pasek-sp

Breadcrumbs

Msza Święta w II niedzielę miesiąca

 

14 stycznia, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca, odbyła się Msza święta szkolna, sprawowana przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego.

W kazaniu ksiądz dyrektor rozważył usłyszane w czytaniach słowo Boże, które jest słowem towarzyszenia i posłania. Pierwsze czytanie to historia powołania Samuela. Papież Franciszek użył tej historii jako słowo posłania do młodych. Samuel od dziecka był wychowywany w świątyni przez kapłana Helego, a jednak nie znał jeszcze Pana. Można od małego chodzić do kościoła, uczestniczyć we Mszach Świętych, ale ciągle jeszcze osobiście Boga nie poznać. Jest to niestety doświadczenie nie tylko młodych, ale coraz większej grupy ludzi. Gdyby nie Heli, który sam był grzeszny i skompromitowany, Samuel nie wiedziałby, kto do niego mówi. Ksiądz Piotr zauważył, że Słowo Boże czasem przychodzi do nas jako pouczenie, czasem jako towarzyszenie, a czasem jako posłanie i Samuel, to posłannictwo spełnił.

Rozważając drugie czytanie ksiądz dyrektor zauważył, że słowo skierowane przez św. Pawła do Koryntian to również słowo posłania. Apostoł stwierdza, że życie seksualne człowieka nie jest banalne, to jest coś więcej niż fizjologia, biologiczna potrzeba. Przede wszystkim ciało jest świątynią Ducha Świętego.

W ewangelii zaś Jezus pokazuje, jak słowo sprzeciwu zanieść do współczesnego świata. Ksiądz dyrektor zauważa, że odpowiedź kryje się w figurze Baranka Bożego, nieskalanej, niewinnej istocie. Kościół to my, to wspólnota ludzi wierzących. Nie należy potępiać i osądzać, gdyż od tego nic się nie zmieni. Powinniśmy wchodzić w ślady Jezusa, spojrzeć na swoje czyny, brać na siebie odpowiedzialność, przemieniać rzeczywistość, gdyż dopiero na tej drodze odkryje się bliskość z Jezusem.

Ksiądz Piotr przypomniał również, że jak co roku 17 stycznia będziemy przeżywać Dzień Judaizmu, a po nim Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Powinniśmy być wdzięczni judaizmowi za cenne naświetlenie naszej wiary, zwłaszcza za figurę Baranka. Idziemy za Nim biorąc na siebie zło tego świata i stopniowo w całej cierpliwości ten świat przemieniajmy, ku lepszej rzeczywistości, ku Królestwu Bożemu.

Na koniec Mszy Świętej ksiądz dyrektor podziękował wszystkim wiernym za udział, przede wszystkim Chórowi szkolnemu oraz klasie VIII za przygotowanie czytań i modlitw.

 

Facebook Widget Slider

Menu