Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Lekcja o filmie animowanym

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstawowa/aktualnosci/wyceczka-do-kina oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W piątek 8 lutego uczniowie zerówki i klas pierwszych SP wybrali się do Kina Polonez na film animowany pt. „Superagentka”. Jest to opowieść o dziewczynce o imieniu Agathe-Christine lub po prostu – jak wolą nazywać ją najbliżsi – AC, która przeprowadza się z rodziną do nowego miasta. Jej mama ma nadzieję, że będzie to okazja to tego, by dziewczynka zawarła nowe przyjaźnie i przestała być samotniczką. AC nie ma jednak czasu na zabawę, ponieważ marzy o tym, by prowadzić własną agencję detektywistyczną. Nowe otoczenie to dla niej szansa na rozwikłanie pierwszej wielkiej sprawy. Wkrótce AC wpada na trop złodziejaszka, podkradającego karmę dla psa z osiedlowego sklepu. To początek przygody, która wywróci jej życie do góry nogami.

Animacja została zaprezentowana w ramach cyklu „Filmowe sekrety”, który ma pozwolić dzieciom uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: Jak powstaje film animowany? Czy animacja zawsze wygląda tak samo? W jaki sposób film przenosi widza w przeszłość lub w przyszłość? Czy w filmie potrzebne są słowa? Z jakimi wyzwaniami mierzą się aktorzy?

Pokaz filmu został poprzedzony pogadanką nt. „Co to jest animacja?”. Dzieci usłyszały o technikach filmu animowanego. Poznały proste sposoby animowania rysunku. Zobaczyły, jak zrobić własną animację lalkową i swój film animowany. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie. Zadawały mnóstwo pytań, ale i wykazały się ogromną wiedzą na poruszony temat.

{gallery}szkola-podstawowa/aktualnosci/wyceczka-do-kina{/gallery}

Bal karnawałowy

W czwartek 7 lutego w Szkole Podstawowej odbyła się tak długo oczekiwana przez wszystkich uczniów zabawa karnawałowa. Już od samego rana uczniowie zerówki i klas I-III uczestniczyli w balu, zaś uczniowie klas IV-VI po zakończeniu swoich lekcji w dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski.

W tym dniu „Zielony korytarz” zamienił się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, kowbojów, strażaków, piratów i innych barwnych postaci z bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców młodsi uczniowie mogli pobawić się ze szkolnymi kolegami i koleżankami. Rozrywkę podczas balu zapewnił dzieciom dj Adi, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek w klasach przygotowany przez rodziców. Atmosfera podczas balu była fantastyczna, dzieci odśpiewywały wszystkie muzyczne hity.  

Starsi uczniowie natomiast rozpoczęli swoją zabawę od wspólnego „konkursu z krzesełkami”. Zwycięzcą został Michał Grochal z klasy V b, który w nagrodę otrzymał słodki upominek. Następnie uczniowie wspólnie odtańczyli „belgijkę”, która rozbawiła towarzystwo na dobre. Kolejne konkursy cieszyły się coraz większym zainteresowaniem: taniec na gazecie, w którym zwyciężyła para Maja Caban i Zuzia Kocus z klasy VI b oraz Limbo, gdzie zwyciężczynią została Ania Łazęcka z klasy VI b.

Na pewno tegoroczne zabawy będą niezapomniane, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych.

Konkurs Przyrodniczy dla Szkół Podstawowych

W środę 6 lutego odbył się w naszej szkole XVI Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych. Do konkursu zgłosiło się 185 uczniów z 17 szkół podstawowych ze Skierniewic i powiatu skierniewickiego.

Konkurs składał się z dwóch części. Część pierwsza zespołowa to pokazy i doświadczenia przeprowadzone przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych – chemii, geografii, fizyki i biologii, po których uczniowie w trzyosobowych zespołach rozwiązywali zadania na kartach pracy z poszczególnych przedmiotów. Część druga indywidualna – to test wiedzy z zakresu przedmiotów przyrodniczych, który napisali wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie.

Oprócz zadań konkursowych dla uczestników przewidziano także zwiedzanie szkoły oraz gry i zabawy na kręgielni i w sali bilardowej. Była to dobra okazja do poznania naszej szkoły i starszych kolegów z liceum.

Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie i wspaniałe współzawodnictwo. O wynikach konkursu poinformujemy szkoły 25 lutego, natomiast uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 27 lutego 2019 r. o godzinie 10.00.

