biednej dziewczynie, zwanej Kopciuszkiem...

Po przedstawieniu udaliśmy się na warsztaty naukowe do „Zakątka odkrywców”. Zajęcie te umożliwiły dzieciom obcowanie z niezwykłym światem barw. Uczniowie własnoręcznie wykonali kredki, które zaskakują nie tylko żywymi kolorami, ale także pięknymi zapachami! Spotkanie urozmaicił pokaz „Zaczarowanego Ołówka”.

Wycieczka „zerówki” do MZK

W piątek 12 stycznia klasa „0” wybrała się na wycieczkę do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Skierniewicach. Specjalnie tylko po nas przyjechał bus, którym pojechaliśmy do siedziby MZK na spotkanie z prezesem, panem Winicjuszem Nowakiem. Oczywiście autobusem komunikacji miejskiej nie jeździ się „na gapę”. Dziadek Toli, pan Marian Bełc, zadbał, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Po dotarciu na miejsce dzieci miały możliwość zobaczenia różnych typów autobusów i busów wycieczkowych, miejskich oraz specjalnego przeznaczenia, np. do przewożenia osób niepełnosprawnych. Dzieci już wybrały sobie busik, którym chciałyby wybrać się na czerwcową wycieczkę. Oczywiście był to super nowoczesny bus z telewizorem. Dowiedzieliśmy się, że w najbliższym czasie po Skierniewicach będzie jeździło dziesięć nowych autobusów. Wiemy już, jaka będzie szata graficzna najnowszych rozkładów jazdy. Wiemy też, jak wygląda warsztat, gdzie naprawia się autobusy. Obejrzeliśmy pokój kierowców, w którym spędzają swoje przerwy pomiędzy kursami. Gwoździem programu była oczywiście rozmowa z panem prezesem, który namawiał dziewczynki, aby w przyszłości zrobiły prawo jazdy na autobusy, gdyż w MZK, jako kierowca, pracuje tylko jedna kobieta. Pan Winicjusz Nowak przygotował dla dzieci poczęstunek w swoim gabinecie oraz wręczył dzieciom upominki. Dziękujemy serdecznie za wspaniałe i ciepłe przyjęcie.

Lekcja pokazowa „Cała Polska Myje Ręce”

W poniedziałek 8 stycznia uczniowie klas 0-III uczestniczyli w lekcji pokazowej prawidłowego mycia rąk, którą przeprowadziła w naszej szkole pani Karolina Ołtarzewska, koordynator kampanii społecznej „Cała Polska Myje Ręce”, działającej przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Lekcja pokazowa składała się z dwóch części. Pierwsza część była teoretyczna i miała za zadanie uświadomić dzieciom potrzebę prawidłowego mycia rąk. Druga część miała charakter praktyczny. Dzieci odpowiadały na pytania koordynatora oraz poprawnie myły ręce zgodnie z instrukcją WHO.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało kolorowankę, krzyżówkę, „wlepkę przypominajkę” oraz dyplom posiadacza czystych rąk.

Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „Deutschfreund”

Miło nam poinformować, iż uczniowie Klasycznego Liceum i Gimnazjum odnieśli znaczący sukces w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Deutschfreund”.
Barbara Błaszczak (klasa III B Liceum) zajmując 2. miejsce w województwie łódzkim i 6. miejsce w kraju uzyskała tytuł laureata, otrzymała dyplom uznania oraz nagrodę rzeczową w postaci bonu o wartości 250 zł do księgarni Gandalf.com.pl.
Pozostałe wyniki kształtowały się w następujący sposób:

Liceum


w woj. łódzkim
Chełpińska Michalina I A 2
Stanowska Martyna I B 3
Stanowska Patrycja I B 5
Przybysz Lidia III B 14
Winciorek Aleksandra II B 14
 
Gimnazjum

w woj. łódzkim
Malka Aleksandra II E 2
Ozimek Mikołaj III D 9
Jaros Weronika II E 10

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Serdecznie gratulujemy!

Wojewódzki Konkurs z Matematyki dla Szkół Podstawowych

We wtorek 28 listopada odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych.

Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego z naszej szkoły zakwalifikował się Piotr Chudzio, uczeń klasy VIIc. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Strona 1 z 8