Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Wycieczka do Rogowa klas szóstych

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstawowa/aktualnosco/rogow-kl6 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

16 czerwca uczniowie klas 6a i 6b wybrali się na wycieczkę do Rogowa. Była to dla nich atrakcja, nie tylko z racji zobaczenia pięknych okazów roślinnych, ale także podróży pociągiem. Podczas wizyty w Rogowie odwiedziliśmy Arboretum, w którym mieliśmy okazję zobaczyć kolekcję drzew z całej naszej strefy klimatycznej oraz rośliny iglaste z terenów Ameryki Północnej. Potem udaliśmy się do Alpinarium, na terenie którego podziwialiśmy ponad 900 gatunków i odmian roślin, których nie spotykamy na co dzień w naszych ogrodach. Wróciliśmy zadowoleni i bogaci w nowe doświadczenia.

{gallery}szkola-podstawowa/aktualnosco/rogow-kl6{/gallery}

Warsztaty fotograficzne i stylizacji

 

W zeszłym tygodniu grupa 20 uczniów z klas siódmych i ósmych wzięła udział w warsztatach fotograficznych i stylizacji w Muzeum Historycznym Skierniewic. Warsztaty były częścią międzypokoleniowego projektu „Portret i styl”, na który składają się następujące elementy: wykłady tematyczne, warsztaty fotograficzne i stylizacji, konkurs fotograficzny, wystawa prac konkursowych online, wystawa prac konkursowych oraz wernisaż z galą wręczenia nagród i koncertem. Wydarzenie trwa od czerwca do listopada 2021.

Nasi uczniowie słuchali wykładów na temat sztuki wykonywania portretów fotograficznych oraz o stylizacjach modnych w latach 1910-tych. Następnie w praktyce próbowali zastosować zdobytą wiedzę w atelier fotograficznym. Bawili się przy tym bardzo dobrze, najpierw portretując siebie nawzajem, a kolejnego dnia stylizując i fotografując modelki-„Seniority”.

Od 1 lipca przez 2 tygodnie odbędzie się wystawa prac online na stronie FB Muzeum Historycznego Skierniewic, i głosowanie na najlepszy portret. Zapraszamy do obejrzenia i głosowania.

Natomiast w formie tradycyjnej, wernisaż prowadzącej warsztaty (Anny Zagórskiej) oraz prac uczniów z galą wręczenia nagród i koncertem będzie miał miejsce w Muzeum 28.11.2021 o godz. 14.00.

Rowerowe wyprawy klasy VII a

 

Dwa z tegorocznych dni wycieczkowych klasa VIIa spędziła w gospodarstwach agroturystycznych. 16.06.2021r. byliśmy w Nieborowie, a następnego dnia w Makowie. Na miejsce przyjechaliśmy rowerami, co już było początkiem wspaniałej przygody. Głównym celem naszych wypraw było wspólne spędzanie czasu. Po długim okresie izolacji spowodowanej pandemią cieszyły nas choćby rozmowy z kolegami i koleżankami. Radością były też oczywiście przygotowane dla nas atrakcje. Na początek karmienie konia i krótka przejażdżka konna dla ochotników. Zorganizowano też dla nas przejażdżkę wozem po Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Poza tym była możliwość strzelania z łuku, zjazdu małą tyrolką, szaleństwa na dmuchańcach i trampolinach. Siły wzmocniliśmy pieczoną kiełbaską. Na koniec były lody i spacer po parku w Nieborowie.

Kolejny dzień, to ciąg dalszy wspólnych rozmów, zabaw i gier.

Niewątpliwie były to dla nas udane dni.

 

Dobre wyniki naszych uczniów na zawodach algorytmicznych

Nasza Szkoła już drugi rok bierze udział w Centrum Mistrzostwa Informatycznego. W jego ramach odbywają się zawody algorytmiczne. W pierwszej edycji CMI dwa zespoły osiągnęły niezłe wyniki, ale nie zakwalifikowaliśmy się do dalszych etapów. W tym roku startowały dwa zespoły. Jeden z nich w składzie:

Szymon Kośka – Ia

Vitalii Petrychenko – Ia

Witold Mroczka- Rokicki – Ia

Krzysztof Rożek – 8a

zakwalifikował się najpierw do etapu regionalnego i zdobył tam II miejsce a następnie do finałów gdzie zdobył VI miejsce.