 

Awans naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego

W piątek 18 stycznia w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Skierniewicach odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Naszą szkołę reprezentowało aż ośmioro uczniów z klasy ósmych. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się dwóch uczniów: Rafał Kantorek, który osiągnął drugi wynik w województwie łódzkim oraz Piotr Chudzio. Finał konkursu odbędzie się 28 lutego w Łodzi. Naszym uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia.

chudzio kantorek

Spotkanie profilaktyczne „Bezpieczne ferie”

W piątek 1 lutego odbyło się spotkanie wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. St. Konarskiego z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach na temat zagrożeń oraz bezpiecznego spędzania czasu podczas nadchodzących ferii zimowych. Omówione zostały tematy związane ze sportami zimowymi: kodeks jazdy na nartach i sankach oraz bezpieczna jazda na łyżwach. Pani Policjantka przedstawiła również sposoby ratunku w sytuacji, kiedy załamie się pod nami lód. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali oraz zadawali bardzo dużo pytań związanych z różnymi zagrożeniami. Mamy nadzieję, że czas ferii będzie nie tylko czasem wypoczynku i frajdy, ale przede wszystkim czasem bezpiecznym.

 

Konkurs Humanistyczny dla szkół podstawowych

We wtorek 29 stycznia odbyła się kolejna edycja Konkursu Humanistycznego dla klas V i VI szkół podstawowych ze Skierniewic i okolic. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział aż 63 uczniów z siedmiu szkół podstawowych. O godzinie 9.00 ksiądz dyrektor Piotr Karpiński przywitał zebranych na rozpoczęcie konkursu, życząc uczestnikom powodzenia i dobrej zabawy. Następnie uczniowie sprawdzili znajomość swojej wiedzy z języka polskiego, historii i języka angielskiego w etapie indywidualnym. Po nim nastąpiły 1,5-godzinne zmagania w części zespołowej. Na koniec uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie i upominki z rak pani wicedyrektor Honoraty Dębskiej. Dziękujemy naszym gościom za wspaniałą rywalizację i odwiedziny naszej szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie dyplomów i nagród już po feriach, 27 lutego.

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej

W środę 23 stycznia w Szkole Podstawowej świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji dzieci z klas 0-III przygotowały upominki dla swoich najbliższych, a uczniowie z klas pierwszych i zerówki przygotowały również występ, w którym wyraziły swoją miłość i wdzięczność dla dziadków za ich codzienną opiekę oraz troskę. W czasie występu dzieci recytowały wiersze i piosenki, tańczyły, grały na instrumentach oraz zaprezentowały swoje teatralne zdolności w scenach „Cztery Babcie” oraz „Różowa Pantera”. Program artystyczny był przygotowany w języku polskim, angielskim i hiszpańskim.

Na zakończenie uroczystości ksiądz dyrektor Piotr Karpiński podziękował naszym gościom za przybycie, gratulując tak zdolnych wnuków. Podkreślił, jak ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka ma relacja pomiędzy wnukami a dziadkami. Często to dziadkowie rozwiązują problemy, które wydają się nie do rozwiązania, przygotowują niby zwykłe potrawy, które smakują w sposób niepowtarzalny, są osobami z ogromnymi pokładami miłości i cierpliwości oraz są prawdziwym oparciem dla swoich wnucząt.

Naszym Babciom i Dziadkom życzymy 100 lat!

Sukcesy w Wojewódzkim Konkursie z Historii

W piątek 11 stycznia w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Skierniewicach odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii dla Szkół Podstawowych, do którego zakwalifikowało się czworo uczniów z klasy 8a, 8b i 8c. Miło nam poinformować, że do III etapu wojewódzkiego przeszedł Dominik Szałwińskioraz Marcin Chmurski. Finał konkursu odbędzie się 22 lutego 2019 r.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

chmurski szalwinski

Podsumowanie pierwszego półrocza

W połowie stycznia zakończyliśmy pierwsze półrocze nauki i po klasyfikacji śródrocznej w poniedziałek 14 stycznia wkroczyliśmy w drugi okres. Zwyczajem naszej szkoły jest dokonywanie podsumowań wyników uzyskanych w pierwszym półroczu, by zmobilizować się do dalszej pracy.