Gratulujemy.

Laureaci Olimpuska z języka angielskiego w Małym Klasyku

19 marcauczniowie klas 0 – III Małego Klasyka wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek z języka angielskiego. Laureatami olimpiady zostali:

Klasa 0 – Adam Gajewski

Klasy I  - Aleksandra Wojda, Emilia Dwórznik, Marcel Pisarski, Pola Klepaczko, Filip Pełka

Klasy II – Julia Dziąg, Marta Piotrowiak

Klasy III – Bartłomiej Walczuk, Maksymilian Morawski

Serdecznie gratulujemy!

olimpusek sp

Wycieczka do Farmy Iluzji i do Warszawy „Śladami Chopina”

 

16 czerwca klasy trzecie Małego Klasyka wybrały się na wycieczkę do Warszawy i Żelazowej Woli.

Pierwszy punkt stanowiła Warszawa. Odwiedziliśmy Łazienki, zobaczyliśmy kolejno pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie, Teatr na Wodzie oraz spacerowaliśmy alejkami parku. Potem udaliśmy się na Starówkę. Zobaczyliśmy Zamek Królewski,a na Placu Zamkowym podziwialiśmy kolumnę króla Zygmunta III Wazy. Ostatnim punktem w Warszawie było zobaczenie i poznanie historii dzwonu na Kanonii. Z Warszawy udaliśmy się do Żelazowej Woli. Najsłynniejszego miejsca kultu Fryderyka Chopina. Zwiedziliśmy dom urodzenia kompozytora oraz otaczający go park.

Natomiast 17 czerwca klasy trzecie SP pojechały do Trojanowa do Farmy Iluzji. Podziwialiśmy iluzje anomorficzne, gdzie proporcje obrazów zostały zniekształcone za pomocą odpowiedniego zrzutowania perspektywicznego, lub rzutowania połączonego z odbiciem w specjalnym zwierciadle. W Pokoju Amesa dzieci miały jedyną szansę na to, aby stać się większym od dorosłego. Z kolei w Przewróconym Pokoju mogliśmy poczuć się jak Spider-man i chodzić po ścianie! Świetna zabawa czekała na nas w Lasku Doświadczeń, gdzie mogliśmy skorzystać z kolekcji interaktywnych eksponatów do samodzielnego poznawania tajemnic fizyki.

Na koniec dnia bawiliśmy się na karuzelach i dmuchańcach oraz kupiliśmy pamiątki z naszej wyprawy w specjalnym Sklepiku Farmy Iluzji. W drodze powrotnej dzieci pełne emocji wymieniały się swoimi doświadczeniami i przeżyciami.

 

Wycieczka na Jurę Krakowsko – Częstochowską

 

W piątek 18 czerwca klasy czwarte wraz klasą piątą wybrały się na wycieczkę do Ogrodzieńca. Zwiedzaliśmy zamek w Ogrodzieńcu – największą warownię Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, a także jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Poznaliśmy długą historię twierdzy oraz szereg związanych z nią legend. Obejrzeliśmy też Park Miniatur – makietę Szlaku Orlich Gniazd rozciągających się od Krakowa aż po Częstochowę. Na koniec udaliśmy się na warsztaty tworzenia pizzy połączone z konsumpcją. Każdy mógł sam przygotować według uznania swoją pizzę, która następnie lądowała w piecu, a potem na naszych talerzach. Po zwiedzaniu trzeba było przecież się posilić!

Wycieczka przyrodnicza do Rogowa klas IV - V

 

16 czerwca uczniowie klas 4a, 4b oraz 5 pojechali na wycieczkę przyrodniczą do Rogowa. Już sama podróż pociągiem była dla wielu dużym przeżyciem.

Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia terenowe zorganizowane przez Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej pt. „Świat owadów”. Podczas tych zajęć uczniowie poznali owady, ich budowę i rozwój, a także charakterystykę wybranych rzędów. Samodzielnie prowadzili również odłowy owadów w terenie za pomocą czerpaków entomologicznych i ekshaustorów oraz rysowali i opisywali odłowione okazy.

Po tych niezwykle ciekawych zajęciach przyszła pora na wspólne ognisko oraz zabawy integracyjne. Uczniowie zadowoleni i zmęczeni wrócili pociągiem do swoich Rodziców.

Wycieczka klas pierwszych Małego Klasyka do do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.

15 czerwca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.

Dzieci miały okazję zwiedzić Muzeum Lasu i Drewna. Podziwiały znajdujące się tam okazy leśnych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Widziały bogate zbiory owadów, ptaków, szyszek, drewna i wystawę nietoperzy. Uzyskały wiele interesujących informacji np. jak obliczyć wiek drzew.

Uczestniczyliśmy także w ciekawych zajęciach edukacyjnych na świeżym powietrzu. Dzięki, którym dzieci poznały roślinność leśną, zwierzęta zamieszkujące las i ich zwyczaje.

Następnym punktem naszej wycieczki było Alpinarium. Tutaj oprócz skalniaków znajdują się ciągi strumyków, kilka oczek wodnych, a także staw z wyspą, na której gnieździ się kaczka krzyżówka oraz pomieszkują liczne zaskrońce. Można obejrzeć tutaj ponad 900 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata. W większości są to byliny, ale nie tylko. Rosną tu drzewa i krzewy terenów górzystych np. świerk serbski, limby, jodły kalifornijskie. Brzegi strumieni i staw porastają liczne rośliny wodne i nadwodne. Właśnie zaczęły rozkwitać przecudne białe, żółte i różowe grzybienie. Po wyjściu z Alpinarium udaliśmy się do Arboretum, gdzie znajduje się największa kolekcja drzew, krzewów i krzewinek pochodzących ze wszystkich kontynentów naszej strefy klimatycznej. Ogród dendrologiczny może poszczycić się licznymi gatunkami klonów, np. klonu palmowego, przebarwiającego jesienią liście na kolor czerwony. Znajdują się tu również rośliny iglaste, takie jak: daglezje, żywotniki pochodzące z Ameryki Północnej jak również olbrzymie sosny. Uwagę wszystkich przyciągały barwne różaneczniki - kwitnące na żółto, różowo, biało i czerwono.

Na koniec wzięliśmy udział w ognisku. Wycieczka była bardzo udana.

Wycieczka do Płocka klas pierwszych szkoły podstawowej

7 czerwca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Płocka. Pierwszym punktem w programie naszej wycieczki było obejrzenie przedstawienia pt. „Zielona kraina Oz” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Jest to opowieść o perypetiach Doroty, która mieszka w stanie Kansas z wujem, ciotką i psem Toto. Nie mają zbyt wielu przygód, życie na prerii toczy się ospale. Wszystko się zmienia, kiedy nad farmę nadciąga wielki huragan. Dorota i Toto budzą się w zaczarowanej i tajemniczej krainie. Spotykają trzech samotników – Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Bojaźliwego Lwa i rozpoczynają wspólną wędrówkę. Mają przed sobą wiele przeszkód, spotykają okrutną i złą Czarownicę, która chce pokrzyżować im szyki. Ale wspólnymi siłami byli w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu. „W zielonej krainie Oz” to bajka o uniwersalnym, ponadczasowym przesłaniu – o tym, że najważniejsze w życiu są przyjaźń, wolność i dobroć.