W piątek 25 stycznia odbyły się apele podsumowujące pierwsze półrocze. Najpierw o godz. 8.00 w auli szkolnej zebrały się klasy IV-VIII. Po modlitwie na rozpoczęcie dnia pani dyrektor Magdalena Wesołowska przedstawiła wyniki klasyfikacji: średnią ogólnoszkolną, średnie poszczególnych klas, listę uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu, a także listę uczniów ze stuprocentową frekwencją. Pani dyrektor Wesołowska wyczytała również zwycięzców licznych konkursów szkolnych, międzyszkolnych i przedmiotowych. Na koniec głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który pogratulował wymienionym uczniom sukcesów w nauce oraz zachęcił do wytężonej pracy w nowym półroczu i imponujących osiągnięć na koniec roku szkolnego.

O godzinie 9.50 w auli szkolnej odbył się podobny apel podsumowujący dla klas liceum i gimnazjum. Wyniki szkoły, klas i uczniów zaprezentowała pani dyrektor Honorata Dębska. Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński poza gratulacjami dla wymienionych uczniów przywołał ranking miesięcznika „Perspektywy”, podając, że nasze liceum zajęło wysokie 27. miejsce w kraju oraz 3. miejsce w województwie łódzkim, a także utrzymało tytuł „Złotej Szkoły”. Życzył uczniom, aby w II półroczu korzystali z wiedzy nauczycieli, pracowali sumiennie, żeby osiągać wysokie wyniki na egzaminach i maturze.

Nie mogło zabraknąć także podsumowania pracy naszych najmłodszych uczniów z klas 0-III. Ich osiągnięcia i sukcesy za pierwsze półrocze poznaliśmy w poniedziałek 28 stycznia po modlitwach porannych. Pani dyrektor Magdalena Wesołowska zaprezentowała długą listę prymusów z poszczególnych klas, którzy długo i gromko byli oklaskiwani.

Kolędowanie w młodszych klasach Szkoły Podstawowej

W piątek 21 grudnia, kiedy przeżywaliśmy Adwentowy Dzień Skupienia, także młodsze klasy SP przeżywały swoje kolędowanie. Najpierw uczniowie spotkali się z wychowawcami, by podzielić się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem życzenia świąteczne, a następnie wzięli udział w konkursie kolęd.

Klasy 0-III przywitały niecodziennych gości – seniorów z Klubu Seniora „Zacisze”, którzy przedstawili dzieciom wspaniały program adwentowo-wigilijny. Śpiewy pieśni, kolęd, a także słowo, które objaśniało tradycje wigilijne wprowadziło dzieci w świąteczny nastrój.

W ramach konkursu kolęd każda klasa zaśpiewała wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Jury oceniało dobór repertuaru, znajomość tekstu, akompaniament oraz ogólne wrażenia artystyczne. Tegorocznym zwycięzcą w kategorii klas 0-III została klasa Ia, która wykonała „Dziecięcą pastorałkę”. Natomiast w kategorii klas IV-VI jury wyróżniło klasę Vb za kolędę „Gore gwiazda”. Jednak wszystkie klasy zasługiwały na wyróżnienie, dlatego też wszyscy otrzymali świąteczne łakocie.

Konkurs recytatorski "Boże Narodzenie słowem malowane"

W poniedziałek 17 grudnia trzy uczennice naszej Szkoły Podstawowej: Aleksandra Kędzierska (klasa Ib), Gabriela Domanowska (klasa IIa) i Ewa Kłąb (klasa III) wzięły udział w VII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Skierniewicach dla dzieci uczęszczających do świetlic szkolnych. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Boże Narodzenie słowem malowane”.

Miło nam poinformować, że Aleksandra Kędzierska zdobyła I miejsce w kategorii klas I, otrzymując dyplom i nagrodę. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Słoiczek z życzeniami dla św. Mikołaja

W piątek 14 grudnia uczniowie klasy Ia Szkoły Podstawowej napisali kartki do Świętego Mikołaja, który ma swoją siedzibę w Rovaniemi w Finlandii. Na karteczkach dzieci napisały za co dziękują Mikołajowi i za co go kochają. Nasze liściki zamknęliśmy w słoiku, który kupiliśmy na charytatywnym kiermaszu szkolnym „Anioły są wśród nas”. Słoik w anioły wykonała Kasia z klasy IIa. Laurki dla Świętego Mikołaja, aż pod samo koło podbiegunowe, zawiozły osobiście nasze dwie uczennice Laura i Jagoda. Mikołajowi bardzo spodobało się to, że dzieci nie prosiły go o prezenty, ale po prostu zrobiły mu niespodziankę i napisały do Niego tyle wspaniałych podziękowań. W zamian za nasze dobre serduszka otrzymaliśmy dyplom potwierdzający, że nasze życzenia dotarły aż pod samo koło podbiegunowe.

Wycieczka klas VI do Płocka

W środę 12 grudnia klasy VI a i VI b pojechały na wycieczkę do Płocka, gdzie w Muzeum Mazowieckim uczestniczyły w lekcji poświęconej secesji, czyli sztuce użytkowej z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum to powstało ze społecznej inicjatywy w 1821 roku i gromadzi bogate zbiory mieszczące się na 4 piętrach w formie aranżacji wnętrz mieszczańskich, sal rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii, – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski. Pani przewodnik opowiedziała także o zwyczajach i tradycjach polskich mieszczan, sposobach spędzania wolnego czasu oraz pokazała stroje z epoki.

Prosto z kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej uczniowie udali się
do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego na spektakl „Opowieść wigilijna” według Korola Dickensa. Podczas przedstawienia poznali historię Ebenezera Scrooge’a, który dzięki interwencji i pomocy Duchów Świąt Bożego Narodzenia odkrył radość z pomagania, dzielenia się z potrzebującymi oraz opiekowania słabszymi. Nauczył się lubić ludzi, dzięki czemu przestał być samotny, zgorzkniały i nieszczęśliwy. Sztuka dzięki niezwykłym efektom specjalnym, rockowej muzyce oraz głębokiemu przesłaniu, wprowadziła każdego w Bożonarodzeniowy nastrój i pozytywny stosunek do bliźnich.

Ogólnopolska Olimpiada z Biologii „Olimpus” w Szkole Podstawowej

W listopadzie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada „Olimpus” z Biologii. Dzieci rozwiązywały test składający się z 30 zadań. Był to test wielokrotnego wyboru. 10 grudnia organizatorzy przekazali nam wyniki konkursu.

Z radością informujemy, że troje naszych uczniów uzyskało tytuł laureata. Jan Bartosiewicz z klasy Va uplasował się na 5. miejscu w kraju, Michał Grochal z klasy Vb na 7., a Zuzanna Nowak z klasy Va na 15. miejscu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

olimpusek biol 2018

Konkurs „Anioły są wśród nas”

qqqaqPo raz drugi w Szkole Podstawowej odbył się konkurs pod hasłem „Anioły są wśród nas”. Uczniowie wykonali prace w dwóch kategoriach wiekowych: „Anioł rodzinny” - klasy 0-III oraz „To mój anioł” - klasy IV- VII. Do konkursu zgłoszono ponad 100 prac.

W poniedziałek 10 grudnia konkurs został rozstrzygnięty i wyłoniono zwycięzców.

Kategoria „Anioł rodzinny”:

miejsce I – Nadia Góraj klasa (klasa IIa)

miejsce II – Michalina Wieczorek (klasa III)

miejsce III – Michał Motylewski (klasa „0”)

wyróżnienia – Milena Tarnowska (klasa Ic), Maksymilian Migda (klasa Ic)

Kategoria „To mój anioł”:

miejsce I – Elżbieta Adamczyk Rayner (klasa Va)

miejsce II – Lena Marcinkowska (klasa VIb)

miejsce III – Michał Broniarek (klasa VIIa)

wyróżnienia – Julia Jacak (klasa IVa), Natalia Rembielak (klasa Vb)  

Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Każdy anioł był wykonany z dużą pomysłowością i oryginalnością. Prace charakteryzowały się różnorodnością formy i bogactwem zastosowanych materiałów. Od początku konkursowi przyświecał cel charytatywny – dochód z konkursu został przeznaczony na działalność wolontariatu szkolnego.

Akcja Caritas „Tak, pomagam!”

Boże Narodzenie to czas, kiedy każdemu potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie na Święta Bożego Narodzenia dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób żyjących w ubóstwie tak, aby każdy mógł cieszyć się wigilijnym posiłkiem.

Po raz kolejny wolontariusze z Zespołu Szkół im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach wzięli udział w tej ogólnopolskiej akcji. 7 i 8 grudnia uczniowie z klas IV a i V b szkoły podstawowej oraz ich starsi koledzy i koleżanki z klas VII, VIII, III gimnazjum oraz z liceum w ramach tej akcji zbierali w „Biedronce” produkty, które umożliwią przygotowanie świątecznego posiłku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję.