Następnie udaliśmy się do pięknie położonego płockiego Zoo. Na powierzchni ponad 10 hektarów zgromadzono tam około 3,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków. Płockie Zoo posiada jedną z największych wśród polskich ogrodów zoologicznych kolekcję gadów. W trakcie zwiedzania wzięliśmy udział w lekcji, podczas której poznaliśmy zwierzęta z różnych stron świata i mieliśmy możliwość ich dotykania i głaskania. Na koniec udaliśmy się do parku linowego Zoolandia, który znajduje się na terenie Zoo. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele radości.

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

 

23 marca odbył się w naszej szkole etap wojewódzki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Krzysztof Rożek, uczeń klasy 8a, otrzymał tytuł finalisty.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

krzys pol

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii

 

Jak co roku uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Księdza Stanisława Konarskiego brali udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych.

Mamy zaszczyt poinformować, że finalistą z chemii został Krzysztof Rożek, uczeń klasy 8a.

Serdecznie gratulujemy.

 krzys chem

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego

 

W poniedziałek 12 kwietnia odbył się wojewódzki etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Miło nam poinformować, że tytuł finalisty otrzymała uczennica klasy 8a Elżbieta Adamczyk Rayner.

Życzymy Eli dalszych sukcesów.

elaang

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki

 

W bieżącym roku szkolonym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Stanisława Konarskiego wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z matematyki. Do etapu rejonowego, który odbył się 9 marca br. przeszło trzech uczniów: Jarosław Jankiewicz Delgado i Krzysztof Rożek z klasy 8a oraz Franciszek Śliwa z klasy 8b. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Jarek i Krzysiek.

Mamy zaszczyt poinformować, że obaj uczniowie uzyskali tytuł finalisty.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

jarek krzys matma

Projekt czytelniczy i spotkanie autorskie

 

Klasa Ia przystąpiła do realizacji III modułu Projektu czytelniczego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Temat trzeciego modułu to „Mała chmurka w krainie słońca”. Wybraliśmy lekturę „Afryka Kazika”. Dla uatrakcyjnienia omawiania lektury postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły jej autora. W poniedziałek 24 maja odbyły się trzy spotkania autorskie z Łukaszem Wierzbickim, poznańskim podróżnikiem i autorem książek, m.in. ,,Afryka Kazika”, „Dziadek i Niedźwiadek”, „Ocean to pikuś”, „Machiną przez Chiny”. Wszystkie publikacje Łukasza Wierzbickiego opisują prawdziwe historie, które usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela.

W pierwszym spotkaniu wzięły udział klasy pierwsze, w drugim klasy drugie, a w trzecim klasy trzecie Szkoły Podstawowej. Na spotkaniu pisarz w niezwykle ciekawy sposób opowiedział  o przygodach Kazimierza Nowaka, który rowerem przemierzył Afrykę, oraz historię niedźwiedzia Wojtka, przyjaciela polskich żołnierzy z Armii Andersa, który jest bohaterem książki ,,Dziadek i Niedźwiadek”. Zabrał słuchaczy w rejs kajakiem przez Atlantyk, snując opowieść o Aleksandrze Dobie, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Historie bohaterów uatrakcyjniła prezentacja multimedialna i liczne egzotyczne rekwizyty przywiezione przez naszego gościa,  a niespodziewane efekty dźwiękowe zaskoczyły zebraną publiczność. Pan Łukasz zachęcał do podróżowania, odkrywania nowych pasji, bo, jak zapewniał, „gdy ruszysz przed siebie, na pewno spotka cię coś ciekawego…”. Podróżnik tak ciekawie opowiadał o swoich   książkach, że młodzi uczestnicy słuchali go z zapartych tchem. Po zakończeniu  spotkania dzieci w długiej kolejce oczekiwały na możliwość zakupienia książek i zdobycia autografu naszego gościa.