 

caitas2018

Tradycje Bożonarodzeniowe w Meksyku

W ostatnich dniach na lekcjach w klasie Ic SP, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, dużo rozmawiamy o tradycjach i zwyczajach tych świąt.

W środę 5 grudnia ponownie odwiedziła nas mama Natalki, pani Deborah Delgado Jankiewicz, aby przybliżyć nam tradycje bożonarodzeniowe panujące w jej ojczystym kraju – Meksyku. Dowiedzieliśmy się, że w Meksyku świętowanie Bożego Narodzenia zaczyna się 9 dni wcześniej, niż w Polsce. Te dni to okres dziewięciu spotkań zwanych „posadas”, które są symbolem 9 miesięcy ciąży Maryi podczas Jej wędrówki z Józefem do Betlejem. Każde z tych spotkań odbywa się w innym domu i towarzyszy im śpiewanie tradycyjnych pieśni. Pani Deborah powiedziała nam również, że Meksykanie choinkę ubierają się już 1 grudnia i stoi ona w ich domach do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu wszyscy członkowie rodziny spotykają się na uroczystym obiedzie. Byliśmy zdziwieni faktem, że dzieciom w Meksyku świątecznych prezentów nie przynosi św. Mikołaj, lecz Trzej Królowie. Dowiedzieliśmy się też, jak wyglądają przygotowania do Wigilii i Pasterki. Na pożegnanie nauczyliśmy się w języku hiszpańskim modlitwy do Anioła Stróża i dostaliśmy tradycyjną piniatę w kształcie siedmioramiennej gwiazdy. Mama Natalki wyjaśniła nam, że każdy z jej czubków to jeden z siedmiu grzechów głównych. Piniatę rozbija się z zawiązanymi oczyma, co oznacza ślepą wiarę w Boga, zaś kij do jej rozbijania to Chrystus, który z pomocą swej siły pomaga nam unicestwić siedem grzechów głównych i zsyła nam potrzebne łaski, których symbolem są słodycze, wypełniające piniatę.

tradycje hiszpanskie

Świąteczna akcja charytatywna klasy VIa na rzecz skierniewickiego schroniska dla zwierząt

Tegoroczne mikołajki w klasie 6a miały zdecydowanie inny przebieg i charakter niż wszystkie dotychczasowe. Dzieci zrezygnowały z losów i kupowania sobie nawzajem prezentów i postanowiły obdarować czworonogi ze skierniewickiego schroniska. Dowiedziawszy się co psiakom jest najbardziej potrzebne, udały się na zakupy. W piątek 7 grudnia, dzięki zaangażowaniu i pomocy rodziców, zawiozły milusińskim mokrą karmę, kołnierze i fartuszki ochronne oraz tabletki przeciwko insektom... Dzieci wróciły ze schroniska niesamowicie zadowolone oraz bardzo szczęśliwe. Zapowiedziały też, że częściej będą angażować się w pomoc słabszym i potrzebującym, bo to bardzo miłe uczucie.

Świąteczna akcja klasy V B

Już po raz drugi uczniowie klasy V b postanowili przekazać dary potrzebującym maluszkom. W tym roku zbierali środki pielęgnacyjne dla dzieci od 0 do 7 roku życia, przebywające w hospicjum stacjonarnym w Łodzi. Piątoklasiści nie zawiedli. 18-osobowa klasa i kilkoro uczniów z klasy IV b i VI b uzbierała prawie… 200 rzeczy, wśród których znalazły się pieluchy, chusteczki nawilżające, balsamy do ciała, szczoteczki i pasty do zębów, proszki do prania, plastry opatrunkowe. Jeden z uczniów przygotował ramkę z życzeniami dla chorych dzieci.

Akcja charytatywna stała się okazją do rozmowy z uczniami na temat pomagania, choroby czy śmierci. Uczniowie Klasyka wzruszyli się losem nieuleczalnie chorych pacjentów. Docenili też to, na co nie zwracają uwagi na co dzień – zdrowie. Dziękujemy rodzicom uczniów, którzy włączyli się do akcji. Dary cieszą tym bardziej, że w tym hospicjum przebywają dzieci, które albo zostały porzucone, albo mają trudną sytuację bytową.

Strona 1 z 14