 

Lekcja z wrocławskiego ZOO

 

W piątek 14 maja klasy drugie Szkoły Podstawowej wzięły udział w lekcji zdalnej, zorganizowanej przez edukatorów z wrocławskiego ZOO. Tematem przewodnim były „Małpie figle”. Uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat różnych gatunków małp: czym się żywią, jak długo żyją, gdzie występują, dlaczego są gatunkami zagrożonymi. Dzieci dowiedziały się, że producenci oleju palmowego mają destrukcyjny wpływ na lasy deszczowe, które m.in. są naturalnym siedliskiem małp. Po tej lekcji wszyscy dowiedzieli się, że rezygnacja z zakupu batonika zawierającego olej palmowy jest małym krokiem w kierunku ochrony przyrody. Czyńmy te „małe kroki” dla przyszłych pokoleń.

 

Sukcesy szachowe naszej mistrzyni

 

W dniach 28 kwietnia – 8 maja w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Polski Kobiet. Są to najważniejsze zawody szachowe rozgrywane raz w roku i udział w nich bierze 10 najlepszych kobiet, legitymujących się najwyższym rankingiem w kraju. Uczestniczyła w nich nasza Pani od szachów, arcymistrzyni Joanna Majdan i dzieląc miejsce 2-4, ostatecznie skończyła zawody poza podium. Pomimo wszystko świadczy to o przynależności do ścisłej czołówki Polski. Gratulujemy.

j majdan

Żyj zdrowo i aktywnie

 

Po powrocie z nauki zdalnej uczniowie klas trzecich przez jeden dzień w tygodniu uczestniczą w zajęciach, które mają przede wszystkim na celu zachęcenie dzieci do zdrowego i aktywnego trybu życia. W takim dniu uczniowie przynoszą do szkoły tylko zdrowe przekąski, spędzają czas na świeżym powietrzu, grają w gry planszowe, mają czas by pobawić się ze sobą, swobodnie porozmawiać, uczestniczą w ciekawych zajęciach bez wykorzystania obowiązkowych podręczników.

Punktem wyjścia w takim dniu jest obejrzenie krótkiego filmu edukacyjnego z serii filmów „Z pamiętnika Chrumasa”, przygotowanych w związku z rządowym programem dla szkół „Owoce, warzywa i mleko w szkole”. Filmy pokazują dzieciom, jak smaczne i ważne mogą być owoce, warzywa i produkty mleczne w ich codziennym jadłospisie. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, a w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Uczą się, jak uprawia się owoce i warzywa i jak postępować, aby nie marnować żywności.

 

Nasi laureaci olimpiady Olimpus z języka angielskiego i hiszpańskiego

 

10 i 11 lutego 2021r. odbyły się online ogólnopolskie olimpiady języka angielskiego i hiszpańskiego „OLIMPUS”. W testach zawarte były pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił. Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów.

Laureatem olimpiady języka hiszpańskiego został Jarosław Jankiewicz Delgado- uczeń uzyskał maksymalną ilość punktów.

Laureatami olimpiady języka angielskiego zostali:

Maciej Barańczyk 2A LO,

Szymon Rechnio 1A LO, Zuzanna Łukasik kl. 1B LO,

Elżbieta Adamczyk Rayner 8A SP, Krzysztof Rożek 8A SP,

Agata Diks 6A SP, Izabela Okrasa 6A SP, Dominika Łajko 6A SP, Tymon Pełka 6A SP,

Róża Frontczak 5 SP.

Uczestnikom olimpiad serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i wszystkich uczniów zapraszamy na kolejne edycje.

 

 

 

olipus ang hiszp

Akcja „Sprzątanie świata”

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstwowa/aktualnosci/sprzatanie-swiata oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

Z okazji obchodów tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie Małego Klasyka wzięli udział w akcji sprzątania świata.

Celem podjętych działań było promowanie niezaśmiecania środowiska oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na naszą planetę.

Nasi uczniowie sadzili drzewa, krzewy oraz kwiaty; sprzątali lasy; zakładali zieleńce. 

Serdecznie dziękujemy za każde podjęte działanie, gdyż jest to niewątpliwie wyraz troski o nasze środowisko.

 

 

{gallery}szkola-podstwowa/aktualnosci/sprzatanie-swiata{/gallery}

Strona 1 z 25